Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

USA i Chiny wracają do rozmów, ale do porozumienia ciągle daleko.

1 lip 2019

Spotkanie między prezydentami USA i Chin zakończyło się wstrzymaniem eskalacji konfliktu handlowego. Negocjacje zostaną wznowione, a USA wstrzyma na ten czas podniesienie ceł na pozostałą część towarów z Chin. D.Trump zasugerował też możliwość złagodzenia amerykańskich sankcji na Huawei.

Wiadomości zagraniczne

Szczyt G20: Wznowienie rozmów handlowych między USA i Chinami

 • Spotkanie między prezydentami USA i Chin zakończyło się wstrzymaniem eskalacji konfliktu handlowego. Negocjacje zostaną wznowione, a USA wstrzyma na ten czas podniesienie ceł na pozostałą część towarów z Chin. D.Trump zasugerował też możliwość złagodzenia amerykańskich sankcji na Huawei. Z drugiej strony dotychczas nałożone cła pozostają w mocy, a żadne terminy co do nawiązania porozumienia handlowego nie zostały uzgodnione. Tym niemniej, szczyt G20 należy ocenić jako umiarkowanie pozytywny dla światowego handlu. Zwłaszcza, że w jego trakcie porozumienie handlowe zawarła Unia Europejska i największe państwa Ameryki Południowej (wymaga jeszcze trudnej ratyfikacji). 

USA: Słabe wyniki przemysłowego ISM. Małe zmiany w usługach.

 • Dzisiaj poznamy lipcowe wyniki badania ISM dla sektora przemysłowego USA. Spodziewamy się spadku głównego indeksu z 52,1 do 50pkt, istotnie poniżej rynkowych prognoz (51,4). Regionalne indeksy sporządzane przez Fed pokazywały załamanie ocen aktywności w kilku stanach np. Nowym Jorku, Dallas, Filadelfii. Badania wskazywały na duży poziom zapasów gotowych produktów oraz redukcję planów inwestycyjnych – najprawdopodobniej związaną z konfliktem handlowym z Chinami.
 • Uważamy jednak, że wpływ osłabienia w przemyśle na sektor usług pozostanie znikomy. W naszej ocenie publikowany w środę indeks ISM poza przemysłem spadnie nieznacznie z 56,9 do 56pkt. Regionalne wskaźniki nie pokazywały osłabienia, wysokie wyniki dalej wspierać będzie wysoki wzrost wynagrodzeń.

USA: Stabilny wzrost zatrudnienia, wyższa dynamika wynagrodzeń.

 • W piątek poznamy raport o kondycji amerykańskiego rynku pracy w czerwcu. Spodziewamy się solidnego wzrostu zatrudnienia o 170tys etatów, po słabym wyniku w maju (75tys.). W naszej ocenie ewentualne negatywne zaskoczenia związane będą raczej z barierą w pozyskiwaniu pracowników, aniżeli pogorszeniem popytu. Stopa bezrobocia najprawdopodobniej dalej pozostanie na poziomie 3,6%.
 • Spodziewamy się niewielkiej poprawy dynamiki wynagrodzeń z 3,1% do 3,2%, rynkowe prognozy wskazują na brak zmian.  W kolejnych miesiącach kontynuacja tendencji wzrostowej będzie mało prawdopodobna – dynamikę ograniczać powinny negatywne efekty statystyczne w handlu detalicznym oraz hurtowym.

UE: Brak uzgodnień co do obsady najważniejszych stanowisk.

 • Państwa UE nie porozumiały się co do obsady stanowisk w Unii Europejskiej podczas weekendowego szczytu. Wprawdzie Niemcy, Francja, Hiszpania i Holandia zaproponowały kompromis, w którym szefem Komisji Europejskiej zostałby socjalista F.Timmermans a przewodniczącym Parlamentu Europejskiego chadek – M.Weber, ale porozumienie to zostało oprotestowane przez pozostałe państwa członkowskie. Negocjacje w tej sprawie wciąż trwają. Gdyby dziś nie przyniosły rozstrzygnięcia, to szczyt zostanie wznowiony w połowie lipca.

Wiadomości krajowe

RPP: Brak zmian w retoryce.

 • W środę odbędzie się posiedzenie RPP. Spodziewamy się braku zmian w retoryce oraz dalszych deklaracji utrzymania stabilnych stóp. Członkowie komitetu najprawdopodobniej wskażą również, że ewentualne luzowanie polityki EBC nie będzie miało przełożenia na zmiany w Polsce.
 • Poznamy również szacunki nowej projekcji inflacyjnej. Spodziewamy się wyraźnej rewizji prognoz dynamiki PKB w 2019 z 4% do ok 4,5%r/r. NBP najprawdopodobniej utrzyma również stosunkowo optymistyczny szacunek na 2020 (3,7%).
 • W przypadku inflacji CPI spodziewamy się, podniesienia prognozy na 2019 rok z 1,7% do 2%r/r. W dłuższym horyzoncie oczekujemy niewielkich zmian -  prognoza na 2020 najprawdopodobniej dalej pozostanie blisko poziomu 2,7%r/r.

CPI: Wyższa inflacja bazowa w czerwcu

 • Według wstępnego szacunku CPI wzrosła z 2,4% do 2,6%r/r, tj. powyżej rynkowych prognoz (2,4%). Zaskoczyła inflacja bazowa, która wzrosła z 1,7 do 1,9%r/r. Sądzimy że stoi za tym przede wszystkim szybszy wzrost cen usług związanych z rekreacją, a więc wycieczek, hoteli i restauracji. Wyższe ceny turystyki zorganizowanej najprawdopodobniej utrzymają się przez cały okres wakacji. Wyższe będą również ceny opłat telekomunikacyjnych.
 • W naszej ocenie dynamika CPI najprawdopodobniej osiągnęła szczyt w 2019 – w kolejnych miesiącach oczekujemy spadków związanych z niższą dynamiką cen paliw, a po okresie wakacyjnym także żywności. W efekcie na jesieni CPI powinien zbliżyć się do 2%r/r. Inflacja istotnie wzrośnie jednak na początku 2020 – przejściowo osiągnie 3% w 1kw.

PMI: Niewielkie przełożenie indeksu PMI na aktywność w przemyśle.

 • Indeks PMI spadł w czerwcu z 48,8 do 48,4pkt, poniżej rynkowych prognoz (49pkt.). Badanie wskazuje na spadek ocen zamówień krajowych oraz istotny wzrost zapasów gotowych produktów. Uważamy jednak, że negatywny obraz płynący z badania nie znajdzie wydźwięku w danych o produkcji. W czerwcu jej dynamika będzie niska - prognozujemy wynik rzędu 2,9%r/r. Jest to jednak efekt różnicy dni roboczych. Szacujemy, że w całym 3kw dynamika będzie dalej przekraczać 6%r/r.

Komentarz rynkowy

 • W ubiegłym tygodniu spadki rentowności zarówno na rynkach bazowych, jak i POLGBs wyhamowały. Podobnie wzrost €/US$ zatrzymał się w okolicach 1,14. Umocnienie kontynuował jednak złoty – kurs €/PLN obniżył się do 4,24, to najniższy poziom od ponad roku.

Dalszy wzrost €/US$.

 • Wyniki szczytu G20 potwierdzają, że ew. porozumienie między USA i Chinami jest odległe, ale w najbliższych tygodniach nie powinno dojść do eskalacji napięć. Wysokie wyceny obligacji tym tygodniu prawdopodobnie podtrzymają jednak dane z USA. Spodziewamy się m.in. zdecydowanie słabszego od oczekiwań wyniku ISM. W efekcie spread między 10letnimi obligacjami USA i Niemiec powinien zawęzić się o 3-5pb w ciągu tygodnia.
 • Dane z USA powinny też przełożyć się na powrót €/US$ do wzrostów, w naszej ocenie para co najmniej przetestuje 1,15. W tym roku nie spodziewamy się jednak wiele większego wzrostu pary z uwagi na ryzyko dalszego spowolnienia w strefie euro. Wzrostu do 1,20 oczekujemy raczej w 2020.

€/PLN blisko dołka, dalsza kompresja asset swapów.

 • W naszej ocenie pole do spadku €/PLN jest bliskie wyczerpania. W krajowej gospodarce pojawiają się symptomy spowolnienia (budownictwo, transport), więc nawet w razie dalszego wzrostu inflacji realne szanse na podwyżki stóp NBP są małe. Zachowanie bazowych rynków długu pokazuje też, że inwestorzy ciągle obawiają się eskalacji wojen handlowych.
 • Wzrost CPI w naszej ocenie nie zmienia istotnie perspektyw POLGBs. Inwestorzy zagraniczni prawdopodobnie nawet przy niższym odczycie kontynuowaliby wyzbywanie się SPW. Popyt na krajowy dług zapewnią naszym zdaniem krajowe banki. Dane pokazują wysoki wzrost depozytów, które zostaną ulokowane w krajowych papierach. Dlatego w dalszym ciągu liczymy na zawężenie się asset swapów, w tym tygodniu o kolejne 3-5pb na długim końcu.

Tygodnik

18
wrz
2019

Tygodnik ING 18-24.09.2019

EBC obniża stopę depozytową i zapowiada uruchomienie QE.

Więcej
11
wrz
2019

Tygodnik ING 10-15.09.2019

EBC poluzuje politykę pieniężną, ale płycej niż oczekiwano. W Polsce kampania wyborcza przynosi nowe propozycje wydatkowe

Więcej
27
sie
2019

Tygodnik ING 27.08-3.09.2019

Koniec osłabienia POLGBs. Niewielkie spowolnienie koniunktury w Polsce.

Więcej
12
sie
2019

Tygodnik ING 12-19.08.2019

Złoty pod presją. Niemcy rozważają poluzowanie fiskalne.

Więcej
22
lip
2019

Tygodnik ING 22-29.07.2019

Tygodnik ING: EBC zaczeka z obniżką stóp do września. Wzrost PKB Polski w 2kw19 poniżej 5%.

Więcej
16
lip
2019

Tygodnik ING 16-22.07.2019

CPI powyżej celu NBP.

Więcej
9
lip
2019

Tygodnik ING 9-15.07.2019

Solidne dane z USA kontrastują z rynkowymi wycenami ścieżki stóp Fed.

Więcej
2
lip
2019

Tygodnik ING 2-8.07.2019

Rosną oczekiwania na luzowanie polityk banków centralnych w lipcu. RPP nie zmieni retoryki.

Więcej
24
cze
2019

Tygodnik ING 24.06 - 1.07.2019

Krajowy przemysł odporny na globalne spowolnienie. Rynki czekają na wyniki szczytu G20.

Więcej
18
cze
2019

Tygodnik ING 18-24.06.2019

Fed zasygnalizuje obniżki stóp, ale mniej agresywne niż oczekuje rynek.

Więcej

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej