Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

Rosną oczekiwania na obniżki stóp w USA. Rekonstrukcja rządu w Polsce.

4 cze 2019

Indeks ISM dla sektora przemysłowego obniżył się z 52,8 do 52,1pkt, wobec prognoz braku zmian. Osłabienie spowodowane było jednak głównie przez komponenty związane z zaległościami w dostawach, co najprawdopodobniej wiąże się ze zmniejszaniem wolumenu zapasów gotowych produktów.

Wiadomości zagraniczne

USA: Słabszy ISM i Komentarze Fed  osłabiły dolara.

 • Indeks ISM dla sektora przemysłowego obniżył się z 52,8 do 52,1pkt, wobec prognoz braku zmian. Osłabienie spowodowane było jednak głównie przez komponenty związane z zaległościami w dostawach, co najprawdopodobniej wiąże się ze zmniejszaniem wolumenu zapasów gotowych produktów. Lekko obniżył się komponent opisujący portfel zamówień, długookresowe perspektywy zatrudnienia dalej ocenianie są optymistycznie (53,7pkt). Wymowa indeksu pozostaje w naszej ocenie neutralna dla amerykańskiej gospodarki, jednak z uwagi na wojnę handlową z Chinami rynkowy odbiór był negatywny dla USD.
 • Negatywny sentyment dla dolara wzmocniły komentarze z Fed. Prezes St. Louis Fed J.Bullard wskazał, że obniżka stóp procentowych na jednym z kolejnych posiedzeń będzie zasadna. Członek ten jak dotychczas prezentuje najbardziej gołębie stanowisko w FOMC, posiada jednak prawo głosów w tym roku. W naszej ocenie komentarz nie reprezentuje oceny wewnątrz komitetu.
 • Obecnie kontrakty terminowe wyceniają spadek stóp procentowych nawet o 60pb do końca roku. W naszej ocenie taki scenariusz jest nadmiernie pesymistyczny. Zarówno bieżące dane oraz nastawienie FOMC nie sugerują zmiany w następnych miesiącach.

Strefa euro: Premier Włoch grozi dymisją. Niemiecka koalicja bez zmian.

 • Premier Włoch G.Conte zagroził dymisją gabinetu, jeżeli przedstawiciele Ligii Północnej dalej będą postulować powiększanie deficytu. W naszej ocenie ryzyko przedwczesnych wyborów jest istotne – w obliczu rosnącej przewagi Ligii Północnej w sondażach możliwa staje się budowa alternatywnych koalicji np. z Forza Italia i Braćmi Włoch.
 • Bardziej stabilna sytuacja panuje w Niemczech. Pomimo rezygnacji lidera SPD A.Nahles, partia zgodziła się pozostać w koalicji z CDU/CSU. Decyzje o ewentualnej zmianie kursu bieżący zarząd techniczny podejmie 24 czerwca.

Wiadomości krajowe

CPI: Brak dużych zmian w maju.

 • Dziś poznamy wstępny szacunek inflacji CPI w maju. Spodziewamy się stabilizacji głównego wskaźnika (2,2%r/r), nasza prognoza kształtuje się poniżej rynkowego konsensusu (2,4%). W naszej ocenie ostatni wzrost inflacji bazowej miał w dużym stopniu sezonowe podłoże (cen biletów lotniczych wzrosły przed świętami) – w efekcie w maju zobaczymy spadek wskaźnika z 1,7% do 1,6%r/r, podobnie jak ma to miejsce w gospodarkach strefy euro. Istotnie niższa będzie również dynamika cen paliw, wzrosną natomiast ceny żywności.

Budżet: Po rekonstrukcji rządu możliwe zmiany w planowanej obniżce PIT.

 • Dzisiaj odbędzie się rekonstrukcja rządu. Część jego członków dostała się bowiem do Parlamentu Europejskiego (m.in. E.Rafalska, J.Brudziński), choć nie wszyscy muszą objąć mandat. Z dużym prawdopodobieństwem ze stanowiskiem pożegna się minister finansów T.Czerwińska, która opierała się przedwyborczym planom wydatkowym rządu. Wg doniesień Dziennika Gazety Prawnej nowy minister zdecyduje się najprawdopodobniej na rozszerzenie obniżki PIT. Zamiast nowego progu podatkowego ze stawką 17% do zarobków PLN42tys rocznie, niższa stawka miałaby zastąpić obecną stawkę 18%, czyli obowiązywać do zarobków PLN85tys rocznie. Koszt takiej decyzji dla budżetu szacujemy na ok. PLN2mld rocznie (~0,1% PKB).    

Komentarz rynkowy

 • Spadek dochodowości na rynkach bazowych trwał także wczoraj, chociaż w mniejszej skali (rentowność długich Treasuries obniżyła się o 4pb). Łagodny komentarz jednego z członków FOMC i gorsze od oczekiwań ISM z USA wywołały osłabienie dolara, w efekcie €/US$ wzrósł z 1,1150 do 1,1250. Zmiany cen POLGBs oraz €/PLN były małe.

Otoczenie międzynarodowe korzystne dla obligacji.

 • Otoczenie rynkowe pozostaje wyraźnie sprzyjające dla obligacji, w dalszej części tygodnia prawdopodobnie dojdzie do dalszych spadków dochodowości Bunda i Treasuries. Inwestorzy obawiają się skutków wojen handlowych, co sprzyja oczekiwaniom na obniżki stóp w USA. Wycenom długu powinny też pomóc dane o inflacji ze strefy euro – spodziewamy się silnego spadku dynamiki cen wraz z wygaśnięciem efektów świąt wielkanocnych (taki scenariusz miał miejsce m.in. w przypadku inflacji w Niemczech).
 • Dzisiejsze dane ze strefy euro powinny zahamować wzrost €/US$. Tym niemniej spekulacje o obniżkach stóp w USA nie wskazują na większe umocnienie dolara. W naszej ocenie szanse na obniżkę stóp w USA jeszcze w tym roku są małe, ale już w 2020 istotne. Jednak silny pesymizm odnośnie perspektyw światowej koniunktury nie pozwoli na większe osłabienie amerykańskiej waluty, która historycznie jest silna w późnych fazach globalnego cyklu koniunkturalnego.

Umocnienie POLGBs i złotego.

 • Otoczenie makroekonomiczne pozostaje korzystne dla POLGBs, co w połączniu z korzystną strukturą podaży SPW w 2poł19 (mniejsza podaż netto niż w 2018) sugeruje to dalsze zawężenie asset swapów w tym tygodniu (5-8pb na długim końcu). W naszej ocenie RPP jutro potwierdzi, że szanse na obniżki stóp są niewielkie, co powinno hamować spadek złotowych IRS.
 • Złoty pozostaje niezwykle odporny na napięcia na światowych rynkach.  Jednym z powodów jest mocny impuls fiskalny, który ustawia NBP w przeciwfazie do banków centralnym w regionie i Eurolandzie. W naszej ocenie sugeruje to, że €/PLN może przetestować wsparcie na 4,27 nawet w tym tygodniu. Z uwagi na małe powiązania handlowe Polski z USA na tle gospodarek regionu złoty powinien również umacniać się wobec walut CEE, szczególnie HUF.

Tygodnik

12
sie
2019

Tygodnik ING 12-19.08.2019

Złoty pod presją. Niemcy rozważają poluzowanie fiskalne.

Więcej
22
lip
2019

Tygodnik ING 22-29.07.2019

Tygodnik ING: EBC zaczeka z obniżką stóp do września. Wzrost PKB Polski w 2kw19 poniżej 5%.

Więcej
16
lip
2019

Tygodnik ING 16-22.07.2019

CPI powyżej celu NBP.

Więcej
9
lip
2019

Tygodnik ING 9-15.07.2019

Solidne dane z USA kontrastują z rynkowymi wycenami ścieżki stóp Fed.

Więcej
2
lip
2019

Tygodnik ING 2-8.07.2019

Rosną oczekiwania na luzowanie polityk banków centralnych w lipcu. RPP nie zmieni retoryki.

Więcej
24
cze
2019

Tygodnik ING 24.06 - 1.07.2019

Krajowy przemysł odporny na globalne spowolnienie. Rynki czekają na wyniki szczytu G20.

Więcej
18
cze
2019

Tygodnik ING 18-24.06.2019

Fed zasygnalizuje obniżki stóp, ale mniej agresywne niż oczekuje rynek.

Więcej
10
cze
2019

Tygodnik ING 10-17.06.2019

Stopy procentowe EBC bez zmian do połowy 2020. Słaby raport z rynku pracy USA nie zwiastuje głębokiego spowolnienia.

Więcej
4
cze
2019

Tygodnik ING 4-10.06.2019

Wybory europejskie zmniejszają szanse na kolejny impuls fiskalny w Polsce. Ich wynik jest lekko pozytywny dla polskich obligacji.

Więcej
30
maj
2019

Tygodnik ING 29-04.05.2019

Wybory europejskie zmniejszają szanse na kolejny impuls fiskalny w Polsce. Ich wynik jest lekko pozytywny dla polskich obligacji.

Więcej

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej