Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

Parlament UK za opóźnieniem Brexit. Odbicie krajowej CPI efektem wyższych cen żywności i inflacji bazowej.

15 mar 2019

Brytyjski parlament poparł przedłużenie terminu Brexitu, dużą większością głosów (413 do 202). Bieżący stan prawny nie pozwala określić terminu opuszczenia UE. Głosowanie ujawniło głębokie podziały wewnątrz gabinetu T.May – ośmiu ministrów głosowało przeciw wnioskowi.

Wiadomości zagraniczne

UK: Parlament UK za opóźnieniem terminu Brexit.

 • Brytyjski parlament poparł przedłużenie terminu Brexitu, dużą większością głosów (413 do 202). Bieżący stan prawny nie pozwala określić terminu opuszczenia UE. Głosowanie ujawniło głębokie podziały wewnątrz gabinetu T.May – ośmiu ministrów głosowało przeciw wnioskowi.
 • W nadchodzącym tygodniu T.May podejmie trzecią próbę przeforsowania porozumienia z UE w parlamencie – według bieżącego harmonogramu kolejne głosowanie odbędzie się we wtorek 19 marca. Premier brytyjskiego rządu musi uzyskać poparcie koalicyjnej DUP oraz zwolenników Brexitu wewnątrz Torysów. W naszej ocenie taki scenariusz jest jednak mało prawdopodobny.
 • Brak poparcia dla porozumienia dot. Brexit w parlamencie UK prawdopodobnie wymusi na gabinecie T.May wniosek o opóźnienie Brexit o 3 miesiące. Taki termin nie będzie wymuszał organizacji nowych wyborów do Europarlamentu w maju. Dokładną treść wniosku UK najprawdopodobniej poznamy przed szczytem UE (22-23 marca). W tym czasie brytyjski parlament podejmie próbę określenia nowego kierunku w negocjacjach. Z uwagi na głębokie podziały wewnątrz partii Torysów, próby te mogą skończyć się fiaskiem i kolejnym wnioskiem do UE o dalsze przedłużanie status quo.

USA: Odbicie produkcji przemysłowej.

 • Fed opublikuje dziś dane o produkcji przemysłowej w lutym. Spodziewamy się wzrostu o 0,7%m/m (konsensus 0,6%), po silnym spadku w styczniu (-0,9%m/m). Styczniowe dane były słabsze z uwagi na atak mrozu w północnych stanach np. Illinois oraz zawieszenie realizacji niektórych kontraktów rządowych np. z NASA w związku z przestojem sektora rządowego.

Strefa euro: Niska dynamika sprzedaży samochodów w lutym.

 • Wg stowarzyszenia producentów samochodów ACEA liczba rejestracji nowych samochodów w UE w lutym była niższa o 1%r/r. W styczniu spadek był istotnie głębszy i wynosił 4,6%r/r. Dane wskazują na odbicie popytu w Niemczech (wzrost 2,7%r/r) oraz Francji (2,1%). Słabe wyniki odnotowano natomiast w gospodarkach peryferyjnych - zwłaszcza w Hiszpanii (-8,8%) oraz we Włoszech (-2,4%). Dane wskazują, że wyniki sprzedaży detalicznej w lutym dalej będą niskie. Pod znakiem zapytania stawiają również perspektywy odbicia produkcji sektora przemysłowego w Niemczech.

Wiadomości krajowe

CPI: Odbicie wskaźnika z uwagi na ceny żywności. Drobny wzrost inf. bazowej.

 • Dzisiaj poznamy dane o inflacji CPI w lutym. Spodziewamy się wzrostu indeksu z 0,9% do 1,3%r/r, powyżej rynkowych prognoz (1,2%). Wyższa dynamika odzwierciedlać będzie odbicie cen żywności – szacujemy wzrost dynamiki z ok. 1% do 2,3%r/r, który podniesie łączny indeks o 0,3pp.
 • Dynamika inflacji bazowej wzrośnie kolejny miesiąc – na podstawie niepełnych informacji szacujemy podniesienie się wskaźnika o 0,1pp do 1%r/r, z ryzykiem po wyższej stronie. Wysoki wzrost indeksu w styczniu traktujemy jako trwały (np. mógł być związany z podwyżkami cen transportu publicznego oraz opłat związanych z utrzymaniem mieszkania), jednak z racji braku publikacji dokładnej struktury w ubiegłym miesiącu, możliwe są zaskoczenia.
 • Wraz z publikacją lutowych danych GUS rewidować będzie koszyk wag na podstawie których szacowany jest wskaźnik. Większy udział produktów z części bazowej będzie obniżać wartość indeksu. Uważamy, jednak że efekt ten będzie stosunkowo mały i nie wpłynie na rewizję styczniowych danych.

Prezes NBP: Dane GUS zaniżają wysokość nakładów inwestycyjnych.

 • Prezes NBP A.Glapiński powtórzył, że stopy procentowe najprawdopodobniej pozostaną niezmienione do końca kadencji w roku 2022. Powtórzył również tezę, że dane GUS zaniżają poziom nakładów inwestycyjnych w gospodarce. Komentarze RPP nie wskazują jednak podstaw dla takiej hipotezy, wyniki badań nie zostały dotychczas opublikowane przez NBP. Komentarze GUS odrzucały argumenty RPP mówiące np. o braku mierzenia skutków wzrostu leasingu, które podzielamy.

Komentarz rynkowy

 • Na rynkach doszło wczoraj do stosunkowo niewielkich zmian. Kurs €/US$ utrzymał się blisko 1,13, a €/PLN 4,30. Zgodnie z oczekiwaniami parlament UK opowiedział się za przedłużeniem okresu przejściowego Brexit. Wczorajsze zmiany €/GBP to korekta po silnym spadku kursu we środę, doszło do nich jeszcze przed głosowaniem brytyjskiego parlamentu.

Niewielki wzrost €/US$, rentowności na rynkach bazowych stabilne

 • Spodziewamy się, że na przełomie tygodnia rentowności niemieckich i amerykańskich obligacji utrzymają się na poziomach bliskich obecnym. Z kolei spadek ryzyka związanego z Brexit powinien przełożyć się na niewielki wzrost €/US$– do 1,1370. Produkcja przemysłowa w USA, będzie w naszej ocenie zbliżone do konsensusu. Z kolei na początku przyszłego tygodnia istotnych danych z głównych gospodarek nie ma. Ryzykiem z punktu widzenia rynków długu może być weekendowe posiedzenie OPEC+, gdzie rozważane będzie przedłużenie obecnych cięć w produkcji ropy naftowej. Wg komentarzy rynkowych szanse na taką decyzję są istotne, co może oznaczać dalszy wzrost cen surowca.

Oczekujemy spadku €/PLN poniżej 4,30

 • Spodziewamy się spadku kursu €/PLN poniżej 4,30 w najbliższym tygodniu-dwóch. W naszej ocenie impulsem do umocnienia złotego będzie m.in. ww. wzrost pary €/US$. €/PLN powinien jednak utrzymać się w ramach szerszej konsolidacji, której dolną granicą jest 4,27. Z uwagi na stabilną politykę RPP para €/PLN powinna utrzymać się trendzie bocznym (zakres 4,27-35) także w 2kw19. Wzrostu zmienności oczekujemy w 3kw19 z uwagi na ryzyko zmiany polityki Fed oraz ewentualną ekspansję fiskalną przed wyborami prezydenckimi w 2020.
 • Spodziewamy się, że stawki rynku pieniężnego, IRS i POLGBs z krótkiego końca będą mało wrażliwe na bieżące dane (w tym dzisiejsze o inflacji) i w najbliższym tygodniu-dwóch (a prawdopodobnie także dłużej) będą stabilne. Projekcja NBP i komentarze z Rady wskazują, że szanse na jakiekolwiek zmiany polityki pieniężnej w najbliższych kwartałach są znikome. Umiarkowanego osłabienia spodziewamy się na środku i długim końcu krzywej – w postaci wzrostu spreadów wobec Bunda i asset swapów o kolejne 3pb. Wynika to ze sporej podaży na ubiegłotygodniowej aukcji (PLN5mld), szczególnie że podaż skoncentrowała się na instrumentach stałokuponowych.

Tygodnik

14
maj
2019

Tygodnik ING 14-19.05.2019

USA rozpoczynają kolejny etap wojny handlowej z Chinami.

Więcej
9
kwi
2019

Tygodnik ING 09-14.04.2019

Odbicie chińskiego PMI nie gwarantuje globalnego ożywienia. Spodziewamy się kolejnego opóźnienia Brexit.

Więcej
2
kwi
2019

Tygodnik ING 02-07.04.2019

Złagodzenie tonu Fed i ECB, a także banków centralnych w regionie powinno utrzymać łagodne nastawienie RPP.

Więcej
27
mar
2019

Tygodnik ING 26-31.03.2019

Pogorszenie sytuacji fiskalnej Polski. PMI z Eurolandu pokazują, że spowolnienie to nie tylko wpływ czynników jednorazowych.

Więcej
19
mar
2019

Tygodnik ING 19-24.03.2019

Fed zrewiduje prognozy stóp procentowych. Trwały wzrost inflacji bazowej w Polsce.

Więcej
12
mar
2019

Tygodnik ING 12-17.03.2019

Zmiana nastawienia EBC pokazuje duże obawy o stan koniunktury w Eurolandzie.

Więcej
5
mar
2019

Tygodnik ING 05-10.03.2019

Posiedzenie EBC kluczowe dla rynków. NBP obniży projekcję inflacji, nastawienie zmieni się z łagodnego na neutralne.

Więcej
27
lut
2019

Tygodnik ING 26.02-3.03.2019

Skok wydatków wyborczych to przedłużenie boomu konsumpcyjnego z ostatnich lat, inwestycje zostaną słabe.

Więcej
19
lut
2019

Tygodnik ING 19-24.02.2019

Pogorszenie koniunktury w USA na przełomie roku. Silny wzrost inflacji bazowej w Polsce.

Więcej
12
lut
2019

Tygodnik ING 12-18.02.2019

Rynki długu na rozstajach, wciąż jednak nie widać poprawy w globalnej gospodarce

Więcej

MonitorING

28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej