Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

Parlament UK przeciwny no-deal Brexit. Dziś decyzja o opóźnieniu Brexitu.

14 mar 2019

Wczoraj w brytyjskim parlamencie odbyło się głosowanie nad opuszczeniem UE przez UK bez umowy (tzw. no-deal Brexit). Rząd T.May był temu przeciwny, ale tylko odnośnie pierwotnej daty Brexitu (29 marca 2019). Natomiast taka opcja byłby wciąż możliwa, gdyby do 22 maja 2019 nie udało się ratyfikować jakiejś formy porozumienia z UE.

Wiadomości zagraniczne

UK. Parlament wykluczył no-deal Brexit. Dziś poprze jego opóźnienie do 22.05.

 • Wczoraj w brytyjskim parlamencie odbyło się głosowanie nad opuszczeniem UE przez UK bez umowy (tzw. no-deal Brexit). Rząd T.May był temu przeciwny, ale tylko odnośnie pierwotnej daty Brexitu (29 marca 2019). Natomiast taka opcja byłby wciąż możliwa, gdyby do 22 maja 2019 nie udało się ratyfikować jakiejś formy porozumienia z UE. Posłowie przegłosowali jednak poprawkę (większością 312-308), w myśl której odmawiają zgody na no-deal Brexit także w przyszłości. Kolejne poprawki zaproponowane przez zwolenników Brexitu oraz rząd T.May zostały odrzucone. Część posłów Partii Konserwatywnej złamało dyscyplinę partyjną w tej sprawie.
 • Dziś odbędzie się głosowanie nad tym, czy Wielka Brytania powinna zawnioskować o opóźnienie Brexitu do 22 maja 2019. Spodziewamy się, że posłowie poprą tę decyzję dużą przewagą głosów.
 • W przyszłym tygodniu, zgodnie z zapowiedzią T.May odbędzie się kolejne, trzecie już głosowanie nad wynegocjowanym przez nią porozumieniem z Unią Europejską. Argumentem, który przekonać ma kluczową grupę posłów (eurosceptyczne skrzydło Partii Konserwatywnej) jest perspektywa opóźnienia Brexitu nawet o kilka lat (bo w ciągu najbliższych 2 miesięcy nie uda się wynegocjować nowego porozumienia). Przewaga głosów przeciwko temu porozumieniu była jednak bardzo duża, więc liczba posłów, którzy musieliby zmienić zdanie to ponad 70. Szansa na jego przegłosowanie w przyszłym tygodniu jest zatem niewielka. Wyjściem z impasu byłyby albo przedterminowe wybory, albo powtórne referendum. Decyzje w tych sprawach nastąpią prawdopodobnie przed końcem marca 2019.

Strefa euro: Silniejsza dynamika produkcji przemysłowej. 

 • Dynamika produkcji przemysłowej odbiła w styczniu z -4,2% do -1,1%r/r, powyżej rynkowych prognoz. Poprawa widoczna był wśród wszystkich grup produktów. Najsilniejszy wzrost nastąpił jednak w przypadku produkcji energii (z -4,3% do 4%r/r), gdzie decydującą rolę odegrały warunki pogodowe. Tym samym silniejszy wynik najprawdopodobniej nie będzie powtórzony w kolejnych miesiącach. Niskie wartości indeksów koniunktury, słabsze dane z Chin oraz niekorzystna struktura wzrostu w styczniu sugerują, że dynamika PKB strefy euro w 1kw19 pozostanie na niskim poziomie (1,1%r/r).

USA: Spadek PPI sugeruje niewielki wpływ ceł na sektor przemysłowy.

 • Dane o inflacji PPI w lutym były niższe od rynkowych oczekiwań, podobnie jak wcześniej publikowane informacje o cenach konsumenta. Główny wskaźnik spadł o 0,1pp do 1,9%, dynamika inflacji bazowej obniżyła się z 2,6% do 2,5%r/r. Spadek dynamiki w lutym to efekt obniżek cen towarów niskoprzetworzonych. Jednocześnie trend spadkowy widoczny jest także wśród końcowych produktów konsumpcyjnych, kierowanych bezpośrednio na rynek konsumencki. Tym samym ceny dóbr przemysłowych będą obniżać CPI.
 • Dalej jednak oczekujemy wzrostu inflacji CPI z 1,5% w lutym do ok. 1,9% w 2kw. Będzie to efekt m.in. wzrostu cen usług. W efekcie uważamy, że inflacja bazowa utrzyma się powyżej poziomu 2%r/r.

Chiny: Słabe dane o produkcji przemysłowej.

 • Dynamika produkcji przemysłowej w Chinach spadła w lutym z 6,2% do 5,3%r/r (konsensus 5,6%, dane w ujęciu narastającym). Słabsze wyniki po części są efektem obchodów święta chińskiego nowego roku – wcześniej Chiny poinformowały o znacznym spadku eksportu. Niemniej jednak nawet po uśnięciu nieregularnych wahań trend jest negatywny.

Wiadomości krajowe

 • Brak istotnych wiadomości.

Komentarz rynkowy

 • Na amerykańskim i niemieckim rynku długu nie doszło wczoraj do dużych zmian, a para €/US$ utrzymała się blisko 1,13. Bez większych zmian także w przypadku POLGBs, a kurs €/PLN pozostał blisko 4,30. W oczekiwaniu na odrzucenie możliwości twardego Brexitu brytyjski funt umocnił się o blisko 2% wobec euro – brytyjska waluta jest najmocniejsza od polowy 2017.

€/US$ blisko 1,13 na przełomie tygodnia

 • Dziś kolejne, prawdopodobnie najważniejsze w tym tygodniu głosowanie w UK – parlament zdecyduje czy przedłużyć okres przejściowy dla Brexit. Spodziewamy się wydłużenia ww. okresu o 2 miesiące, czego prawdopodobnie spodziewa się również rynek. Spadek ryzyka twardego Brexit może lekko wzmocnić euro – w naszej ocenie kurs €/US$ wzrośnie do 1,1350 na przełomie tygodnia. Do końca tygodnia jest już niewiele istotnych danych z rynków bazowych, najważniejsze z nich (produkcja przemysłowa z USA) powinny być zbliżone do oczekiwań. Nie spodziewamy pogłębienia spadków rentowności – z jednej strony widać stabilizację koniunktury w strefie euro, z drugiej OPEC rozważa dalsze obniżenie produkcji ropy (co skutkuje stopniowym wzrostem cen surowca).

Oczekujemy umocnienia złotego do euro

 • Spodziewamy się spadku kursu €/PLN poniżej 4,30 w najbliższym tygodniu-dwóch. Złoty dobrze zniósł spadek €/US$, co może zachęcać do zajmowania krótkoterminowych pozycji na umocnienie PLN, szczególnie w razie głębszej korekty na €/US$. Para powinna jednak utrzymać się w ramach szerszej konsolidacji, której dolną granicą jest 4,27. Z uwagi na stabilną politykę RPP para €/PLN powinna utrzymać się trendzie bocznym (zakres 4,27-35) także w 2kw19. Wzrostu zmienności oczekujemy w 3kw19 z uwagi na ryzyko zmiany polityki Fed oraz ewentualną ekspansję fiskalną przed wyborami prezydenckimi w 2020.
 • Spodziewamy się, że stawki rynku pieniężnego, IRS i POLGBs z krótkiego końca będą mało wrażliwe na bieżące dane i w najbliższym tygodniu-dwóch (a prawdopodobnie także dłużej) będą stabilne. Projekcja NBP i komentarze z Rady wskazują, że szanse na jakiekolwiek zmiany polityki pieniężnej w najbliższych kwartałach są znikome. Umiarkowanego osłabienia spodziewamy się na środku i długim końcu krzywej – w postaci wzrostu spreadów wobec Bunda i asset swapów o kolejne 3pb. Wynika to ze sporej podaży na ubiegłotygodniowej aukcji (PLN5mld), szczególnie że podaż skoncentrowała się na instrumentach stałokuponowych.

Tygodnik

14
maj
2019

Tygodnik ING 14-19.05.2019

USA rozpoczynają kolejny etap wojny handlowej z Chinami.

Więcej
9
kwi
2019

Tygodnik ING 09-14.04.2019

Odbicie chińskiego PMI nie gwarantuje globalnego ożywienia. Spodziewamy się kolejnego opóźnienia Brexit.

Więcej
2
kwi
2019

Tygodnik ING 02-07.04.2019

Złagodzenie tonu Fed i ECB, a także banków centralnych w regionie powinno utrzymać łagodne nastawienie RPP.

Więcej
27
mar
2019

Tygodnik ING 26-31.03.2019

Pogorszenie sytuacji fiskalnej Polski. PMI z Eurolandu pokazują, że spowolnienie to nie tylko wpływ czynników jednorazowych.

Więcej
19
mar
2019

Tygodnik ING 19-24.03.2019

Fed zrewiduje prognozy stóp procentowych. Trwały wzrost inflacji bazowej w Polsce.

Więcej
12
mar
2019

Tygodnik ING 12-17.03.2019

Zmiana nastawienia EBC pokazuje duże obawy o stan koniunktury w Eurolandzie.

Więcej
5
mar
2019

Tygodnik ING 05-10.03.2019

Posiedzenie EBC kluczowe dla rynków. NBP obniży projekcję inflacji, nastawienie zmieni się z łagodnego na neutralne.

Więcej
27
lut
2019

Tygodnik ING 26.02-3.03.2019

Skok wydatków wyborczych to przedłużenie boomu konsumpcyjnego z ostatnich lat, inwestycje zostaną słabe.

Więcej
19
lut
2019

Tygodnik ING 19-24.02.2019

Pogorszenie koniunktury w USA na przełomie roku. Silny wzrost inflacji bazowej w Polsce.

Więcej
12
lut
2019

Tygodnik ING 12-18.02.2019

Rynki długu na rozstajach, wciąż jednak nie widać poprawy w globalnej gospodarce

Więcej

MonitorING

28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej