Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

Bardzo dobra kondycja branż usługowych w USA. Istotnie niższa ścieżka CPI w nowej projekcji NBP.

6 mar 2019

Indeks ISM dla sektora usług wzrósł z 56,7 do 59,7pkt, istotnie powyżej rynkowych prognoz (57,4pkt). Był to efekt poprawy komponentów opisujących bieżącą aktywność (z 59,7 do 64,7pkt) oraz nowe zamówienia (z 57,7pkt do 65,2pkt).

Wiadomości zagraniczne

USA: Silny wzrost indeksu ISM dla sektora usług.

 • Indeks ISM dla sektora usług wzrósł z 56,7 do 59,7pkt, istotnie powyżej rynkowych prognoz (57,4pkt). Był to efekt poprawy komponentów opisujących bieżącą aktywność (z 59,7 do 64,7pkt) oraz nowe zamówienia (z 57,7pkt do 65,2pkt). Badanie sugeruje także, że amerykańskie firmy zmieniają łańcuchy dostaw z uwagi na wzrost ceł – komponent związany z importem znalazł się istotnie poniżej granicy 50pkt (48,5pkt).
 • Badanie potwierdza, że koniunktura w amerykańskiej gospodarce pozostaje dobra, nawet pomimo wygasającego efektu obniżek podatków. W 4kw dynamika PKB spadła z 3,4% do 2,6%kw/kw SAAR. Według instytutu Brookings jedną z przyczyn był efekt niższego impulsu ze strony polityki fiskalnej. Wpływ obniżył się z 0,6pp do niecałych o 0,3pp. Nasza prognozy wskazują na niewielkie spowolnienie w 1kw19 do ok 2%, pomimo zamknięcia sektora rządowego.

USA: Raport ADP wskaże stabilne tempo wzrostu zatrudnienia.

 • Dzisiaj poznamy raport ADP obrazujący szacunkowe zatrudnienie w amerykańskim sektorze prywatnym. Nasza prognoza oraz rynkowe oczekiwania wskazują, że w lutym utworzono 190tys nowych miejsc pracy, co oznacza stabilne tempo przyrostu.

Wiadomości krajowe

RPP: Niższa ścieżka inflacji w nowej projekcji NBP. Retoryka RPP bez zmian.

 • Dzisiaj zakończy się posiedzenie RPP – spodziewamy się utrzymania dotychczasowego nastawienia. Prezes NBP A.Glapiński dalej komunikować będzie brak potrzeby zmian stóp procentowych przez kolejne dwa lata. Uważamy również, że członkowie RPP będą studzić oczekiwania na wprowadzenie niekonwencjonalnych działań monetarnych.
 • Podczas konferencji prasowej poznamy główne prognozy z nowej projekcji inflacyjnej. Spodziewamy się istotnej rewizji dynamiki CPI w 2019 z 3,2% do ok 2%r/r. Listopadowe szacunki zakładały znaczny wzrost cen prądu, który efektywnie zablokowała wprowadzona przez Sejm ustawa. Niższa będzie również inflacja bazowa z uwagi na negatywne zaskoczenia w 4kw.
 • W przypadku projekcji PKB spodziewamy się drobnej rewizji w górę dynamiki  w 2019 (3,6%r/r), co już wcześniej sygnalizował m.in. prezes NBP. Należy zauważyć jednak, że szacunki najprawdopodobniej nie będą uwzględniać efektów tzw. piątki Kaczyńskiego. Konferencja PiS odbywała się już po zamknięciu prac nad raportem. Tym samym dokładny efekt impulsu fiskalnego NBP przedstawi w lipcowym raporcie.

Budżet: Plan sfinansowania wydatków przedwyborczych nie zmienia naszej prognozy deficytu finansów publicznych.

 • Premier M.Morawiecki przedstawił plan sfinansowania obietnic przedwyborczych rządu (m.in. rozszerzenie 500+ oraz wypłata 13-stych emerytur). Głównym źródłem środków będzie uszczelnienie podatków pośrednich (VAT i akcyza), CIT oraz składek na FUS i NFZ. Ma to przynieść PLN12-18mld złotych rocznie. Dodatkowo rząd planuje pozyskać PLN2-3mld na cyfryzacji administracji publicznej oraz PLN1mld z podatku od tzw. „cyfrowych gigantów” (facebook, spotify, itp.).
 • W naszej opinii, informacje te niewiele wnoszą do dyskusji o sytuacji fiskalnej Polski w najbliższych latach. Uszczelnienie podatków i składek na ubezpieczenia społeczne już zostało zapisane w budżecie na 2019 i zakładaliśmy je w naszych prognozach na kolejne lata. Z kolei zarówno oszczędności z tytułu cyfryzacji administracji publicznej, jak i podatek od „cyfrowych gigantów” są na chwilę obecną mało prawdopodobne. Po wielu latach zamrożonych płac w sektorze budżetowym należy się z jego strony raczej spodziewać większej presji płacowej niż oszczędności. Opodatkowanie „cyfrowych gigantów” jest zaś sprawą odległą w czasie, gdyż wymaga nowych rozwiązań na poziomie całej Unii Europejskiej. Dlatego podtrzymujemy naszą prognozę, że deficyt w 2019 i 2020 wyniesie odpowiednio 1,6 i 2,3% PKB.  

Komentarz rynkowy

 • Zmiany na głównych rynkach były wczoraj niewielkie. Rentowności niemieckich i amerykańskich papierów zakończyły handel bez większych zmian, a kurs €/US$ obniżył się do 1,13 za sprawą wyższego od oczekiwań wyniku usługowego ISM. Obligacje umocniły się jednak dziś rano, co sugeruje, że inwestorzy spodziewają się łagodnego przekazu podczas czwartkowej konferencji EBC. Zmiany zarówno €/PLN jak i POLGBs były wczoraj kosmetyczne.

Rynek pozycjonuje się na łagodne przekaz EBC

 • Spodziewamy się, że publikowane dziś dane ADP nie wpłyną istotnie na rynek. Powinno to ustabilizować €/US$ przy 1,13. Rentowności obligacji na głównych rynkach prawdopodobnie utrzymają się na niskim poziomie po porannym spadku.
 • Spodziewamy się, że EBC nie zmieni forward guidance (czyli nadal sugerować będzie podwyżkę stóp w 2poł19), ale zostawi rynek w przekonaniu że w kwietniu zostaną podjęte decyzje odnośnie nowej transzy TLTRO albo zmiany nastawienia. Inwestorzy liczą raczej na zdecydowanie bardziej łagodny przekaz, dlatego do końca tygodnia spodziewamy się wzrostu €/US$ do 1,14-1450. W piątek dolara powinny z kolei wzmocnić mocne dane o wynagrodzeniach w raporcie z rynku pracy USA. Zmiany obligacji będą stosunkowo małe, szczególnie na długim końcu – wzrost długich stóp hamują obawy o koniunkturę, szczególnie w strefie euro.
 • Perspektywy zmian kursu €/US$ i rentowności Bundów w kolejnych miesiącach zależą przede wszystkim od sytuacji gospodarczej w strefie euro. Dotychczas pojawiły się sygnały stabilizacji popytu wewnętrznego (np. wzrost indeksów PMI w usługach), spadło też ryzyko związane z polityką handlową USA. Jest więc szansa, że indeksy koniunktury dla strefy euro w najbliższych miesiącach poprawia się. W naszej ocenie oznacza to ograniczony wzrost rentowności obligacji na rynkach bazowych i kursu €/US$ w 2poł19.

Liczymy na spadek €/PLN poniżej 4,30

 • Dzisiejsze posiedzenie RPP powinno mieć małe przełożenie na rynek. Dla krajowego długu większe znaczenie ma sytuacja na rynkach bazowych (gdzie w najbliższych dniach spodziewamy się małych zmian) oraz podaż papierów ze strony MF. Ministerstwo Finansów zapowiedziało stosunkowo dużą podaż w marcu (3-5 mld wobec 5 mld na aukcjach sprzedaży w lutym), pomimo wysokiego stopnia sfinansowania deficytu. Dlatego widzimy ryzyko dalszego niewielkiego rozszerzenia się spreadów wobec Bunda i asset swapów w marcu. Wzrost rentowności krótkich POLGBs najprawdopodobniej jest już bliski końca.
 • Widzimy spore szanse na spadek €/PLN poniżej wsparcia na 4,30 na przełomie tygodnia. Liczymy na domykanie pozycji na wzrost HUF/PLN (liczne rekomendacje skłaniające do ich otwierania widzieliśmy od początku miesiąca) – oczekiwania na obniżki stóp RPP już wygasły, ale HUF/PLN pozostaje na podwyższonym poziomie. W naszej ocenie dolny zakres ww. ruchu to 4,27, a para €/PLN utrzyma się w ramach obecnej konsolidacji (4,27-35) co najmniej do końca kwartału. W kolejnych miesiącach oczekujmy wyższej zmienności €/PLN, która odzwierciedlać będzie prognozowany przez nas wzrost €/US$ w 2poł19, para prawdopodobnie utrzyma się jednak stosunkowo blisko 4,30.

Tygodnik

14
maj
2019

Tygodnik ING 14-19.05.2019

USA rozpoczynają kolejny etap wojny handlowej z Chinami.

Więcej
9
kwi
2019

Tygodnik ING 09-14.04.2019

Odbicie chińskiego PMI nie gwarantuje globalnego ożywienia. Spodziewamy się kolejnego opóźnienia Brexit.

Więcej
2
kwi
2019

Tygodnik ING 02-07.04.2019

Złagodzenie tonu Fed i ECB, a także banków centralnych w regionie powinno utrzymać łagodne nastawienie RPP.

Więcej
27
mar
2019

Tygodnik ING 26-31.03.2019

Pogorszenie sytuacji fiskalnej Polski. PMI z Eurolandu pokazują, że spowolnienie to nie tylko wpływ czynników jednorazowych.

Więcej
19
mar
2019

Tygodnik ING 19-24.03.2019

Fed zrewiduje prognozy stóp procentowych. Trwały wzrost inflacji bazowej w Polsce.

Więcej
12
mar
2019

Tygodnik ING 12-17.03.2019

Zmiana nastawienia EBC pokazuje duże obawy o stan koniunktury w Eurolandzie.

Więcej
5
mar
2019

Tygodnik ING 05-10.03.2019

Posiedzenie EBC kluczowe dla rynków. NBP obniży projekcję inflacji, nastawienie zmieni się z łagodnego na neutralne.

Więcej
27
lut
2019

Tygodnik ING 26.02-3.03.2019

Skok wydatków wyborczych to przedłużenie boomu konsumpcyjnego z ostatnich lat, inwestycje zostaną słabe.

Więcej
19
lut
2019

Tygodnik ING 19-24.02.2019

Pogorszenie koniunktury w USA na przełomie roku. Silny wzrost inflacji bazowej w Polsce.

Więcej
12
lut
2019

Tygodnik ING 12-18.02.2019

Rynki długu na rozstajach, wciąż jednak nie widać poprawy w globalnej gospodarce

Więcej

MonitorING

28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej