Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

18
cze
2019

Dzisiaj prezes ECB może wysłać gołębi sygnał. Oznaki spowolnienia w amerykańskim przemyśle. Niski deficyt w krajowym budżecie w maju.

Indeks Empire State Manufacturing obrazujący aktywność sektora przemysłowego w stanie Nowy Jork zanotował silny spadek z 17,8 do -8,6pkt (ocena bieżąca). Skala osłabienia jest porównywalna z osłabieniem widocznym na początku 2008, przed kryzysem subprime. Wśród komponentów słabsze były oceny otoczenia gospodarczego oraz portfela zamówień.

Więcej
17
cze
2019

Fed zasygnalizuje obniżki stóp, ale nie sprosta rynkowych oczekiwaniom.

Kluczowym wydarzeniem bieżącego tygodnia będzie środowe posiedzenie Fed. Poznamy nowe prognozy stóp procentowych (dot-plot) oraz szacunki makroekonomiczne. W marcu członkowie FOMC prognozowali podwyżkę stóp w 2020, obecnie kontrakty terminowe implikują szybkie obniżki na kolejnych posiedzeniach.

Więcej
14
cze
2019

Dziś dane o aktywności z USA. W Polsce finalny szacunek CPI.

Dziś poznamy dane o aktywności z amerykańskiej gospodarki w maju. Spodziewamy się solidnego wzrostu sprzedaży detalicznej (o 0,8%m/m) oraz jej części bazowej (również 0,8%). Nasze prognozy w obydwu przypadkach kształtują się powyżej mediany rynkowych prognoz (kolejno 0,6% i 0,4%m/m).

Więcej
13
cze
2019

Odbicie FDI w Polsce, po załamaniu w 2017. Dziś słaby odczyt produkcji przemysłowej w strefie euro.

W ujęciu rocznym inflacja cen konsumpcyjnych w maju wyniosła 1,8%, o 0,1pp mniej niż kwietniu. Inflacja bazowa obniżyła się w takim samym stopniu z 2,1 do 2,0%r/r, miesięczny wzrost bazowej był połowę niższy od oczekiwań (0,11%m/m zamiast 0,2%m/m), a roczny wskaźnik spadł do najniższego poziomu od lutego 2018. Dane spowodowały umocnienie krótkiego końca krzywej.

Więcej
12
cze
2019

CPI z USA. Duży wzrost płacy minimalnej w Polsce.

Prezydent USA D.Trump wyraził gotowość do nałożenia ceł na pozostałą część importu z Chin o wartości US$300mld, która dotąd nie została nimi objęta. Stanie się tak jeśli podczas najbliższego szczytu G20 (28-29 czerwca) nie uda się osiągnąć porozumienia handlowego z Chinami.

Więcej
11
cze
2019

USA naciskają Chiny przed szczytem G20. MF za prostą obniżką progu PIT.

Prezydent USA D.Trump wyraził gotowość do nałożenia ceł na pozostałą część importu z Chin o wartości US$300mld, która dotąd nie została nimi objęta. Stanie się tak jeśli podczas najbliższego szczytu G20 (28-29 czerwca) nie uda się osiągnąć porozumienia handlowego z Chinami.

Więcej
10
cze
2019

USA zawieszają nałożenie ceł na towary z Meksyku. Słaba kondycja europejskiego przemysłu.

Dane z amerykańskiego rynku pracy w maju były istotnie słabsze od oczekiwań. Zatrudnienie wzrosło o 75tys. (konsensus był wyższy o ponad 100tys.). Dodatkowo w dół o 75tys. zrewidowano dane za ubiegłe dwa miesiące. Zdecydowanie słabsze wyniki względem ubiegłych miesięcy odnotowano w budownictwie, opiece zdrowotnej oraz usługach.

Więcej
7
cze
2019

EBC mniej łagodny od oczekiwań. Słabe dane z niemieckiego przemysłu utrzymują niskie rentowności obligacji.

Europejski Bank centralny wydłużył deklarację braku zmian stóp procentowych do połowy 2020. Zapowiedział też uruchomienie programu TLTRO w oparciu o oprocentowanie kształtujące się na poziomie od 0,1% do -0,3% (niższe oprocentowanie wiązać się będzie ze spełnianiem przez banki określonych wymogów).

Więcej
6
cze
2019

Dziś poznamy szczegóły nowego TLTRO. KE grozi Włochom procedurą nadmiernego deficytu.

Dzisiaj Rada Prezesów EBC zaprezentuje schemat działania nowych operacji TLTRO – długoterminowych pożyczek wspierających akcję kredytową banków strefy euro. Poznamy również nowe projekcje makroekonomiczne banku. Z jednej strony, dane o PKB w strefie euro za 1kw19 były lepsze od oczekiwań.

Więcej
5
cze
2019

Niewielki wzrost inflacji w maju. Retoryka RPP bez zmian.

Prezes Fed J.Powell wskazał, że Rezerwa Federalna będzie prowadzić adekwatne działania do pobudzenia aktywności gospodarczej w przypadku spowolnienia wywołanego wojną handlową z Chinami. Wypowiedź została odebrana jako otwarcie drogi do obniżek stóp procentowych w momencie kiedy aktywność gospodarcza widoczna w danych makroekonomicznych pogorszy się.

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 26-31.03.2019

27 mar 2019

Pogorszenie sytuacji fiskalnej Polski. PMI z Eurolandu pokazują, że spowolnienie to nie tylko wpływ czynników jednorazowych.

  • Ubiegły tydzień zakończył się silnymi spadkami dochodowości na rynkach bazowych (10pb na długim końcu). Po raz pierwszy od 2016 rentowność Bundów znalazła się na ujemnym poziomie. Bardzo słabe dane o koniunkturze w strefie euro (PMI) wzmocniły obawy przed globalne spowolnienie. Spadek €/US$ był umiarkowany (do 1,13), inwestorzy obawiają się bowiem pogorszenia aktywności także w USA a dodatkowo Fed mocno złagodził tempo zacieśniania. Reakcja krajowych aktywów na wydarzenia zagraniczne była niewielka - €/PLN nie przełamał poziomu 4,30, a umocnienie długich POLGBs wyniosło ok 7pb.
  • Lepsze od oczekiwań badanie Ifo z Niemiec powinny zahamować umocnienie obligacji na rynkach bazowych na początku tygodnia. Na głębszą korektę na razie nie liczymy, bo odbicie Ifo nastąpiło po miesiącach spadków i ciągle trudno mówić o zmianie tendencji. Podobnej sytuacji spodziewamy się w przypadku €/US$ - w naszej ocenie w najbliższych dniach para utrzyma się blisko 1,13. Istotne z punktu widzenia rynków, szczególnie GBP, będą także doniesienia dotyczące Brexit. Tu jednak ciężko wskazać konkretne daty – np. pierwotnie zaplanowane na ten tydzień trzecie głosowanie porozumienia UK z UE prawdopodobnie się nie odbędzie.
  • Nadspodziewanie dobra koniunktura w kraju powinna pozwolić na utrzymanie się kursu €/PLN blisko 4,30 nawet w okresie gorszych nastrojów wśród inwestorów. W naszej ocenie €/PLN utrzyma się w ramach obecnej konsolidacji (4,27-35) do końca 2kw19. Zachowanie POLGBs w najbliższych tygodniach uwarunkowane będzie głównie wydarzeniami na rynkach bazowych. Tym niemniej perspektywa wyższej podaży krajowego długu w 2kw19 wskazuje jednak na rozszerzenie się spreadów wobec krzywej niemieckiej w kolejnych tygodniach.
  • Wyniki ubiegłotygodniowego posiedzenia FOMC zaskoczyło rynki finansowe zarówno łagodnymi prognozami stóp procentowych, jak i faktycznie podjętymi działaniami wstrzymania redukcji bilansu. Komitet zapowiedział spowolnienie tempa redukcji bilansu od maja z US$30mld do 15mld miesięcznie. Począwszy od 3kw Fed przestanie redukować bilans w ogóle. Szybka decyzja o wstrzymaniu redukcji bilansu (komentarze rynkowe sugerowały taką decyzję najwcześniej w grudniu) osłabiła USD oraz umocniła amerykańskie obligacje. Z uwagi na gołębi wydźwięk posiedzenia rewidujemy naszą prognozę zmian stóp – zakładamy brak zmian w polityce Fed w kolejnych dwóch latach.

MonitorING

28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej