Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

USA podnoszą cła. Chiny gotowe na ostrzejsze starcie z USA. Porozumienie handlowe ciągle odległe.

10 maj 2019

Stany Zjednoczone zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami podniosły cła na produkty importowane z Chin warte US$200mld z 10 do 25%. Strona chińska zapowiedziała retorsje ale nie podała, jakie środki odwetowe mogą zostać podjęte. Chiny już obecnie podniosły bariery na praktycznie cały import z USA.

Wiadomości zagraniczne

USA: Wzrost karnych ceł na import z Chin.

 • Stany Zjednoczone zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami podniosły cła na produkty importowane z Chin warte US$200mld z 10 do 25%. Strona chińska zapowiedziała retorsje ale nie podała, jakie środki odwetowe mogą zostać podjęte. Chiny już obecnie podniosły bariery na praktycznie cały import z USA. Wśród rozważanych narzędzi mogą znaleźć się działania niezwiązane z bezpośrednio handlem międzynarodowym, wymierzone w operujące w Chinach amerykańskie firmy. Rozpoczęte w czwartek negocjacje między Chinami i USA ciągle jednak trwają.
 • Strona amerykańska prawdopodobnie będzie starać się wymusić na Chinach ustępstwa negocjacyjne grożąc podniesieniem ceł na pozostałą część importu z Chin (ponad US$300mld). W naszej ocenie ew. porozumienie wymagać może jednak miesięcy.
 • Naszym zdaniem szykuje się dłuższe starcie Chin z USA. Powody zaostrzenia stanowiska negocjacyjnego Chin wobec USA (na które D.Trump odpowiedział weekendowym tweetem i wczorajszą decyzją o podniesieniu ceł) nie są błahe. Chińczycy zmienili strategię negocjacyjną i postanowili przyjąć ostrzejsze stanowisko m.in. dlatego, że inspirowane przez USA załamanie popytu na ich technologię 5G jest dla nich bardzo bolesne. Co więcej ostatnie dane pokazują, że uruchomione instrumenty po stronie polityki pieniężnej i fiskalnej działają zadowalająco więc Chiny mogą pozwolić sobie na starcie i twardsze negocjacje w tak kluczowych dla ich przyszłości gospodarczej zagadnieniach.

USA: CPI powyżej 2%r/r, cła dodatkowym ryzykiem.

 • Dziś poznamy dane o inflacji CPI w kwietniu – spodziewamy się wzrostu zarówno głównego indeksu (z 1,9% do 2,1%r/r) oraz inflacji bazowej (z 2% do 2,2%r/r). Mediana prognoz sugeruje nieco niższą dynamikę części bazowej (2,1%). Podobnie jak w przypadku wynagrodzeń, w nadchodzących miesiącach oczekujemy umiarkowanego wzrostu wskaźników inflacji - indeksy wyprzedzające sporządzane przez nowojorski Fed sugerują, że trend inflacyjny jest obecnie spadkowy, ewentualna nowa presja inflacyjna może towarzyszyć zmianom podażowym w przypadku eskalacji konfliktów handlowych.
 • Wśród pozostałych towarów importowanych przez USA z Chin znaczną część stanowią dobra konsumpcyjne. W razie kolejnych ceł ze strony USA sugeruje to ryzyko wyższej ścieżki inflacji w USA w 4kw19 – do tej pory spodziewaliśmy się stabilizacji CPI w okolicach 2%r/r.

Wiadomości krajowe

RPP: G.Ancyparowicz spodziewa się wysokiego wzrostu PKB.

 • W ocenie G.Ancyparowicz z RPP dynamika wzrostu PKB Polski najbliższych 2 latach będzie istotnie wyższa niż 4%r/r. W jej ocenie będzie to efektem domykania inwestycji infrastrukturalnych współfinansowanych ze środków UE oraz wysokiej konsumpcji związanej m.in. z programami socjalnymi rządu. Jesteśmy mniej optymistyczni w ocenie perspektyw polskiej gospodarki. Już w 2020 trudno będzie utrzymać m.in. równie wysoką co obecnie dynamikę inwestycji, co skutkować będzie spadkiem tempa wzrostu PKB bliżej 3%.
 • Podkreślamy, że w 2018 inwestycje publiczne wzrosły niemal 30%r/r (28,8%r/r) a prywatne około 3% (2,8%r/r). Jesteśmy na szczycie wykorzystania środków unijnych (wolumen będzie wysoki, ale dynamika dużo niższa od 2019). Dla utrzymania wysokiego tempa inwestycji potrzeba odbicia prywatnych, ale sygnały jakie rejestrujemy w danych oraz w rozmowach z klientami sugerują, że popyt inwestycyjny jest bardzo słaby. Brak pracy oraz bardzo wysokie ryzyko podatkowe zniechęcają do podejmowania nowych projektów przez przedsiębiorstwa. M.in. dlatego nie spodziewamy się wzrostu stóp NBP w tym i kolejnym roku – na odbicie się inflacji nałoży się osłabienie dynamiki PKB.

Komentarz rynkowy

 • Kolejny etap wojen handlowych i związanych z nimi obaw o spowolnienie globalnego wzrostu przełożył się głównie na rynki akcji. €/US$ utrzymał się blisko 1,12, a €/PLN 4,30. Względnie stabilne były też waluty azjatyckie. Znikome były też spadki dochodowości na rynkach długu, chociaż na doniesienia z USA papiery europejskie zareagują dopiero dziś rano. Na wczorajszej aukcji zamiany MF sprzedało obligacje za jedynie PLN4mld, komentarze rynkowe sugerowały 5-6mld.

Reakcja rynków na nowe cła USA ciągle mała.

 • Stosunkowo mała reakcja rynków (poza akcjami) na wczorajsze wydarzenia sugeruje, że rynek długu wycenił już dużo negatywnych informacji, albo wbrew naszym oczekiwaniom inwestorzy wierzą w szybki postęp w rozmowach handlowych USA i Chin oraz zniesienie ceł. Sugeruje to, że skala spadków dochodowości na bazowych rynkach obligacji na przełomie tygodnia nie będzie duża (2-3pb na długim końcu). Kurs €/US$ prawdopodobnie utrzyma się natomiast w trendzie bocznym. Dalsza eskalacja polityki protekcjonistycznej oznacza jednak ryzyko dalszego osłabienia globalnego wzrostu i w konsekwencji obniżenie rentowności długich obligacji. Na razie trudno jednak ocenić kiedy inwestorzy wycenią taki scenariusz.

€/PLN w trendzie bocznym, zloty powinien zyskać na tle walut regionu.

 • W naszej ocenie kurs €/PLN na przełomie tygodnia utrzyma się blisko 4,30. Ciągle nie widać większego pogorszenia popytu na waluty rynków wschodzących. W przyszłym tygodniu złotego powinny wzmocnić bardzo dobre dane z kraju (liczymy zwłaszcza na produkcję przemysłową). Wobec wzrostu obaw o globalny protekcjonizm większy spadek €/PLN jest jednak mało prawdopodobny, ale złoty powinien zyskać na tle walut regionu (np. CZK i HUF).
 • Mała podaż na aukcji zamiany (zwłaszcza instrumentów stałokuponowych) sugeruje, ze spread POLGBs wobec krzywej niemieckiej nie zmieni się istotnie na przełomie tygodnia. W kolejnych dniach rentowności mogą jednak wzrosnąć w ślad za złotowymi IRS jeżeli zgodnie z naszymi oczekiwaniami produkcja przemysłowa zaskoczy istotnie powyżej konsensusu. Ryzkiem dla wycen są też wybory do europarlamentu pod koniec miesiąca - inwestorzy obawiają się, że ew. słaby wynik PiS skłoni rząd do nowych obietnic. Wyższe niż można było dotychczas zakładać są również potrzeby pożyczkowe na ten rok (przez brak wypłaty zysku NBP). Z drugiej strony uważamy, że rynki bazowe mogą stracić wiarę w ożywienie w globalnym przemyślę, jakie sugerowały dane z ostatnich dwóch miesięcy, co może oznaczać utrzymanie niskich rentowności na rynkach bazowych (głównie Bunda) albo nawet niewielki spadek (szczególnie papierów amerykańskich).

Tygodnik

11
wrz
2019

Tygodnik ING 10-15.09.2019

EBC poluzuje politykę pieniężną, ale płycej niż oczekiwano. W Polsce kampania wyborcza przynosi nowe propozycje wydatkowe

Więcej
27
sie
2019

Tygodnik ING 27.08-3.09.2019

Koniec osłabienia POLGBs. Niewielkie spowolnienie koniunktury w Polsce.

Więcej
12
sie
2019

Tygodnik ING 12-19.08.2019

Złoty pod presją. Niemcy rozważają poluzowanie fiskalne.

Więcej
22
lip
2019

Tygodnik ING 22-29.07.2019

Tygodnik ING: EBC zaczeka z obniżką stóp do września. Wzrost PKB Polski w 2kw19 poniżej 5%.

Więcej
16
lip
2019

Tygodnik ING 16-22.07.2019

CPI powyżej celu NBP.

Więcej
9
lip
2019

Tygodnik ING 9-15.07.2019

Solidne dane z USA kontrastują z rynkowymi wycenami ścieżki stóp Fed.

Więcej
2
lip
2019

Tygodnik ING 2-8.07.2019

Rosną oczekiwania na luzowanie polityk banków centralnych w lipcu. RPP nie zmieni retoryki.

Więcej
24
cze
2019

Tygodnik ING 24.06 - 1.07.2019

Krajowy przemysł odporny na globalne spowolnienie. Rynki czekają na wyniki szczytu G20.

Więcej
18
cze
2019

Tygodnik ING 18-24.06.2019

Fed zasygnalizuje obniżki stóp, ale mniej agresywne niż oczekuje rynek.

Więcej
10
cze
2019

Tygodnik ING 10-17.06.2019

Stopy procentowe EBC bez zmian do połowy 2020. Słaby raport z rynku pracy USA nie zwiastuje głębokiego spowolnienia.

Więcej

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej