Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

Solidny wzrost zatrudnienia w USA. Zapaść niemieckiego przemysłu.

5 lip 2019

Dziś poznamy raport o kondycji amerykańskiego rynku pracy w czerwcu. Spodziewamy się solidnego wzrostu zatrudnienia o 170tys etatów, po słabym wyniku w maju (75tys.). Opublikowane dotychczas dane (raport ADP, liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych) sugerują ryzyko nieznacznie niższych wyników.

Wiadomości zagraniczne

USA: Stabilny wzrost zatrudnienia, wyższa dynamika wynagrodzeń.

 • Dziś poznamy raport o kondycji amerykańskiego rynku pracy w czerwcu. Spodziewamy się solidnego wzrostu zatrudnienia o 170tys etatów, po słabym wyniku w maju (75tys.). Opublikowane dotychczas dane (raport ADP, liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych) sugerują ryzyko nieznacznie niższych wyników. W naszej ocenie ewentualne negatywne zaskoczenia związane będą raczej z barierą w pozyskiwaniu pracowników, aniżeli pogorszeniem popytu. Stopa bezrobocia najprawdopodobniej dalej pozostanie na poziomie 3,6%.
 • Spodziewamy się niewielkiej poprawy dynamiki wynagrodzeń z 3,1% do 3,2%r/r, rynkowe prognozy wskazują na brak zmian. W kolejnych miesiącach kontynuacja tendencji wzrostowej będzie mało prawdopodobna – dynamikę ograniczać powinny negatywne efekty statystyczne w handlu detalicznym oraz hurtowym.

Niemcy: Zapaść sektora przemysłowego.

 • Dynamika zamówień w sektorze przemysłowym w Niemczech ponownie spadła w maju z -5,3% do -8,6%r/r (konsensus -6,2%). Największe spadki nastąpiły w przypadku zamówień od gospodarek spoza strefy euro, jednak  również dynamika krajowych zamówień była bardzo słaba. Dane sugerują dalszą zapaść produkcji przemysłowej w kolejnych miesiącach oraz spadek dynamiki niemieckiego PKB w 2kw poniżej 0,5%r/r.
 • Słabość niemieckiego przemysłu najprawdopodobniej wzmocni oczekiwania na kolejne działania ze strony EBC. W naszej ocenie polityka pieniężna pozostanie bez zmian podczas posiedzenia w lipcu. Rada Prezesów może podjąć decyzję o luzowaniu we wrześniu, jeżeli do tego czasu nie zobaczymy sygnałów odbicia.

Wiadomości krajowe

Sejm przyjął ustawę frankową, ale wykreślając najbardziej kosztowne dla banków przepisy

 • Przyjęta ustawa zwiększa dostęp dla do środków z Funduszu Wsparcia dla kredytobiorców hipotecznych (frankowych i złotowych) w trudnej sytuacji finansowej. Obniżono kryterium dochodowe, zwiększono wielkość wsparcia i wydłużono jego okres. Fundusz dysponuje już środkami, które wpłaciły banki w wysokości PLN600mln. Posłowie przyjęli też poprawkę, zgodnie z którą nie zostanie utworzony Fundusz Konwersji, z którego miało być finansowane przewalutowanie kredytów frankowych na złotowe. Składki na ten fundusz płaciłyby banki w wysokości 0,5% wartości swojego portfela kredytów frankowych na kwartał (ok. PLN2mld rocznie). Tym samym koszty dla sektora bankowego wprowadzonej ustawy będą znikome.
 • Dużym wyzwaniem może jednak być orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE (w lipcu lub wrześniu), który ustali linię orzeczniczą dla polskich sądów w sprawach frankowiczów. Orzeczenie to może przyspieszyć niekorzystne dla banków rozstrzygnięcia unieważniające całe umowy kredytowe indeksowane w walutach obcych, lub konwersujące je na złotowe. 

Komentarz rynkowy

 • W czwartek polskie i niemieckie obligacje kontynuowały umocnienie (odpowiednio 3 i 2pb w segmencie 10lat). Handlu Treasuries nie było z uwagi na święto w USA. €/US$ i €/US$ zakończyły dzień bez większych zmian.

Dalsze umocnienie obligacji na rynkach bazowych.

 • Dziś rano poznaliśmy kolejne złe dane z niemieckiego przemysłu. Wspiera to rynkowe oczekiwania na poluzowanie polityki EBC nawet na najbliższym posiedzeniu. Dlatego też, uważamy, że Bund umocni się na przełomie tygodnia. Dane z rynku pracy w USA powinny mieć umiarkowane przełożenie na rynki długu – potrzebny byłby naprawdę wysoki odczyt aby istotnie spadły oczekiwania na obniżkę stóp Fed w lipcu. Oczekiwania na poluzowanie polityk Fed i EBC wspierają kandydatury prezesa EBC i nowych członków Fed. Zamiany we władzach monetarnych powinny utrzymać wysoki popyt na papiery także w przyszłym tygodniu.
 • Po porannych danych z Niemiec spodziewamy się spadku €/US$ do 1,1230 do danych rynku pracy w USA. Wynik payrolls powinien być zbliżony do oczekiwań i naszym zdaniem wpłynie na rynek walutowy w ograniczony sposób. Presji na wzrost €/US$ oczekujemy jednak od przyszłego tygodnia, wraz ze zbliżającym się posiedzeniem Fed. Spodziewamy się niewielkiego ruchu - prognozujemy, że do końca roku para oscylować będzie istotnie powyżej 1,15 z uwagi na ryzyko dalszego spowolnienia w strefie euro. W 2020 spodziewamy się wzrostu kursu do 1,20.

Mocne POLGBs, €/PLN w trendzie bocznym.

 • Pod koniec tego i najprawdopodobniej również w przyszłym tygodniu POLGBs powinny śledzić zachowanie rynków bazowych. Z uwagi na korzystną strukturę podaży w tym miesiącu (na rynek napłynie ponad PLN17mld z zapadających SPW i odsetek) ew. umocnienie krajowego długu powinno być większe niż w przypadku Bunda. Do końca miesiąca prawdopodobnie dojdzie też zawężenia asset swapów o kolejne 5pb na środku i długim końcu krzywej.
 • Na przełomie tygodnia kurs €/PLN powinien utrzymać się blisko 4,24. Poranne dane z Niemiec przełożyły się na niewielką korektę / osłabienie złotego., więc przyjemnej do payrolls szanse na przełamanie wsparcia na 4,2350 nie są duże. Przy obecnych poziomach €/PLN (nie widzianych od miesięcy) można też oczekiwać zakupów euro przez krajowe podmioty niefinansowe.

Tygodnik

11
wrz
2019

Tygodnik ING 10-15.09.2019

EBC poluzuje politykę pieniężną, ale płycej niż oczekiwano. W Polsce kampania wyborcza przynosi nowe propozycje wydatkowe

Więcej
27
sie
2019

Tygodnik ING 27.08-3.09.2019

Koniec osłabienia POLGBs. Niewielkie spowolnienie koniunktury w Polsce.

Więcej
12
sie
2019

Tygodnik ING 12-19.08.2019

Złoty pod presją. Niemcy rozważają poluzowanie fiskalne.

Więcej
22
lip
2019

Tygodnik ING 22-29.07.2019

Tygodnik ING: EBC zaczeka z obniżką stóp do września. Wzrost PKB Polski w 2kw19 poniżej 5%.

Więcej
16
lip
2019

Tygodnik ING 16-22.07.2019

CPI powyżej celu NBP.

Więcej
9
lip
2019

Tygodnik ING 9-15.07.2019

Solidne dane z USA kontrastują z rynkowymi wycenami ścieżki stóp Fed.

Więcej
2
lip
2019

Tygodnik ING 2-8.07.2019

Rosną oczekiwania na luzowanie polityk banków centralnych w lipcu. RPP nie zmieni retoryki.

Więcej
24
cze
2019

Tygodnik ING 24.06 - 1.07.2019

Krajowy przemysł odporny na globalne spowolnienie. Rynki czekają na wyniki szczytu G20.

Więcej
18
cze
2019

Tygodnik ING 18-24.06.2019

Fed zasygnalizuje obniżki stóp, ale mniej agresywne niż oczekuje rynek.

Więcej
10
cze
2019

Tygodnik ING 10-17.06.2019

Stopy procentowe EBC bez zmian do połowy 2020. Słaby raport z rynku pracy USA nie zwiastuje głębokiego spowolnienia.

Więcej

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej