Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

17
sty
2020

Solidna koniunktura w USA na przełomie roku. EBC niechętny

Dane o amerykańskiej sprzedaży detalicznej w grudniu były zgodne z rynkowymi oczekiwaniami – główny indeks wzrósł o 0,3%m/m. W dół zrewidowano jednak wskaźniki za poprzednie miesiące.

Więcej
16
sty
2020

USA podpisały porozumienie handlowe z Chinami. Skok CPI w grudniu to efekt presji popytowej, a nie cen wywozu śmieci.

Wczoraj podpisano pierwszą fazę porozumienia między USA i Chinami. Państwo Środka zgodziło się powiększyć import z USA o US$200mld w ciągu dwóch lat, z których US$30mld dotyczy produktów rolnych, 50mld surowców energetycznych (głównie LNG), a przynajmniej 75mld – dóbr przemysłowych.

Więcej
15
sty
2020

Dziś wyjaśnienie grudniowej zagadki inflacyjnej.

Dziś odbędzie się ceremonia podpisania pierwszej fazy porozumienia między USA i Chinami. Poznamy również treść wzajemnych zobowiązań handlowych.

Więcej
14
sty
2020

Chiny wykreślone z listy manipulatorów walutowych. Dalsza przecena POLGBs.

Administracja D. Trumpa wykreśliła Chiny z listy krajów podejrzanych o manipulacje kursem walutowym. Stało się to w przededniu podpisania porozumienia handlowego pierwszej fazy.

Więcej
13
sty
2020

Solidna koniunktura w USA pod koniec roku. W środę wyjaśnienie grudniowego zaskoczenia inflacją z Polski, już teraz albo w danych styczniowych okaże się że to znacznie więcej niż ceny regulowane.

Dane z amerykańskiego rynku pracy w grudniu były nieco gorsze od oczekiwań. Zatrudnienie wzrosło o 145tys. etatów prognozowano 160tys.) o 14tys. obniżono szacunki za poprzednie dwa miesiące. Stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 3,5%. Spadek zatrudnienia widoczny był w przemyśle, transporcie i górnictwie.

Więcej
9
sty
2020

Stopy bez zmian w styczniu i przez wiele kwartałów.

Konferencja prasowa prezydenta USA w sprawie konfliktu z Iranem uspokoiła sentyment na rynkach giełdowych. D.Trump wskazał, że atak obył się bez ofiar śmiertelnych. Kluczowe stwierdzenie to uwaga prezydenta USA że Iran nie eskaluje działań wobec Stanów Zjednoczonych.

Więcej
8
sty
2020

Silny wzrost inflacji nie zmieni dzisiaj nastawienia RPP. Co RPP zrobi gdy inflacja przez długi czas utrzyma się powyżej celu?

Iran przeprowadził atak rakietowy na amerykańskie bazy w Iraku w odwecie za śmierć generała Q.Soleimaniego. Według Amerykanów nalot wyrządził niewielkie szkody, nie było ofiar śmiertelnych. Wiadomość wywołała krótkotrwały wzrost cen baryłki ropy typu Brent z 69 do 72US$. Obecnie jedna notowania powróciły do poprzednich wartości.

Więcej
7
sty
2020

Pogorszenie koniunktury w amerykańskim przemyśle. Wzrost inflacji w Polsce bez wpływu na RPP.

Indeks ISM dla sektora przemysłowego zaskoczył negatywnie – wskaźnik spadł w grudniu z 48,1 do 47,2pkt, istotnie poniżej mediany prognoz (49pkt) oraz wszystkich indywidualnych szacunków. Badanie wskazuje na gorsze oceny zamówień krajowych oraz eksportowych. Dodatkowo na bardzo niskim poziomie znalazły się oceny zatrudnienia.

Więcej
3
sty
2020

Wzrost napięcia między USA i Iranem podbija ceny ropy. Dziś dane o koniunkturze w USA.

Cena baryłki ropy Brent wzrosła w trakcie azjatyckiej sesji z 66 do 68,2 US$ w następstwie amerykańskiego nalotu na terenie Iraku, w którym zginął irański wojskowy. Działania amerykańskiej administracji wywołują obawy o eskalację konfliktu w Zatoce Perskiej.

Więcej
2
sty
2020

USA zapowiadają podpisanie porozumienia handlowego z Chinami 15 stycznia.

Prezydent USA D.Trump poinformował na Twitterze, że porozumienie handlowe z Chinami zostanie podpisane 15 stycznia, terminu nie potwierdziła strona chińska. Wcześniej chiński dziennik SCMP informował o wcześniejszym terminie. Wciąż nieznana jest treść dokumentu oraz dalszy harmonogram negocjacji.

Więcej

Tygodnik

14
sty
2020

Tygodnik ING 14-19.01.2020

Solidna koniunktura w USA w 4kw. W środę poznamy powód skoku krajowej inflacji w grudniu.

Więcej
8
sty
2020

Tygodnik ING 8-12.01.2020

Skokowy wzrost inflacji w grudniu. Rynki obawiają się eskalacji napięć na Bliskim Wschodzie.

Więcej
11
gru
2019

Tygodnik ING 10-15.12.2019

Wybory w UK: duże szanse na wygraną Konserwatystów i przyspieszenie Brexitu. Posiedzenia Fed i EBC bez przełomu.

Więcej
26
lis
2019

Tygodnik ING 26.11-1.12.2019

Wstępne porozumienie handlowe USA i Chin coraz bliżej. Poprawa ocen koniunktury w niemieckich usługach.

Więcej
13
lis
2019

Tygodnik ING 13-17.11.2019

NBP oczekuje CPI w okolicach celu przez kolejne 2 lata. Na rynkach długu trwa wyprzedaż.

Więcej
5
lis
2019

Tygodnik ING 4-10.11.2019

Inflacja wróciła do celu NBP. Silny wzrost na początku przyszłego roku.

Więcej
29
paź
2019

Tygodnik ING 28.10-3.11.2019

W środę Fed obniży stopy po raz trzeci w tym roku.

Więcej
21
paź
2019

Tygodnik ING 21-27.10.2019

Porozumienie w sprawie Brexitu blisko, ale optymizm na rynkach nie utrzyma się do końca roku.

Więcej
14
paź
2019

Tygodnik ING 14-20.10.2019

Wynik wyborów zgodny z oczekiwaniami, bez większego wpływu na rynki.

Więcej
8
paź
2019

Tygodnik ING 7-13.10.2019

Symptomy pogorszenia koniunktury w USA. Wyrok TSUE oznacza konwersje kredytów CHF.

Więcej

MonitorING

MonitorING.PL 19.06.2019

19 cze 2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

  • Konflikt USA-Chiny r ozgorzał na nowo, protekcjonistyczna polityka USA wyszła poza obszar handlu, co Chińczycy uznali za zbyt duże ryzyko dla ich planów modernizacji gospodarki i przyjęli bardziej konfrontacyjne podejś cie. Widzimy duże ryzyko dalszej eskalacji napięć oraz otwarcia nowego frontu USA z UE. Efektem jest kontynuacja spowolnienia światowego handlu i przemysłu. Dotychczas uderzyło ono w gospodarki azjatyckie i Eurolandu, ale wzrost w USA także zaczyna hamować. Spodziewamy się, że tempo globalnego PKB może s paść poniżej potencjału w najbliższych kwartałach. Ankiety wśród globalnych funduszy inwestycyjnych pokazują gwałtown y wzrost oczekiwań na spowolnienie. Rynki akcji nie pokazują tego pesymizmu z uwagi na zapowiedź proaktywnego podejścia Fed i ECB.
  • Spowolnienie w strefie euro w 2019 będzie stosunkowo silne z uwagi na duży udział handlu zagranicznego w gospodarce – dynamika PKB spadnie w tym roku z 1,9 do 1,0%r/r. Problemem jest też trudna sytuacja fiskalna gospodarek peryferyjnych. Uniemożliwia to wprowadzenie impulsu fiskalnego w większej skali. Tym niemniej wydatki budżetowe i mocny rynek pracy podtrzymają popyt wewnętrzny na wysokim poziomie w niektórych gospodarkach, np. Niemczech.
  • Gospodarka USA była mało wrażliwa na efekty globalnej dekoniunktury i wojen handlowych. Wzrost podtrzymywał m.in. zeszłoroczny impuls fiskalny. Jednak ostatnio pojawiły się s ygnały spowolnienia, np. w przemyśle. Wkrót ce wyczerpie się wpływ obniżek podatków, a przed wyborami w 2020 Demokraci nie poprą kolejnego dużego impulsu fiskalnego.
  • Dlatego spodziewamy się prewencyjnego poluzowania polityki Fed, a może także EBC. Fed obniży stopy o 50pb już w tym roku, to mniejsza skala niż wycenia rynek, ale niepewność co do skutków wojen handlowych jest tak duża, że rynki finansowe pozostaną w wyczekiwaniu. W przypadku EBC możliwy jest wachlarz paru narzędzi, np. obniżki stopy depozytowej (i różnicowanie stawek po jakich banki lokują środki w EBC), wznowienie QE czy bezpośrednie wsparcie akcji kredytowej.
  • W przeciągu najbliższego roku spodziewamy się umocnienia EUR wobec USD i GBP (o odpowiednio 1,8 i 1,1%). Z uwagi na silne uzależnienie od eksportu gospodarka strefy euro pierwsza odczuła globalne spowolnienie. W kolejnych miesiącach efekt ten będzie roz przestrzeniać się w innych krajach, wspierając oczekiwania na poluzowanie polityki pieniężnej w USA, czy Japonii. Ryzykiem dla naszego scenariusza jest naginanie unijnych reguł wydatkowych przez Włochy oraz istotne pogorszenie światowego handlu. Są to jednak czynniki inwestorom już znane i ich wpływ na wyceny powinien być umiarkowany.
  • W naszej ocenie przestrzeń do dalszego umocnienia Bundów jest ograniczona. Zarówn o perspektywa kolejnej obniżki stóp procentowych EBC, jak i ewentualnego uruchomienia QE jest już częściowo w cenach. Jeżeli Bank zdecyduje się na operacje bezpośrednio wspierające akcję kredytową, to nie to powinno prowadzić do umocnienia na rynkach długu.
  • W przypadku amerykańskich Treasuries pole do spadku dochodowości jest bardzo duże. W odpowiedzi na z agrażające gospodarce USA spowolnienie oczekujemy obniżek st óp procentowych Fed. Jest to scenariusz już wyceniany przez instrumenty rynku pieniężnego, mniej przez obligacje. Obniżenie się koszt ów finansowania pozycji w US$ naszym zdaniem sprowadzi rentowność amerykańskiej 10latki do 1,6% pod koniec roku.