Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

22
sie
2019

Rynki czekają na konferencje Fed w Jackson Hole. Poprawa aktywności w krajowej gospodarce po czerwcu.

Dzisiaj poznamy wstępne szacunki indeksów PMI – spodziewamy się spadku głównego wskaźnika dla strefy euro (composite) z 51,5 do 51,2pkt. Będzie on związany z pogorszeniem się ocen w usługach, gdzie prognozujemy spadek z 53,2 do 52,7pkt. Dane najprawdopodobniej podtrzymają awersję do ryzyka oraz silne wyceny na rynkach długu.

Więcej
21
sie
2019

Upadek rządu we Włoszech. Poprawa koniunktury w krajowym przemyśle po czerwcu.

Premier Włoch G.Conte podał się wczoraj do dymisji, uprzedzając głosowanie o wotum nieufności. Dziś prezydent S.Matarella rozpocznie konsultacje mające na celu utworzenie alternatywnej koalicji.

Więcej
20
sie
2019

Plany ekspansji fiskalnej w Niemczech w reakcji na techniczną recesję. Wzrost dynamiki płac w Polsce po słabym czerwcu.

Minister Finansów O.Scholz zasugerował, że Niemcy są skłonni powiększyć wydatki o €50mld i wejść w deficyt budżetowy (ok 1,5%PKB) w momencie przedłużania się spowolnienia.

Więcej
19
sie
2019

Słaba koniunktura w strefie euro. Odbicie w danych z Polski po słabym czerwcu.

W tym tygodniu rynkową uwagę przyciągnie doroczna konferencja Fed w Jackson Hole. Wśród prelegentów znajdą się prezesi głównych banków centralnych, nie znamy jednak jeszcze agendy ich wystąpień.

Więcej
16
sie
2019

EBC zapowiada silny pakiet działań we wrześniu. Wzrost inflacji bazowej w Polsce prawdopodobnie spowolni.

Prezes Banku Finlandii O.Rehn zapowiedział, że we wrześniu przygotowany zostanie silny pakiet rozwiązań łagodzących politykę pieniężną, który przebije bieżące rynkowe oczekiwania.

Więcej
13
sie
2019

Przecena walut rynków wschodzących trwa. Dalszy spadek indeksu ZEW.

Dziś poznamy amerykańskie dane o inflacji CPI w lipcu – spodziewamy się stabilizacji dynamiki na poziomie 1,6%r/r, poniżej rynkowego konsensusu (1,7%). Również struktura pozostanie zbliżona do ubiegłego miesiąca – inflacja bazowa dalej utrzyma dynamikę 2,1%, a pomniejsze zmiany widoczne będą w przypadku cen paliw i żywności.

Więcej
12
sie
2019

Koniunktura w USA ciągle bardzo dobra. Wzrost cen usług w Polsce.

We wtorek poznamy amerykańskie dane o inflacji CPI w lipcu – spodziewamy się stabilizacji dynamiki na poziomie 1,6%r/r, poniżej rynkowego konsensusu (1,7%). Również struktura pozostanie zbliżona do ubiegłego miesiąca – inflacja bazowa dalej utrzyma dynamikę 2,1%, a pomniejsze zmiany widoczne będą w przypadku cen paliw i żywności.

Więcej
9
sie
2019

Rząd Niemiec rozważa zmianę polityki budżetowej. Możliwy upadek rządu we Włoszech.

Niemiecki dziennik Bild poinformował, że rząd federalny skłonny jest odejść od polityki zrównoważonego budżetu dla stymulowania inwestycji wspierających ochronę klimatu oraz edukację, opierając się na anonimowych źródłach. Materializacja takiego scenariusza prawdopodobnie oznaczać będzie pojawienie się deficytu w 2020.

Więcej
8
sie
2019

Kolejny dzień spokoju na rynkach. Poprawa chińskiego eksportu może być nietrwała.

Dynamika chińskiego eksportu wzrosła z -1,3% do 3,3%r/r (konsensus -1%), import odbił z -7,4% do -5,6%r/r (konsensus -9%). Zaskoczenie związane jest jednak głównie z obrotem surowcami energetycznymi np. ropą naftową, węglem oraz produkty rolnymi, czy nawozami.

Więcej
7
sie
2019

Załamanie w niemieckim przetwórstwie. FOMC najprawdopodobniej nie zdecyduje się na agresywne obniżki stóp w 2poł19.

Dynamika produkcji przemysłowej w Niemczech spadła w czerwcu z -3,7% do -5,3%r/r, istotnie poniżej rynkowych prognoz (-3,1%). Słabe wyniki widoczne były wśród wszystkich branż.

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 02-07.04.2019

2 kwi 2019

Złagodzenie tonu Fed i ECB, a także banków centralnych w regionie powinno utrzymać łagodne nastawienie RPP.

  • Ubiegły tydzień przyniósł stabilizację rentowności amerykańskich dziesięciolatek (2,43%) oraz spadek rentowności niemieckich Bundów (o 3pb). Był to efekt m.in. kolejnych informacji sugerujących spowolnienie w Chinach (słabe wyniki przedsiębiorstw) i niepokojów związanych z Brexit. Rynki gołębio zareagowały również na wypowiedź M.Draghiego sugerującą możliwość wprowadzenia różnej wysokości stopy depozytowej dla aktywów lokowanych w EBC. Negatywny sentyment dla ryzyka sprzyjał amerykańskiemu dolarowi – kurs €/US$ obniżył się z 1,13 do 1,12. Reakcja złotego była umiarkowana – wahania oscylowały wokół 4,29-4,30.
  • W nadchodzącym tygodniu poznamy dane o aktywności w Niemczech oraz amerykańskim rynku pracy. Zarówno nasze jak i rynkowe prognozy wskazują na pewną niewielką poprawę wyników gospodarczych względem słabych stycznia i grudnia. Materializacja prognoz powinna przerwać spadki rentowności. Najprawdopodobniej jednak informacje te będą miały zbyt małe znaczenie aby wywołać ich wzrost - ostatnie wystąpienia banków centralnych wskazują na gołębi zwrot w polityce. Nie widać także odbicia w globalnymprzemyśle. Takie otoczenie dalej sprzyja utrzymaniu się €/US$ na niższym poziomie (1,12).
  • Bieżące otoczenie pozostaje pozytywne dla złotego, chociaż wahania €/PLN najprawdopodobniej będą ograniczone. Nasze modele wskazują, że złoty jest poprawnie wyceniany wobec większości walut rynków rozwiniętych, czy regionu CEE. Również dzienna zmienność złotego spadła do poziomów ze stycznia czy drugiej połowy 2018. W nadchodzących tygodniach spodziewamy spadku €/PLN do 4,27.Wcałym 2kw para oscylować będzie w przedziale 4,27 – 4,35.
  • Spodziewamy się osłabienia POLGBs w relacji do rynków bazowych i wzrostu asset swap spread o ok 3-4pb w tym tygodniu. Ruch ten powoli wyczerpuje się. Wkolejnych tygodniach możemy spodziewać się raczej spłaszczenia krzywej.

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej