Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

Rynki tracą nadzieję na szybki kompromis w rozmowach handlowych USA i Chin. Kolejne sankcje USA wobec Iranu.

9 maj 2019

Dziś rozpocznie się runda negocjacyjna między USA i Chinami, której celem będzie zażegnanie konfliktu handlowego. Rozmowom towarzyszą coraz większe obawy o brak kompromisu. Wczoraj administracja Chin wyraziła gotowość do wprowadzenia działań odwetowych na wypadek podniesienia amerykańskich ceł w najbliższy piątek.

Wiadomości zagraniczne

USA: Agresywna retoryka Chin i USA przed kolejną rundą rozmów handlowych.

 • Dziś rozpocznie się runda negocjacyjna między USA i Chinami, której celem będzie zażegnanie konfliktu handlowego. Rozmowom towarzyszą coraz większe obawy o brak kompromisu. Wczoraj administracja Chin wyraziła gotowość do wprowadzenia działań odwetowych na wypadek podniesienia amerykańskich ceł w najbliższy piątek. Prezydent USA D.Trump wskazał natomiast, że strona chińska nie wywiązuje się z przyjętych dotychczas zobowiązań. Informacje przyniosły kolejne spadek wycen ryzykownych aktywów (np. giełd w USA i Azji) oraz juana.

USA: Nowe sankcje wymierzone w Iran.

 • Administracja amerykańska poszerzyła sankcje wymierzone w Iran, związane z łamaniem zobowiązań ws. programu nuklearnego. Represje nie wpłynęły na rynki ropy naftowej – sankcje związane z importowaniem surowca z tego kraju zostały podjęte już wcześniej. Działania Iranu najprawdopodobniej skutkować będą natomiast ograniczeniem handlu z krajami UE w przypadku pozostałych towarów – łamią one przejęte porozumienie (JCPoA). Nie jest to jednak zmiana, która będzie mieć silny wpływ na globalną gospodarkę, ale razem z weekendowym zwrotem na linii USA-Chiny przemawia za większą awersją do ryzyka, osłabieniem giełd i umocnieniem rynków długu.

Chiny: Niski wzrost akcji kredytowej w kwietniu sugeruje słabszą aktywność.

 • Wolumen udzielonych pożyczek w Chinach spadł w kwietniu z CNY2061mld do 1306mld, istotnie poniżej rynnowych prognoz (1650mld). Obniżenie się akcji kredytowej ma najprawdopodobniej charakter krótkookresowy – działania banku centralnego (PBoC) oraz administracji stymulować będą gospodarkę za pomocą silniejszego lewarowania przedsiębiorstw. Niemniej słaby wynik w kwietniu sugeruje, opóźnioną transmisję tych polityk oraz niższą aktywność w najbliższych miesiącach.

Wiadomości krajowe

EBOR podwyższyła prognozę PKB oraz deficytu.

 • Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zrewidował w górę prognozy dynamiki wzrostu PKB. Według najnowszych szacunków w 2019 osiągnie ona poziom 4,1%r/r (rewizja o 0,5pp w górę), a w 2020 spowolni do 3,6%. Szacunki są zbliżone do naszych prognoz.
 • Instytucja wskazuje na zagrożenie związane z przekroczeniem przez deficyt progu 3%PKB oraz złamaniem reguły wydatkowej. Szacunki banku najprawdopodobniej nie uwzględniają jednak skutków zmian w systemie emerytalnym, są także mocno pesymistyczne na tle np. agencji ratingowych. W naszej ocenie deficyt w latach 2020-2021 zamknie się w granicach 1,5-2%PKB.

Komentarz rynkowy

 • Na rynkach długu dominował wczoraj niepokój związany ryzykiem globalnego wzrostu protekcjonizmu, pogłębiony zapowiedzią wprowadzenia ceł odwetowych na USA przez Chiny. Po 2pb zyskały Bundy, jak i długie POLGBs. Reakcja rynku walutowego pozostała umiarkowana – para €/US$ utrzymała się blisko 1,12, a €/PLN 4,29.

Dalsze umocnienie na rynkach długu, dolar zyska pod koniec tygodnia.

 • Dziś rano obserwujemy dalsze spadki na giełdach w Azji oraz nieco tańszą ropę (mimo zapowiedzi powrotu przez Iran do programu atomowego i kolejnych sankcji wymierzonych przez USA). Sugeruje to kontynuację umocnienia na bazowych rynkach obligacji. Jeżeli do końca tygodnia nie poznamy informacji o perspektywach dla porozumienia handlowego USA i Chin pole do umocnienie niemieckich i amerykańskich 10latek szacujemy na 4-6pb. W przypadku €/US$ spodziewamy się spadku do 1,11 na przełomie tygodnia.

Dziś aukcja zamiany. €/PLN blisko 4,30 do końca tygodnia.

 • Dziś odbywa się aukcja zamiany SPW. Wobec obaw o silny wzrost inflacji w kraju popyt prawdopodobnie skoncentruje się na papierach zmiennokuponowych i środku krzywej. Do końca tygodnia oczekujemy wzrostu spreadu POLGBs wobec krzywej niemieckiej o 2-4pb w segmencie 10lat. Sentyment na rynkach, w tym wobec aktywów rynków wschodzących, stopniowo pogarsza się po doniesieniach dot. polityki handlowej. Ryzkiem dla wycen są też wybory do europarlamentu pod koniec miesiąca - inwestorzy obawiają się, że ew. słaby wynik PiS skłoni rząd do nowych obietnic. Wyższe niż można było dotychczas zakładać są również potrzeby pożyczkowe na ten rok (przez brak wypłaty zysku NBP).
 • Spodziewamy się, że pod koniec tygodnia para €/PLN będzie wahać się blisko 4,30. Do tej pory zakładaliśmy umocnienie złotego do euro w przyszłym tygodniu, ale wobec wzrostu obaw o globalny protekcjonizm jest to coraz mniej realny scenariusz. Tym niemniej złoty powinien zyskać na tle walut regionu. W przyszłym tygodniu spodziewamy się silnych danych z krajowego przemysłu. Powinno to potwierdzić, że krajowa gospodarka mniej dotkliwie odczuje skutki  ew. spadku wymiany handlowej z Azją niż Czechy, czy Węgry.

Tygodnik

11
wrz
2019

Tygodnik ING 10-15.09.2019

EBC poluzuje politykę pieniężną, ale płycej niż oczekiwano. W Polsce kampania wyborcza przynosi nowe propozycje wydatkowe

Więcej
27
sie
2019

Tygodnik ING 27.08-3.09.2019

Koniec osłabienia POLGBs. Niewielkie spowolnienie koniunktury w Polsce.

Więcej
12
sie
2019

Tygodnik ING 12-19.08.2019

Złoty pod presją. Niemcy rozważają poluzowanie fiskalne.

Więcej
22
lip
2019

Tygodnik ING 22-29.07.2019

Tygodnik ING: EBC zaczeka z obniżką stóp do września. Wzrost PKB Polski w 2kw19 poniżej 5%.

Więcej
16
lip
2019

Tygodnik ING 16-22.07.2019

CPI powyżej celu NBP.

Więcej
9
lip
2019

Tygodnik ING 9-15.07.2019

Solidne dane z USA kontrastują z rynkowymi wycenami ścieżki stóp Fed.

Więcej
2
lip
2019

Tygodnik ING 2-8.07.2019

Rosną oczekiwania na luzowanie polityk banków centralnych w lipcu. RPP nie zmieni retoryki.

Więcej
24
cze
2019

Tygodnik ING 24.06 - 1.07.2019

Krajowy przemysł odporny na globalne spowolnienie. Rynki czekają na wyniki szczytu G20.

Więcej
18
cze
2019

Tygodnik ING 18-24.06.2019

Fed zasygnalizuje obniżki stóp, ale mniej agresywne niż oczekuje rynek.

Więcej
10
cze
2019

Tygodnik ING 10-17.06.2019

Stopy procentowe EBC bez zmian do połowy 2020. Słaby raport z rynku pracy USA nie zwiastuje głębokiego spowolnienia.

Więcej

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej