Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

19
kwi
2019

Indeksy PMI w strefie euro ponownie rozczarowały. W Polsce silne wyniki przemysłu.

Według wstępnego szacunku indeks PMI composite dla strefy euro spadł w kwietniu z 51,6 do 51,3pkt, poniżej rynkowych oczekiwań (51,8pkt). Ponownie pogorszyły się oceny w sektorach usługowych – subindeks spadł z 53,3pkt do 52,5pkt.

Więcej
18
kwi
2019

Stabilizacja koniunktury w europejskim przemyśle. Silny spadek dynamiki płac w Polsce.

Dzisiaj poznamy wstępne szacunki indeksów PMI w strefie euro. Rynkowe oczekiwania wskazują na odbicie nastrojów w sektorze przemysłowym 47,5 do 48pkt, podobnie kształtuje się nasza prognoza.

Więcej
17
kwi
2019

Ekspansja kredytowa podtrzymała wzrost w Chinach. Słaba sprzedaż aut w UE.

Dynamika wzrostu PKB w Chinach w 1kw ustabilizowała się na poziomie 6,4%r/r, powyżej rynkowych prognoz (6,3%). Pozytywne zaskoczenie było efektem m.in. silniejszej aktywności sektora przemysłowego – dynamika produkcji wzrosła w marcu z 5,3% do 8,5%r/r, powyżej oczekiwań (5,9%).

Więcej
16
kwi
2019

Zmiany w OFE są korzystne dla rynku długu, ale generują ryzyko budżetowe po 2021. Oznaczają finansowanie dzisiejszych wydatków wyborczych kosztem przyszłych budżetów i wpływów jednorazowych. Mogą zaszkodzić wiarygodności systemu i zaufaniu do PPK.

Agencja Reutera podała, że Komisja Europejska przygotowuje odpowiedź na planowane przez administracje USA cła wymierzone m.in. we francuskiego Airbusa, powołując się na anonimowe źródła. Według Reutera cła mogą objąć towary o wartości US$22,6mld – najprawdopodobniej symetrycznie obejmą Boeinga.

Więcej
15
kwi
2019

Silna kondycja amerykańskiej gospodarki w 1kw19. Dziś poznamy projekt reformy OFE.

W środę poznamy wysokość deficytu w bilansie handlowym USA w lutym. Spodziewamy się jego dalszego spadku z US$51,1mld do 50mld, poniżej rynkowych prognoz (53,8mld). Lepsza kontrybucja eksportu netto będzie wspierać silniejszy wzrost dynamiki PKB w 1kw.

Więcej
12
kwi
2019

Koniunktura w europejskim przemyśle ciągle słaba. S&P nie zmieni ratingu Polski.

Dzisiaj poznamy dane o produkcji przemysłowej w strefie euro w lutym. Mediana prognoz wskazuje na drobny wzrost dynamiki z -1,1% do -0,9%r/r, jednak po pozytywnych zaskoczeniach we Francji i Włoszech finalna dynamika najprawdopodobniej przekroczy rynkowe prognozy.

Więcej
11
kwi
2019

ECB coraz bardziej zaniepokojony stanem koniunktury w Eurolandzie. Termin Brexit przedłużony, szanse na porozumienie niskie.

Przedstawiciele Unii Europejskiej zgodzili się na opóźnienie Brexitu do 31 października 2019. Wielka Brytania będzie musiała w związku z tym zorganizować wybory do Parlamentu Europejskiego.

Więcej
10
kwi
2019

MFW pesymistycznie o światowym PKB i polskim deficycie budżetowym. Dziś szczyt UE dot. Brexit.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zrewidował w dół prognozy światowego wzrostu PKB. Szacunek na 2019 obniżono aż o 0,4pp do 3,3%r/r, w 2020 o 0,1pp do 3,6%r/r. Niższa dynamika wzrostu w 2019 prognozowana jest w USA (z 2,5% do 2,3%r/r).

Więcej
9
kwi
2019

D.Trump bliski porozumienia z Chinami, ale zaczyna straszyć Europę.

Administracja USA rozważa podwyższenie ceł na towary importowane z Unii Europejskiej o wartości US$11mld. Wśród wymienionych dóbr znajdują się m.in. produkty rolne, wino oraz dobra luksusowe takie jak niektóre marki motocykli oraz helikopterów. Deklarowanym powodem nowych ceł są nielegalne subsydia, jakie państwa UE przekazują producentowi samolotów Airbusowi.

Więcej
8
kwi
2019

EBC nie zmieni polityki depozytowej w tym tygodniu. S&P łagodnie o zmianach w Polsce.

W środę zakończy się posiedzenie EBC. Po ostatnich minutes i komentarzach prezesa M.Draghiego wśród uczestników rynku pojawiają się oczekiwania wprowadzenia mechanizmu różnicowania wysokości stóp procentowych dla aktywów lokowanych w bankach centralnych strefy euro.

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 19-24.03.2019

19 mar 2019

Fed zrewiduje prognozy stóp procentowych. Trwały wzrost inflacji bazowej w Polsce.

  • Na początku tygodnia doszło do niewielkich zmian zarówno na głównych rynkach długu, jak i POLGBs. Kurs €/US$ utrzymał się bisko 1,1350. Silniejsze zmiany wystąpiły w przypadku €/PLN – para przełamała lokalne wsparcie na 4,30 i obecnie waha się blisko 4,2950. Złoty pozostaje jednak słaby na tle walut regionu, np. HUF.
  • W tym tygodniu spodziewamy się utrzymania rentowności niemieckich i amerykańskich obligacji w trendzie bocznym lub ich niewielkiego wzrostu. Utrzymanie prognoz podwyżki w 2019 przez członków FOMC najprawdopodobniej będzie niedostatecznym impulsem dla zmiany rynkowych wycen, w obliczu dużej niepewności gospodarczej zarówno w USA jak i gospodarce globalnej. Pewnego wsparcia może dostarczyć wydłużenie procesu Brexit oraz ewentualne pozytywne zaskoczenie odczytem PMI. Reakcja na wyniki badania najprawdopodobniej będzie miała niesymetryczny charakter - pozytywne zaskoczenie wesprze euro oraz osłabi rynki długu, natomiast w przypadku braku zmian PMI lub jego spadku impuls będzie mały. Uważamy, że zarysowanie otoczenie sprzyja wzrostom €/US$, jednak skala ruchu będzie w naszej ocenie umiarkowana (szczyt ok. 1,1370).
  • W ciągu tygodnia-dwóch spodziewamy się spadku kursu €/PLN do blisko dolnego zakresu obecnej konsolidacji (4,27). Wsparciem dla złotego powinny być publikowane w tym tygodniu dane z krajowej gospodarki (w tym dzisiejsze o płacach). W naszej ocenie neutralne nastawienie RPP nie zmieni się. Dlatego też spodziewamy się, że €/PLN będzie się utrzymywać w trendzie bocznym 4,27 – 4,35 do końca 2kw19.
  • Wysoka podaż długu w 1kw19 (wyższa od zapowiedzi Ministerstwa Finansów) będzie sprzyjać osłabieniu się długich POLGBs polskich obligacji oraz rozszerzaniu się spreadów wobec Bunda. Efekt ten będzie widoczny zwłaszcza na długim końcu krzywej dochodowości. Stawki rynku pieniężnego, IRS i POLGBs z krótkiego końca pozostaną na obecnych poziomach w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Jest to efekt braku perspektyw jakiejkolwiek zmiany stóp procentowych przed końcem 2020.

MonitorING

28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej