Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

16
lip
2019

Wydatki socjalne napędzają wzrost cen usług.

Dziś poznamy dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w USA. Spodziewamy się wzrostu pierwszego ze wskaźników o 0,3%m/m, nieco powyżej rynkowego konsensusu (0,2%). Wyższa dynamika wzrostu powinna być widoczna zwłaszcza po wyłączeniu sprzedaży samochodów oraz paliw.

Więcej
15
lip
2019

Czerwcowe dane z Polski będą słabsze z powodu efektów bazowych, impuls transferów socjalnych wciąż przed nami.

We wtorek poznamy dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w amerykańskiej gospodarce. Spodziewamy się wzrostu pierwszego ze wskaźników o 0,3%m/m, nieco powyżej rynkowego konsensusu (0,2%).

Więcej
12
lip
2019

EBC gotowy do luzowania polityki. Dziś stabilizacja wycen na rynkach długu.

Minutes z czerwcowego posiedzenia EBC wskazało, że Rada Prezesów będzie gotowa wykorzystać wszelkie możliwe instrumenty dla przeciwdziałania negatywnym skutkom rosnącej niepewności.

Więcej
11
lip
2019

Wystąpienie J.Powella wzmocniło oczekiwania na obniżki stóp Fed. Dziś CPI z USA i minutes EBC.

Wczorajsze wystąpienie prezesa Fed zostało odebrane przez uczestników rynku jako zapowiedź obniżki stóp w lipcu. J.Powell wskazał, że taki scenariusz rozważany jest przez znaczą grupę członków FOMC.

Więcej
10
lip
2019

Spadek oczekiwań na szybkie obniżki stóp Fed osłabia Treasuries. Mimo to POLGBs zyskują.

Dziś odbędzie półroczne sprawozdanie prezesa Fed w Izbie Reprezentantów Kongresu. Inwestorzy oczekiwać będą informacji dotyczących perspektyw działania Fed podczas lipcowego posiedzenia.

Więcej
9
lip
2019

Dalsze umocnienie krajowych obligacji. Dziś drugorzędne dane z USA.

Dziś poznamy indeks NFIB obrazujący koniunkturę w sektorze MSP oraz raport JOLTS opisujący przepływy na amerykańskim rynku pracy. Rynkowe prognozy wskazują na spadek pierwszego z indeksów ze 105 do 103pkt.

Więcej
8
lip
2019

Silne dane z rynku pracy w USA. Inwestorzy czekają na wystąpienia członków FOMC.

Liczba miejsc pracy w amerykańskiej gospodarce wzrosła w czerwcu o 224tys., dane za ubiegłe dwa miesiące zrewidowano nieznacznie w dół o 11tys etatów. Wynik był znacznie silniejszy od rynkowych prognoz (160tys.).

Więcej
5
lip
2019

Solidny wzrost zatrudnienia w USA. Zapaść niemieckiego przemysłu.

Dziś poznamy raport o kondycji amerykańskiego rynku pracy w czerwcu. Spodziewamy się solidnego wzrostu zatrudnienia o 170tys etatów, po słabym wyniku w maju (75tys.). Opublikowane dotychczas dane (raport ADP, liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych) sugerują ryzyko nieznacznie niższych wyników.

Więcej
4
lip
2019

RPP ciągle daleka od zmian stóp. Umocnienie na rynkach długu.

Agencja pośrednictwa rynku pracy ADP wskazała, że zatrudnienie w amerykańskim sektorze prywatnym wzrosło w czerwcu o 102tys., dodatkowo w górę o 20tys. zrewidowany został majowy szacunek.

Więcej
3
lip
2019

Gołębia kandydatura na prezesa EBC. RPP utrzyma dotychczasowe nastawienie.

Szefową Komisji Europejskiej zostanie Ursula von der Leyden – dotychczasowa Minister Obrony Niemiec i zarazem przedstawicielka centroprawicy. Prezydentem Rady Europejskiej zostanie obecny premier Belgii Charles Michel – reprezentujący frakcję liberałów.

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 05-10.03.2019

5 mar 2019

Posiedzenie EBC kluczowe dla rynków. NBP obniży projekcję inflacji, nastawienie zmieni się z łagodnego na neutralne.

  • W ubiegłym tygodniu rentowności na rynkach bazowych wzrosły o blisko 10pb na długim końcu. To efekt danych z USA i postępów w rozmowach handlowych USA z Chinami. Kurs €/US$ zanotował niewielki wzrost i nie był w stanie wyłamać się ponad 1,14. Zmienność krajowych aktywów była wysoka – zapowiedź silnego poluzowania fiskalnego spowodowała zmianę postrzegania polskiego długu i wygasiła oczekiwania na obniżki RPP. Razem z sytuacją na rynkach bazowych wywołało to wzrost rentowności POLGBs na całej krzywej oraz spadek pary €/PLN z 4,34 do 4,30.
  • Na początku tygodnia spodziewamy się niewielkich zmian na rynkach bazowych. Pierwszym naprawdę istotnym rynkowo wydarzeniem w tym tygodniu będzie decyzja EBC w czwartek. W naszej ocenie Bank nie zmieni forward guidance, ale zostawi rynek w przekonaniu że w kwietniu zostaną podjęte decyzje ws. nowej transzy TLTRO albo zmiany nastawienia. Brak działania w marcu będzie miał ograniczony wpływ na €/US$ - spodziewamy się lekkiego wzrostu pary. Pole do ruchu jest niewielkie, bo oczekujemy również wysokiego wzrostu płac w danych z USA. Odsunięcie decyzji EBC na kwiecień w nikłym stopniu wpłynie na długi koniec krzywej. Wzrost w tym segmencie hamują obawy o koniunkturę. Dlatego uważamy, że rentowności Bundów albo się nie zmienią albo wzrosną o nie więcej niż 5pb.
  • Uważamy, że para €/PLN utrzyma się w ramach obecnej konsolidacji (4,27-35), co najmniej do końca kwartału. Przekaz z posiedzenia RPP w naszej ocenie potwierdzi, że nastawienie Rady stało się bardziej neutralne, ale kurs PLN zareagował na to wcześniej. W kolejnych miesiącach zmienność €/PLN może się zwiększyć z uwagi na oczekiwany wzrost €/US$ w 2poł19, para prawdopodobnie utrzyma się jednak stosunkowo blisko 4,30. W naszej ocenie posiedzenie RPP nie wpłynie również na złotowe stawki IRS. Na początku tygodnia nie spodziewamy się również większych zmian spreadu wobec krzywej niemieckiej. Ministerstwo Finansów zapowiedziało jednak stosunkowo dużą, mimo wysokiego stopnia sfinansowania deficytu, podaż na marzec. Dlatego widzimy ryzyko dalszego rozszerzenia się spreadów wobec Bunda i asset swap, gdyby marcowa podaż była wysoka. Wzrost rentowności krótkich POLGBs najprawdopodobniej jest już bliski końca i w tym tygodniu nie przekroczy 3pb.

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej