Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

USA zapowiadają wprowadzenie karnych ceł na chińskie towary. Słaba kondycja europejskiego przemysłu.

6 maj 2019

Prezydent USA D.Trump zapowiedział podwyższenie ceł z 10% do 25% na chińskie towary o wartości US$200mld. Celem tej groźby jest wywarcie presji na stronie chińskiej, a oficjalnym powodem najprawdopodobniej brak postępów w negocjacjach. Komentarze miały stosunkowo umiarkowane przełożenie na główne rynki długu, silne zareagowały natomiast azjatyckie giełdy. Indeks Shanghai Composite spadł o 5,5%.

Wiadomości zagraniczne

USA: Brak postępów w rozmowach z Chinami. Groźba podniesienia ceł.

 • Prezydent USA D.Trump zapowiedział podwyższenie ceł z 10% do 25% na chińskie towary o wartości US$200mld. Celem tej groźby jest wywarcie presji na stronie chińskiej, a oficjalnym powodem najprawdopodobniej brak postępów w negocjacjach. Komentarze miały stosunkowo umiarkowane przełożenie na główne rynki długu, silne zareagowały natomiast azjatyckie giełdy. Indeks Shanghai Composite spadł o 5,5%.
 • Już wcześniej administracja D.Trumpa wykorzystywała tego typu groźby do wywierania wpływu na strony negocjacji (np. w przypadku porozumienia USMCA z Kanadą i Meksykiem). Niemniej uwaga rynków będzie skoncentrowana na ewentualnych komentarzach przedstawicieli Departamentu Handlu oraz odpowiedziach strony chińskiej - wycofanie ich delegacji znacznie podniesie szanse, że w piątek cła na 200 mld obrotów handlowych wzrosną z 10% do 25%. Tym samym prawdopodobne są większe wahania dochodowości w drugiej połowie tygodnia.
 • Zwrot Trumpa w relacjach z Chinami podnosi także ryzyko bardziej agresywnego języka wobec europejskiego sektora samochodowego, szanse na wprowadzenie ceł na europejskie auta wzrosły z 15% do 20-25%.

USA: Silne dane z rynku pracy, wzrost CPI powyżej 2%r/r.

 • Kwietniowy raport z amerykańskiego rynku pracy przedstawił optymistyczny obraz amerykańskiej gospodarki. Liczba nowych etatów wzrosła o 263tys, istotnie powyżej rynkowych prognoz (193tys.). Dodatkowo liczbę miejsc pracy powstałych w ubiegłych dwóch miesiącach  zrewidowano w górę o 16tys. Stopa bezrobocia obniżyła się z 3,8% do 3,6%,  chociaż na zmianę mocno wpłynął dobór próby wykorzystany w badaniu gospodarstw domowych. Urząd statystyczny raportuje, że liczba aktywnych zawodowo obniżyła się o 490tys, a wskaźnik spadł do 62,8%.
 • Jednak niższa od oczekiwań była dynamika wynagrodzeń – w kwietniu utrzymała się na poziomie 3,2%r/r, podczas gdy mediana prognoz wskazywała na wzrost do 3,3%. Stabilizację wskazują również indeksy sporządzane przez Atlanta Fed, które pomijają efekty zmiany w zatrudnieniu. Tym samym szanse na większy wzrost dynamiki w następnych miesiącach są niewielkie.
 • W piątek poznamy dane o inflacji CPI w kwietniu – spodziewamy się wzrostu zarówno głównego indeksu (z 1,9% do 2,1%r/r) oraz inflacji bazowej (z 2% do 2,2%r/r). Mediana prognoz sugeruje nieco niższą dynamikę części bazowej (2,1%). Podobnie jak w przypadku wynagrodzeń, w nadchodzących miesiącach oczekujemy umiarkowanego wzrostu wskaźników inflacji - indeksy wyprzedzające sporządzane przez nowojorski Fed sugerują, że trend inflacyjny jest obecnie spadkowy, ewentualna presja może towarzyszyć zmianom podażowym w przypadku eskalacji konfliktów handlowych.

Strefa euro: Niska dynamika sprzedaży detalicznej

 • Dzisiaj poznamy wyniki sprzedaży detalicznej w marcu – rynkowe oczekiwania wskazują na spadek dynamiki z 2,8% do 1,8%r/r. Na wynikach ciążyć będzie m.in. niska sprzedaż samochodów, słabsze dane najprawdopodobniej napływać będą głównie z gospodarek peryferyjnych, podczas gdy wzrost wydatków konsumpcyjnych w Niemczech i Francji powinien pozostać stabilny.

Niemcy: Słaba kondycja przemysłu w marcu.

 • Jutro poznamy dane o zamówieniach z niemieckiego przemysłu w marcu. Spodziewamy się odbicia dynamiki z -8,4% do -3,4%r/r (konsensus -5,4%). Dalej jednak bieżąca aktywność pozostaje słaba – szacujemy, że dynamika produkcji w marcu obniży się z -0,4 do -2,2%r/r (konsensus -2,6%). Głębokie spadki zamówień oznaczają, że w kolejnych miesiącach wyniki przemysłu dalej znajdować się będą na ujemnych poziomach, pomimo sprzyjających efektów statystycznych.

UK: Bank Anglii utrzymał stopy procentowe bez zmian.

 • Bank Anglii utrzymał główną stopę procentową na poziomie 0,75%, oraz cel zakupu aktywów na GBP435mld. Takiej decyzji spodziewał się konsensus. W naszej ocenie niepewność związana z procesem Brexit uniemożliwi zmiany stóp w tym roku. Uważamy jednak, że podwyżki stóp prawdopodobne są już od początku 2020 (w całym 2020 spodziewamy się dwóch) z uwagi na odbicie inflacji.

Czechy: Bank centralny podnosi stopy procentowe.

 • Narodowy Bank Czech zgodnie z konsensusem podniósł główną stopę procentową o 25pb do 2%. To odpowiedź na narastającą presję inflacyjną – w marcu CPI wzrosła do 3%r/r, najwyżej od 2012. Prezes banku centralnego J.Rusnok podczas konferencji stwierdził, że brak zmian stóp jest obecnie scenariuszem bazowym.

UK: Premier T.May gotowa do ustępstw na rzecz Laburzystów w sprawie Brexitu.

 • Premier Wielkiej Brytanii T.May zgodziła się, aby perspektywa unii celnej znalazła się w tekście porozumienia z UE w sprawie Brexitu, jako jedna z opcji przyszłych relacji między Wielką Brytanią z Unią Europejską – wynika z nieoficjalnych informacji prasowych. Byłoby to ustępstwo na rzecz Laburzystów, które miałoby skłonić ich do poparcia tego porozumienia. Jutro odbędą się rozmowy w tej sprawie. Jeśli Laburzyści takie poparcie wyrażą to porozumienie z UE będzie miało dużą szansę zyskania większości w Izbie Gmin, a Wielka Brytania będzie mogła opuścić Unię Europejską przed 30 czerwca 2019 bez konieczności organizacji wyborów do europarlamentu. Doniesienia prasowe sugerują jednak, że ustępstwa T.May nie są wystarczające, aby przekonać Laburzystów, więc prawdopodobieństwo porozumienia jest małe.

Wiadomości krajowe

PMI: Produkcja i zamówienia spadają szósty miesiąc z rzędu.

 • Wskaźnik PMI w kwietniu wzrósł do 49,0 z 48,7pkt. (konsensus 48,7 pkt.). Produkcja i całkowita liczba nowych zamówień spadły szósty raz rzędu, ale w najwolniejszym tempie od pięciu miesięcy. Poziom zatrudnienia natomiast obniżył się najszybciej od ponad sześciu lat, a prognozy odnośnie przyszłej 12-miesięcznej produkcji były jednymi z najgorszych od 2013. Od miesięcy PMI słabo koreluje z produkcją przemysłową. Wskazuje to, że duże, międzynarodowe podmioty odczuwają np. spowolnienie w strefie euro znacznie mocniej niż reszta gospodarki.

Komentarz rynkowy

 • W niedzielę prezydent USA D.Trump zapowiedział obłożenie chińskich towarów karnymi cłami. W efekcie doszło do silnych spadków na giełdach w Azji. Miało to jednak niewielkie przełożenie na główne pary walutowe, czy złotego. Kurs €/US$ waha się blisko 1,12, a €/PLN 4,2850. Poranne kwotowania z europejskich rynków długu sugerują również małą reakcję – papiery zyskują 1-2pb.

Zapowiedź podniesienia ceł na chińskie towary korzysta dla dolara.

 • W tym tygodniu spodziewamy się spadku kursu €/US$ do 1,11. Ostatnie dane z USA potwierdziły utrzymanie dobrej koniunktury, co kontrastuje z sytuacją w Europie. Do zakupów bezpiecznego dolara skłania także perspektywa nowego uderzenia w globalnym przemysł i handel ze strony protekcjonistycznej polityki Trumpa. Nie spodziewamy się dużego spadku kursu €/US$, gdyż Chiny odpowiedzą na działania USA wzrostem swoich barier celnych. W poniedziałek spodziewamy się jedynie niewielkiego umocnienia na rynkach długu w Europie z uwagi na święto w UK. W kolejnych dniach presja na spadek rentowności będzie prawdopodobnie większa, do końca tygodnia Bund powinien zyskać jeszcze 5pb. Biorąc pod uwagę ryzyko związane z globalnym protekcjonizmem to niewielkie zmiany, ale inwestorzy na razie traktują zapowiedź D.Trumpa jako element negocjacji z Chinami.

Złoty odporny na zmiany polityki handlowej USA, powinien zyskać do CZK i HUF

 • Złoty powinien okazać się mało wrażliwy na napięcia związane z polityką handlową USA. Ostatnie kwartały pokazały dużą odporność krajowej gospodarki na spowolnienie w Azji. W naszej ocenie w tym tygodniu para €/PLN będzie wahać się blisko 4,29. Złoty prawdopodobnie będzie zyskiwać na tle innych walut regionu, szczególnie czeskiej korony i forinta. Gospodarki Czech i Węgier prawdopodobnie silniej odczują skutki ew. spadku wymiany handlowej z Azją.
 • W tym tygodniu spodziewamy się wzrostu spreadu POLGBs wobec krzywej niemieckiej, o 3-5pb w segmencie 10lat. Polskim obligacjom nie pomaga negatywny sentyment dla aktywów rynków wschodzących wywołany zapowiedziami D.Trumpa. Co więcej brak zysku NBP za ubiegły rok oznacza wyższe potrzeby pożyczkowe w tym roku o około PLN6mld (w ujęciu netto PLN34mld) niż można było zakładać dotychczas. Ryzyko globalnego wzrostu protekcjonizmu i w konsekwencji pogorszenia koniunktury powinno natomiast zatrzymać wzrost złotowych stawek IRS, wywołany m.in. silnym  zaskoczeniem ostatnimi danymi o krajowym CPI.

Tygodnik

11
wrz
2019

Tygodnik ING 10-15.09.2019

EBC poluzuje politykę pieniężną, ale płycej niż oczekiwano. W Polsce kampania wyborcza przynosi nowe propozycje wydatkowe

Więcej
27
sie
2019

Tygodnik ING 27.08-3.09.2019

Koniec osłabienia POLGBs. Niewielkie spowolnienie koniunktury w Polsce.

Więcej
12
sie
2019

Tygodnik ING 12-19.08.2019

Złoty pod presją. Niemcy rozważają poluzowanie fiskalne.

Więcej
22
lip
2019

Tygodnik ING 22-29.07.2019

Tygodnik ING: EBC zaczeka z obniżką stóp do września. Wzrost PKB Polski w 2kw19 poniżej 5%.

Więcej
16
lip
2019

Tygodnik ING 16-22.07.2019

CPI powyżej celu NBP.

Więcej
9
lip
2019

Tygodnik ING 9-15.07.2019

Solidne dane z USA kontrastują z rynkowymi wycenami ścieżki stóp Fed.

Więcej
2
lip
2019

Tygodnik ING 2-8.07.2019

Rosną oczekiwania na luzowanie polityk banków centralnych w lipcu. RPP nie zmieni retoryki.

Więcej
24
cze
2019

Tygodnik ING 24.06 - 1.07.2019

Krajowy przemysł odporny na globalne spowolnienie. Rynki czekają na wyniki szczytu G20.

Więcej
18
cze
2019

Tygodnik ING 18-24.06.2019

Fed zasygnalizuje obniżki stóp, ale mniej agresywne niż oczekuje rynek.

Więcej
10
cze
2019

Tygodnik ING 10-17.06.2019

Stopy procentowe EBC bez zmian do połowy 2020. Słaby raport z rynku pracy USA nie zwiastuje głębokiego spowolnienia.

Więcej

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej