Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

USA prawdopodobnie podniosą cła na chińskie towary. Dalszy spadek zamówień w niemieckim przemyśle.

7 maj 2019

Mimo groźby podniesienia ceł przez USA na chińskie towary, Chiny nie odwołały kolejnej rundy negocjacji handlowych, która ma się odbyć w najbliższy czwartek i piątek w Waszyngtonie. Otwartą kwestią jest, czy weźmie w niej udział Liu He – główny negocjator. Jego obecność świadczyć będzie o determinacji Państwa Środka w uzyskaniu porozumienia handlowego.

Wiadomości zagraniczne

USA: W czwartek odbędzie się kolejna runda negocjacji handlowych z Chinami.

 • Mimo groźby podniesienia ceł przez USA na chińskie towary, Chiny nie odwołały kolejnej rundy negocjacji handlowych, która ma się odbyć w najbliższy czwartek i piątek w Waszyngtonie. Otwartą kwestią jest, czy weźmie w niej udział Liu He – główny negocjator. Jego obecność świadczyć będzie o determinacji Państwa Środka w uzyskaniu porozumienia handlowego. Jeśli z kolei Chiny zdecydują się w najbliższych tygodniach na wzmocnienie impulsu fiskalnego w połączeniu z luzowaniem polityki pieniężnej, to oznaczać to będzie utwardzenie stanowiska oraz przygotowanie na dłuższe negocjacje i twardsze podejście Państwa Środka.
 • Głównym punktem spornym negocjacji jest w tej chwili mechanizm egzekwowania porozumienia. Tuż przed końcem negocjacji Chiny stwierdziły, że odpowiednie zapisy nie będą w prawie ale w regulacjach niższego szczebla, co spowodowało reakcję USA i groźbę nałożenia ceł karnych. Sądzimy, że porozumienie ostatecznie zostanie zawarte, ale w perspektywie najbliższych miesięcy, a nie dni. W związku z tym spodziewamy się, że USA w piątek podniosą przejściowo cła na chińskie towary, zgodnie ze swoją zapowiedzią.

Niemcy: Brak wyraźnego odbicia w zamówieniach przemysłowych w marcu. 

 • Dynamika zamówień w niemieckim przemyśle wzrosła w marcu z -8,1% do -6%r/r (konsensus -5,4%). Lutowe dane zrewidowano w górę o 0,3pp. Struktura danych wskazuje na dwa istotne problemy. Dalej spada dynamika zamówień dóbr inwestycyjnych i pośrednich spoza strefy euro np. kierowanych do Chin. W przypadku zamówień z Niemiec oraz pozostałych gospodarek strefy euro ciągle słabe są wyniki producentów dóbr konsumpcyjnych. Jest to m.in. efekt ponownych spadków zamówień dla efekt sektora motoryzacyjnego po kilku miesiącach poprawy wyników.

Strefa euro: Słabe wyniki sprzedaży w gospodarkach peryferyjnych.

 • Dynamika sprzedaży detalicznej w strefie euro spadła w marcu z 3% do 1,9%r/r, zgodnie z rynkowymi prognozami. Lutowe dane zrewidowano w górę o 0,2pp. Struktura danych wskazuje na słabsze obroty producentów dóbr trwałych m.in. w motoryzacji, czy elektronice. Geograficznie dalej wysokie wzrosty dalej widoczne są w Niemczech (3,2%), dużo słabiej radzi sobie natomiast Francja (1,2%), czy gospodarki peryferyjne (Hiszpania 1,8%r/r).
 • Słabe nastroje w gospodarkach peryferyjnych widoczne są również wśród przedsiębiorstw usługowych. Indeksy PMI w marcu spadły z 51,5 do 49,5pkt we Włoszech oraz z 56,8pkt do 53,1pkt w Hiszpanii. Wyniki badań nastrojów oraz bieżące dane makroekonomiczne pozostawiają niewielką przestrzeń dla odbicia aktywności – model Banku Włoch €-coin dalej wskazuje, że dynamika wzrostu PKB strefy euro powinna oscylować w okolicach 0,2%kw/kw. W przypadku samych Włoch odrębny wskaźnik (Itacoin) prognozuje recesję (-0,3%kw/kw).

UK: Dziś negocjacje T.May z Laburzystami. Małe szanse na porozumienie.

 • Dziś odbędzie się kolejna runda negocjacji między premier T.May oraz Laburzystami w kwestii Brexitu. To najprawdopodobniej ostatni moment na zawarcie porozumienia w tej sprawie, aby Wielka Brytania zdążyła opuścić Unię Europejską przed 30 czerwca bez konieczności organizacji wyborów do Europarlamentu (powinny się one odbyć przed 26 maja). Szanse na taki scenariusz są jednak niewielkie. Ustępstwa Partii Konserwatywnej są zdaniem Laburzystów niewystarczające.

Wiadomości krajowe

 • Brak istotnych wiadomości.

Komentarz rynkowy

 • Reakcja rynków na niedzielną zapowiedź podniesienia ceł na chińskie towary przez USA była wczoraj niewielka. Inwestorzy uważają, że to element strategii negocjacyjnej D.Trumpa, rynek wycenił także trwającą od dłuższego czasu serię słabych danych z gospodarki globalnej. Na otwarciu obligacje amerykańskie i niemieckie zyskały 2-4pb na długim końcu, w dalszej części dnia zmiany były już niewielkie. Kursy €/US$ i €/PLN, podobnie jak POLGBs zakończyły handel bez istotnych zmian.

Rynki ciągle wieżą w sukces rozmów handlowych USA i Chin.

 • Chińska delegacja ciągle zapowiada przybycie do USA i kontynuację rozmów. Wspiera to oczekiwania inwestorów, że jakaś forma porozumienia handlowego będzie miała miejsca albo podniesienie ceł będzie przejściowe. Dlatego dziś nie spodziewamy się większych zmian ani €/US$, ani rentowności na głównych rynków długu. Niepokój na rynkach wzmocni się, jeżeli do końca tygodnia nie poznamy informacji o perspektywach dla porozumienia handlowego. W takim przypadku spodziewamy się spadku rentowności Bunda o kolejne 3pb, natomiast 10-letnich Treasuries do 6pb. W przypadku €/US$ spodziewamy się spadku do 1,11 do końca tygodnia. Równolegle toczyć się będą negocjacje w UK dotyczące porozumienia o Brexit. Rozmowy prawdopodobnie nie zakończą się powodzeniem i wpływ tych wydarzeń na GBP będzie znikomy.

Złoty w trendzie bocznym w tym tygodniu, powinien zyskać w przyszłym.

 • Spodziewamy się, że w tym tygodniu para €/PLN będzie wahać się blisko 4,29. Złoty prawdopodobnie będzie zyskiwać na tle innych walut regionu, szczególnie czeskiej korony i forinta. Gospodarki Czech i Węgier prawdopodobnie silniej odczują skutki ew. spadku wymiany handlowej z Azją. W przyszłym tygodniu prawdopodobny jest spadek €/PLN do dolnej granicy obecnej konsolidacji, tj. 4,26-27. Spodziewamy się wówczas silnych danych z krajowej sfery realnej.
 • Do końca tygodnia oczekujemy wzrostu spreadu POLGBs wobec krzywej niemieckiej o 2-4pb w segmencie 10-lat. Oczekiwania na dalszy wzrost CPI w kraju skłaniają inwestorów zagranicznych do dalszego ograniczania zaangażowania w SPW. Co więcej brak zysku NBP za ubiegły rok oznacza wyższe potrzeby pożyczkowe w tym roku o około PLN6mld (w ujęciu netto PLN34mld) niż można było zakładać dotychczas. 

Tygodnik

16
lip
2019

Tygodnik ING 16-22.07.2019

CPI powyżej celu NBP.

Więcej
9
lip
2019

Tygodnik ING 9-15.07.2019

Solidne dane z USA kontrastują z rynkowymi wycenami ścieżki stóp Fed.

Więcej
2
lip
2019

Tygodnik ING 2-8.07.2019

Rosną oczekiwania na luzowanie polityk banków centralnych w lipcu. RPP nie zmieni retoryki.

Więcej
24
cze
2019

Tygodnik ING 24.06 - 1.07.2019

Krajowy przemysł odporny na globalne spowolnienie. Rynki czekają na wyniki szczytu G20.

Więcej
18
cze
2019

Tygodnik ING 18-24.06.2019

Fed zasygnalizuje obniżki stóp, ale mniej agresywne niż oczekuje rynek.

Więcej
10
cze
2019

Tygodnik ING 10-17.06.2019

Stopy procentowe EBC bez zmian do połowy 2020. Słaby raport z rynku pracy USA nie zwiastuje głębokiego spowolnienia.

Więcej
4
cze
2019

Tygodnik ING 4-10.06.2019

Wybory europejskie zmniejszają szanse na kolejny impuls fiskalny w Polsce. Ich wynik jest lekko pozytywny dla polskich obligacji.

Więcej
30
maj
2019

Tygodnik ING 29-04.05.2019

Wybory europejskie zmniejszają szanse na kolejny impuls fiskalny w Polsce. Ich wynik jest lekko pozytywny dla polskich obligacji.

Więcej
14
maj
2019

Tygodnik ING 14-19.05.2019

USA rozpoczynają kolejny etap wojny handlowej z Chinami.

Więcej
9
kwi
2019

Tygodnik ING 09-14.04.2019

Odbicie chińskiego PMI nie gwarantuje globalnego ożywienia. Spodziewamy się kolejnego opóźnienia Brexit.

Więcej

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej