Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

22
sie
2019

Rynki czekają na konferencje Fed w Jackson Hole. Poprawa aktywności w krajowej gospodarce po czerwcu.

Dzisiaj poznamy wstępne szacunki indeksów PMI – spodziewamy się spadku głównego wskaźnika dla strefy euro (composite) z 51,5 do 51,2pkt. Będzie on związany z pogorszeniem się ocen w usługach, gdzie prognozujemy spadek z 53,2 do 52,7pkt. Dane najprawdopodobniej podtrzymają awersję do ryzyka oraz silne wyceny na rynkach długu.

Więcej
21
sie
2019

Upadek rządu we Włoszech. Poprawa koniunktury w krajowym przemyśle po czerwcu.

Premier Włoch G.Conte podał się wczoraj do dymisji, uprzedzając głosowanie o wotum nieufności. Dziś prezydent S.Matarella rozpocznie konsultacje mające na celu utworzenie alternatywnej koalicji.

Więcej
20
sie
2019

Plany ekspansji fiskalnej w Niemczech w reakcji na techniczną recesję. Wzrost dynamiki płac w Polsce po słabym czerwcu.

Minister Finansów O.Scholz zasugerował, że Niemcy są skłonni powiększyć wydatki o €50mld i wejść w deficyt budżetowy (ok 1,5%PKB) w momencie przedłużania się spowolnienia.

Więcej
19
sie
2019

Słaba koniunktura w strefie euro. Odbicie w danych z Polski po słabym czerwcu.

W tym tygodniu rynkową uwagę przyciągnie doroczna konferencja Fed w Jackson Hole. Wśród prelegentów znajdą się prezesi głównych banków centralnych, nie znamy jednak jeszcze agendy ich wystąpień.

Więcej
16
sie
2019

EBC zapowiada silny pakiet działań we wrześniu. Wzrost inflacji bazowej w Polsce prawdopodobnie spowolni.

Prezes Banku Finlandii O.Rehn zapowiedział, że we wrześniu przygotowany zostanie silny pakiet rozwiązań łagodzących politykę pieniężną, który przebije bieżące rynkowe oczekiwania.

Więcej
13
sie
2019

Przecena walut rynków wschodzących trwa. Dalszy spadek indeksu ZEW.

Dziś poznamy amerykańskie dane o inflacji CPI w lipcu – spodziewamy się stabilizacji dynamiki na poziomie 1,6%r/r, poniżej rynkowego konsensusu (1,7%). Również struktura pozostanie zbliżona do ubiegłego miesiąca – inflacja bazowa dalej utrzyma dynamikę 2,1%, a pomniejsze zmiany widoczne będą w przypadku cen paliw i żywności.

Więcej
12
sie
2019

Koniunktura w USA ciągle bardzo dobra. Wzrost cen usług w Polsce.

We wtorek poznamy amerykańskie dane o inflacji CPI w lipcu – spodziewamy się stabilizacji dynamiki na poziomie 1,6%r/r, poniżej rynkowego konsensusu (1,7%). Również struktura pozostanie zbliżona do ubiegłego miesiąca – inflacja bazowa dalej utrzyma dynamikę 2,1%, a pomniejsze zmiany widoczne będą w przypadku cen paliw i żywności.

Więcej
9
sie
2019

Rząd Niemiec rozważa zmianę polityki budżetowej. Możliwy upadek rządu we Włoszech.

Niemiecki dziennik Bild poinformował, że rząd federalny skłonny jest odejść od polityki zrównoważonego budżetu dla stymulowania inwestycji wspierających ochronę klimatu oraz edukację, opierając się na anonimowych źródłach. Materializacja takiego scenariusza prawdopodobnie oznaczać będzie pojawienie się deficytu w 2020.

Więcej
8
sie
2019

Kolejny dzień spokoju na rynkach. Poprawa chińskiego eksportu może być nietrwała.

Dynamika chińskiego eksportu wzrosła z -1,3% do 3,3%r/r (konsensus -1%), import odbił z -7,4% do -5,6%r/r (konsensus -9%). Zaskoczenie związane jest jednak głównie z obrotem surowcami energetycznymi np. ropą naftową, węglem oraz produkty rolnymi, czy nawozami.

Więcej
7
sie
2019

Załamanie w niemieckim przetwórstwie. FOMC najprawdopodobniej nie zdecyduje się na agresywne obniżki stóp w 2poł19.

Dynamika produkcji przemysłowej w Niemczech spadła w czerwcu z -3,7% do -5,3%r/r, istotnie poniżej rynkowych prognoz (-3,1%). Słabe wyniki widoczne były wśród wszystkich branż.

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 14-19.05.2019

14 maj 2019

USA rozpoczynają kolejny etap wojny handlowej z Chinami.

  • Stany Zjednoczone podniosły cła na produkty importowane z Chin warte US$200mld z 10 do 25%. Strona chińska odpowiedziała podniesieniem barier na towary o wartości US$60mld z 5% do 25%. Uważamy, że starcie Chin i USA będzie długotrwałe. Powody impasu obejmują m.in. próby zablokowania ekspansji chińskiej technologii 5G w USA.
  • Spodziewamy się, że obie strony dojdą do porozumienia najwcześniej w drugiej połowie roku. Napięte relacje z USA zagrażają ok. 3%PKB Chin. Sam D.Trump będzie potrzebował sukcesu przed wyborami w listopadzie 2020. Porozumienie najprawdopodobniej będzie miało ograniczony zakres np. w kwestii obrotu surowcami rolnymi czy energetycznymi. W weekend Prezydent USA powinien także ogłosić decyzję ws. ceł wymierzonych w europejski sektor motoryzacyjny. Ryzyko otwarcia nowego frontu (z Europą) jest argumentem za utrzymaniem niskich rentowności Bunda.
  • Na rynkach tydzień rozpoczął się małymi zmianami - kurs €/US$ utrzymał się blisko 1,1250, a €/PLN wzrósł z 4,30 do 4,3050. Rentowności na rynkach bazowych obniżyły się o 2-4pb na długim końcu. POLGBs zyskały w nieco większej skali, inwestorów zaskoczyła stosunkowo mała skala ostatniej aukcji zamiany (PLN4mld, inwestorzy spodziewali się 5-6mld).
  • Bieżący sentyment podtrzymuje oczekiwania na obniżkę stóp Fed na koniec 2019. W naszej ocenie szanse na luzowanie polityki monetarnej w USA w tym roku są małe, co FOMC najprawdopodobniej potwierdzi na posiedzeniu w czerwcu. W ciągu miesiąca spodziewamy się wzrostu rentowności Treasuries o 10pb oraz spadku €/US$ do 1,10
  • W ciągu 2 tygodni kurs €/PLN powinien jednak zbliżyć się do 4,26-27. Wsparciem dla złotego będą naszym zdaniem dane o produkcji przemysłowej. Dane napływające z krajowej gospodarki powinny też wspierać wzrost rentowności SPW i IRS w perspektywie przyszłego tygodnia.

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej