Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

Impas w rozmowach handlowych USA i Chin. Ryzyko podniesienia ceł dla UE. W środę CPI i PKB w Polsce.

13 maj 2019

Rozmowy handlowe z Chinami znajdują się w impasie po rozszerzeniu ceł przez administrację D.Trumpa w piątek. W najbliższych dniach powinniśmy poznać odpowiedź Państwa Środka na wzrost amerykańskich barier. Bezpośrednie podniesienie ceł będzie mało dotkliwe – wartość produktów dla których obowiązują niższe stawki w Chinach jest stonkowo niewielka (US$30mld wobec 200mld po stronie USA).

Wiadomości zagraniczne

USA: Impas w rozmowach z Chinami.

 • Rozmowy handlowe z Chinami znajdują się w impasie po rozszerzeniu ceł przez administrację D.Trumpa w piątek. W najbliższych dniach powinniśmy poznać odpowiedź Państwa Środka na wzrost amerykańskich barier. Bezpośrednie podniesienie ceł będzie mało dotkliwe – wartość produktów dla których obowiązują niższe stawki w Chinach jest stonkowo niewielka (US$30mld wobec 200mld po stronie USA). Władze Chin najprawdopodobniej będą rozszerzać bariery regulacyjne, utrudniając funkcjonowanie amerykańskich przedsiębiorstw na własnym rynku.
 • Nie spodziewamy się, aby podjęto decyzję o wyprzedawaniu przez bank centralny Chin posiadanych rezerw w dolarach bądź osłabiania kursu yuana. Pierwsza z polityk może być neutralizowana np. przez interwencje ze strony Fed, druga wywoła krytykę ze strony pozostałych państw np. strefy euro.
 • Amerykańska administracja może także przedstawić plan wzrostu ceł dla pozostałych towarów importowanych z Chin (wartych ok. US$290mld), jednak nie spodziewamy się aby wszedł on w życie. Będzie to raczej kolejny sposób nacisku W naszej ocenie najbardziej prawdopodobnym scenariuszem dalej pozostaje powrót do rozmów.

USA: Decyzja w sprawie ceł dla sektora motoryzacyjnego

 • W weekend administracja USA podejmie decyzję ws. ceł na import samochodów z Europy. Ryzyko podniesienia barier jest w naszej ocenie istotne. Taki scenariusz sprzyjać będzie umocnieniu na bazowych rynkach długu.

USA: Słabsze dane o sprzedaży detalicznej – niższy wzrost w 2kw.

 • W środę poznamy dane o sprzedaży detalicznej w USA w kwietniu. Rynkowe oczekiwania wskazują na solidny wzrost części bazowej rzędu 0,7%m/m, po bardzo wysokim wyniku w marcu (1,2%). Nasze prognozy są zdecydowanie mniej optymistyczne – spodziewamy się wyników rzędu 0,4%m/m.
 • Słabsze wyniki stanowić będą powrót do typowego tempa wzrostu po bardzo silnym 1kw. Spodziewamy się, że dynamika PKB spadnie w 2kw z 3,2% do 1,8%kw/kw po zannualizowaniu.

Wiadomości krajowe

RPP: Brak zmian w nastawieniu pomimo, zaskoczeń ze strony inflacji.

 • W środę zakończy się posiedzenie RPP. Podczas konferencji prezes NBP A.Glapiński oraz członkowie Rady będą w naszej ocenie studzić obawy związane ze wzrostem inflacji w kwietniu. W naszej ocenie CPI dotrze w najbliższych miesiącach do celu NBP (2,5%r/r), jednak w drugiej połowie roku dalej oscylować będzie poniżej tego poziomu (w przedziale 2-2,5%). Materializacja takiego scenariusza będzie potwierdzać brak perspektyw do zmian w polityce pieniężnej. Podobnym argumentem jest perspektywa spowolnienia dynamiki wzrostu w kolejnych latach. Tym samym uważamy, że prezes Glapiński dalej wskaże, że nie ma potrzeby zmian stóp do końca 2020.

PKB: Drobne spowolnienie z uwagi na słabszy popyt zewnętrzny. 

 • W środę poznamy pierwszy szacunek dynamiki PKB w 1kw 2019. Spodziewamy się spadku dynamiki z 4,9% do 4,3%r/r. Osłabienie będzie efektem niższej kontrybucji inwestycji oraz eksportu netto. Dynamika konsumpcji prywatnej powinna pozostać zbliżona do 4,2%r/r widocznych  w 4kw 2018. W rozbiciu na sektory dużo słabsze wyniki względem ubiegłego kwartału odnotuje budownictwo oraz transport. Kondycja krajowego przemysłu dalej pozostanie silna pomimo słabszej aktywności przetwórstwa w Niemczech.
 • W nadchodzących kwartałach spodziewamy się stabilizacji dynamiki powyżej poziomu 4%r/r. Wsparciem dla wzrostu wydatków konsumpcyjnych będą programy fiskalne rządu m.in. wyplata dodatkowej 13-tej emerytury oraz rozszerzenie programu 500+. Najsilniejszych efekty wspomnianych działań oczekujemy w 3kw, gdzie prognozujemy wzrost dynamiki konsumpcji z 4,2% do 5%r/r.

CPI: Finalny szacunek pokaże przyczyny wzrostu inflacji bazowej.

 • Wraz z danymi o PKB poznamy finalny szacunek inflacji CPI w kwietniu. Najprawdopodobniej potwierdzi on wzrost z 1,7% do 2,2%r/r. Bardziej istotna będzie jedna struktura inflacji bazowej – na podstawie wstępnych danych szacujemy, stosunkowo zaskakujący wzrost z 1,4% do 1,7%r/r.
 • W naszej ocenie zaskoczenie może mieć trzy przyczyny: 1) wzrost dynamiki cen odzieży związany ze zmianą metodologiczną. 2) wzrost cen wywozu śmieci – jest to efekt bardziej rygorystycznych legislacji ws. wymogów środowiskowych. 3) tymczasowy wzrost cen turystyki zorganizowanej – dotychczas tego typu wahania obserwowaliśmy głównie w krajach strefy euro, wraz ze wzrostem zamożności możliwy jest jednak wzrost popytu także w Polsce.

Komentarz rynkowy

 • Reakcja rynków na podniesie przez USA ceł na import towarów z Chin była mała. €/US$ utrzymał się blisko 1,12, a rentowności na rynkach bazowych obniżyły się o 3-5pb. Inwestorzy prawdopodobnie wierzą, że jest to element strategii negocjacyjnej USA i cła zostaną obniżone w kolejnych miesiącach. Ministerstwo Finansów uplasowało PLN4mld papierów na aukcji zamiany,  to mniej niż sugerowały komentarze rynkowe (pisano o 5-6mld). W efekcie POLGBs zawęziły się w spreadzie wobec krzywej niemieckiej.

Wojny handlowe tracą zainteresowanie rynków.

 • W tym tygodniu spodziewamy się większej zmienności €/US$ oraz na bazowych rynkach obligacji. W przypadku eskalacji konfliktu €/US$ powinien utrzymać się blisko 1,12 bądź niżej, a rentowności Bunda i Treasuries na niskich poziomach. Naszym zdaniem dane z głównych gospodarek będą miały niewielkie znaczenie w obliczu prawdopodobnego apogeum wojen handlowych. Nerwowość najprawdopodobniej utrzyma się w kolejnych dniach - trudno oczekiwać szybkich postępów w rozmowach handlowych USA i Chin. Jeżeli USA podniosą cła na import aut Europy, rynki prawdopodobnie potraktują to jako tymczasowe, więc nie powinno dojść do większego spadku €/US$, umocnienie możliwe będzie w przypadku rentowności obligacji na rynkach bazowych.

RPP ostudzi wiarę rynków w podwyżki stop.

 • W tym tygodniu kurs €/PLN prawdopodobnie utrzyma się blisko 4,30. Kolejny etap wojen handlowych miał małe przełożenie na wyceny walut rynków wschodzących i raczej nie zmieni się to także w kolejnych dniach. W ciągu 2 tygodni kurs €/PLN powinien jednak zbliżyć się do 4,26-27. Wsparciem dla złotego będą naszym zdaniem dane z kraju, szczególnie produkcja przemysłowa. Złoty powinien też zyskać na tle walut regionu (CZK i HUF). Udział motoryzacji w krajowym przemyśle jest mniejszy niż w innych państwach regionu
 • Niska podaż stałokuponowych SPW na zeszłotygodniowej aukcji sugeruje dalszy spadek asset swapów w tym tygodniu. Obniżyć się też powinny złotowe stawki IRS (3-5p na długim końcu). W naszej ocenie RPP potwierdzi, że nie należy spodziewać się podwyżek stóp. Także struktura CPI w kwietniu może zgasić wiarę rynków we wzrost stóp, zwłaszcza jeżeli okaże się że wzrost inflacji bazowej związany jest ze zmianą metodologii GUS. Wzrostu rentowności SPW i IRS spodziewamy się od przyszłego tygodnia, po naszym zdaniem bardzo dobrych danych z krajowej gospodarki. Ryzkiem dla wycen są też wybory do europarlamentu pod koniec miesiąca - inwestorzy obawiają się, że ew. słaby wynik PiS skłoni rząd do nowych obietnic.

Tygodnik

16
lip
2019

Tygodnik ING 16-22.07.2019

CPI powyżej celu NBP.

Więcej
9
lip
2019

Tygodnik ING 9-15.07.2019

Solidne dane z USA kontrastują z rynkowymi wycenami ścieżki stóp Fed.

Więcej
2
lip
2019

Tygodnik ING 2-8.07.2019

Rosną oczekiwania na luzowanie polityk banków centralnych w lipcu. RPP nie zmieni retoryki.

Więcej
24
cze
2019

Tygodnik ING 24.06 - 1.07.2019

Krajowy przemysł odporny na globalne spowolnienie. Rynki czekają na wyniki szczytu G20.

Więcej
18
cze
2019

Tygodnik ING 18-24.06.2019

Fed zasygnalizuje obniżki stóp, ale mniej agresywne niż oczekuje rynek.

Więcej
10
cze
2019

Tygodnik ING 10-17.06.2019

Stopy procentowe EBC bez zmian do połowy 2020. Słaby raport z rynku pracy USA nie zwiastuje głębokiego spowolnienia.

Więcej
4
cze
2019

Tygodnik ING 4-10.06.2019

Wybory europejskie zmniejszają szanse na kolejny impuls fiskalny w Polsce. Ich wynik jest lekko pozytywny dla polskich obligacji.

Więcej
30
maj
2019

Tygodnik ING 29-04.05.2019

Wybory europejskie zmniejszają szanse na kolejny impuls fiskalny w Polsce. Ich wynik jest lekko pozytywny dla polskich obligacji.

Więcej
14
maj
2019

Tygodnik ING 14-19.05.2019

USA rozpoczynają kolejny etap wojny handlowej z Chinami.

Więcej
9
kwi
2019

Tygodnik ING 09-14.04.2019

Odbicie chińskiego PMI nie gwarantuje globalnego ożywienia. Spodziewamy się kolejnego opóźnienia Brexit.

Więcej

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej