Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

19
kwi
2019

Indeksy PMI w strefie euro ponownie rozczarowały. W Polsce silne wyniki przemysłu.

Według wstępnego szacunku indeks PMI composite dla strefy euro spadł w kwietniu z 51,6 do 51,3pkt, poniżej rynkowych oczekiwań (51,8pkt). Ponownie pogorszyły się oceny w sektorach usługowych – subindeks spadł z 53,3pkt do 52,5pkt.

Więcej
18
kwi
2019

Stabilizacja koniunktury w europejskim przemyśle. Silny spadek dynamiki płac w Polsce.

Dzisiaj poznamy wstępne szacunki indeksów PMI w strefie euro. Rynkowe oczekiwania wskazują na odbicie nastrojów w sektorze przemysłowym 47,5 do 48pkt, podobnie kształtuje się nasza prognoza.

Więcej
17
kwi
2019

Ekspansja kredytowa podtrzymała wzrost w Chinach. Słaba sprzedaż aut w UE.

Dynamika wzrostu PKB w Chinach w 1kw ustabilizowała się na poziomie 6,4%r/r, powyżej rynkowych prognoz (6,3%). Pozytywne zaskoczenie było efektem m.in. silniejszej aktywności sektora przemysłowego – dynamika produkcji wzrosła w marcu z 5,3% do 8,5%r/r, powyżej oczekiwań (5,9%).

Więcej
16
kwi
2019

Zmiany w OFE są korzystne dla rynku długu, ale generują ryzyko budżetowe po 2021. Oznaczają finansowanie dzisiejszych wydatków wyborczych kosztem przyszłych budżetów i wpływów jednorazowych. Mogą zaszkodzić wiarygodności systemu i zaufaniu do PPK.

Agencja Reutera podała, że Komisja Europejska przygotowuje odpowiedź na planowane przez administracje USA cła wymierzone m.in. we francuskiego Airbusa, powołując się na anonimowe źródła. Według Reutera cła mogą objąć towary o wartości US$22,6mld – najprawdopodobniej symetrycznie obejmą Boeinga.

Więcej
15
kwi
2019

Silna kondycja amerykańskiej gospodarki w 1kw19. Dziś poznamy projekt reformy OFE.

W środę poznamy wysokość deficytu w bilansie handlowym USA w lutym. Spodziewamy się jego dalszego spadku z US$51,1mld do 50mld, poniżej rynkowych prognoz (53,8mld). Lepsza kontrybucja eksportu netto będzie wspierać silniejszy wzrost dynamiki PKB w 1kw.

Więcej
12
kwi
2019

Koniunktura w europejskim przemyśle ciągle słaba. S&P nie zmieni ratingu Polski.

Dzisiaj poznamy dane o produkcji przemysłowej w strefie euro w lutym. Mediana prognoz wskazuje na drobny wzrost dynamiki z -1,1% do -0,9%r/r, jednak po pozytywnych zaskoczeniach we Francji i Włoszech finalna dynamika najprawdopodobniej przekroczy rynkowe prognozy.

Więcej
11
kwi
2019

ECB coraz bardziej zaniepokojony stanem koniunktury w Eurolandzie. Termin Brexit przedłużony, szanse na porozumienie niskie.

Przedstawiciele Unii Europejskiej zgodzili się na opóźnienie Brexitu do 31 października 2019. Wielka Brytania będzie musiała w związku z tym zorganizować wybory do Parlamentu Europejskiego.

Więcej
10
kwi
2019

MFW pesymistycznie o światowym PKB i polskim deficycie budżetowym. Dziś szczyt UE dot. Brexit.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zrewidował w dół prognozy światowego wzrostu PKB. Szacunek na 2019 obniżono aż o 0,4pp do 3,3%r/r, w 2020 o 0,1pp do 3,6%r/r. Niższa dynamika wzrostu w 2019 prognozowana jest w USA (z 2,5% do 2,3%r/r).

Więcej
9
kwi
2019

D.Trump bliski porozumienia z Chinami, ale zaczyna straszyć Europę.

Administracja USA rozważa podwyższenie ceł na towary importowane z Unii Europejskiej o wartości US$11mld. Wśród wymienionych dóbr znajdują się m.in. produkty rolne, wino oraz dobra luksusowe takie jak niektóre marki motocykli oraz helikopterów. Deklarowanym powodem nowych ceł są nielegalne subsydia, jakie państwa UE przekazują producentowi samolotów Airbusowi.

Więcej
8
kwi
2019

EBC nie zmieni polityki depozytowej w tym tygodniu. S&P łagodnie o zmianach w Polsce.

W środę zakończy się posiedzenie EBC. Po ostatnich minutes i komentarzach prezesa M.Draghiego wśród uczestników rynku pojawiają się oczekiwania wprowadzenia mechanizmu różnicowania wysokości stóp procentowych dla aktywów lokowanych w bankach centralnych strefy euro.

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 26-31.03.2019

27 mar 2019

Pogorszenie sytuacji fiskalnej Polski. PMI z Eurolandu pokazują, że spowolnienie to nie tylko wpływ czynników jednorazowych.

  • Ubiegły tydzień zakończył się silnymi spadkami dochodowości na rynkach bazowych (10pb na długim końcu). Po raz pierwszy od 2016 rentowność Bundów znalazła się na ujemnym poziomie. Bardzo słabe dane o koniunkturze w strefie euro (PMI) wzmocniły obawy przed globalne spowolnienie. Spadek €/US$ był umiarkowany (do 1,13), inwestorzy obawiają się bowiem pogorszenia aktywności także w USA a dodatkowo Fed mocno złagodził tempo zacieśniania. Reakcja krajowych aktywów na wydarzenia zagraniczne była niewielka - €/PLN nie przełamał poziomu 4,30, a umocnienie długich POLGBs wyniosło ok 7pb.
  • Lepsze od oczekiwań badanie Ifo z Niemiec powinny zahamować umocnienie obligacji na rynkach bazowych na początku tygodnia. Na głębszą korektę na razie nie liczymy, bo odbicie Ifo nastąpiło po miesiącach spadków i ciągle trudno mówić o zmianie tendencji. Podobnej sytuacji spodziewamy się w przypadku €/US$ - w naszej ocenie w najbliższych dniach para utrzyma się blisko 1,13. Istotne z punktu widzenia rynków, szczególnie GBP, będą także doniesienia dotyczące Brexit. Tu jednak ciężko wskazać konkretne daty – np. pierwotnie zaplanowane na ten tydzień trzecie głosowanie porozumienia UK z UE prawdopodobnie się nie odbędzie.
  • Nadspodziewanie dobra koniunktura w kraju powinna pozwolić na utrzymanie się kursu €/PLN blisko 4,30 nawet w okresie gorszych nastrojów wśród inwestorów. W naszej ocenie €/PLN utrzyma się w ramach obecnej konsolidacji (4,27-35) do końca 2kw19. Zachowanie POLGBs w najbliższych tygodniach uwarunkowane będzie głównie wydarzeniami na rynkach bazowych. Tym niemniej perspektywa wyższej podaży krajowego długu w 2kw19 wskazuje jednak na rozszerzenie się spreadów wobec krzywej niemieckiej w kolejnych tygodniach.
  • Wyniki ubiegłotygodniowego posiedzenia FOMC zaskoczyło rynki finansowe zarówno łagodnymi prognozami stóp procentowych, jak i faktycznie podjętymi działaniami wstrzymania redukcji bilansu. Komitet zapowiedział spowolnienie tempa redukcji bilansu od maja z US$30mld do 15mld miesięcznie. Począwszy od 3kw Fed przestanie redukować bilans w ogóle. Szybka decyzja o wstrzymaniu redukcji bilansu (komentarze rynkowe sugerowały taką decyzję najwcześniej w grudniu) osłabiła USD oraz umocniła amerykańskie obligacje. Z uwagi na gołębi wydźwięk posiedzenia rewidujemy naszą prognozę zmian stóp – zakładamy brak zmian w polityce Fed w kolejnych dwóch latach.

MonitorING

28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej