Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

17
wrz
2019

Napięcia na rynkach po atakach na instalacje naftowe w Arabii Saudyjskiej. RPP niewzruszona rosnącą inflacją.

Dziś poznamy wrześniowe wyniki badania ZEW wśród analityków oraz zarządzających portfelami. Spodziewamy się niewielkich zmian wśród głównych wskaźników. Rynkowe prognozy wskazują na pogorszenie oceny bieżącej (z -13,5 do -15pkt) oraz poprawę oczekiwań z -44,1 do -38pkt.

Więcej
16
wrz
2019

Fed ostrożnie obniży stopy. Mocny wzrost inflacji w Polsce, skok CPI do ok. 4%r/r w 1kw20 coraz bardziej realny.

W środę odbędzie się posiedzenie Fed, na którym - zgodnie z oczekiwaniami rynku i naszymi własnymi – FOMC podejmie decyzję o obniżce stóp procentowych o 25pb do 1,75-2,00%. Jej celem będzie przeciwdziałanie zacieśnieniu warunków finansowych oraz globalnemu spowolnieniu gospodarczemu (spowodowanemu przedłużającymi się wojnami handlowymi) które może uderzyć w USA.

Więcej
13
wrz
2019

EBC poluzował politykę pieniężną zgodnie z oczekiwaniami, ale sygnalizując brak konsensusu w Radzie Prezesów.

Rada Prezesów EBC obniżyła stopę depozytową o 10pb do -0,5% oraz ogłosiła skup aktywów w wysokości €20mld miesięcznie, od listopada na czas nieograniczony. Zniesiony został wymóg dodatnich stóp procentowych dla obligacji korporacyjnych. Komitet zapowiedział również, że nie podwyższy stóp procentowych i nie ograniczy polityki QE dopóki inflacja HICP trwale nie wróci do poziomu 2%r/r.

Więcej
12
wrz
2019

Dzisiaj decyzja EBC, kontrowersje wokół QE.

Dzisiaj poznamy pakiet instrumentów, które wprowadzi EBC. Konsensus zakłada cięcie stopy depozytowej o 10pb, możliwość wprowadzenia programu różnicowania stopy depozytowej w zależności od wysokości rezerw banków (tzw. tieringu), wydłużenie foward guidance o 6 miesięcy do końca 2020 (zapewnienie że stopy zostaną utrzymane albo obniżone do tego czasu)

Więcej
11
wrz
2019

Posiedzenie RPP zdominuje dyskusja wokół kredytów frankowych i podwyżek płacy minimalnej.

Chiński dziennik South Morning China Post poinformował, że administracja Państwo Środka jest gotowa kupować więcej produktów rolnych z USA oraz zwiększyć dostęp do rynku dla inwestorów zagranicznych a także wzmocnić ochronę własności intelektualnej.

Więcej
10
wrz
2019

Plany ekspansji fiskalnej w Niemczech. Brytyjski parlament zawiesza obrady.

Agencja Reutera poinformowała, że rząd federalny Niemiec rozważa powołanie tzw. shadow budget pozwalającego na finansowanie inwestycji z pominięciem krajowych reguł fiskalnych. Bieżące reguły nie pozwalają na deficyt nie większy niż 0,35%PKB – zbyt mało by wdrożyć plan ministra finansów O.Scholza (€50mld odpowiadających 1,4%PKB).

Więcej
9
wrz
2019

Duża szansa na rozczarowanie mniej gołębią polityką ECB. Kolejne wydatki w programach wyborczych.

W czwartek poznamy pakiet instrumentów, które wprowadzi EBC – agencja Reutera wskazała wcześniej, że decyzje na pewno obejmą obniżkę stóp procentowych - prognozujemy spadek stopy depozytowej o 20pb, konsensus jest niższy (10pb).

Więcej
6
wrz
2019

Dziś dane z amerykańskiego rynku pracy. Słabe wyniki produkcji w Niemczech.

Dzisiaj poznamy rządowy raport z rynku pracy w sierpniu. Rynkowe prognozy wskazują na wzrost zatrudnienia o 160tys. miejsc pracy. Opublikowane dotychczas informacje wskazują duże szanse, że wzrost będzie wyższy. Raport ADP wskazał, że zatrudnienie w amerykańskim sektorze prywatnym wzrosło w sierpniu o 195tys. miejsc pracy (wobec oczekiwanych 150tys.).

Więcej
5
wrz
2019

Brexit opóźni się o 3 miesiące. Nowe wybory w UK. EBC może wstrzymać wprowadzenie QE we wrześniu.

Wczoraj Izba Gmin przegłosowała opóźnienie Brexitu o 3 miesiące (pod warunkiem zgody UE), o ile do 19 października nie uda się zawrzeć nowego porozumienia. W odpowiedzi Premier B.Johnson złożył wniosek o rozpisanie przedterminowych wyborów 15 października. Wniosek został odrzucony głosami opozycji, która chce późniejszego terminu nowych wyborów.

Więcej
4
wrz
2019

Rząd Wielkiej Brytanii utracił większość. Losy Brexitu rozstrzygną przedterminowe wybory.

Izba Gmin przegłosowała uchwałę o przejęciu dzisiejszego porządku obrad, tak aby wymusić na premierze opóźnienie Brexitu o 3 miesiące (w razie braku porozumienia z UE). Rządzących Torysów obowiązywała dyscyplina partyjna, ale 21 członków zagłosowało wraz z opozycją.

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 10-17.06.2019

10 cze 2019

Stopy procentowe EBC bez zmian do połowy 2020. Słaby raport z rynku pracy USA nie zwiastuje głębokiego spowolnienia.

  • W ubiegłym tygodniu niemieckie obligacje kontynuowały umocnienie (4pb w przypadku Bunda). Wsparciem dla wycen długu były obawy o koniunkturę po słabszych danych z niemieckiego przemysłu. W ślad za tym zyskały POLGBs, dzięki korzystnej strukturze podaży. Rentowności spadły o ponad 10pb na długim końcu. €/US$ po słabych payrolls wzrósł ponad 1,13, a €/PLN dotarł do dołków z przełomu stycznia i lutego na 4,26.
  • Na rynkach nastąpił powiew optymizmu – USA przynajmniej na razie nie podniosą ceł na Meksyk. Zakładamy też pozytywny wydźwięk publikowanych w tym tygodniu danych. Powinno to zatrzymać spadki rentowności na rynkach bazowych. W obliczu bardzo dużego pesymizmu odnośnie globalnej koniunktury trudno liczyć na większą korektę w tym tygodniu. Inwestorzy w naszej ocenie wycenili zbyt duże obniżki stóp w USA, ale sytuacja prawdopodobnie nie zmieni się co najmniej do posiedzenia Fed w przyszłą środę. Rozczarowanie wynikami posiedzenia EBC i spekulacje o silnych obniżkach stóp w USA (np. biorąc pod uwagę rozczarowujące payrolls) sugerują utrzymanie się presji na wzrost €/US$ w najbliższych dniach. Kurs €/US$ dotarł do oporu na poziomie 1,1330. Jeżeli uda się przełamać ten poziom, to para prawdopodobnie przetestuje 1,14.
  • W tym tygodniu powinno wyhamować także umocnienie POLGBs. Wobec niezwykle korzystnej struktury podaży (wyłącznie aukcje zamiany w czerwcu, niższa podaż w 2poł19 w porównaniu z 2poł18) szanse na większą korektę są jednak jeszcze mniejsze niż na rynkach bazowych. W takim otoczeniu spodziewamy się dalszego zawężenia asset swapów (3-5bp w ciągu tygodnia-dwóch). Zmiany na krótkim końcu prawdopodobnie będą małe, bo rynek nie liczy na obniżki stóp w Polsce.
  • Krajowa sytuacja gospodarcza jest dobra, ale naszym zdaniem nie na tyle, aby uzasadnić dużo głębszy spadek €/PLN. W szczególności trudno spodziewać się wzrostu stóp procentowych w Polsce. W naszej ocenie ew. dalszy spadek kursu zatrzyma się w okolicach 4,25. Z uwagi na małe powiązania handlowe Polski z USA na tle gospodarek regionu złoty powinien również umacniać się wobec walut CEE, szczególnie HUF.

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej