Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

Silna kondycja amerykańskiej gospodarki w 1kw19. Dziś poznamy projekt reformy OFE.

15 kwi 2019

W środę poznamy wysokość deficytu w bilansie handlowym USA w lutym. Spodziewamy się jego dalszego spadku z US$51,1mld do 50mld, poniżej rynkowych prognoz (53,8mld). Lepsza kontrybucja eksportu netto będzie wspierać silniejszy wzrost dynamiki PKB w 1kw.

Wiadomości zagraniczne

USA: Spadek deficytu handlowego. Silne dane o sprzedaży detalicznej.

 • W środę poznamy wysokość deficytu w bilansie handlowym USA w lutym. Spodziewamy się jego dalszego spadku z US$51,1mld do 50mld, poniżej rynkowych prognoz (53,8mld). Lepsza kontrybucja eksportu netto będzie wspierać silniejszy wzrost dynamiki PKB w 1kw.
 • W czwartek opublikowane zostaną informacje o sprzedaży detalicznej w marcu. Spodziewamy się wysokiego wzrostu zarówno głównego wskaźnika (o 1,1%m/m) oraz jego części bazowej (0,6%), nasze prognozy kształtują się nieznacznie powyżej rynkowych oczekiwań. Dotychczas opublikowane informacje wskazują na znacznie większą liczbę rejestracji samochodów w porównaniu do lutego. Dodatkowo mniejsze, ale bardziej zrównoważone dynamiki powinny pojawiać się wśród kategorii opisujących konsumpcję dóbr trwałych. Materializacja takiego scenariusza najprawdopodobniej podwyższy prognozę modelu Atlanta Fed do ok 2.5%PKB kw/kw w 1kw19.

Strefa euro: Przemysł dalej na minusie. W tym tygodniu badanie ZEW.

 • Dynamika produkcji przemysłowej w lutym wzrosła z -0,7% do -0,3%r/r, powyżej rynkowych prognoz (-0,9%). Styczniowe dane zrewidowano o 0,4pp w górę. Pogorszenie aktywności prawdopodobnie potrwa także w kolejnych miesiącach m.in. w związku z kurczeniem się portfeli zamówień.
 • Kalendarz europejskich danych w tym tygodniu jest stosunkowo pusty. We wtorek w Niemczech poznamy marcowe wyniki badania ZEW. Spodziewamy się silniejszych ocen bieżącej sytuacji gospodarczej – indeks wzrośnie z 11,1 do 15pkt (konsensus 8,5) z uwagi na zmianę nastawienia banków centralnych oraz perspektywy bardziej ekspansywnego budżetu w Niemczech. Należy jednak pamiętać, że indeks ten obrazuje głównie oczekiwania analityków – większe znaczenie będą miały indeksy sporządzane bezpośrednio przez przedstawicieli przedsiębiorstw (Ifo, PMI)

Wiadomości krajowe

CPI: Wzrost inflacji bazowej to zmiany podażowe.

 • Dzisiaj poznamy finalne dane o inflacji w marcu. Najprawdopodobniej potwierdzą one, że CPI wzrósł z 1,2% do 1,7%r/r. Publikacja wyjaśni również co było przyczyną zaskoczeń ze strony inflacji bazowej. Po wstępnych danych szacujemy, że indeks wzrósł z 1% do 1,3%r/r tj. wyżej niż kształtowały się rynkowe prognozy. Dalej uważamy jednak, że przyczyną są zmiany w takich kategoriach jak telekomunikacja, które nie odzwierciedlają one zmian popytowych.

Wynagrodzenia: Spadek dynamiki w marcu.

 • W środę poznamy dane o wynagrodzeniach z sektora przedsiębiorstw. Spodziewamy się spadku dynamiki w marcu z 7,6% do 6,8%r/r, poniżej rynkowych prognoz (7,1%). Niższej kontrybucji dostarczy m.in. sektor budowlany, gdzie obok słabszej koniunktury negatywnie oddziaływać będą też efekty statystyczne. Nieco słabszych wyników spodziewamy się również w przemyśle i usługach, chociaż trend w tych kategoriach jest w naszej ocenie stabilny.

Produkcja: Spowolnienie w sektorach eksportowych po silnym lutym.

 • W czwartek GUS opublikuje informacje o produkcji przemysłowej w marcu. Spodziewamy się spadku dynamiki z 6,9% do 3,5%r/r, również poniżej mediany rynkowych prognoz (4,5%). Różnica względem ubiegłego miesiąca będzie efektem mniejszej liczby dni roboczych (-2pp), słabszej kontrybucji górnictwa i energetyki. Najprawdopodobniej gorsze będą również wyniki sektorów eksportowych w przetwórstwie.

Rating: S&P utrzymała ocenę Polski na A-

 • Agencja S&P utrzymała ocenę A- z perspektywą stabilną. Analitycy przedstawili również nowe szacunki deficytu, obejmujący tzw. piątkę Kaczyńskiego. Według prognoz deficyt w 2019 osiągnie 1,5%PKB, a w 2020 wzrośnie do 2,6%PKB. W naszej ocenie oba szacunki pozostają adekwatne – spodziewamy się nieznacznie słabszych wyników (o 0,1pp w 2020). 

Komentarz rynkowy

 • W ubiegłym tygodniu rentowności niemieckich i amerykańskich obligacji podniosły się o 5pb na długim końcu, a para €/US$ wzrosła z 1,12 do 1,13. To efekt m.in. lepszych od oczekiwań danych o produkcji przemysłowej w strefie euro. Decyzja o przedłużeniu okresu Brexit była oczekiwana przez rynki i słabo wpłynęła nawet na GBP. Zmiany krajowych aktywów były małe, rentowności POLGBs w zasadzie nie zmieniły się w ciągu tygodnia, a kurs €/PLN wyhamował spadek na wsparciu 4,28.

Korekta na €/US$, mniejsze zmiany cen obligacji

 • W tym tygodniu uwagę rynków najprawdopodobniej skupią dane ze sfery realnej USA i przygotowania do amerykańsko-europejskich rozmów handlowych. Nie spodziewamy się jednak większych zaskoczeń danymi, a wstęp do negocjacji może nie dostarczyć rynkowo istotnych rozstrzygnięć. Dlatego oczekujemy, że w tym tygodniu i niemiecki oraz amerykański rynek długu znajda się w trendach bocznych. Para €/US$ powinna natomiast zanotować korektę (do 1,1240) po zeszłotygodniowym wzroście. Przedłużanie się procesu Brexit (UK może nie zdążyć porozumieć się z UE nawet do października) najprawdopodobniej oznacza dalszą stabilizację €/GBP (blisko 0,86) w najbliższych tygodniach.

€/PLN w trendzie bocznym, szczegóły reformy OFE kluczowe dla SPW

 • W tym tygodniu poznamy liczne dane z krajowej sfery realnej (np. produkcję przemysłową). Spodziewamy się wyników zbliżonych lub nieco słabszych od konsensusu. Dlatego mimo generalnie pozytywnych nastrojów na rynkach oczekujemy utrzymania €/PLN w przedziale 4,28-30 w najbliższych dniach. Uważamy, że kurs €/PLN pozostanie w ramach obecnej konsolidacji (4,27-35) do końca kwartału. Szanse na podwyżki stóp w Polsce mimo zaostrzenia tonu RPP pozostają bowiem bardzo małe.
 • W tym tygodniu spodziewamy się stabilizacji lub lekkiego wzrostu rentowności POLGBs z długiego końca i środka krzywej. Wycenom ciąży podaż SPW, szczególnie na aukcjach zamiany. Wycenom nie pomaga tez piątkowe osłabienie na rynkach bazowych. Jeżeli rządowy projekt o zmianach w OFE zawierać będzie zapisy pozwalające na zaangażowania funduszy emerytalnych w obligacje skarbowe rentowości długich papierów powinny obniżyć się o około 5pb. Z kolei łagodne nastawienie RPP sugeruje, że zmiany rentowności POLGBs z krótkiego końca w tym tygodniu będą niewielkie.

Tygodnik

18
wrz
2019

Tygodnik ING 18-24.09.2019

EBC obniża stopę depozytową i zapowiada uruchomienie QE.

Więcej
11
wrz
2019

Tygodnik ING 10-15.09.2019

EBC poluzuje politykę pieniężną, ale płycej niż oczekiwano. W Polsce kampania wyborcza przynosi nowe propozycje wydatkowe

Więcej
27
sie
2019

Tygodnik ING 27.08-3.09.2019

Koniec osłabienia POLGBs. Niewielkie spowolnienie koniunktury w Polsce.

Więcej
12
sie
2019

Tygodnik ING 12-19.08.2019

Złoty pod presją. Niemcy rozważają poluzowanie fiskalne.

Więcej
22
lip
2019

Tygodnik ING 22-29.07.2019

Tygodnik ING: EBC zaczeka z obniżką stóp do września. Wzrost PKB Polski w 2kw19 poniżej 5%.

Więcej
16
lip
2019

Tygodnik ING 16-22.07.2019

CPI powyżej celu NBP.

Więcej
9
lip
2019

Tygodnik ING 9-15.07.2019

Solidne dane z USA kontrastują z rynkowymi wycenami ścieżki stóp Fed.

Więcej
2
lip
2019

Tygodnik ING 2-8.07.2019

Rosną oczekiwania na luzowanie polityk banków centralnych w lipcu. RPP nie zmieni retoryki.

Więcej
24
cze
2019

Tygodnik ING 24.06 - 1.07.2019

Krajowy przemysł odporny na globalne spowolnienie. Rynki czekają na wyniki szczytu G20.

Więcej
18
cze
2019

Tygodnik ING 18-24.06.2019

Fed zasygnalizuje obniżki stóp, ale mniej agresywne niż oczekuje rynek.

Więcej

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej