Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

16
lip
2019

Wydatki socjalne napędzają wzrost cen usług.

Dziś poznamy dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w USA. Spodziewamy się wzrostu pierwszego ze wskaźników o 0,3%m/m, nieco powyżej rynkowego konsensusu (0,2%). Wyższa dynamika wzrostu powinna być widoczna zwłaszcza po wyłączeniu sprzedaży samochodów oraz paliw.

Więcej
15
lip
2019

Czerwcowe dane z Polski będą słabsze z powodu efektów bazowych, impuls transferów socjalnych wciąż przed nami.

We wtorek poznamy dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w amerykańskiej gospodarce. Spodziewamy się wzrostu pierwszego ze wskaźników o 0,3%m/m, nieco powyżej rynkowego konsensusu (0,2%).

Więcej
12
lip
2019

EBC gotowy do luzowania polityki. Dziś stabilizacja wycen na rynkach długu.

Minutes z czerwcowego posiedzenia EBC wskazało, że Rada Prezesów będzie gotowa wykorzystać wszelkie możliwe instrumenty dla przeciwdziałania negatywnym skutkom rosnącej niepewności.

Więcej
11
lip
2019

Wystąpienie J.Powella wzmocniło oczekiwania na obniżki stóp Fed. Dziś CPI z USA i minutes EBC.

Wczorajsze wystąpienie prezesa Fed zostało odebrane przez uczestników rynku jako zapowiedź obniżki stóp w lipcu. J.Powell wskazał, że taki scenariusz rozważany jest przez znaczą grupę członków FOMC.

Więcej
10
lip
2019

Spadek oczekiwań na szybkie obniżki stóp Fed osłabia Treasuries. Mimo to POLGBs zyskują.

Dziś odbędzie półroczne sprawozdanie prezesa Fed w Izbie Reprezentantów Kongresu. Inwestorzy oczekiwać będą informacji dotyczących perspektyw działania Fed podczas lipcowego posiedzenia.

Więcej
9
lip
2019

Dalsze umocnienie krajowych obligacji. Dziś drugorzędne dane z USA.

Dziś poznamy indeks NFIB obrazujący koniunkturę w sektorze MSP oraz raport JOLTS opisujący przepływy na amerykańskim rynku pracy. Rynkowe prognozy wskazują na spadek pierwszego z indeksów ze 105 do 103pkt.

Więcej
8
lip
2019

Silne dane z rynku pracy w USA. Inwestorzy czekają na wystąpienia członków FOMC.

Liczba miejsc pracy w amerykańskiej gospodarce wzrosła w czerwcu o 224tys., dane za ubiegłe dwa miesiące zrewidowano nieznacznie w dół o 11tys etatów. Wynik był znacznie silniejszy od rynkowych prognoz (160tys.).

Więcej
5
lip
2019

Solidny wzrost zatrudnienia w USA. Zapaść niemieckiego przemysłu.

Dziś poznamy raport o kondycji amerykańskiego rynku pracy w czerwcu. Spodziewamy się solidnego wzrostu zatrudnienia o 170tys etatów, po słabym wyniku w maju (75tys.). Opublikowane dotychczas dane (raport ADP, liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych) sugerują ryzyko nieznacznie niższych wyników.

Więcej
4
lip
2019

RPP ciągle daleka od zmian stóp. Umocnienie na rynkach długu.

Agencja pośrednictwa rynku pracy ADP wskazała, że zatrudnienie w amerykańskim sektorze prywatnym wzrosło w czerwcu o 102tys., dodatkowo w górę o 20tys. zrewidowany został majowy szacunek.

Więcej
3
lip
2019

Gołębia kandydatura na prezesa EBC. RPP utrzyma dotychczasowe nastawienie.

Szefową Komisji Europejskiej zostanie Ursula von der Leyden – dotychczasowa Minister Obrony Niemiec i zarazem przedstawicielka centroprawicy. Prezydentem Rady Europejskiej zostanie obecny premier Belgii Charles Michel – reprezentujący frakcję liberałów.

Więcej

Tygodnik

16
lip
2019

Tygodnik ING 16-22.07.2019

CPI powyżej celu NBP.

Więcej
9
lip
2019

Tygodnik ING 9-15.07.2019

Solidne dane z USA kontrastują z rynkowymi wycenami ścieżki stóp Fed.

Więcej
2
lip
2019

Tygodnik ING 2-8.07.2019

Rosną oczekiwania na luzowanie polityk banków centralnych w lipcu. RPP nie zmieni retoryki.

Więcej
24
cze
2019

Tygodnik ING 24.06 - 1.07.2019

Krajowy przemysł odporny na globalne spowolnienie. Rynki czekają na wyniki szczytu G20.

Więcej
18
cze
2019

Tygodnik ING 18-24.06.2019

Fed zasygnalizuje obniżki stóp, ale mniej agresywne niż oczekuje rynek.

Więcej
10
cze
2019

Tygodnik ING 10-17.06.2019

Stopy procentowe EBC bez zmian do połowy 2020. Słaby raport z rynku pracy USA nie zwiastuje głębokiego spowolnienia.

Więcej
4
cze
2019

Tygodnik ING 4-10.06.2019

Wybory europejskie zmniejszają szanse na kolejny impuls fiskalny w Polsce. Ich wynik jest lekko pozytywny dla polskich obligacji.

Więcej
30
maj
2019

Tygodnik ING 29-04.05.2019

Wybory europejskie zmniejszają szanse na kolejny impuls fiskalny w Polsce. Ich wynik jest lekko pozytywny dla polskich obligacji.

Więcej
14
maj
2019

Tygodnik ING 14-19.05.2019

USA rozpoczynają kolejny etap wojny handlowej z Chinami.

Więcej
9
kwi
2019

Tygodnik ING 09-14.04.2019

Odbicie chińskiego PMI nie gwarantuje globalnego ożywienia. Spodziewamy się kolejnego opóźnienia Brexit.

Więcej

MonitorING

MonitorING.PL 19.06.2019

19 cze 2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

  • Konflikt USA-Chiny r ozgorzał na nowo, protekcjonistyczna polityka USA wyszła poza obszar handlu, co Chińczycy uznali za zbyt duże ryzyko dla ich planów modernizacji gospodarki i przyjęli bardziej konfrontacyjne podejś cie. Widzimy duże ryzyko dalszej eskalacji napięć oraz otwarcia nowego frontu USA z UE. Efektem jest kontynuacja spowolnienia światowego handlu i przemysłu. Dotychczas uderzyło ono w gospodarki azjatyckie i Eurolandu, ale wzrost w USA także zaczyna hamować. Spodziewamy się, że tempo globalnego PKB może s paść poniżej potencjału w najbliższych kwartałach. Ankiety wśród globalnych funduszy inwestycyjnych pokazują gwałtown y wzrost oczekiwań na spowolnienie. Rynki akcji nie pokazują tego pesymizmu z uwagi na zapowiedź proaktywnego podejścia Fed i ECB.
  • Spowolnienie w strefie euro w 2019 będzie stosunkowo silne z uwagi na duży udział handlu zagranicznego w gospodarce – dynamika PKB spadnie w tym roku z 1,9 do 1,0%r/r. Problemem jest też trudna sytuacja fiskalna gospodarek peryferyjnych. Uniemożliwia to wprowadzenie impulsu fiskalnego w większej skali. Tym niemniej wydatki budżetowe i mocny rynek pracy podtrzymają popyt wewnętrzny na wysokim poziomie w niektórych gospodarkach, np. Niemczech.
  • Gospodarka USA była mało wrażliwa na efekty globalnej dekoniunktury i wojen handlowych. Wzrost podtrzymywał m.in. zeszłoroczny impuls fiskalny. Jednak ostatnio pojawiły się s ygnały spowolnienia, np. w przemyśle. Wkrót ce wyczerpie się wpływ obniżek podatków, a przed wyborami w 2020 Demokraci nie poprą kolejnego dużego impulsu fiskalnego.
  • Dlatego spodziewamy się prewencyjnego poluzowania polityki Fed, a może także EBC. Fed obniży stopy o 50pb już w tym roku, to mniejsza skala niż wycenia rynek, ale niepewność co do skutków wojen handlowych jest tak duża, że rynki finansowe pozostaną w wyczekiwaniu. W przypadku EBC możliwy jest wachlarz paru narzędzi, np. obniżki stopy depozytowej (i różnicowanie stawek po jakich banki lokują środki w EBC), wznowienie QE czy bezpośrednie wsparcie akcji kredytowej.
  • W przeciągu najbliższego roku spodziewamy się umocnienia EUR wobec USD i GBP (o odpowiednio 1,8 i 1,1%). Z uwagi na silne uzależnienie od eksportu gospodarka strefy euro pierwsza odczuła globalne spowolnienie. W kolejnych miesiącach efekt ten będzie roz przestrzeniać się w innych krajach, wspierając oczekiwania na poluzowanie polityki pieniężnej w USA, czy Japonii. Ryzykiem dla naszego scenariusza jest naginanie unijnych reguł wydatkowych przez Włochy oraz istotne pogorszenie światowego handlu. Są to jednak czynniki inwestorom już znane i ich wpływ na wyceny powinien być umiarkowany.
  • W naszej ocenie przestrzeń do dalszego umocnienia Bundów jest ograniczona. Zarówn o perspektywa kolejnej obniżki stóp procentowych EBC, jak i ewentualnego uruchomienia QE jest już częściowo w cenach. Jeżeli Bank zdecyduje się na operacje bezpośrednio wspierające akcję kredytową, to nie to powinno prowadzić do umocnienia na rynkach długu.
  • W przypadku amerykańskich Treasuries pole do spadku dochodowości jest bardzo duże. W odpowiedzi na z agrażające gospodarce USA spowolnienie oczekujemy obniżek st óp procentowych Fed. Jest to scenariusz już wyceniany przez instrumenty rynku pieniężnego, mniej przez obligacje. Obniżenie się koszt ów finansowania pozycji w US$ naszym zdaniem sprowadzi rentowność amerykańskiej 10latki do 1,6% pod koniec roku.