Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

Słabe PMI z Chin. Łagodne komentarze z Fed. USA planuje cła wobec Meksyku. W Polsce dane o PKB.

31 maj 2019

Indeks PMI dla sektora przemysłowego w Chinach w maju ponownie powrócił poniżej progu 50pkt, który sygnalizuje recesję (49,4pkt). Osłabienie związane jest ze skokowym pogorszeniem ocen portfela zamówień, szczególnie eksportowych. W naszej ocenie spowolnienie w branży przemysłowej najprawdopodobniej będzie trwałe.

Wiadomości zagraniczne

Chiny: Nietrwałe odbicie z początku roku i powrót osłabienia przemyśle.

 • Indeks PMI dla sektora przemysłowego w Chinach w maju ponownie powrócił poniżej progu 50pkt, który sygnalizuje recesję (49,4pkt). Osłabienie związane jest ze skokowym pogorszeniem ocen portfela zamówień, szczególnie eksportowych. W naszej ocenie spowolnienie w branży przemysłowej najprawdopodobniej będzie trwałe. To pierwszy odczyt PMI od czasu ponownego zaognienia konfliktu handlowego USA-Chiny, pokazuje że oczekiwane od 1 czerwca nałożenie ceł na US$200mld eksportu z Chin do USA oraz 60mld eksportu z USA do China ma bardzo negatywny wpływ na oczekiwany tempo wymiany handlowej. Dotychczasowa konflikt USA-Chiny coraz mocniej ewoluuje ku pojedynkowi technologicznemu, który stanowi zagrożenie dla chińskich producentów elektroniki. Dane utrzymują negatywne oczekiwania odnośnie wzrostu globalnego, co sprzyja umocnieniu obligacji na rynkach bazowych.

USA: Prezydent rozważa karne cła wobec Meksyku.

 • Prezydent D.Trump zagroził stopniowym podnoszeniem ceł dla Meksyku z uwagi na brak kontroli nielegalnych migrantów przechodzących przez południową granice USA. Według zapowiedzi stawki celne będą wrosnąć o 5% miesięcznie od czerwca, docelowo do 25% w październiku. Wiadomość miała najsilniejsze przełożenie na waluty Ameryki np. meksykańskie peso.

Włochy: Wicepremier grozi rozpadem koalicji rządzącej

 • Wicepremier Włoch M.Salvini z Ligii Północnej zagroził zerwaniem koalicji z Ruchem Pięciu Gwiazd. Polityk forsuje bardziej ekspansywny kierunek w polityce fiskalnej (m.in. obniżanie stawek podatku dochodowego), podczas gdy przewodniczący ruchu L.Di Maio optuje za prowadzeniem bardziej ugodowej polityki wobec Komisji Europejskiej. Wyniki wyborów euro parlamentarnych wskazują na rosnące poparcie dla Ligi Północnej. W przypadku przedterminowych wyborów realnym scenariuszem jest uzyskanie większości alternatywnej eurosceptycznej koalicji składającej się z Ligii Północnej, Forza Italia S.Berlusconiego oraz Partii Braci Włochów. Wiadomość spowodowała osłabienie włoskiego długu. 

Niemcy: Spadek dynamiki inflacji w cieniu wydarzeń globalnych.

 • Dzisiaj poznamy dane o inflacji CPI z Niemiec w maju – spodziewamy się spadku dynamiki z 2% do 1,7%r/r, z uwagi na niższą inflację bazową. Będzie to efekt zmian w cenach turystki zorganizowanej – w kwietniu nastąpiły podwyżki w okresie świątecznym, obecnie ceny powrócą na bardziej standardowe poziomy.

Wiadomości krajowe

PKB: Zrównoważona struktura wzrostu w 1kw.

 • Dziś poznamy pełny szacunek dynamiki PKB w 1kw (4,6%r/r). Spodziewamy się, że dynamika konsumpcji prywatnej pozostanie stabilna na poziomie 4,2%r/r. Wysoka będzie również dynamika inwestycji m.in. z uwagi na nakłady dużych przedsiębiorstw. Kontrybucja eksportu netto najprawdopodobniej będzie bliska neutralnej. Kwietniowe dane o aktywności gospodarczej sugerują utrzymanie wysokiego tempa wzrostu przez całą pierwszą połowę roku (ok 4,5%r/r).

RPP: Minutes z majowego posiedzenia sugerują brak zmian stóp procentowych.

 • Większość członków Rady Polityki Pieniężnej wyraziła opinię, że ryzyko trwałego wzrostu inflacji powyżej celu jest niewielkie i w najbliższych kwartałach należy spodziewać się utrzymania stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Podtrzymujemy opinię, że do zmian stóp procentowych może dojść najwcześniej w 2021 i byłaby to obniżka stóp.

Komentarz rynkowy

 • W czwartek rentowności na rynkach bazowych powróciły do spadków, 10letnie Treasuries zyskały prawie 10pb. Wiceprezes Fed przyznał, że obniżki stóp są realną opcją gdyby nastąpiło osłabienie wzrostu w USA. W ślad za tym zyskały też POLGBs, ale w znacznie mniejszej skali (2pb na długim końcu). Do obaw o perspektywy światowego handlu dołączyła niepewność związana z polityką we Włoszech - wicepremier M.Salvini zagroził zerwaniem koalicji z Ruchem Pięciu Gwiazd, jeśli Ruch nie poprze wprowadzenia podatku liniowego. €/US$ utrzymał się blisko 1,1120, a €/PLN pogłębił spadek do 4,29.

Umocnienie dolara i obligacji na rynkach bazowych.

 • Otoczenie makroekonomiczne pozostaje korzystne dla dolara. Niepewność w gospodarce światowej sprzyja zakupom bezpiecznych aktywów, chociaż ostatnie dane pokazują osłabnięcie wzrostu w gospodarce USA. Na przełomie tygodnia kurs €/US$ prawdopodobnie przetestuje 1,11. Szanse na przełamanie się poniżej tego poziomu są duże – w ciągu kolejnego miesiąca kurs powinien zbliżyć się do 1,10.
 • Słabe dane o PMI z Chin, które poznaliśmy dziś rano, źle wróżą przyszłotygodniowym odczytom z głównych gospodarek (szczególnie z uzależnionej od handlu światowego strefy euro). Szanse na rychłe postępy w rozmowach handlowych USA z ich partnerami handlowymi są również małe. Sugeruje to istotne ryzyko dalszych spadków rentowności amerykańskich i niemieckich papierów w końcówce tego i przyszłym tygodniu.

PLN odporny na zawirowania na rynkach, powinien zyskać na tle HUF.

 • Złoty pozostaje relatywnie odporny na napięcia na rynkach międzynarodowych. Pogorszenie sentymentu odsuwa jednak w czasie spodziewany przez nas spadek pary do dolnej granicy obecnej konsolidacji (4,27) - dojdzie do tego raczej nie wcześniej niż w drugiej połowie czerwca.
 • Z uwagi na relatywnie małe powiązania handlowe Polski z USA na tle gospodarek regionu złoty powinien jednak umacniać się wobec walut CEE, szczególnie HUF, już w przyszłym tygodniu. W ostatnich 3 dniach trwała korekta/spadek €/HUF (w efekcie HUF zyskał m.in. do PLN), ale pogorszenie sentymentu na rynkach prawdopodobnie szybko ją zakończy.
 • Pogorszenie nastrojów na rynkach po porannych danych z Chin sugeruje niewielkie umocnienie POLGBs dziś na otwarciu (1-2pb na długim końcu). Na koniec tego i w przyszłym tygodniu spodziewamy się dalszego zawężenia asset swapów (5-8pb na długim końcu). Sytuacja na rynkach bazowych sprzyja popytowi na obligacje. Z drugiej strony dane z kraju (w tym prawdopodobnie publikowane dziś szczegóły PKB) potwierdzają dobrą koniunkturę w Polsce, przeciwdziałając spadkowi złotowych IRS.

Tygodnik

12
sie
2019

Tygodnik ING 12-19.08.2019

Złoty pod presją. Niemcy rozważają poluzowanie fiskalne.

Więcej
22
lip
2019

Tygodnik ING 22-29.07.2019

Tygodnik ING: EBC zaczeka z obniżką stóp do września. Wzrost PKB Polski w 2kw19 poniżej 5%.

Więcej
16
lip
2019

Tygodnik ING 16-22.07.2019

CPI powyżej celu NBP.

Więcej
9
lip
2019

Tygodnik ING 9-15.07.2019

Solidne dane z USA kontrastują z rynkowymi wycenami ścieżki stóp Fed.

Więcej
2
lip
2019

Tygodnik ING 2-8.07.2019

Rosną oczekiwania na luzowanie polityk banków centralnych w lipcu. RPP nie zmieni retoryki.

Więcej
24
cze
2019

Tygodnik ING 24.06 - 1.07.2019

Krajowy przemysł odporny na globalne spowolnienie. Rynki czekają na wyniki szczytu G20.

Więcej
18
cze
2019

Tygodnik ING 18-24.06.2019

Fed zasygnalizuje obniżki stóp, ale mniej agresywne niż oczekuje rynek.

Więcej
10
cze
2019

Tygodnik ING 10-17.06.2019

Stopy procentowe EBC bez zmian do połowy 2020. Słaby raport z rynku pracy USA nie zwiastuje głębokiego spowolnienia.

Więcej
4
cze
2019

Tygodnik ING 4-10.06.2019

Wybory europejskie zmniejszają szanse na kolejny impuls fiskalny w Polsce. Ich wynik jest lekko pozytywny dla polskich obligacji.

Więcej
30
maj
2019

Tygodnik ING 29-04.05.2019

Wybory europejskie zmniejszają szanse na kolejny impuls fiskalny w Polsce. Ich wynik jest lekko pozytywny dla polskich obligacji.

Więcej

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej