Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

EBC nie zmieni polityki depozytowej w tym tygodniu. S&P łagodnie o zmianach w Polsce.

8 kwi 2019

W środę zakończy się posiedzenie EBC. Po ostatnich minutes i komentarzach prezesa M.Draghiego wśród uczestników rynku pojawiają się oczekiwania wprowadzenia mechanizmu różnicowania wysokości stóp procentowych dla aktywów lokowanych w bankach centralnych strefy euro.

Wiadomości zagraniczne

EBC: Brak nowych decyzji na kwietniowym posiedzeniu.

 • W środę zakończy się posiedzenie EBC. Po ostatnich minutes i komentarzach prezesa M.Draghiego wśród uczestników rynku pojawiają się oczekiwania wprowadzenia mechanizmu różnicowania wysokości stóp procentowych dla aktywów lokowanych w bankach centralnych strefy euro. Taka decyzja de facto wiązałaby się z efektywnym wzrostem stopy depozytowej. Sama zmiana motywowana jest obawami o pogorszenie wyników sektora bankowego w przypadku spowolnienia gospodarczego.

USA: Mieszany wydźwięk amerykańskich danych z rynku pracy.

 • Marcowe dane z amerykańskiej gospodarki po raz kolejny miały niejednoznaczny wydźwięk. Zatrudnienie raportowane przez amerykańskie firmy wzrosło o 196tys., powyżej rynkowych prognoz (177tys.). Dodatkowo dane za poprzednie dwa miesiące zrewidowano o kolejne 14tys. w górę. Mniej optymistyczną konkluzję przedstawiło badanie gospodarstw domowych. Wprawdzie stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 3,8%, jednak był to głownie efekt spadku współczynnika aktywności zawodowej o 0,2pp do 63%.
 • Negatywnie zaskoczyła także dynamika wynagrodzeń, która spadła z 3,4 do 3,2%r/r (konsensus 3,4%). Zaskoczenie powodował niemal jednak wyłącznie sektor budowlany – w pozostałych segmentach gospodarki dalej utrzymuje się tendencja wzrostowa.

USA: W tym tygodniu inflacja oraz minutes FOMC.

 • W środę poznamy dane  o inflacji – Spodziewamy się wzrostu CPI z 1,5% do 1,8%r/r. Zmiana uwarunkowana będzie jednak głównie przez cen energii, a w szczególności benzyny. Inflacja bazowa najprawdopodobniej pozostanie stabilna na poziomie 2,1%r/r.
 • Tego samego dnia Rezerwa Federalna opublikuje minutes z marcowego posiedzenia. Treść dokumentu najprawdopodobniej będzie miała niewielkie przełożenie na rynkowe oczekiwania – po ogłoszeniu przez FOMC rezygnacji z kolejnych podwyżek kontrakty terminowe implikują przejście do trybu luzowania polityki. Dotychczas nawet komentarze najbardziej gołębich członków, które wykluczały ciecia, nie były w stanie zmienić tych oczekiwań.

Strefa euro: Słabe wyniki przemysłu w lutym.

 • W piątek poznamy dane o produkcji przemysłowej w strefie euro. Rynkowe oczekiwania wskazują na stabilizację dynamiki na niskim poziomie (-1%r/r). Napływające dotychczas dane z poszczególnych gospodarek potwierdzają taki scenariusz. W Hiszpanii dynamika obniżyła się z 2,7% do -0,3%r/r, a tak słaby wynik tylko po części rekompensować będą pozytywne zaskoczenia w Niemczech.

Niemcy: Lepszy bilans handlowy. Słabe wyniki eksportu.

 • Niemieckie dane o handlu międzynarodowym w lutym zaskoczyły negatywnie – wprawdzie bilans handlowy zamknął się wyższą nadwyżką (€17,9mld) od rynkowych prognoz (€16mld), jednak znacznie słabsze od prognoz była aktywność eksporterów. Dynamika eksportu spadła o 1,3%m/m, o 0,8pp niżej od oczekiwań. W ujęciu rocznym oznacza to wzrost dynamiki z 1,7% do 2,7%r/r po usunięciu czynników sezonowych.

UK. Negocjacje warunków kolejnego opóźnienia Brexitu.

 • W środę rozpocznie się szczyt przywódców Unii Europejskiej, przed kolejnym terminem Brexitu (12 kwietnia). Wielka Brytania zawnioskowała o kolejne opóźnienie tego terminu (do 23 maja lub 30 czerwca), aby dać czas rządowi T.May wynegocjowanie z opozycyjną Partią Pracy nowej strategii Brexitu. Unia Europejska z kolei wyraziła gotowość opóźnienia Brexitu nawet o rok, ale pod warunkiem, że Wielka Brytania przeprowadzi wybory do Parlamentu Europejskiego. Sądzimy, że opóźnienie, w jakiejś formie, zostanie uzgodnione a do twardego Brexitu 12 kwietnia nie dojdzie.

Wiadomości krajowe

S&P: Brak zmian oceny, stonowana retoryka.

 • Krajowy kalendarz danych makroekonomicznych jest w tym tygodniu pusty. W piątek agencja S&P przedstawi aktualizacje oceny ratingowej. Po ubiegłotygodniowych komentarzach analityków spodziewamy się braku zmian oraz stosunkowo łagodnej reakcji na planowane przez rząd powiększenie deficytu w kolejnych latach.

Komentarz rynkowy

 • W ubiegłym tygodniu rentowności na niemieckim i amerykańskim rynku długu wzrosły o 6-9pb na długim końcu. Ruch traktujemy jako korektę po silnych spadkach w ostatnich tygodniach, wywołaną m.in. poprawą wskaźników wyprzedzających w Chinach, większym optymizmem odnośnie porozumienia handlowego USA-Chiny. Osłabienie POLGBs było nieco większe (10pb na długim końcu) z uwagi na sporą podaż długu ze strony MF. Na rynku walutowym natomiast bez większych zmian – kurs €/US$ utrzymał się blisko 1,12, a €/PLN wahał wokół 4,30.

Wzrost rentowności na rynkach bazowych wyhamuje

 • W tym tygodniu danych z głównych gospodarek jest dość mało. Nie spodziewamy się, aby ewentualne zaskoczenia miały istotny wpływ na wyceny na rynku długu, czy walutowym. Większe reakcje towarzyszyć mogą komentarzom z banków centralnych, jeżeli zaproponowane zostaną w polityce, jednak nie spodziewamy się takiego scenariusza..
 • Dlatego też w najbliższych dniach spodziewamy się niewielkich zmian rentowności na rynkach bazowych. Również €/US$ utrzyma się blisko 1,12. Dla rynku walutowego większe znaczenie mogą mieć wydarzenia polityczne, np. unijny szczyt poświęcony Brexit. Zachowanie funta w ostatnich tygodniach pokazuje jednak, że inwestorzy uodpornili się na bieżące wydarzenia, oczekując wydłużenia status quo. Sugeruje to, ze para €/GBP nadal oscylować będzie wokół 0,86.

Poprawa popytu na aktywa rynków wschodzących wspiera umocnienie PLN

 • Na początku tygodnia kurs €/PLN najprawdopodobniej utrzyma się blisko  4,30. W ciągu dwóch tygodni oczekujemy jednak spadku pary do 4,27. Złotego wspierać powinna dobra koniunktura w kraju na tle sąsiadów i stabilna polityka pieniężna. Wsparciem dla popytu na aktywa rynków wschodzących mogą być także minutes Fed (poznamy je w środę wieczorem) oraz wzrost cen ropy naftowej. Nie spodziewamy się jednak podwyżek stóp w kraju. Dlatego w naszej ocenie para utrzyma się w ramach bieżącej konsolidacji (4,27-35) do końca 2kw19.
 • Wyhamowanie wzrostów rentowności na rynkach bazowych powinno zatrzymać również osłabienie POLGBs. Tym niemniej umiarkowany popyt na zeszłotygodniowej aukcji zamiany sugeruje, że prefinansowanie przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych (poprzez przetargi zamiany) będzie skutkować wzrostem spreadu POLGBs wobec krzywej niemieckiej. Neutralne nastawienie RPP (poparcie dla podwyżek stóp w Radzie jest nawet mniejsze niż zakładaliśmy) potwierdza, że POLGBs z krótkiego końca w tym tygodniu będą niewielkie. Komentarze S&P z zeszłego tygodnia sugerują, że piątkowa aktualizacja oceny tej agencji nie powinna mieć wpływu na wyceny.

Tygodnik

30
maj
2019

Tygodnik ING 29-04.05.2019

Wybory europejskie zmniejszają szanse na kolejny impuls fiskalny w Polsce. Ich wynik jest lekko pozytywny dla polskich obligacji.

Więcej
14
maj
2019

Tygodnik ING 14-19.05.2019

USA rozpoczynają kolejny etap wojny handlowej z Chinami.

Więcej
9
kwi
2019

Tygodnik ING 09-14.04.2019

Odbicie chińskiego PMI nie gwarantuje globalnego ożywienia. Spodziewamy się kolejnego opóźnienia Brexit.

Więcej
2
kwi
2019

Tygodnik ING 02-07.04.2019

Złagodzenie tonu Fed i ECB, a także banków centralnych w regionie powinno utrzymać łagodne nastawienie RPP.

Więcej
27
mar
2019

Tygodnik ING 26-31.03.2019

Pogorszenie sytuacji fiskalnej Polski. PMI z Eurolandu pokazują, że spowolnienie to nie tylko wpływ czynników jednorazowych.

Więcej
19
mar
2019

Tygodnik ING 19-24.03.2019

Fed zrewiduje prognozy stóp procentowych. Trwały wzrost inflacji bazowej w Polsce.

Więcej
12
mar
2019

Tygodnik ING 12-17.03.2019

Zmiana nastawienia EBC pokazuje duże obawy o stan koniunktury w Eurolandzie.

Więcej
5
mar
2019

Tygodnik ING 05-10.03.2019

Posiedzenie EBC kluczowe dla rynków. NBP obniży projekcję inflacji, nastawienie zmieni się z łagodnego na neutralne.

Więcej
27
lut
2019

Tygodnik ING 26.02-3.03.2019

Skok wydatków wyborczych to przedłużenie boomu konsumpcyjnego z ostatnich lat, inwestycje zostaną słabe.

Więcej
19
lut
2019

Tygodnik ING 19-24.02.2019

Pogorszenie koniunktury w USA na przełomie roku. Silny wzrost inflacji bazowej w Polsce.

Więcej

MonitorING

28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej