Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

10
cze
2019

USA zawieszają nałożenie ceł na towary z Meksyku. Słaba kondycja europejskiego przemysłu.

Dane z amerykańskiego rynku pracy w maju były istotnie słabsze od oczekiwań. Zatrudnienie wzrosło o 75tys. (konsensus był wyższy o ponad 100tys.). Dodatkowo w dół o 75tys. zrewidowano dane za ubiegłe dwa miesiące. Zdecydowanie słabsze wyniki względem ubiegłych miesięcy odnotowano w budownictwie, opiece zdrowotnej oraz usługach.

Więcej
7
cze
2019

EBC mniej łagodny od oczekiwań. Słabe dane z niemieckiego przemysłu utrzymują niskie rentowności obligacji.

Europejski Bank centralny wydłużył deklarację braku zmian stóp procentowych do połowy 2020. Zapowiedział też uruchomienie programu TLTRO w oparciu o oprocentowanie kształtujące się na poziomie od 0,1% do -0,3% (niższe oprocentowanie wiązać się będzie ze spełnianiem przez banki określonych wymogów).

Więcej
6
cze
2019

Dziś poznamy szczegóły nowego TLTRO. KE grozi Włochom procedurą nadmiernego deficytu.

Dzisiaj Rada Prezesów EBC zaprezentuje schemat działania nowych operacji TLTRO – długoterminowych pożyczek wspierających akcję kredytową banków strefy euro. Poznamy również nowe projekcje makroekonomiczne banku. Z jednej strony, dane o PKB w strefie euro za 1kw19 były lepsze od oczekiwań.

Więcej
5
cze
2019

Niewielki wzrost inflacji w maju. Retoryka RPP bez zmian.

Prezes Fed J.Powell wskazał, że Rezerwa Federalna będzie prowadzić adekwatne działania do pobudzenia aktywności gospodarczej w przypadku spowolnienia wywołanego wojną handlową z Chinami. Wypowiedź została odebrana jako otwarcie drogi do obniżek stóp procentowych w momencie kiedy aktywność gospodarcza widoczna w danych makroekonomicznych pogorszy się.

Więcej
4
cze
2019

Rosną oczekiwania na obniżki stóp w USA. Rekonstrukcja rządu w Polsce.

Indeks ISM dla sektora przemysłowego obniżył się z 52,8 do 52,1pkt, wobec prognoz braku zmian. Osłabienie spowodowane było jednak głównie przez komponenty związane z zaległościami w dostawach, co najprawdopodobniej wiąże się ze zmniejszaniem wolumenu zapasów gotowych produktów.

Więcej
3
cze
2019

Rynki obligacji zyskują dzięki wojnom handlowym. Duże firmy w Polsce coraz bardziej pesymistyczne.

Podczas czwartkowego posiedzenia EBC Rada Prezesów zaprezentuje schemat działania nowych operacji TLTRO – długoterminowych pożyczek wspierających akcję kredytową banków strefy euro. Poznamy również nowe projekcje makroekonomiczne banku. Z jednej strony, dane o PKB w strefie euro za 1kw2019 były lepsze od oczekiwań.

Więcej
31
maj
2019

Słabe PMI z Chin. Łagodne komentarze z Fed. USA planuje cła wobec Meksyku. W Polsce dane o PKB.

Indeks PMI dla sektora przemysłowego w Chinach w maju ponownie powrócił poniżej progu 50pkt, który sygnalizuje recesję (49,4pkt). Osłabienie związane jest ze skokowym pogorszeniem ocen portfela zamówień, szczególnie eksportowych. W naszej ocenie spowolnienie w branży przemysłowej najprawdopodobniej będzie trwałe.

Więcej
29
maj
2019

Raport USA o manipulacjach walutowych pogarsza sentyment na rynkach.

USA opublikowało półroczny raport dotyczący podejrzeń o manipulowanie kursem walutowym. Żadna z gospodarek nie została bezpośrednio ogłoszona manipulatorem, jednak na liście ostrzeżeń znalazły się Chiny, część gospodarek strefy euro (Niemcy, Włochy, Irlandia) oraz kraje azjatyckie (Japonia, Korea Południowa, Wietnam, Malezja).

Więcej
28
maj
2019

KE rozważa wprowadzenie procedury nadmiernego deficytu przeciw Włochom.

Agencja Reutera powołując się na anonimowe źródła wskazała, że Komisja Europejska najprawdopodobniej zdecyduje się wprowadzić procedurę nadmiernego deficytu przeciwko Włochom podczas następnego przeglądu (5 czerwca). Chociaż planowany deficyt budżetowy rządu Włoch nie przekracza progu 3%PKB, argumentem przeciwko obecnej polityce jest rosnące zadłużenie.

Więcej
27
maj
2019

Małe zmiany w polityce PE. Wybory europejskie zmniejszają szanse na kolejny impuls fiskalny w Polsce.

Po wyborach do parlamentu Europejskiego koalicja chadeckiej frakcji EPP oraz socjalistów S&D utraciła większość. Nowy podział mandatów wymusi poszerzenie koalicji o stronnictwo liberalne ALDE bądź partie Zielonych, najprawdopodobniej jednak nie zmieni istotnie rozdziału sił w parlamencie.

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 14-19.05.2019

14 maj 2019

USA rozpoczynają kolejny etap wojny handlowej z Chinami.

  • Stany Zjednoczone podniosły cła na produkty importowane z Chin warte US$200mld z 10 do 25%. Strona chińska odpowiedziała podniesieniem barier na towary o wartości US$60mld z 5% do 25%. Uważamy, że starcie Chin i USA będzie długotrwałe. Powody impasu obejmują m.in. próby zablokowania ekspansji chińskiej technologii 5G w USA.
  • Spodziewamy się, że obie strony dojdą do porozumienia najwcześniej w drugiej połowie roku. Napięte relacje z USA zagrażają ok. 3%PKB Chin. Sam D.Trump będzie potrzebował sukcesu przed wyborami w listopadzie 2020. Porozumienie najprawdopodobniej będzie miało ograniczony zakres np. w kwestii obrotu surowcami rolnymi czy energetycznymi. W weekend Prezydent USA powinien także ogłosić decyzję ws. ceł wymierzonych w europejski sektor motoryzacyjny. Ryzyko otwarcia nowego frontu (z Europą) jest argumentem za utrzymaniem niskich rentowności Bunda.
  • Na rynkach tydzień rozpoczął się małymi zmianami - kurs €/US$ utrzymał się blisko 1,1250, a €/PLN wzrósł z 4,30 do 4,3050. Rentowności na rynkach bazowych obniżyły się o 2-4pb na długim końcu. POLGBs zyskały w nieco większej skali, inwestorów zaskoczyła stosunkowo mała skala ostatniej aukcji zamiany (PLN4mld, inwestorzy spodziewali się 5-6mld).
  • Bieżący sentyment podtrzymuje oczekiwania na obniżkę stóp Fed na koniec 2019. W naszej ocenie szanse na luzowanie polityki monetarnej w USA w tym roku są małe, co FOMC najprawdopodobniej potwierdzi na posiedzeniu w czerwcu. W ciągu miesiąca spodziewamy się wzrostu rentowności Treasuries o 10pb oraz spadku €/US$ do 1,10
  • W ciągu 2 tygodni kurs €/PLN powinien jednak zbliżyć się do 4,26-27. Wsparciem dla złotego będą naszym zdaniem dane o produkcji przemysłowej. Dane napływające z krajowej gospodarki powinny też wspierać wzrost rentowności SPW i IRS w perspektywie przyszłego tygodnia.

MonitorING

28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej