Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

Gołębia kandydatura na prezesa EBC. RPP utrzyma dotychczasowe nastawienie.

3 lip 2019

Szefową Komisji Europejskiej zostanie Ursula von der Leyden – dotychczasowa Minister Obrony Niemiec i zarazem przedstawicielka centroprawicy. Prezydentem Rady Europejskiej zostanie obecny premier Belgii Charles Michel – reprezentujący frakcję liberałów.

Wiadomości zagraniczne

UE: Państwa członkowskie uzgodniły obsadę najważniejszych stanowisk.

 • Szefową Komisji Europejskiej zostanie Ursula von der Leyden – dotychczasowa Minister Obrony Niemiec i zarazem przedstawicielka centroprawicy. Prezydentem Rady Europejskiej zostanie obecny premier Belgii Charles Michel – reprezentujący frakcję liberałów. Szefem unijnej dyplomacji będzie zaś Hiszpan Josep Borrell – przedstawiciel centrolewicy. Są oni politykami reprezentującymi europejski mainstream. Dlatego można się po nich spodziewać raczej kontynuacji dotychczasowej polityki, niż istotnej zmiany kierunku. Nominacje te nie są jeszcze pewne, gdyż będzie musiał je zatwierdzić Parlament Europejski, w którym pojawiła się już istotna opozycja – zwłaszcza ze strony centrolewicy.

EBC: C.Lagarde kandydatem do sukcesji po M.Draghim.

 • Przywódcy UE wskazali szefową MFW C.Lagarde pochodzącą z Francji jako kandydata na następcę M.Draghiego na stanowisku prezesa EBC. Jej kadencja rozpocznie się w listopadzie. Sam wybór w naszej ocenie oznacza kontynuację łagodnej polityki Banku. Podczas prezesury w MFW Lagarde wspierała łagodzenie polityki przez EBC, również w ostatnich raportach World Economic Outlook Fundusz rekomendował wstrzymywanie się od zacieśniania polityki. Wiadomość o nominacji Lagarde wywołała umocnienie na rynkach długu.

USA: Raport ADP skupi uwagę rynków.

 • Dziś poznamy raport dotyczący zmian zatrudnienia w amerykańskiej gospodarce sporządzany przez agencje pośrednictwa pracy ADP. Rynkowe prognozy wskazują na wzrost liczby miejsc pracy o 140tys. wobec jedynie 27tys. w maju. Materializacja takich prognoz najprawdopodobniej ostudzi nieco najbardziej ekstremalne oczekiwania na obniżki stóp procentowych. Dalej jednak spodziewamy się, że kontrakty terminowe wyceniać będą wzrost stóp o 25pb.

Wiadomości krajowe

RPP: Brak zmian w retoryce. Rewizje prognoz na 2019.

 • Dziś zakończy się posiedzenie RPP. Spodziewamy się braku zmian w retoryce oraz dalszych deklaracji utrzymania stabilnych stóp. Prezes NBP A.Glapiński powtórzy, że nie oczekuje zmian w polityce NBP do końca kadencji. Pozostali członkowie komitetu najprawdopodobniej wskażą również, że ewentualne luzowanie polityki EBC niekoniecznie będzie miało przełożenie na zmiany w Polsce. W naszej ocenie stopy NBP nie zmienią się co najmniej do końca 2020.
 • Poznamy również nową projekcję NBP. Spodziewamy się wyraźnej rewizji prognoz dynamiki PKB w 2019 z 4% do ok 4,5%r/r. Zmiana odzwierciedlać będzie silniejszą koniunkturę w przemyśle, najprawdopodobniej lepsze będą również prognozy inwestycji oraz eksportu netto. Spodziewamy się także, że NBP utrzyma stosunkowo optymistyczny szacunek na 2020, zbliżony do prognozy zaprezentowanej w marcu (3,7%). W naszej ocenie wzrost PKB w 2020 i 2021 będzie niższy niż wskazania NBP – spodziewamy się dużo słabszego wzrostu w otoczeniu zewnętrznym (strefie euro, Azji etc.), niż zakładany w ostatnich projekcjach.
 • W przypadku CPI spodziewamy się, podniesienia prognozy na 2019 z 1,7% do 2%r/r. NBP zrewiduje w górę niską prognozę cen żywności – w marcu analitycy banku centralnego prognozowali wzrost rzędu 2,2%r/r, obecnie spodziewamy się dwukrotnie wyższej dynamiki. Rewizji w dół spodziewamy się w przypadku cen energii i inflacji bazowej (z 2,2% do ok. 1,7%). W dłuższym horyzoncie oczekujemy niewielkich zmian głównego wskaźnika -  spodziewamy się, że prognoza na 2020 zostanie utrzymana blisko 2,7%r/r. Uważamy, że zmieni się jej struktura – większego znaczenia nabierze w naszej ocenie wzrost inflacji bazowej, natomiast negatywne efekty statystyczne skutkować powinny niższą prognozą cen żywności.

Komentarz rynkowy

 • We wtorek wieczorem i dziś na otwarciu miało miejsce dalsze umocnienie obligacji na rynkach bazowych. Rentowności niemieckich Bundów od wczorajszego otwarcia spadły o 4pb. To prawdopodobnie reakcja na wybór C.Lagarde na nową szefową EBC. Jest ona uważana za zwolenniczkę łagodnej polityki pieniężnej. Kurs €/US$ utrzymał się blisko 1,13, a €/PLN 4,2450. Zmiany POLGBs były niewielkie, umocnienie na rynkach bazowych nastąpiło już po końcu handlu w Polsce.

€/US$ w trendzie bocznym. Rynki długu mogą kontynuować umocnienie.

 • W naszej ocenie kurs €/US$ utrzyma się w trendzie bocznym do końca tygodnia. Wysunięte wczoraj przez D.Trumpa kandydatury na nowych członków Fed wspierają oczekiwania na luzowanie polityki przez FOMC. Równoważy to presję na osłabienie euro wywołane kandydaturą na szefa EBC. Presji na wzrost €/US$ oczekujemy bliżej lipcowego posiedzenia Fed. W tym roku nie spodziewamy się jednak wzrostu pary istotnie powyżej 1,15 z uwagi na ryzyko dalszego spowolnienia w strefie euro. Wzrostu do 1,20 oczekujemy raczej w 2020.
 • Sentyment na bazowych rynkach obligacji prawdopodobnie pozostanie pozytywny co najmniej do lipcowego posiedzenia Fed. Inwestorzy oczekują, ze główne banki centralne zmuszone będą luzować swoje polityki. Takie oczekiwania wspierają ostatnie zmiany w składach osobowych władz Fed i EBC. Dane z rynku pracy w USA (poznamy je dziś i w piątek) raczej nie wpłyną istotnie na zmianę oczekiwać– słabszy wynik wzmocni ceny długu, lepszy zostanie zignorowany.

Zmiany POLGBs uzależnione od rynków bazowych, decyzja RPP neutralna.

 • Dziś na otwarciu spodziewamy się umocnienia POLGBs w ślad za rynkami bazowymi (3pb na długim końcu). W naszej ocenie konferencja RPP będzie mieć nikłe przełożenie na rynek. Bank utrzyma neutralną retorykę, a zmiany projekcji będą zbyt małe (szczególnie CPI), aby wpłynąć na oczekiwania inwestorów odnośnie kolejnych ruchów Rady. W efekcie do końca tygodnia POLGBs z długiego końca i środka krzywej powinny śledzić zachowanie rynków bazowych.
 • Spodziewamy się, że pole do spadku €/PLN jest bliskie wyczerpania, a wsparcie na 4,24 powinno się utrzymać. W ostatnich dniach złoty znacznie słabiej reaguje na pozytywny globalny sentyment. Ponadto w krajowej gospodarce pojawiają się symptomy spowolnienia (budownictwo, transport), więc nawet w razie dalszego wzrostu inflacji realne szanse na podwyżki stóp NBP są małe.

Tygodnik

18
wrz
2019

Tygodnik ING 18-24.09.2019

EBC obniża stopę depozytową i zapowiada uruchomienie QE.

Więcej
11
wrz
2019

Tygodnik ING 10-15.09.2019

EBC poluzuje politykę pieniężną, ale płycej niż oczekiwano. W Polsce kampania wyborcza przynosi nowe propozycje wydatkowe

Więcej
27
sie
2019

Tygodnik ING 27.08-3.09.2019

Koniec osłabienia POLGBs. Niewielkie spowolnienie koniunktury w Polsce.

Więcej
12
sie
2019

Tygodnik ING 12-19.08.2019

Złoty pod presją. Niemcy rozważają poluzowanie fiskalne.

Więcej
22
lip
2019

Tygodnik ING 22-29.07.2019

Tygodnik ING: EBC zaczeka z obniżką stóp do września. Wzrost PKB Polski w 2kw19 poniżej 5%.

Więcej
16
lip
2019

Tygodnik ING 16-22.07.2019

CPI powyżej celu NBP.

Więcej
9
lip
2019

Tygodnik ING 9-15.07.2019

Solidne dane z USA kontrastują z rynkowymi wycenami ścieżki stóp Fed.

Więcej
2
lip
2019

Tygodnik ING 2-8.07.2019

Rosną oczekiwania na luzowanie polityk banków centralnych w lipcu. RPP nie zmieni retoryki.

Więcej
24
cze
2019

Tygodnik ING 24.06 - 1.07.2019

Krajowy przemysł odporny na globalne spowolnienie. Rynki czekają na wyniki szczytu G20.

Więcej
18
cze
2019

Tygodnik ING 18-24.06.2019

Fed zasygnalizuje obniżki stóp, ale mniej agresywne niż oczekuje rynek.

Więcej

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej