Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

D.Trump bliski porozumienia z Chinami, ale zaczyna straszyć Europę.

9 kwi 2019

Administracja USA rozważa podwyższenie ceł na towary importowane z Unii Europejskiej o wartości US$11mld. Wśród wymienionych dóbr znajdują się m.in. produkty rolne, wino oraz dobra luksusowe takie jak niektóre marki motocykli oraz helikopterów. Deklarowanym powodem nowych ceł są nielegalne subsydia, jakie państwa UE przekazują producentowi samolotów Airbusowi.

Wiadomości zagraniczne

USA: Administracja za wprowadzeniem ceł na część europejskich towarów.

 • Administracja USA rozważa podwyższenie ceł na towary importowane z Unii Europejskiej o wartości US$11mld. Wśród wymienionych dóbr znajdują się m.in. produkty rolne, wino oraz dobra luksusowe takie jak niektóre marki motocykli oraz helikopterów. Deklarowanym powodem nowych ceł są nielegalne subsydia, jakie państwa UE przekazują producentowi samolotów Airbusowi. Niedawny wyrok Światowej Organizacji Handlu (WTO) potwierdza zasadność tego zarzutu. Sprawa jest jednak złożona, gdyż w innym wyroku WTO podważyło też zwolnienia podatkowe rządu USA dla Boeinga.
 • Decyzje administracji uderzają głównie we francuskich producentów. Francja jak dotychczas najbardziej opiera się ustępstwom wobec USA np. w przypadku sektora motoryzacyjnego. Tym samym bieżące wydarzenia stwarzają ryzyko eskalacji konfliktu handlowego między USA a Unią Europejską.
 • Działania administracji USA powinny znaleźć odzwierciedlenie w badaniach koniunktury w UE. Ostatnie indeksy PMI z Europy pokazywały, że sektor usług ma się dobrze i drugi miesiąc z rzędu widać tam odbicie. Ale przemysł wciąż nie odnotował poprawy, zarówno w badaniach miękkich (np. PMI), jak i twardych danych. Informacja o tym że administracja USA wytacza działa w kierunku Europy to sygnał, że europejski przemysł może wciąż pokazywać duży pesymizm, przynajmniej w miękkich badaniach.

USA: Indeks NFIB potwierdzi dobrą koniunkturę na rynku pracy.

 • W USA poznamy dzisiaj indeks NFIB obrazujący oceny koniunktury w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw (MSP). Rynkowe oczekiwania wskazują na wzrost wskaźnika z 101,7 do 102pkt. W naszej ocenie większe znaczenie od zmian głównego indeksu będą miały oceny rynku pracy. Dotychczas amerykańskie firmy raportowały rosnące problemy z pozyskiwaniem pracowników. Spodziewamy się kontynuacji tego trendu, co potwierdzi wysoka aktywność MSP w kolejnych kwartałach. 

Wiadomości krajowe

 • Brak istotnych wiadomości.

Komentarz rynkowy

 • Wczorajszy dzień upłynął pod znakiem osłabienia amerykańskiej waluty oraz długu. €/US$ wzrósł z 1,122 do 1,126, zaś rentowności obligacji USA wzrosły o 2pb na całej krzywej. Naszym zdaniem była to kontynuacja odprężenia (risk on) na globalnych rynkach. W tym otoczeniu złoty nieznacznie umocnił się (kurs €/PLN zszedł poniżej 4,29) a rentowności POLGBs podlegały niewielkim zmianom.

Stabilizacja na rynkach bazowych.

 • Zarówno informacje o postępach w rozmowach miedzy USA i Chinami oraz potencjalnych konfliktach miedzy USA i UE mają stosunkowo łagodne przełożenie na rynek. Tematy te będą miały większy wpływ na rynek dopiero wtedy, gdy zmaterializują się w postaci konkretnych porozumień handlowych (wg amerykańskiej administracji umowa z Chinami powinna zostać sfinalizowane w horyzoncie miesiąca) lub nowych ceł w handlu transatlantyckich (lipiec 2019).
 • Dlatego też w kolejnych dniach dalej spodziewamy się niewielkich zmian rentowności na rynkach bazowych oraz stabilizacji €/US$ 1,1250. Ewentualne ruch możliwy będzie w przypadku zaskoczenia podczas jutrzejszego posiedzenia EBC – sądzimy jednak, że prawdopodobieństwo istotnych zmian w polityce pieniężnej tego banku jest niskie. Pomimo zbliżającego się terminu Brexitu (12 kwietnia), zmienność brytyjskiego funta pozostaje stosunkowo niewielka. Rynek oczekuje, że termin ten zostanie wkrótce przełożony co najmniej do czerwca, a ryzyko hard Brexit jest małe.

Poprawa popytu na aktywa rynków wschodzących wspiera umocnienie PLN

 • Wahania €/PLN najprawdopodobniej dalej skoncentrowane będą na niższych poziomach, w naszej ocenie para powinna dotrzeć do poziomu 4,27. Polska waluta stosunkowo dobrze radzi sobie na tle regionu CEE, głównie z uwagi na spadek oczekiwań na podwyżki stóp w EBC oraz w państwach regionu, przy jednoczesnym lekkim zaostrzeniu tonu RPP. Poziom 4,27 wyznaczy jednak minimum wahań złotego. W 2kw spodziewamy się, że €/PLN będzie wahał się przedziale 4,27-4,35.
 • Wahania rentowności POLGBs będą w naszej ocenie odzwierciedlać głównie zmiany na rynkach bazowych. Ewentualna eskalacja konfliktu między USA a UE najprawdopodobniej sprzyjać będzie rozszerzeniu spreadów do niemieckich Bundów. Zmiana powinna mieć jednak najbardziej łagodny wydźwięk w Polsce, w porównaniu z Czechami, Węgrami czy Słowacją. Wspomniane gospodarki w znacznie większym stopniu powiązane są z niemieckim sektorem motoryzacyjnym.

Tygodnik

30
maj
2019

Tygodnik ING 29-04.05.2019

Wybory europejskie zmniejszają szanse na kolejny impuls fiskalny w Polsce. Ich wynik jest lekko pozytywny dla polskich obligacji.

Więcej
14
maj
2019

Tygodnik ING 14-19.05.2019

USA rozpoczynają kolejny etap wojny handlowej z Chinami.

Więcej
9
kwi
2019

Tygodnik ING 09-14.04.2019

Odbicie chińskiego PMI nie gwarantuje globalnego ożywienia. Spodziewamy się kolejnego opóźnienia Brexit.

Więcej
2
kwi
2019

Tygodnik ING 02-07.04.2019

Złagodzenie tonu Fed i ECB, a także banków centralnych w regionie powinno utrzymać łagodne nastawienie RPP.

Więcej
27
mar
2019

Tygodnik ING 26-31.03.2019

Pogorszenie sytuacji fiskalnej Polski. PMI z Eurolandu pokazują, że spowolnienie to nie tylko wpływ czynników jednorazowych.

Więcej
19
mar
2019

Tygodnik ING 19-24.03.2019

Fed zrewiduje prognozy stóp procentowych. Trwały wzrost inflacji bazowej w Polsce.

Więcej
12
mar
2019

Tygodnik ING 12-17.03.2019

Zmiana nastawienia EBC pokazuje duże obawy o stan koniunktury w Eurolandzie.

Więcej
5
mar
2019

Tygodnik ING 05-10.03.2019

Posiedzenie EBC kluczowe dla rynków. NBP obniży projekcję inflacji, nastawienie zmieni się z łagodnego na neutralne.

Więcej
27
lut
2019

Tygodnik ING 26.02-3.03.2019

Skok wydatków wyborczych to przedłużenie boomu konsumpcyjnego z ostatnich lat, inwestycje zostaną słabe.

Więcej
19
lut
2019

Tygodnik ING 19-24.02.2019

Pogorszenie koniunktury w USA na przełomie roku. Silny wzrost inflacji bazowej w Polsce.

Więcej

MonitorING

28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej