Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

16
lip
2019

Wydatki socjalne napędzają wzrost cen usług.

Dziś poznamy dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w USA. Spodziewamy się wzrostu pierwszego ze wskaźników o 0,3%m/m, nieco powyżej rynkowego konsensusu (0,2%). Wyższa dynamika wzrostu powinna być widoczna zwłaszcza po wyłączeniu sprzedaży samochodów oraz paliw.

Więcej
15
lip
2019

Czerwcowe dane z Polski będą słabsze z powodu efektów bazowych, impuls transferów socjalnych wciąż przed nami.

We wtorek poznamy dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w amerykańskiej gospodarce. Spodziewamy się wzrostu pierwszego ze wskaźników o 0,3%m/m, nieco powyżej rynkowego konsensusu (0,2%).

Więcej
12
lip
2019

EBC gotowy do luzowania polityki. Dziś stabilizacja wycen na rynkach długu.

Minutes z czerwcowego posiedzenia EBC wskazało, że Rada Prezesów będzie gotowa wykorzystać wszelkie możliwe instrumenty dla przeciwdziałania negatywnym skutkom rosnącej niepewności.

Więcej
11
lip
2019

Wystąpienie J.Powella wzmocniło oczekiwania na obniżki stóp Fed. Dziś CPI z USA i minutes EBC.

Wczorajsze wystąpienie prezesa Fed zostało odebrane przez uczestników rynku jako zapowiedź obniżki stóp w lipcu. J.Powell wskazał, że taki scenariusz rozważany jest przez znaczą grupę członków FOMC.

Więcej
10
lip
2019

Spadek oczekiwań na szybkie obniżki stóp Fed osłabia Treasuries. Mimo to POLGBs zyskują.

Dziś odbędzie półroczne sprawozdanie prezesa Fed w Izbie Reprezentantów Kongresu. Inwestorzy oczekiwać będą informacji dotyczących perspektyw działania Fed podczas lipcowego posiedzenia.

Więcej
9
lip
2019

Dalsze umocnienie krajowych obligacji. Dziś drugorzędne dane z USA.

Dziś poznamy indeks NFIB obrazujący koniunkturę w sektorze MSP oraz raport JOLTS opisujący przepływy na amerykańskim rynku pracy. Rynkowe prognozy wskazują na spadek pierwszego z indeksów ze 105 do 103pkt.

Więcej
8
lip
2019

Silne dane z rynku pracy w USA. Inwestorzy czekają na wystąpienia członków FOMC.

Liczba miejsc pracy w amerykańskiej gospodarce wzrosła w czerwcu o 224tys., dane za ubiegłe dwa miesiące zrewidowano nieznacznie w dół o 11tys etatów. Wynik był znacznie silniejszy od rynkowych prognoz (160tys.).

Więcej
5
lip
2019

Solidny wzrost zatrudnienia w USA. Zapaść niemieckiego przemysłu.

Dziś poznamy raport o kondycji amerykańskiego rynku pracy w czerwcu. Spodziewamy się solidnego wzrostu zatrudnienia o 170tys etatów, po słabym wyniku w maju (75tys.). Opublikowane dotychczas dane (raport ADP, liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych) sugerują ryzyko nieznacznie niższych wyników.

Więcej
4
lip
2019

RPP ciągle daleka od zmian stóp. Umocnienie na rynkach długu.

Agencja pośrednictwa rynku pracy ADP wskazała, że zatrudnienie w amerykańskim sektorze prywatnym wzrosło w czerwcu o 102tys., dodatkowo w górę o 20tys. zrewidowany został majowy szacunek.

Więcej
3
lip
2019

Gołębia kandydatura na prezesa EBC. RPP utrzyma dotychczasowe nastawienie.

Szefową Komisji Europejskiej zostanie Ursula von der Leyden – dotychczasowa Minister Obrony Niemiec i zarazem przedstawicielka centroprawicy. Prezydentem Rady Europejskiej zostanie obecny premier Belgii Charles Michel – reprezentujący frakcję liberałów.

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 18-24.06.2019

18 cze 2019

Fed zasygnalizuje obniżki stóp, ale mniej agresywne niż oczekuje rynek.

  • W ubiegłym tygodniu zmiany na bazowych rynkach obligacji były niewielkie. POLGBs umocniły się jednak na całej krzywej (6-9pb) – to prawdopodobnie stop loss po aukcji zamiany. €/US$ zanotował spadek do 1,12 po udanych danych z amerykańskiej gospodarki. Spadek €/PLN wyhamował ponad 4,2550.
  • W naszej ocenie dane z USA potwierdzają, że rynki zbyt mocno grają na obniżki stóp w USA. Koniunktura w amerykańskiej gospodarce nie uzasadnia ponad dwóch obniżek stóp Fed, co w tej chwili wyceniają stawki rynku pieniężnego. Tym niemniej pole do wzrostu rentowności na rynkach bazowych ograniczają wydarzenia geopolityczne m.in. napięcia na linii USA – Iran po atakach na tankowce w cieśnienie Ormuz oraz między USA i Niemcami po uwagach D.Trumpa o nałożeniu sankcji w związku z budową North Stream II. W naszej ocenie korekta na Treasuries nie przekroczy 10pb i 7 w przypadku Bunda.
  • W tym tygodniu spodziewamy się pogłębienia spadku €/US$ do ostatnich dołków na 1,11. Z jednej strony liczymy na mniej łagodny przekaz z Fed niż wycenia to rynek, z drugiej możliwe są negatywne zaskoczenia danymi o koniunkturze ze strefy euro. Tegoroczne dołki na €/US$ są już jednak prawdopodobnie za nami. W 2poł19 spodziewamy się stopniowego wzrostu pary do 1,15 wraz z osłabieniem koniunktury w USA.
  • Z uwagi na sytuację na rynkach bazowych w tym tygodniu umocnienie POLGBs prawdopodobnie wyhamuje. Bardzo korzystna sytuacja podażowa (do końca miesiąca nie będzie aukcji sprzedaży) nie wskazuje jednak aby miało dojść do większej korekty, szczególnie na długim końcu. Liczymy raczej na wzrost IRS i zawężenie asset swapów (3-5pb na długim końcu) – rynek zaczął wyceniać obniżki stóp w Polsce, co wobec poluzowania fiskalnego jest to mało prawdopodobne.
  • Krajowa sytuacja gospodarcza jest dobra, ale naszym zdaniem nie na tyle, aby uzasadnić dużo głębszy spadek €/PLN. Korekcie / osłabieniu złotego powinien sprzyjać również przekaz z Fed. W efekcie spodziewamy się wahań w przedziale 4,24-4,28.

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej