Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

ECB coraz bardziej zaniepokojony stanem koniunktury w Eurolandzie. Termin Brexit przedłużony, szanse na porozumienie niskie.

11 kwi 2019

Przedstawiciele Unii Europejskiej zgodzili się na opóźnienie Brexitu do 31 października 2019. Wielka Brytania będzie musiała w związku z tym zorganizować wybory do Parlamentu Europejskiego.

Wiadomości zagraniczne

UK. Termin Brexitu został przesunięty na 31.10.2019, ale impas w UK trwa.

 • Przedstawiciele Unii Europejskiej zgodzili się na opóźnienie Brexitu do 31 października 2019. Wielka Brytania będzie musiała w związku z tym zorganizować wybory do Parlamentu Europejskiego. Jeśli jednak do 22 maja 2019 zdąży ratyfikować porozumienie z UE, to Brexit będzie mógł się odbyć wcześniej (do 30 czerwca), a eurowybory w UK zostaną odwołane. Premier T.May zadeklarowała, że będzie dążyć do takiego scenariusza. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie przedstawiła jednak nowej strategii Brexitu. Nie zdążyła się w tej sprawie dotąd porozumieć z opozycyjną Partią Pracy. Ponieważ termin Brexitu został znacznie przesunięty, to szansa przełomu w tej sprawie w najbliższym czasie, a nawet do 31 października pozostaje niewielka.

EBC: Brak zmian w polityce. Informacje na czerwcowym posiedzeniu.

 • Wczorajsze posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego nie przyniosło nowych informacji dotyczących zmian w polityce pieniężnej. Rada Prezesów nie zaprezentowała stanowiska zarówno względem ewentualnych zmian stopy depozytowej ECB, jak i parametrów nowych operacji TLTRO. Podczas konferencji prezes M.Draghi wskazał, że decyzje zostaną podjęte na jednym z kolejnych posiedzeń. Wdrożenie ewentualnych zmian pozostaje najbardziej prawdopodobne w czerwcu – podczas posiedzenia zostaną przedstawione nowe projekcje makroekonomiczne EBC.

Włochy: Pozytywne zaskoczenie w przemyśle.

 • Dynamika produkcji przemysłowej we Włoszech powróciła na dodatnie poziomy – indeks wzrósł z -0,8% do 0,9%r/r, podczas gdy oczekiwano dalszej stagnacji (-1,1%). W odróżnieniu od Francji poprawa miała znacznie szersze spektrum, wciąż jednak wiele sektorów notuje słabe wyniki.
 • Pomimo zaskoczeń aktywność gospodarcza we włoskiej gospodarce dalej jest niska – prognozujemy brak wzrostu PKB w 2019 (0%r/r). Przy tak słabym wzroście i braku zmian w polityce fiskalnej, dług publiczny w relacji do PKB dale będzie rosnąć nawet do 134% w tym roku.

USA: Spadek inflacji bazowej.

 • Dynamika inflacji CPI w USA wzrosła w marcu z 1,5% do 1,9%r/r, powyżej rynkowych oczekiwań (1,8%). Wzrost indeksu związany był jednak głównie z cenami paliw. Inflacja bazowa spadła z 2,1% do 2%r/r, podczas gdy rynkowe prognozy sugerowały brak zmian. Spadek cen w tej grupie związany był z dwoma kategoriami: odzieżą oraz usługami klasyfikowanymi jako inne (np. finansowe i ubezpieczenia). Najprawdopodobniej miał charakter jednorazowy. Dane miały stosunkowo niewielkie przełożenie na rynki finansowe.
 • Również Minutes FOMC nie wzbudziło większych emocji. Członkowie komitetu wskazali, że w 2019 najprawdopodobniej pozostaną w trybie wait-and-see. Jastrzębie skrzydło dalej komunikowało szanse na podwyżkę w przyszłym roku, jeżeli obniży się niepewność odnośnie perspektyw wzrostu w światowej gospodarce. Dokument wskazał, że gołębi członkowie pozostają niepewni czy kolejną decyzją będzie podwyżka czy obniżka. Rynkowe oczekiwania dalej implikują ok 60% prawdopodobieństwo obniżki do końca tego roku.

Wiadomości krajowe

 • Brak istotnych wiadomości.

Komentarz rynkowy

 • EBC potwierdził wczoraj, że dyskusja o zmianie polityki depozytowej jest ciągle na wczesnym etapie. Rada Prezesów planuje umożliwienie lokowania europejskim bankom części środków po stopie wyższej niż depozytowa. Odnośnie TLTRO więcej dowiemy się wkrótce, prawdopodobnie w czerwcu. Najważniejszym wnioskiem z konferencji było jednak wrażenie, iż ECB obawia się o stan koniunktury oraz możliwość przedłużenia spowolniania na dłużej. Po komentarzach M.Draghiego rentowności obligacji obniżyły się zarówno na rynkach bazowych (1-2pb na długim końcu), jak i POLGBs (1pb w przypadku 10latek). Kurs €/US$ zakończył handel bez większych zmian, a €/PLN oparł się o wsparcie na 4,28.

Zmiany na rynkach bazowych najprawdopodobniej niewielkie

 • Dziś w kalendarium nie ma w zasadzie istotnych wydarzeń, czy danych z głównych gospodarek. W naszej ocenie także publikowane w najbliższych dniach dane nie będą istotnie różnić się od rynkowych oczekiwań. Dlatego spodziewamy się małych zmian na bazowych rynkach obligacji, czy €/US$ na przełomie tygodnia. Przedłużenie procesu Brexit było oczekiwane przez inwestorów, dlatego w najbliższych tygodniach para €/GBP powinna utrzymać się blisko 0,86.

Umocnienie złotego, zmiany POLGBs prawdopodobnie małe

 • W naszej ocenie w ciągu tygodnia-dwóch para €/PLN zbliży się do dolnej granicy obecnej konsolidacji (4,27). Wsparciem dla krajowej waluty jest lekkie zaostrzenie tonu RPP. Spadły natomiast oczekiwania na podwyżki stóp w państwach naszego regionu, a wczorajsze posiedzenie EBC potwierdziło, że w najbliższym czasie nie dojdzie również do wzrostu stawek EURIBOR. Uważamy, że kurs €/PLN utrzyma się w ramach obecnej konsolidacji (4,27-35) do końca kwartału. Szanse na podwyżki stóp w Polsce mimo zaostrzenia tonu RPP pozostają bowiem bardzo małe. Ew. zaostrzenie konfliktu handlowego między USA a UE powinno sprzyjać umocnieniu złotego do walut regionu. Ekspozycja handlowa Węgier czy Czech na USA jest istotnie większa niż w przypadku Polski.
 • W naszej ocenie zachowanie POLGBs z długiego końca i środka krzywej, w najbliższych dniach uzależnione będzie od sytuacji na rynkach bazowych. Do końca tygodnia nie ma istotnych danych z kraju, a  komentarze S&P sugerują, że piątkowa aktualizacja oceny tej agencji nie powinna mieć wpływu na wyceny. Neutralne nastawienie RPP (poparcie dla podwyżek stóp w Radzie jest nawet mniejsze niż zakładaliśmy) potwierdza, że zmiany rentowności POLGBs z krótkiego końca w tym tygodniu będą niewielkie.

Tygodnik

30
maj
2019

Tygodnik ING 29-04.05.2019

Wybory europejskie zmniejszają szanse na kolejny impuls fiskalny w Polsce. Ich wynik jest lekko pozytywny dla polskich obligacji.

Więcej
14
maj
2019

Tygodnik ING 14-19.05.2019

USA rozpoczynają kolejny etap wojny handlowej z Chinami.

Więcej
9
kwi
2019

Tygodnik ING 09-14.04.2019

Odbicie chińskiego PMI nie gwarantuje globalnego ożywienia. Spodziewamy się kolejnego opóźnienia Brexit.

Więcej
2
kwi
2019

Tygodnik ING 02-07.04.2019

Złagodzenie tonu Fed i ECB, a także banków centralnych w regionie powinno utrzymać łagodne nastawienie RPP.

Więcej
27
mar
2019

Tygodnik ING 26-31.03.2019

Pogorszenie sytuacji fiskalnej Polski. PMI z Eurolandu pokazują, że spowolnienie to nie tylko wpływ czynników jednorazowych.

Więcej
19
mar
2019

Tygodnik ING 19-24.03.2019

Fed zrewiduje prognozy stóp procentowych. Trwały wzrost inflacji bazowej w Polsce.

Więcej
12
mar
2019

Tygodnik ING 12-17.03.2019

Zmiana nastawienia EBC pokazuje duże obawy o stan koniunktury w Eurolandzie.

Więcej
5
mar
2019

Tygodnik ING 05-10.03.2019

Posiedzenie EBC kluczowe dla rynków. NBP obniży projekcję inflacji, nastawienie zmieni się z łagodnego na neutralne.

Więcej
27
lut
2019

Tygodnik ING 26.02-3.03.2019

Skok wydatków wyborczych to przedłużenie boomu konsumpcyjnego z ostatnich lat, inwestycje zostaną słabe.

Więcej
19
lut
2019

Tygodnik ING 19-24.02.2019

Pogorszenie koniunktury w USA na przełomie roku. Silny wzrost inflacji bazowej w Polsce.

Więcej

MonitorING

28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej