Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

17
wrz
2019

Napięcia na rynkach po atakach na instalacje naftowe w Arabii Saudyjskiej. RPP niewzruszona rosnącą inflacją.

Dziś poznamy wrześniowe wyniki badania ZEW wśród analityków oraz zarządzających portfelami. Spodziewamy się niewielkich zmian wśród głównych wskaźników. Rynkowe prognozy wskazują na pogorszenie oceny bieżącej (z -13,5 do -15pkt) oraz poprawę oczekiwań z -44,1 do -38pkt.

Więcej
16
wrz
2019

Fed ostrożnie obniży stopy. Mocny wzrost inflacji w Polsce, skok CPI do ok. 4%r/r w 1kw20 coraz bardziej realny.

W środę odbędzie się posiedzenie Fed, na którym - zgodnie z oczekiwaniami rynku i naszymi własnymi – FOMC podejmie decyzję o obniżce stóp procentowych o 25pb do 1,75-2,00%. Jej celem będzie przeciwdziałanie zacieśnieniu warunków finansowych oraz globalnemu spowolnieniu gospodarczemu (spowodowanemu przedłużającymi się wojnami handlowymi) które może uderzyć w USA.

Więcej
13
wrz
2019

EBC poluzował politykę pieniężną zgodnie z oczekiwaniami, ale sygnalizując brak konsensusu w Radzie Prezesów.

Rada Prezesów EBC obniżyła stopę depozytową o 10pb do -0,5% oraz ogłosiła skup aktywów w wysokości €20mld miesięcznie, od listopada na czas nieograniczony. Zniesiony został wymóg dodatnich stóp procentowych dla obligacji korporacyjnych. Komitet zapowiedział również, że nie podwyższy stóp procentowych i nie ograniczy polityki QE dopóki inflacja HICP trwale nie wróci do poziomu 2%r/r.

Więcej
12
wrz
2019

Dzisiaj decyzja EBC, kontrowersje wokół QE.

Dzisiaj poznamy pakiet instrumentów, które wprowadzi EBC. Konsensus zakłada cięcie stopy depozytowej o 10pb, możliwość wprowadzenia programu różnicowania stopy depozytowej w zależności od wysokości rezerw banków (tzw. tieringu), wydłużenie foward guidance o 6 miesięcy do końca 2020 (zapewnienie że stopy zostaną utrzymane albo obniżone do tego czasu)

Więcej
11
wrz
2019

Posiedzenie RPP zdominuje dyskusja wokół kredytów frankowych i podwyżek płacy minimalnej.

Chiński dziennik South Morning China Post poinformował, że administracja Państwo Środka jest gotowa kupować więcej produktów rolnych z USA oraz zwiększyć dostęp do rynku dla inwestorów zagranicznych a także wzmocnić ochronę własności intelektualnej.

Więcej
10
wrz
2019

Plany ekspansji fiskalnej w Niemczech. Brytyjski parlament zawiesza obrady.

Agencja Reutera poinformowała, że rząd federalny Niemiec rozważa powołanie tzw. shadow budget pozwalającego na finansowanie inwestycji z pominięciem krajowych reguł fiskalnych. Bieżące reguły nie pozwalają na deficyt nie większy niż 0,35%PKB – zbyt mało by wdrożyć plan ministra finansów O.Scholza (€50mld odpowiadających 1,4%PKB).

Więcej
9
wrz
2019

Duża szansa na rozczarowanie mniej gołębią polityką ECB. Kolejne wydatki w programach wyborczych.

W czwartek poznamy pakiet instrumentów, które wprowadzi EBC – agencja Reutera wskazała wcześniej, że decyzje na pewno obejmą obniżkę stóp procentowych - prognozujemy spadek stopy depozytowej o 20pb, konsensus jest niższy (10pb).

Więcej
6
wrz
2019

Dziś dane z amerykańskiego rynku pracy. Słabe wyniki produkcji w Niemczech.

Dzisiaj poznamy rządowy raport z rynku pracy w sierpniu. Rynkowe prognozy wskazują na wzrost zatrudnienia o 160tys. miejsc pracy. Opublikowane dotychczas informacje wskazują duże szanse, że wzrost będzie wyższy. Raport ADP wskazał, że zatrudnienie w amerykańskim sektorze prywatnym wzrosło w sierpniu o 195tys. miejsc pracy (wobec oczekiwanych 150tys.).

Więcej
5
wrz
2019

Brexit opóźni się o 3 miesiące. Nowe wybory w UK. EBC może wstrzymać wprowadzenie QE we wrześniu.

Wczoraj Izba Gmin przegłosowała opóźnienie Brexitu o 3 miesiące (pod warunkiem zgody UE), o ile do 19 października nie uda się zawrzeć nowego porozumienia. W odpowiedzi Premier B.Johnson złożył wniosek o rozpisanie przedterminowych wyborów 15 października. Wniosek został odrzucony głosami opozycji, która chce późniejszego terminu nowych wyborów.

Więcej
4
wrz
2019

Rząd Wielkiej Brytanii utracił większość. Losy Brexitu rozstrzygną przedterminowe wybory.

Izba Gmin przegłosowała uchwałę o przejęciu dzisiejszego porządku obrad, tak aby wymusić na premierze opóźnienie Brexitu o 3 miesiące (w razie braku porozumienia z UE). Rządzących Torysów obowiązywała dyscyplina partyjna, ale 21 członków zagłosowało wraz z opozycją.

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 26-31.03.2019

27 mar 2019

Pogorszenie sytuacji fiskalnej Polski. PMI z Eurolandu pokazują, że spowolnienie to nie tylko wpływ czynników jednorazowych.

  • Ubiegły tydzień zakończył się silnymi spadkami dochodowości na rynkach bazowych (10pb na długim końcu). Po raz pierwszy od 2016 rentowność Bundów znalazła się na ujemnym poziomie. Bardzo słabe dane o koniunkturze w strefie euro (PMI) wzmocniły obawy przed globalne spowolnienie. Spadek €/US$ był umiarkowany (do 1,13), inwestorzy obawiają się bowiem pogorszenia aktywności także w USA a dodatkowo Fed mocno złagodził tempo zacieśniania. Reakcja krajowych aktywów na wydarzenia zagraniczne była niewielka - €/PLN nie przełamał poziomu 4,30, a umocnienie długich POLGBs wyniosło ok 7pb.
  • Lepsze od oczekiwań badanie Ifo z Niemiec powinny zahamować umocnienie obligacji na rynkach bazowych na początku tygodnia. Na głębszą korektę na razie nie liczymy, bo odbicie Ifo nastąpiło po miesiącach spadków i ciągle trudno mówić o zmianie tendencji. Podobnej sytuacji spodziewamy się w przypadku €/US$ - w naszej ocenie w najbliższych dniach para utrzyma się blisko 1,13. Istotne z punktu widzenia rynków, szczególnie GBP, będą także doniesienia dotyczące Brexit. Tu jednak ciężko wskazać konkretne daty – np. pierwotnie zaplanowane na ten tydzień trzecie głosowanie porozumienia UK z UE prawdopodobnie się nie odbędzie.
  • Nadspodziewanie dobra koniunktura w kraju powinna pozwolić na utrzymanie się kursu €/PLN blisko 4,30 nawet w okresie gorszych nastrojów wśród inwestorów. W naszej ocenie €/PLN utrzyma się w ramach obecnej konsolidacji (4,27-35) do końca 2kw19. Zachowanie POLGBs w najbliższych tygodniach uwarunkowane będzie głównie wydarzeniami na rynkach bazowych. Tym niemniej perspektywa wyższej podaży krajowego długu w 2kw19 wskazuje jednak na rozszerzenie się spreadów wobec krzywej niemieckiej w kolejnych tygodniach.
  • Wyniki ubiegłotygodniowego posiedzenia FOMC zaskoczyło rynki finansowe zarówno łagodnymi prognozami stóp procentowych, jak i faktycznie podjętymi działaniami wstrzymania redukcji bilansu. Komitet zapowiedział spowolnienie tempa redukcji bilansu od maja z US$30mld do 15mld miesięcznie. Począwszy od 3kw Fed przestanie redukować bilans w ogóle. Szybka decyzja o wstrzymaniu redukcji bilansu (komentarze rynkowe sugerowały taką decyzję najwcześniej w grudniu) osłabiła USD oraz umocniła amerykańskie obligacje. Z uwagi na gołębi wydźwięk posiedzenia rewidujemy naszą prognozę zmian stóp – zakładamy brak zmian w polityce Fed w kolejnych dwóch latach.

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej