Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

16
lip
2019

Wydatki socjalne napędzają wzrost cen usług.

Dziś poznamy dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w USA. Spodziewamy się wzrostu pierwszego ze wskaźników o 0,3%m/m, nieco powyżej rynkowego konsensusu (0,2%). Wyższa dynamika wzrostu powinna być widoczna zwłaszcza po wyłączeniu sprzedaży samochodów oraz paliw.

Więcej
15
lip
2019

Czerwcowe dane z Polski będą słabsze z powodu efektów bazowych, impuls transferów socjalnych wciąż przed nami.

We wtorek poznamy dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w amerykańskiej gospodarce. Spodziewamy się wzrostu pierwszego ze wskaźników o 0,3%m/m, nieco powyżej rynkowego konsensusu (0,2%).

Więcej
12
lip
2019

EBC gotowy do luzowania polityki. Dziś stabilizacja wycen na rynkach długu.

Minutes z czerwcowego posiedzenia EBC wskazało, że Rada Prezesów będzie gotowa wykorzystać wszelkie możliwe instrumenty dla przeciwdziałania negatywnym skutkom rosnącej niepewności.

Więcej
11
lip
2019

Wystąpienie J.Powella wzmocniło oczekiwania na obniżki stóp Fed. Dziś CPI z USA i minutes EBC.

Wczorajsze wystąpienie prezesa Fed zostało odebrane przez uczestników rynku jako zapowiedź obniżki stóp w lipcu. J.Powell wskazał, że taki scenariusz rozważany jest przez znaczą grupę członków FOMC.

Więcej
10
lip
2019

Spadek oczekiwań na szybkie obniżki stóp Fed osłabia Treasuries. Mimo to POLGBs zyskują.

Dziś odbędzie półroczne sprawozdanie prezesa Fed w Izbie Reprezentantów Kongresu. Inwestorzy oczekiwać będą informacji dotyczących perspektyw działania Fed podczas lipcowego posiedzenia.

Więcej
9
lip
2019

Dalsze umocnienie krajowych obligacji. Dziś drugorzędne dane z USA.

Dziś poznamy indeks NFIB obrazujący koniunkturę w sektorze MSP oraz raport JOLTS opisujący przepływy na amerykańskim rynku pracy. Rynkowe prognozy wskazują na spadek pierwszego z indeksów ze 105 do 103pkt.

Więcej
8
lip
2019

Silne dane z rynku pracy w USA. Inwestorzy czekają na wystąpienia członków FOMC.

Liczba miejsc pracy w amerykańskiej gospodarce wzrosła w czerwcu o 224tys., dane za ubiegłe dwa miesiące zrewidowano nieznacznie w dół o 11tys etatów. Wynik był znacznie silniejszy od rynkowych prognoz (160tys.).

Więcej
5
lip
2019

Solidny wzrost zatrudnienia w USA. Zapaść niemieckiego przemysłu.

Dziś poznamy raport o kondycji amerykańskiego rynku pracy w czerwcu. Spodziewamy się solidnego wzrostu zatrudnienia o 170tys etatów, po słabym wyniku w maju (75tys.). Opublikowane dotychczas dane (raport ADP, liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych) sugerują ryzyko nieznacznie niższych wyników.

Więcej
4
lip
2019

RPP ciągle daleka od zmian stóp. Umocnienie na rynkach długu.

Agencja pośrednictwa rynku pracy ADP wskazała, że zatrudnienie w amerykańskim sektorze prywatnym wzrosło w czerwcu o 102tys., dodatkowo w górę o 20tys. zrewidowany został majowy szacunek.

Więcej
3
lip
2019

Gołębia kandydatura na prezesa EBC. RPP utrzyma dotychczasowe nastawienie.

Szefową Komisji Europejskiej zostanie Ursula von der Leyden – dotychczasowa Minister Obrony Niemiec i zarazem przedstawicielka centroprawicy. Prezydentem Rady Europejskiej zostanie obecny premier Belgii Charles Michel – reprezentujący frakcję liberałów.

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 10-17.06.2019

10 cze 2019

Stopy procentowe EBC bez zmian do połowy 2020. Słaby raport z rynku pracy USA nie zwiastuje głębokiego spowolnienia.

  • W ubiegłym tygodniu niemieckie obligacje kontynuowały umocnienie (4pb w przypadku Bunda). Wsparciem dla wycen długu były obawy o koniunkturę po słabszych danych z niemieckiego przemysłu. W ślad za tym zyskały POLGBs, dzięki korzystnej strukturze podaży. Rentowności spadły o ponad 10pb na długim końcu. €/US$ po słabych payrolls wzrósł ponad 1,13, a €/PLN dotarł do dołków z przełomu stycznia i lutego na 4,26.
  • Na rynkach nastąpił powiew optymizmu – USA przynajmniej na razie nie podniosą ceł na Meksyk. Zakładamy też pozytywny wydźwięk publikowanych w tym tygodniu danych. Powinno to zatrzymać spadki rentowności na rynkach bazowych. W obliczu bardzo dużego pesymizmu odnośnie globalnej koniunktury trudno liczyć na większą korektę w tym tygodniu. Inwestorzy w naszej ocenie wycenili zbyt duże obniżki stóp w USA, ale sytuacja prawdopodobnie nie zmieni się co najmniej do posiedzenia Fed w przyszłą środę. Rozczarowanie wynikami posiedzenia EBC i spekulacje o silnych obniżkach stóp w USA (np. biorąc pod uwagę rozczarowujące payrolls) sugerują utrzymanie się presji na wzrost €/US$ w najbliższych dniach. Kurs €/US$ dotarł do oporu na poziomie 1,1330. Jeżeli uda się przełamać ten poziom, to para prawdopodobnie przetestuje 1,14.
  • W tym tygodniu powinno wyhamować także umocnienie POLGBs. Wobec niezwykle korzystnej struktury podaży (wyłącznie aukcje zamiany w czerwcu, niższa podaż w 2poł19 w porównaniu z 2poł18) szanse na większą korektę są jednak jeszcze mniejsze niż na rynkach bazowych. W takim otoczeniu spodziewamy się dalszego zawężenia asset swapów (3-5bp w ciągu tygodnia-dwóch). Zmiany na krótkim końcu prawdopodobnie będą małe, bo rynek nie liczy na obniżki stóp w Polsce.
  • Krajowa sytuacja gospodarcza jest dobra, ale naszym zdaniem nie na tyle, aby uzasadnić dużo głębszy spadek €/PLN. W szczególności trudno spodziewać się wzrostu stóp procentowych w Polsce. W naszej ocenie ew. dalszy spadek kursu zatrzyma się w okolicach 4,25. Z uwagi na małe powiązania handlowe Polski z USA na tle gospodarek regionu złoty powinien również umacniać się wobec walut CEE, szczególnie HUF.

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej