Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

Parlament UK odrzuci porozumienie dot. Brexit. NBP już nie bagatelizuje wojen handlowych w swoich projekcjach.

12 mar 2019

Wczoraj premier T.May przedstawiła szczegóły renegocjowanego porozumienia z Unią Europejską. Od dotychczasowej jego wersji różni się ono nieznacznie. Deklaracja polityczna towarzysząca porozumieniu (tzw. joint statement) w większym stopniu podkreśla tymczasowy charakter okresu przejściowego po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE (tzw. Irish Backstop).

Wiadomości zagraniczne

UK: Nowa wersja porozumienia z UE zostanie dziś odrzucona przez parlament

 • Wczoraj premier T.May przedstawiła szczegóły renegocjowanego porozumienia z Unią Europejską. Od dotychczasowej jego wersji różni się ono nieznacznie. Deklaracja polityczna towarzysząca porozumieniu (tzw. joint statement) w większym stopniu podkreśla tymczasowy charakter okresu przejściowego po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE (tzw. Irish Backstop). Wzmocniono także prerogatywy panelu arbitrażowego rozstrzygającego spory między Wielką Brytanią a Unią Europejską. Będzie on mógł orzec, że ta ostatnia nie dokłada pełnych starań, żeby doprowadzić do zawarcia docelowej umowy handlowej (kończącej okres przejściowy). Po takim werdykcie Wielka Brytania będzie mogła jednostronnie zawiesić swoje uczestnictwo w unii celnej z UE.
 • Dziś w brytyjskim parlamencie odbędzie się głosowanie nad zmienionym porozumieniem z Unią Europejską. Sądzimy, że nie zyska ono ponownie poparcia większości posłów. Chociaż szanse na jego przyjęcie wzrosły, to do wygrania tego głosowania przez premier May wciąż daleko. Jeśli jednak brakować będzie mniej niż 100 głosów, to premier T.May podejmie prawdopodobnie w przyszłości kolejną – trzecią już próbę przegłosowania porozumienia. Wcześniej, 13 marca odbędzie się głosowanie nad tym, czy Wielka Brytania ma wyjść z UE bezumownie (tzw. no-deal Brexit). W przypadku odmownej odpowiedzi posłów, w czwartek odbędzie się głosowanie nad opóźnieniem Brexitu. Sądzimy, że takie opóźnienie jest prawdopodobne lecz nie potrwa dłużej niż do 26 maja 2019. 

USA: Mieszany wydźwięk danych o sprzedaży detalicznej.

 • Dane o sprzedaży detalicznej podobnie jak informacje z rynku pracy przedstawiły niejednoznaczny obraz. Z jednej strony mocno odbiły zarówno sprzedaż bazowa bez paliw i samochodów (o 1%m/m) oraz tzw. grupa kontrolna (o 1,1%m/m). Wysokim wynikom w styczniu towarzyszyły jednak kolejne rewizje w dół grudniowych danych – w efekcie ciężko mówić o pozytywnych zaskoczeniach.
 • Dane nie dają jednoznacznej odpowiedzi jaka będzie dynamika wzrostu PKB w 1kw19. Po publikacji prognoza modelu Atlanta Fed GDPNow ponownie spadła do bardzo niskiego poziomu 0,2%kw/kw po zannualizowaniu. Dane w 1kw będą jednak zaburzone przez wpływ zamknięcia sektora rządowego oraz ataki mrozu w północnych stanach.
 • Dziś opublikowane zostaną dane o amerykańskiej inflacji. Spodziewamy się drobnego spadku CPI z 1,6% do 1,5%r/r. Inflacja bazowa utrzyma się na wyższym poziomie (2,2%r/r). Nasze prognozy w obydwu przypadkach są zbieżne z rynkowym.

USA: Zacieśnienie w polityce fiskalnej w 2020.

 • Prezydent D.Trump przedstawił wstępny projekt budżetu na 2020 – projekt zakłada m.in. obniżenie wydatków niefinansowych o 5%r/r, podniesienie wydatków na mur graniczny z Meksykiem z niecałych US$1,5mld do 8mld. Pracę nad budżetem kontynuować będzie Kongres – najprawdopodobniej obniży on skalę oszczędności niefinansowych i otworzy konflikt polityczny o mur. Dlatego reakcja rynków na wstępny projekt budżetu była niewielka.

Wiadomości krajowe

 • Wczoraj NBP opublikował projekcje CPI i PKB, które szeroko komentowaliśmy we wczorajszym Dzienniku. Zwracamy uwagę na istotne pogorszenie oczekiwań ekonomistów NBP dotyczących wzrostu globalnego, a szczególnie obniżenie prognoz dla gospodarki niemieckiej i europejskiej. NBP już nie bagatelizuje wojen handlowych w swoich projekcjach. Od wielu miesięcy podkreślamy, że spowolnienie handlu międzynarodowego to sygnał wskazujący, iż załamanie koniunktury w Eurolandzie to nie tylko efekt czynników jednorazowych, ale głębszych zmian.

Komentarz rynkowy

 • Wczoraj na niemieckim, amerykańskim oraz polskim rynku długu nie doszło do większych zmian. Dziś rano rosną jednak rentowności na rynkach bazowych (ok 2-3pb na długim końcu) po zapowiedzi redukcji produkcji ropy naftowej przez Arabię Saudyjską w kwietniu (poniżej 10mln baryłek dziennie). Kursy €/US$ i €/PLN utrzymały się blisko odpowiednio 1,1250 i 4,30.

€/US$ w tym tygodniu blisko 1,1250.

 • Dziś uwagę rynków prawdopodobnie skupi głosowanie nad porozumieniem dot. Brexit w brytyjskim parlamencie. Chociaż szanse na jego przyjęcie wzrosły, to do wygrania tego głosowania przez premier May wciąż daleko. W naszej ocenie parlament UK zdecyduje się poprosić o przedłużenie okresu przejściowego (głosowanie w czwartek). W ciągu dnia poznamy również dane o inflacji z USA, spodziewamy się wyników bliskich konsensusowi. W naszej ocenie taki scenariusz oznacza, że w dalszej części tygodnia kurs €/US$ utrzyma się blisko (ale powyżej) 1,12, a wyceny na głównych rynkach długu ustabilizują się, lub zanotują niewielką korektę po zeszłotygodniowym umocnieniu.

Wzrost złotowych asset swapów na długim końcu.

 • Scenariusz makroekonomicznych w nowej projekcji NBP był zbliżony do naszych oczekiwań. Umiarkowany wzrost inflacji i stabilna dynamika PKB sugerują brak zmian stóp NBP co najmniej do końca 2020. Oznacza to małe zmiany stawek rynku pieniężnego, IRS i POLGBs z krótkiego końca w tym i prawdopodobnie przyszłym tygodniu. Większych zmian oczekujemy na długim końcu krzywej. Podaż na zeszłotygodniowej aukcji sprzedaży była wysoka (PLN5mld). Dodatkowo MF sprzedawał głównie obligacje stałokuponowe, których podaż powinna silniej oddziaływać na rynek wtórny. W efekcie spodziewamy się wzrostu asset swapów i spreadu wobec niemieckiej krzywej o ponad 3pb w najbliższych dniach.
 • W naszej ocenie szanse na spadek kursu €/PLN poniżej 4,30 są w najbliższym tygodniu-dwóch istotne. Złoty dobrze zniósł spadek €/US$, co może zachęcać do zajmowania krótkoterminowych pozycji na umocnienie PLN, szczególnie w razie korekty €/US$. W naszej ocenie kurs utrzyma się jednak powyżej 4,27, czyli dolnego zakresu obecnej konsolidacji. Z uwagi na stabilną politykę RPP para €/PLN prawdopodobnie utrzyma się trendzie bocznym (zakres 4,27-35) także w 2kw19. Wzrostu zmienności oczekujemy w 3kw19 z uwagi na ryzyko zmiany polityki Fed oraz gdyby bliskość wyborów spowodowała dalszą agresywną ekspansję budżetową.

Tygodnik

14
maj
2019

Tygodnik ING 14-19.05.2019

USA rozpoczynają kolejny etap wojny handlowej z Chinami.

Więcej
9
kwi
2019

Tygodnik ING 09-14.04.2019

Odbicie chińskiego PMI nie gwarantuje globalnego ożywienia. Spodziewamy się kolejnego opóźnienia Brexit.

Więcej
2
kwi
2019

Tygodnik ING 02-07.04.2019

Złagodzenie tonu Fed i ECB, a także banków centralnych w regionie powinno utrzymać łagodne nastawienie RPP.

Więcej
27
mar
2019

Tygodnik ING 26-31.03.2019

Pogorszenie sytuacji fiskalnej Polski. PMI z Eurolandu pokazują, że spowolnienie to nie tylko wpływ czynników jednorazowych.

Więcej
19
mar
2019

Tygodnik ING 19-24.03.2019

Fed zrewiduje prognozy stóp procentowych. Trwały wzrost inflacji bazowej w Polsce.

Więcej
12
mar
2019

Tygodnik ING 12-17.03.2019

Zmiana nastawienia EBC pokazuje duże obawy o stan koniunktury w Eurolandzie.

Więcej
5
mar
2019

Tygodnik ING 05-10.03.2019

Posiedzenie EBC kluczowe dla rynków. NBP obniży projekcję inflacji, nastawienie zmieni się z łagodnego na neutralne.

Więcej
27
lut
2019

Tygodnik ING 26.02-3.03.2019

Skok wydatków wyborczych to przedłużenie boomu konsumpcyjnego z ostatnich lat, inwestycje zostaną słabe.

Więcej
19
lut
2019

Tygodnik ING 19-24.02.2019

Pogorszenie koniunktury w USA na przełomie roku. Silny wzrost inflacji bazowej w Polsce.

Więcej
12
lut
2019

Tygodnik ING 12-18.02.2019

Rynki długu na rozstajach, wciąż jednak nie widać poprawy w globalnej gospodarce

Więcej

MonitorING

28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej