Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

Małe zmiany w polityce PE. Wybory europejskie zmniejszają szanse na kolejny impuls fiskalny w Polsce.

27 maj 2019

Po wyborach do parlamentu Europejskiego koalicja chadeckiej frakcji EPP oraz socjalistów S&D utraciła większość. Nowy podział mandatów wymusi poszerzenie koalicji o stronnictwo liberalne ALDE bądź partie Zielonych, najprawdopodobniej jednak nie zmieni istotnie rozdziału sił w parlamencie.

Wiadomości zagraniczne

UE: Niewielkie zmiany w polityce PE. Możliwe roszady krajowych gabinetów

 • Po wyborach do parlamentu Europejskiego koalicja chadeckiej frakcji EPP oraz socjalistów S&D utraciła większość. Nowy podział mandatów wymusi poszerzenie koalicji o stronnictwo liberalne ALDE bądź partie Zielonych, najprawdopodobniej jednak nie zmieni istotnie rozdziału sił w parlamencie. Frakcje eurosceptyczne jedynie nieznacznie poszerzyły stan posiadania względem wyborów z 2014 (exit polls wskazują na ok. 22%). Taki obraz pozostaje neutralny dla kursu EUR.
 • Wyniki mogą mieć natomiast przełożenie na kształt krajowych gabinetów w poszczególnych państwach. W Niemczech wybory zwyciężyła CDU/CSU (28,7%), dalszy spadek popularności nastąpił w przypadku koalicyjnego SPD (15,6%). Konsekwencje słabego wyniku najprawdopodobniej obejmą zmianę przywództwa, nie można wykluczyć zerwania koalicji. Zmiany w niemieckim systemie wzbudzają jednak stosunkowo niewielkie emocje – kształt prawodawstwa pozwala na długotrwałe utrzymanie gabinetu technicznego.
 • Podobnie we Włoszech wybory zakończyły się zdecydowanym zwycięstwem Ligi Północnej (ok 33%) nad koalicyjnym Ruchem 5 Gwiazd (ok 17%). Kiedy rok temu obydwa ugrupowania tworzyły gabinet proporcje poparcia były odwrotne. Ewentualne decyzje będą miały istotny wpływ na rentowności peryferyjnego długu.
 • We Francji zwycięstwo Ruchu Narodowego nad partią E.Macrona najprawdopodobniej spowolni konsolidację finansów publicznych. Powinno to wpłynąć na osłabienie francuskiego długu.

Brexit: Dymisja premier T.May. 20% szans na twardy Brexit 1 listopada 2019.

 • Premier UK T.May podała się do dymisji (efektywnie od 7 czerwca 2019). Zrezygnowała też z ponownego (czwartego już) głosowania porozumienia z UE w Izbie Gmin. Powodem decyzji była m.in. porażka Partii Konserwatywnej w wyborach do Europarlamentu (zdobyła jedynie 9% głosów). Wybory wygrała nowo utworzona partia Brexitu z wynikiem 33,5% głosów. Dobry wynik odnotowali też pro-unijni Liberalni Demokraci (21 %) oraz Zieloni (12%). Dymisja T.May oznacza, że stery w Partii Konserwatywnej obejmie bardziej eurosceptyczny polityk, co nieco zwiększa szansę na twardy Brexit (bez umowy z UE). Taki scenariusz wciąż jest jednak naszym zdaniem mało prawdopodobny (dajemy mu 20% szans), gdyż brytyjski parlament jest mu wciąż przeciwny.

Wiadomości krajowe

Wybory: Zwycięstwo PiS neutralne dla PLN i obligacji.

 • Po przeliczeniu 99,3% głosów PiS wygrywa wybory do parlamentu europejskiego z 45,6% poparciem. Kolejne wyniki osiąga Koalicja Europejska (38,3%) oraz Wiosna Roberta Biedronia (6%). Pozostałe ugrupowania nie przekroczyły 5% progu wyborczego. Wyniki wyborów sugerują kontynuację bieżących działań rządu oraz niskie szanse na wdrożenie nowych obietnic wydatkowych. Dlatego też ich wynik powinien pozostać neutralny do polskich aktywów.
 • Ważne wydarzenia na scenie politycznej w najbliższym czasie to: (1) kształt rekonstrukcji rządu, jednak jej wynik najprawdopodobniej będzie miał mniejsze rynkowe znaczenie (najprawdopodobniej nie dojdzie do zmiany polityków gospodarczych); (2) na kształt sceny politycznej przed krajowymi wyborami parlamentarnymi istotne będą decyzje PSL o pozostaniu w koalicji z PO, wycofanie rozbiłoby koalicję ale raczej się na to nie zanosi bo PSL zrealizował plan minimum (utrzymanie 3 europosłów),  (3) 4 czerwca podczas wydarzeń w Trójmieście swoją decyzje o ewentualnym powrocie do krajowej polityki może ogłosić Donald Tusk, co mogłoby dać nową dynamikę po stronie opozycji. (4) Ważne też będą ewentualne działania Kukiz15 i Konfederacji nakierowane na pozyskanie antysystemowego elektoratu oraz pojawienie się nowych sił politycznych (np. ruch 4 czerwca pod patronatem D.Tuska).

PKB: Zrównoważona struktura wzrostu w 1kw.

 • Kalendarz danych jest w tym tygodniu ubogi. W piątek poznamy pełny szacunek dynamiki wzrostu w 1kw (4,6%r/r). Spodziewamy się, że dynamika konsumpcji prywatnej pozostanie stabilna na poziomie 4,2%r/r, natomiast w przypadku inwestycji mieliśmy najwyższa prognozę w konsensusie i mocne dane o inwestycjach przedsiębiorstw podtrzymują takie oczekiwania. Kontrybucja eksportu netto najprawdopodobniej będzie bliska neutralnej. Kwietniowe dane o aktywności gospodarczej sugerują utrzymanie wysokiego tempa wzrostu przez całą pierwszą połowę roku (ok 4,5%r/r).

Komentarz rynkowy

 • W ubiegłym tygodniu rentowności dziesięciolatek na rynkach bazowych obniżyły się o 2pb w Niemczech oraz 8pb w USA. Kurs €/US$ wzrósł do 1,12. To efekt obaw inwestorów o globalną koniunkturę w obliczu wojen handlowych, spotęgowany słabymi PMI z USA. POLGBs umocniły się w ślad za rynkami bazowymi (7pb na długim końcu), a €/PLN wahał się wokół 4,30.

Dziś święto w USA i UK.

 • Dziś z uwagi na święto w UK i USA zmiany na rynkach będą prawdopodobnie ograniczone. Wyniki wyborów do europarlamentu w skali całej EU pokazują, że poparcie dla ugrupowań określanych jako populistyczne jest nawet mniejsze niż sugerowały to sondaże (mimo głośnych zwycięstw np. we Francji). Powinno to sprzyjać umiarkowanemu umocnieniu euro na początku tygodnia.
 • Rentowności na głównych rynkach długu prawdopodobnie pozostaną niskie w tym tygodniu. Inwestorzy obawiają się konsekwencji globalnego protekcjonizmu dla wzrostu. W najbliższych dniach w zasadzie nie ma też kluczowych z punktu widzenia rynków danych, a na postępy w rozmowach handlowych USA i Chin prawdopodobnie trzeba będzie poczekać nawet kilka miesięcy.

Mocne dane z kraju wsparciem dla złotego.

 • Wynik wyborów do europarlamentu sugeruje, że szanse na kolejny impuls fiskalny w kraju są małe. Korzystna sytuacja podażowa (w 2poł19 spodziewamy się emisji rzędu PLN55mld, nieznacznie mniej niż w 2018) sugeruje pole do zawężenia asset swapów (do 5pb na długim końcu) w skali tygodnia. Obecny poziom złotowych stawek IRS jest niski, ale przeciwko jego wzrostowi działa bardzo duży pesymizm dotyczący globalnego wzrostu, kompensujące mocne dane z Polski.
 • W naszej ocenie kurs €/PLN pogłębi spadek do dolnej granicy obecnej konsolidacji (4,27) w ciągu dwóch tygodni. Po wyborach do europarlamentu uwaga inwestorów powinna skupić się sytuacji gospodarczej w kraju. Ostatnie dane sugerują utrzymanie bardzo dobrej koniunktury w 2kw19. Złoty powinien pozostać również relatywnie mało wrażliwy na napięcia związane z polityką handlową USA z uwagi na małe powiązania handlowe Polski z USA, czy gospodarkami azjatyckimi.

Tygodnik

30
maj
2019

Tygodnik ING 29-04.05.2019

Wybory europejskie zmniejszają szanse na kolejny impuls fiskalny w Polsce. Ich wynik jest lekko pozytywny dla polskich obligacji.

Więcej
14
maj
2019

Tygodnik ING 14-19.05.2019

USA rozpoczynają kolejny etap wojny handlowej z Chinami.

Więcej
9
kwi
2019

Tygodnik ING 09-14.04.2019

Odbicie chińskiego PMI nie gwarantuje globalnego ożywienia. Spodziewamy się kolejnego opóźnienia Brexit.

Więcej
2
kwi
2019

Tygodnik ING 02-07.04.2019

Złagodzenie tonu Fed i ECB, a także banków centralnych w regionie powinno utrzymać łagodne nastawienie RPP.

Więcej
27
mar
2019

Tygodnik ING 26-31.03.2019

Pogorszenie sytuacji fiskalnej Polski. PMI z Eurolandu pokazują, że spowolnienie to nie tylko wpływ czynników jednorazowych.

Więcej
19
mar
2019

Tygodnik ING 19-24.03.2019

Fed zrewiduje prognozy stóp procentowych. Trwały wzrost inflacji bazowej w Polsce.

Więcej
12
mar
2019

Tygodnik ING 12-17.03.2019

Zmiana nastawienia EBC pokazuje duże obawy o stan koniunktury w Eurolandzie.

Więcej
5
mar
2019

Tygodnik ING 05-10.03.2019

Posiedzenie EBC kluczowe dla rynków. NBP obniży projekcję inflacji, nastawienie zmieni się z łagodnego na neutralne.

Więcej
27
lut
2019

Tygodnik ING 26.02-3.03.2019

Skok wydatków wyborczych to przedłużenie boomu konsumpcyjnego z ostatnich lat, inwestycje zostaną słabe.

Więcej
19
lut
2019

Tygodnik ING 19-24.02.2019

Pogorszenie koniunktury w USA na przełomie roku. Silny wzrost inflacji bazowej w Polsce.

Więcej

MonitorING

28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej