Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

16
lip
2019

Wydatki socjalne napędzają wzrost cen usług.

Dziś poznamy dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w USA. Spodziewamy się wzrostu pierwszego ze wskaźników o 0,3%m/m, nieco powyżej rynkowego konsensusu (0,2%). Wyższa dynamika wzrostu powinna być widoczna zwłaszcza po wyłączeniu sprzedaży samochodów oraz paliw.

Więcej
15
lip
2019

Czerwcowe dane z Polski będą słabsze z powodu efektów bazowych, impuls transferów socjalnych wciąż przed nami.

We wtorek poznamy dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w amerykańskiej gospodarce. Spodziewamy się wzrostu pierwszego ze wskaźników o 0,3%m/m, nieco powyżej rynkowego konsensusu (0,2%).

Więcej
12
lip
2019

EBC gotowy do luzowania polityki. Dziś stabilizacja wycen na rynkach długu.

Minutes z czerwcowego posiedzenia EBC wskazało, że Rada Prezesów będzie gotowa wykorzystać wszelkie możliwe instrumenty dla przeciwdziałania negatywnym skutkom rosnącej niepewności.

Więcej
11
lip
2019

Wystąpienie J.Powella wzmocniło oczekiwania na obniżki stóp Fed. Dziś CPI z USA i minutes EBC.

Wczorajsze wystąpienie prezesa Fed zostało odebrane przez uczestników rynku jako zapowiedź obniżki stóp w lipcu. J.Powell wskazał, że taki scenariusz rozważany jest przez znaczą grupę członków FOMC.

Więcej
10
lip
2019

Spadek oczekiwań na szybkie obniżki stóp Fed osłabia Treasuries. Mimo to POLGBs zyskują.

Dziś odbędzie półroczne sprawozdanie prezesa Fed w Izbie Reprezentantów Kongresu. Inwestorzy oczekiwać będą informacji dotyczących perspektyw działania Fed podczas lipcowego posiedzenia.

Więcej
9
lip
2019

Dalsze umocnienie krajowych obligacji. Dziś drugorzędne dane z USA.

Dziś poznamy indeks NFIB obrazujący koniunkturę w sektorze MSP oraz raport JOLTS opisujący przepływy na amerykańskim rynku pracy. Rynkowe prognozy wskazują na spadek pierwszego z indeksów ze 105 do 103pkt.

Więcej
8
lip
2019

Silne dane z rynku pracy w USA. Inwestorzy czekają na wystąpienia członków FOMC.

Liczba miejsc pracy w amerykańskiej gospodarce wzrosła w czerwcu o 224tys., dane za ubiegłe dwa miesiące zrewidowano nieznacznie w dół o 11tys etatów. Wynik był znacznie silniejszy od rynkowych prognoz (160tys.).

Więcej
5
lip
2019

Solidny wzrost zatrudnienia w USA. Zapaść niemieckiego przemysłu.

Dziś poznamy raport o kondycji amerykańskiego rynku pracy w czerwcu. Spodziewamy się solidnego wzrostu zatrudnienia o 170tys etatów, po słabym wyniku w maju (75tys.). Opublikowane dotychczas dane (raport ADP, liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych) sugerują ryzyko nieznacznie niższych wyników.

Więcej
4
lip
2019

RPP ciągle daleka od zmian stóp. Umocnienie na rynkach długu.

Agencja pośrednictwa rynku pracy ADP wskazała, że zatrudnienie w amerykańskim sektorze prywatnym wzrosło w czerwcu o 102tys., dodatkowo w górę o 20tys. zrewidowany został majowy szacunek.

Więcej
3
lip
2019

Gołębia kandydatura na prezesa EBC. RPP utrzyma dotychczasowe nastawienie.

Szefową Komisji Europejskiej zostanie Ursula von der Leyden – dotychczasowa Minister Obrony Niemiec i zarazem przedstawicielka centroprawicy. Prezydentem Rady Europejskiej zostanie obecny premier Belgii Charles Michel – reprezentujący frakcję liberałów.

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 24.06 - 1.07.2019

24 cze 2019

Krajowy przemysł odporny na globalne spowolnienie. Rynki czekają na wyniki szczytu G20.

  • Rynki długu kontynuowały umocnienie w ubiegłym tygodniu (ok 5pb w segmencie 10lat). Na możliwość luzowania wskazały zarówno komentarze szefa EBC, jak i przekaz po ostatnim posiedzeniu Fed. Większe pole do luzowania ma Rezerwa Federalna, więc inwestorzy pozbywali się równolegle dolara - €/US$ wzrósł do 1,14. Zmiany POLGBs były niewielkie, a €/PLN wahał się wokół 4,26.
  • W naszej ocenie niepewność co do wyników rozpoczynającego się w piątek szczytu G20, jak i napięć między USA i Iranem utrzyma rentowności niemieckich i amerykańskich obligacji na niskim poziomie w tym tygodniu. Ryzyko dalszej eskalacji wojen handlowych oceniamy jako wysokie, więc od przyszłego tygodnia oczekujemy raczej dalszego umocnienia obligacji.
  • Ww. ryzyka powinny zahamować wzrost €/US$ w tym tygodniu. W razie niepowodzenia rozmów handlowych USA i Chin bardziej prawdopodobny jest spadek €/US$. W przyszłym tygodniu liczymy na powrót pary do 1,1250. Nadchodzące spowolnienie w USA będzie skutkować oczekiwaniami na obniżki stóp w zasadzie bez względu na retorykę Fed. W 2poł19 spodziewamy się stopniowego wzrostu pary do 1,15 wraz z osłabieniem koniunktury w USA.
  • Wynik wyborów w Turcji, a właściwie uznanie ich przez władze, prawdopodobnie przełożą się na wzrost popytu na aktywa rynków wschodzących. Będzie to jednak bardziej premiować waluty rynków wschodzących o wyższych stopach, a nie złotego. Co więcej obawy co do wyniku szczytu G20 nie sprzyjają większemu wzrostowi optymizmu na rynkach. W naszej ocenie kurs €/PLN do końca tygodnia utrzyma się blisko 4,2550.
  • W tym tygodniu spodziewamy się dalszego zawężenia złotowych asset swapów (3-5pb na długim końcu). Ostatnia aukcja sprzedaży miała miejsce pod koniec kwietnia, co wobec popytu ze strony krajowych banków skutkuje spadkiem rentowności. Ponadto szanse na większy spadek złotowych IRS są małe, bo inwestorzy musieliby wyceniać obniżki stóp w Polsce, co wobec poluzowania fiskalnego jest mało prawdopodobne.
  • Zapraszamy również do lektury naszej publikacji Monitoring. Szczegółowo przedstawiamy w niej nasze prognozy dotyczące gospodarki globalnej oraz Polski.  

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej