Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

22
sie
2019

Rynki czekają na konferencje Fed w Jackson Hole. Poprawa aktywności w krajowej gospodarce po czerwcu.

Dzisiaj poznamy wstępne szacunki indeksów PMI – spodziewamy się spadku głównego wskaźnika dla strefy euro (composite) z 51,5 do 51,2pkt. Będzie on związany z pogorszeniem się ocen w usługach, gdzie prognozujemy spadek z 53,2 do 52,7pkt. Dane najprawdopodobniej podtrzymają awersję do ryzyka oraz silne wyceny na rynkach długu.

Więcej
21
sie
2019

Upadek rządu we Włoszech. Poprawa koniunktury w krajowym przemyśle po czerwcu.

Premier Włoch G.Conte podał się wczoraj do dymisji, uprzedzając głosowanie o wotum nieufności. Dziś prezydent S.Matarella rozpocznie konsultacje mające na celu utworzenie alternatywnej koalicji.

Więcej
20
sie
2019

Plany ekspansji fiskalnej w Niemczech w reakcji na techniczną recesję. Wzrost dynamiki płac w Polsce po słabym czerwcu.

Minister Finansów O.Scholz zasugerował, że Niemcy są skłonni powiększyć wydatki o €50mld i wejść w deficyt budżetowy (ok 1,5%PKB) w momencie przedłużania się spowolnienia.

Więcej
19
sie
2019

Słaba koniunktura w strefie euro. Odbicie w danych z Polski po słabym czerwcu.

W tym tygodniu rynkową uwagę przyciągnie doroczna konferencja Fed w Jackson Hole. Wśród prelegentów znajdą się prezesi głównych banków centralnych, nie znamy jednak jeszcze agendy ich wystąpień.

Więcej
16
sie
2019

EBC zapowiada silny pakiet działań we wrześniu. Wzrost inflacji bazowej w Polsce prawdopodobnie spowolni.

Prezes Banku Finlandii O.Rehn zapowiedział, że we wrześniu przygotowany zostanie silny pakiet rozwiązań łagodzących politykę pieniężną, który przebije bieżące rynkowe oczekiwania.

Więcej
13
sie
2019

Przecena walut rynków wschodzących trwa. Dalszy spadek indeksu ZEW.

Dziś poznamy amerykańskie dane o inflacji CPI w lipcu – spodziewamy się stabilizacji dynamiki na poziomie 1,6%r/r, poniżej rynkowego konsensusu (1,7%). Również struktura pozostanie zbliżona do ubiegłego miesiąca – inflacja bazowa dalej utrzyma dynamikę 2,1%, a pomniejsze zmiany widoczne będą w przypadku cen paliw i żywności.

Więcej
12
sie
2019

Koniunktura w USA ciągle bardzo dobra. Wzrost cen usług w Polsce.

We wtorek poznamy amerykańskie dane o inflacji CPI w lipcu – spodziewamy się stabilizacji dynamiki na poziomie 1,6%r/r, poniżej rynkowego konsensusu (1,7%). Również struktura pozostanie zbliżona do ubiegłego miesiąca – inflacja bazowa dalej utrzyma dynamikę 2,1%, a pomniejsze zmiany widoczne będą w przypadku cen paliw i żywności.

Więcej
9
sie
2019

Rząd Niemiec rozważa zmianę polityki budżetowej. Możliwy upadek rządu we Włoszech.

Niemiecki dziennik Bild poinformował, że rząd federalny skłonny jest odejść od polityki zrównoważonego budżetu dla stymulowania inwestycji wspierających ochronę klimatu oraz edukację, opierając się na anonimowych źródłach. Materializacja takiego scenariusza prawdopodobnie oznaczać będzie pojawienie się deficytu w 2020.

Więcej
8
sie
2019

Kolejny dzień spokoju na rynkach. Poprawa chińskiego eksportu może być nietrwała.

Dynamika chińskiego eksportu wzrosła z -1,3% do 3,3%r/r (konsensus -1%), import odbił z -7,4% do -5,6%r/r (konsensus -9%). Zaskoczenie związane jest jednak głównie z obrotem surowcami energetycznymi np. ropą naftową, węglem oraz produkty rolnymi, czy nawozami.

Więcej
7
sie
2019

Załamanie w niemieckim przetwórstwie. FOMC najprawdopodobniej nie zdecyduje się na agresywne obniżki stóp w 2poł19.

Dynamika produkcji przemysłowej w Niemczech spadła w czerwcu z -3,7% do -5,3%r/r, istotnie poniżej rynkowych prognoz (-3,1%). Słabe wyniki widoczne były wśród wszystkich branż.

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 09-14.04.2019

9 kwi 2019

Odbicie chińskiego PMI nie gwarantuje globalnego ożywienia. Spodziewamy się kolejnego opóźnienia Brexit.

  • W ubiegłym tygodniu rentowności na niemieckim i amerykańskim rynku długu wzrosły o 6-9pb na długim końcu. Ruch traktujemy jako korektę po silnych spadkach w ostatnich tygodniach, wywołaną m.in. poprawą wskaźników wyprzedzających w Chinach i optymizmem odnośnie porozumienia handlowego USA-Chiny. Osłabienie POLGBs było nieco większe (10pb na długim końcu) z uwagi na sporą podaż długu ze strony MF. Na rynku walutowym natomiast bez większych zmian – kurs €/US$ utrzymał się blisko 1,12, a €/PLN wahał wokół 4,30.
  • W tym tygodniu danych z głównych gospodarek jest dość mało. Nie spodziewamy się, aby ewentualne zaskoczenia miały istotny wpływ na wyceny na rynku długu, czy walutowym. Większe reakcje towarzyszyć mogą komentarzom z banków centralnych, jeżeli zaproponowane zostaną w polityce, jednak nie spodziewamy się takiego scenariusza. Dlatego też w najbliższych dniach oczekujemy niewielkich zmian rentowności na rynkach bazowych. Również €/US$ utrzyma się blisko 1,12. Dla rynku walutowego większe znaczenie mogą mieć wydarzenia polityczne, np. unijny szczyt poświęcony Brexitowi. Zachowanie funta w ostatnich tygodniach pokazuje jednak, że inwestorzy uodpornili się na bieżące wydarzenia i oczekują wydłużenia status quo. Sugeruje to, że para €/GBP nadal oscylować będzie wokół 0,86.
  • Na początku tygodnia kurs €/PLN najprawdopodobniej utrzyma się blisko 4,30. W ciągu dwóch tygodni oczekujemy jednak spadku pary do 4,27. Złotego wspierać powinna dobra koniunktura w kraju na tle sąsiadów i stabilna polityka pieniężna. Wsparciem dla popytu na aktywa rynków wschodzących mogą być także minutes Fed oraz wzrost cen ropy naftowej. Nie spodziewamy się jednak podwyżek stóp w kraju. Dlatego w naszej ocenie para utrzyma się w ramach bieżącej konsolidacji (4,27-35) do końca 2kw19. Wyhamowanie wzrostów rentowności na rynkach bazowych powinno zatrzymać również osłabienie POLGBs. Tym niemniej, umiarkowany popyt na zeszłotygodniowej aukcji zamiany sugeruje, że prefinansowanie przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych będzie skutkować wzrostem spreadu POLGBs wobec krzywej niemieckiej. Neutralne nastawienie RPP potwierdza, że POLGBs z krótkiego końca w tym tygodniu będą stabilne. Komentarze S&P z zeszłego tygodnia sugerują, że piątkowa aktualizacja oceny tej agencji nie powinna mieć wpływu na wyceny.

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej