Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

Impas w rozmowach handlowych USA i Chin. Ryzyko podniesienia ceł dla UE. W środę CPI i PKB w Polsce.

13 maj 2019

Rozmowy handlowe z Chinami znajdują się w impasie po rozszerzeniu ceł przez administrację D.Trumpa w piątek. W najbliższych dniach powinniśmy poznać odpowiedź Państwa Środka na wzrost amerykańskich barier. Bezpośrednie podniesienie ceł będzie mało dotkliwe – wartość produktów dla których obowiązują niższe stawki w Chinach jest stonkowo niewielka (US$30mld wobec 200mld po stronie USA).

Wiadomości zagraniczne

USA: Impas w rozmowach z Chinami.

 • Rozmowy handlowe z Chinami znajdują się w impasie po rozszerzeniu ceł przez administrację D.Trumpa w piątek. W najbliższych dniach powinniśmy poznać odpowiedź Państwa Środka na wzrost amerykańskich barier. Bezpośrednie podniesienie ceł będzie mało dotkliwe – wartość produktów dla których obowiązują niższe stawki w Chinach jest stonkowo niewielka (US$30mld wobec 200mld po stronie USA). Władze Chin najprawdopodobniej będą rozszerzać bariery regulacyjne, utrudniając funkcjonowanie amerykańskich przedsiębiorstw na własnym rynku.
 • Nie spodziewamy się, aby podjęto decyzję o wyprzedawaniu przez bank centralny Chin posiadanych rezerw w dolarach bądź osłabiania kursu yuana. Pierwsza z polityk może być neutralizowana np. przez interwencje ze strony Fed, druga wywoła krytykę ze strony pozostałych państw np. strefy euro.
 • Amerykańska administracja może także przedstawić plan wzrostu ceł dla pozostałych towarów importowanych z Chin (wartych ok. US$290mld), jednak nie spodziewamy się aby wszedł on w życie. Będzie to raczej kolejny sposób nacisku W naszej ocenie najbardziej prawdopodobnym scenariuszem dalej pozostaje powrót do rozmów.

USA: Decyzja w sprawie ceł dla sektora motoryzacyjnego

 • W weekend administracja USA podejmie decyzję ws. ceł na import samochodów z Europy. Ryzyko podniesienia barier jest w naszej ocenie istotne. Taki scenariusz sprzyjać będzie umocnieniu na bazowych rynkach długu.

USA: Słabsze dane o sprzedaży detalicznej – niższy wzrost w 2kw.

 • W środę poznamy dane o sprzedaży detalicznej w USA w kwietniu. Rynkowe oczekiwania wskazują na solidny wzrost części bazowej rzędu 0,7%m/m, po bardzo wysokim wyniku w marcu (1,2%). Nasze prognozy są zdecydowanie mniej optymistyczne – spodziewamy się wyników rzędu 0,4%m/m.
 • Słabsze wyniki stanowić będą powrót do typowego tempa wzrostu po bardzo silnym 1kw. Spodziewamy się, że dynamika PKB spadnie w 2kw z 3,2% do 1,8%kw/kw po zannualizowaniu.

Wiadomości krajowe

RPP: Brak zmian w nastawieniu pomimo, zaskoczeń ze strony inflacji.

 • W środę zakończy się posiedzenie RPP. Podczas konferencji prezes NBP A.Glapiński oraz członkowie Rady będą w naszej ocenie studzić obawy związane ze wzrostem inflacji w kwietniu. W naszej ocenie CPI dotrze w najbliższych miesiącach do celu NBP (2,5%r/r), jednak w drugiej połowie roku dalej oscylować będzie poniżej tego poziomu (w przedziale 2-2,5%). Materializacja takiego scenariusza będzie potwierdzać brak perspektyw do zmian w polityce pieniężnej. Podobnym argumentem jest perspektywa spowolnienia dynamiki wzrostu w kolejnych latach. Tym samym uważamy, że prezes Glapiński dalej wskaże, że nie ma potrzeby zmian stóp do końca 2020.

PKB: Drobne spowolnienie z uwagi na słabszy popyt zewnętrzny. 

 • W środę poznamy pierwszy szacunek dynamiki PKB w 1kw 2019. Spodziewamy się spadku dynamiki z 4,9% do 4,3%r/r. Osłabienie będzie efektem niższej kontrybucji inwestycji oraz eksportu netto. Dynamika konsumpcji prywatnej powinna pozostać zbliżona do 4,2%r/r widocznych  w 4kw 2018. W rozbiciu na sektory dużo słabsze wyniki względem ubiegłego kwartału odnotuje budownictwo oraz transport. Kondycja krajowego przemysłu dalej pozostanie silna pomimo słabszej aktywności przetwórstwa w Niemczech.
 • W nadchodzących kwartałach spodziewamy się stabilizacji dynamiki powyżej poziomu 4%r/r. Wsparciem dla wzrostu wydatków konsumpcyjnych będą programy fiskalne rządu m.in. wyplata dodatkowej 13-tej emerytury oraz rozszerzenie programu 500+. Najsilniejszych efekty wspomnianych działań oczekujemy w 3kw, gdzie prognozujemy wzrost dynamiki konsumpcji z 4,2% do 5%r/r.

CPI: Finalny szacunek pokaże przyczyny wzrostu inflacji bazowej.

 • Wraz z danymi o PKB poznamy finalny szacunek inflacji CPI w kwietniu. Najprawdopodobniej potwierdzi on wzrost z 1,7% do 2,2%r/r. Bardziej istotna będzie jedna struktura inflacji bazowej – na podstawie wstępnych danych szacujemy, stosunkowo zaskakujący wzrost z 1,4% do 1,7%r/r.
 • W naszej ocenie zaskoczenie może mieć trzy przyczyny: 1) wzrost dynamiki cen odzieży związany ze zmianą metodologiczną. 2) wzrost cen wywozu śmieci – jest to efekt bardziej rygorystycznych legislacji ws. wymogów środowiskowych. 3) tymczasowy wzrost cen turystyki zorganizowanej – dotychczas tego typu wahania obserwowaliśmy głównie w krajach strefy euro, wraz ze wzrostem zamożności możliwy jest jednak wzrost popytu także w Polsce.

Komentarz rynkowy

 • Reakcja rynków na podniesie przez USA ceł na import towarów z Chin była mała. €/US$ utrzymał się blisko 1,12, a rentowności na rynkach bazowych obniżyły się o 3-5pb. Inwestorzy prawdopodobnie wierzą, że jest to element strategii negocjacyjnej USA i cła zostaną obniżone w kolejnych miesiącach. Ministerstwo Finansów uplasowało PLN4mld papierów na aukcji zamiany,  to mniej niż sugerowały komentarze rynkowe (pisano o 5-6mld). W efekcie POLGBs zawęziły się w spreadzie wobec krzywej niemieckiej.

Wojny handlowe tracą zainteresowanie rynków.

 • W tym tygodniu spodziewamy się większej zmienności €/US$ oraz na bazowych rynkach obligacji. W przypadku eskalacji konfliktu €/US$ powinien utrzymać się blisko 1,12 bądź niżej, a rentowności Bunda i Treasuries na niskich poziomach. Naszym zdaniem dane z głównych gospodarek będą miały niewielkie znaczenie w obliczu prawdopodobnego apogeum wojen handlowych. Nerwowość najprawdopodobniej utrzyma się w kolejnych dniach - trudno oczekiwać szybkich postępów w rozmowach handlowych USA i Chin. Jeżeli USA podniosą cła na import aut Europy, rynki prawdopodobnie potraktują to jako tymczasowe, więc nie powinno dojść do większego spadku €/US$, umocnienie możliwe będzie w przypadku rentowności obligacji na rynkach bazowych.

RPP ostudzi wiarę rynków w podwyżki stop.

 • W tym tygodniu kurs €/PLN prawdopodobnie utrzyma się blisko 4,30. Kolejny etap wojen handlowych miał małe przełożenie na wyceny walut rynków wschodzących i raczej nie zmieni się to także w kolejnych dniach. W ciągu 2 tygodni kurs €/PLN powinien jednak zbliżyć się do 4,26-27. Wsparciem dla złotego będą naszym zdaniem dane z kraju, szczególnie produkcja przemysłowa. Złoty powinien też zyskać na tle walut regionu (CZK i HUF). Udział motoryzacji w krajowym przemyśle jest mniejszy niż w innych państwach regionu
 • Niska podaż stałokuponowych SPW na zeszłotygodniowej aukcji sugeruje dalszy spadek asset swapów w tym tygodniu. Obniżyć się też powinny złotowe stawki IRS (3-5p na długim końcu). W naszej ocenie RPP potwierdzi, że nie należy spodziewać się podwyżek stóp. Także struktura CPI w kwietniu może zgasić wiarę rynków we wzrost stóp, zwłaszcza jeżeli okaże się że wzrost inflacji bazowej związany jest ze zmianą metodologii GUS. Wzrostu rentowności SPW i IRS spodziewamy się od przyszłego tygodnia, po naszym zdaniem bardzo dobrych danych z krajowej gospodarki. Ryzkiem dla wycen są też wybory do europarlamentu pod koniec miesiąca - inwestorzy obawiają się, że ew. słaby wynik PiS skłoni rząd do nowych obietnic.

Tygodnik

14
maj
2019

Tygodnik ING 14-19.05.2019

USA rozpoczynają kolejny etap wojny handlowej z Chinami.

Więcej
9
kwi
2019

Tygodnik ING 09-14.04.2019

Odbicie chińskiego PMI nie gwarantuje globalnego ożywienia. Spodziewamy się kolejnego opóźnienia Brexit.

Więcej
2
kwi
2019

Tygodnik ING 02-07.04.2019

Złagodzenie tonu Fed i ECB, a także banków centralnych w regionie powinno utrzymać łagodne nastawienie RPP.

Więcej
27
mar
2019

Tygodnik ING 26-31.03.2019

Pogorszenie sytuacji fiskalnej Polski. PMI z Eurolandu pokazują, że spowolnienie to nie tylko wpływ czynników jednorazowych.

Więcej
19
mar
2019

Tygodnik ING 19-24.03.2019

Fed zrewiduje prognozy stóp procentowych. Trwały wzrost inflacji bazowej w Polsce.

Więcej
12
mar
2019

Tygodnik ING 12-17.03.2019

Zmiana nastawienia EBC pokazuje duże obawy o stan koniunktury w Eurolandzie.

Więcej
5
mar
2019

Tygodnik ING 05-10.03.2019

Posiedzenie EBC kluczowe dla rynków. NBP obniży projekcję inflacji, nastawienie zmieni się z łagodnego na neutralne.

Więcej
27
lut
2019

Tygodnik ING 26.02-3.03.2019

Skok wydatków wyborczych to przedłużenie boomu konsumpcyjnego z ostatnich lat, inwestycje zostaną słabe.

Więcej
19
lut
2019

Tygodnik ING 19-24.02.2019

Pogorszenie koniunktury w USA na przełomie roku. Silny wzrost inflacji bazowej w Polsce.

Więcej
12
lut
2019

Tygodnik ING 12-18.02.2019

Rynki długu na rozstajach, wciąż jednak nie widać poprawy w globalnej gospodarce

Więcej

MonitorING

28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej