Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

Koniunktura w europejskim przemyśle ciągle słaba. S&P nie zmieni ratingu Polski.

12 kwi 2019

Dzisiaj poznamy dane o produkcji przemysłowej w strefie euro w lutym. Mediana prognoz wskazuje na drobny wzrost dynamiki z -1,1% do -0,9%r/r, jednak po pozytywnych zaskoczeniach we Francji i Włoszech finalna dynamika najprawdopodobniej przekroczy rynkowe prognozy.

Wiadomości zagraniczne

Strefa euro: Ciągle słaby obraz europejskiego przemysłu.

  • Dzisiaj poznamy dane o produkcji przemysłowej w strefie euro w lutym. Mediana prognoz wskazuje na drobny wzrost dynamiki z -1,1% do -0,9%r/r, jednak po pozytywnych zaskoczeniach we Francji i Włoszech finalna dynamika najprawdopodobniej przekroczy rynkowe prognozy. Dalej jednak sytuacja europejskiego przemysłu jest negatywna. Spadek dynamiki zamówień w Niemczech sugeruje słabe wyniki produkcji w kolejnych miesiącach, a wyższy wzrost we Francji miał najprawdopodobniej charakter jednorazowy (napędzali go głównie producenci sprzętu transportowego).

UE: Francja przeciwna negocjacjom porozumień handlowych z USA.

  • Dziennik Politico powołując się na anonimowe źródła wskazał, że administracja francuska zamierza blokować uzgodnienie mandatu dla negocjatorów Komisji Europejskiej w rozmowach z USA. Ewentualna eskalacja konfliktu na linii UE-USA będzie sprzyjać umocnieniu na bazowych rynkach długu.

Wiadomości krajowe

S&P: Brak zmian oceny, stonowana retoryka.

  • Wieczorem agencja S&P przedstawi aktualizacje oceny ratingowej. Po ubiegłotygodniowych komentarzach analityków spodziewamy się braku zmian oraz stosunkowo łagodnej reakcji na planowane przez rząd powiększenie deficytu w kolejnych latach.

Komentarz rynkowy

  • Na niemieckim i amerykańskim rynku długu, a także €/US$ doszło wczoraj do niewielkich zmian. Rentowności podniosły się o 1-2pb na długim końcu, a kurs €/US$ wahał się między 1,1250, a 1,13. Krajowe aktywa także były  stabilne – kurs €/PLN pozostał blisko 4,28, a rentowności długich POLGBs spadły o 1pb. Przedłużenie okresu Brexit było powszechnie oczekiwane przez inwestorów, więc jego wpływ na wyceny był mały.

Małe zmiany na rynkach bazowych na przełomie tygodnia

  • Na przełomie tygodnia spodziewamy się małych zmian na bazowych rynkach obligacji, czy €/US$. Najważniejsze z publikowanych dziś danych to produkcja przemysłowa ze strefy euro. Poznaliśmy już wyniki z poszczególnych gospodarek, więc istotne zmiany na rynkach są mało prawdopodobne. Komentarze instytucji finansowych po decyzji dot. przedłużenia Brexit sugerują, że UK może nie zdążyć uzgodnić warunków opuszczenia UE nawet do października. Z rynkowego punktu widzenia najprawdopodobniej oznacza to dalsza stabilizację €/GBP (blisko 0,86) w najbliższych tygodniach.

Umocnienie złotego odsunie się w czasie

  • W przyszłym tygodniu poznamy liczne dane z krajowej sfery realnej (np. produkcję przemysłową). Spodziewamy się wyników zbliżonych lub nieco słabszych od konsensusu. Sugeruje to, że oczekiwany przez nas spadek pary €/PLN do dolnej granicy obecnej konsolidacji (4,27) odsunie się w czasie o kolejny tydzień. Dane z kraju pozostaną jednak na tyle mocne, aby utrzymać kurs poniżej 4,30. Uważamy, że kurs €/PLN utrzyma się w ramach obecnej konsolidacji (4,27-35) do końca kwartału. Szanse na podwyżki stóp w Polsce mimo zaostrzenia tonu RPP pozostają bowiem bardzo małe.
  • Komentarze agencji S&P wskazują, że dzisiejsza aktualizacja ratingu Polski będzie mieć małe znaczenie dla wycen krajowego długu. Do najbliższej aukcji SPW są jeszcze dwa tygodnie. Sugeruje to, że zmiany rentowności POLGBs w przyszłym tygodniu uzależnione będą od wydarzeń na rynkach bazowych, czy cen ropy naftowej. Łagodne nastawienie RPP potwierdza, że zmiany rentowności POLGBs z krótkiego końca w przyszłym tygodniu będą niewielkie, mimo licznych danych z kraju.

Tygodnik

30
maj
2019

Tygodnik ING 29-04.05.2019

Wybory europejskie zmniejszają szanse na kolejny impuls fiskalny w Polsce. Ich wynik jest lekko pozytywny dla polskich obligacji.

Więcej
14
maj
2019

Tygodnik ING 14-19.05.2019

USA rozpoczynają kolejny etap wojny handlowej z Chinami.

Więcej
9
kwi
2019

Tygodnik ING 09-14.04.2019

Odbicie chińskiego PMI nie gwarantuje globalnego ożywienia. Spodziewamy się kolejnego opóźnienia Brexit.

Więcej
2
kwi
2019

Tygodnik ING 02-07.04.2019

Złagodzenie tonu Fed i ECB, a także banków centralnych w regionie powinno utrzymać łagodne nastawienie RPP.

Więcej
27
mar
2019

Tygodnik ING 26-31.03.2019

Pogorszenie sytuacji fiskalnej Polski. PMI z Eurolandu pokazują, że spowolnienie to nie tylko wpływ czynników jednorazowych.

Więcej
19
mar
2019

Tygodnik ING 19-24.03.2019

Fed zrewiduje prognozy stóp procentowych. Trwały wzrost inflacji bazowej w Polsce.

Więcej
12
mar
2019

Tygodnik ING 12-17.03.2019

Zmiana nastawienia EBC pokazuje duże obawy o stan koniunktury w Eurolandzie.

Więcej
5
mar
2019

Tygodnik ING 05-10.03.2019

Posiedzenie EBC kluczowe dla rynków. NBP obniży projekcję inflacji, nastawienie zmieni się z łagodnego na neutralne.

Więcej
27
lut
2019

Tygodnik ING 26.02-3.03.2019

Skok wydatków wyborczych to przedłużenie boomu konsumpcyjnego z ostatnich lat, inwestycje zostaną słabe.

Więcej
19
lut
2019

Tygodnik ING 19-24.02.2019

Pogorszenie koniunktury w USA na przełomie roku. Silny wzrost inflacji bazowej w Polsce.

Więcej

MonitorING

28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej