Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

KE rozważa wprowadzenie procedury nadmiernego deficytu przeciw Włochom.

28 maj 2019

Agencja Reutera powołując się na anonimowe źródła wskazała, że Komisja Europejska najprawdopodobniej zdecyduje się wprowadzić procedurę nadmiernego deficytu przeciwko Włochom podczas następnego przeglądu (5 czerwca). Chociaż planowany deficyt budżetowy rządu Włoch nie przekracza progu 3%PKB, argumentem przeciwko obecnej polityce jest rosnące zadłużenie.

Wiadomości zagraniczne

Włochy: KE rozważa wprowadzenie procedury nadmiernego deficytu.

 • Agencja Reutera powołując się na anonimowe źródła wskazała, że Komisja Europejska najprawdopodobniej zdecyduje się wprowadzić procedurę nadmiernego deficytu przeciwko Włochom podczas następnego przeglądu (5 czerwca). Chociaż planowany deficyt budżetowy rządu Włoch nie przekracza progu 3%PKB, argumentem przeciwko obecnej polityce jest rosnące zadłużenie. Według najnowszych prognoz instytucji dług publiczny w relacji do PKB będzie rosnąć z 132,2% w 2018 do 135,2% w 2020. Wiadomość wywołała osłabienie włoskiego długu oraz umocnienie niemieckich Bundów.

Strefa euro: Dziś wyniki badań koniunktury KE.

 • Kalendarz danych z gospodarek zagranicznych jest dzisiaj stosunkowo pusty. W strefie euro poznamy wyniki badania koniunktury KE. Rynkowe oczekiwania wskazują na brak zmian głównego wskaźnika ESI (104pkt) – taki obraz wspierają również wyniki indeksów PMI. Dane będą miały w naszej ocenie niewielkie znaczenie rynkowe.

Wiadomości krajowe

RPP: K.Zubelewicz odosobnionym zwolennikiem podwyżki stóp.

 • K.Zubelewicz – jeden z najbardziej jastrzębich członków Rady Polityki Pieniężnej stwierdził, że potrzebna jest jedna podwyżka stóp procentowych, aby przeciwdziałać rosnącej inflacji. Zauważył jednak również, że w wśród pozostałych członków Rady nie ma poparcia dla takiego kroku. Nawet podwyższenie prognoz inflacji w lipcowej i listopadowej projekcji NBP nie spowoduje reakcji RPP.

Komentarz rynkowy

 • Tydzień rozpoczął się dalszym spadkiem dochodowości Bundów po doniesieniach o możliwym objęciu Włoch procedurą nadmiernego deficytu. Z uwagi na święto w USA handlu Treasuries nie było, a €/US$ utrzymał się blisko 1,12. €/PLN i POLGBs zakończyły poniedziałkowy handel bez większych zmian.

Obawy o globalną koniunkturę wspierają spadek €/US$.

 • W ciągu tygodnia-dwóch kurs €/US$ powinien znów zbliżyć się do 1,11. Wspólnej walucie ciążą obawy związane z koniunkturą – ostatnia runda działań protekcjonistycznych może skutkować kolejnym pogorszeniem danych o aktywności oraz ocen perspektyw gospodarczych. W najbliższych dniach nie ma kluczowych danych z głównych gospodarek, więc umiarkowanie negatywny sentyment na rynkach powinien się utrzymać.
 • Rentowności na głównych rynkach długu prawdopodobnie pozostaną niskie w tym tygodniu. Inwestorzy obawiają się konsekwencji globalnego protekcjonizmu dla wzrostu. Na postępy w rozmowach handlowych USA i Chin prawdopodobnie trzeba będzie poczekać nawet kilka miesięcy.

Umocnienie PLN i POLGBs.

 • Wyniki wyborów do europarlamentu w Polsce sugerują, że szanse na kolejny impuls fiskalny są małe. Dodatkowo korzystna sytuacja podażowa pozwoli w naszej ocenie na zawężenia asset swapów. W skali tygodnia spodziewamy się ruchu do 5pb na długim końcu. Będzie to efekt niskiej emisji na rynku pierwotnym - w 2poł19 spodziewamy wolumenu ok. PLN55mld tj. zbliżonego do tego z roku 2018. Obecny poziom złotowych stawek IRS jest niski, ale przeciwko jego wzrostowi działa bardzo duży pesymizm dotyczący globalnego wzrostu, kompensujące mocne dane z Polski.
 • W naszej ocenie kurs €/PLN pogłębi spadek do dolnej granicy obecnej konsolidacji (4,27) w ciągu dwóch tygodni. Po wyborach do europarlamentu uwaga inwestorów powinna skupić się sytuacji gospodarczej w kraju. Ostatnie dane sugerują utrzymanie bardzo dobrej koniunktury w 2kw19. Złoty powinien pozostać również relatywnie mało wrażliwy na napięcia związane z polityką handlową USA z uwagi na małe powiązania handlowe Polski z USA, czy gospodarkami azjatyckimi.

Tygodnik

30
maj
2019

Tygodnik ING 29-04.05.2019

Wybory europejskie zmniejszają szanse na kolejny impuls fiskalny w Polsce. Ich wynik jest lekko pozytywny dla polskich obligacji.

Więcej
14
maj
2019

Tygodnik ING 14-19.05.2019

USA rozpoczynają kolejny etap wojny handlowej z Chinami.

Więcej
9
kwi
2019

Tygodnik ING 09-14.04.2019

Odbicie chińskiego PMI nie gwarantuje globalnego ożywienia. Spodziewamy się kolejnego opóźnienia Brexit.

Więcej
2
kwi
2019

Tygodnik ING 02-07.04.2019

Złagodzenie tonu Fed i ECB, a także banków centralnych w regionie powinno utrzymać łagodne nastawienie RPP.

Więcej
27
mar
2019

Tygodnik ING 26-31.03.2019

Pogorszenie sytuacji fiskalnej Polski. PMI z Eurolandu pokazują, że spowolnienie to nie tylko wpływ czynników jednorazowych.

Więcej
19
mar
2019

Tygodnik ING 19-24.03.2019

Fed zrewiduje prognozy stóp procentowych. Trwały wzrost inflacji bazowej w Polsce.

Więcej
12
mar
2019

Tygodnik ING 12-17.03.2019

Zmiana nastawienia EBC pokazuje duże obawy o stan koniunktury w Eurolandzie.

Więcej
5
mar
2019

Tygodnik ING 05-10.03.2019

Posiedzenie EBC kluczowe dla rynków. NBP obniży projekcję inflacji, nastawienie zmieni się z łagodnego na neutralne.

Więcej
27
lut
2019

Tygodnik ING 26.02-3.03.2019

Skok wydatków wyborczych to przedłużenie boomu konsumpcyjnego z ostatnich lat, inwestycje zostaną słabe.

Więcej
19
lut
2019

Tygodnik ING 19-24.02.2019

Pogorszenie koniunktury w USA na przełomie roku. Silny wzrost inflacji bazowej w Polsce.

Więcej

MonitorING

28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej