Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

16
lip
2019

Wydatki socjalne napędzają wzrost cen usług.

Dziś poznamy dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w USA. Spodziewamy się wzrostu pierwszego ze wskaźników o 0,3%m/m, nieco powyżej rynkowego konsensusu (0,2%). Wyższa dynamika wzrostu powinna być widoczna zwłaszcza po wyłączeniu sprzedaży samochodów oraz paliw.

Więcej
15
lip
2019

Czerwcowe dane z Polski będą słabsze z powodu efektów bazowych, impuls transferów socjalnych wciąż przed nami.

We wtorek poznamy dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w amerykańskiej gospodarce. Spodziewamy się wzrostu pierwszego ze wskaźników o 0,3%m/m, nieco powyżej rynkowego konsensusu (0,2%).

Więcej
12
lip
2019

EBC gotowy do luzowania polityki. Dziś stabilizacja wycen na rynkach długu.

Minutes z czerwcowego posiedzenia EBC wskazało, że Rada Prezesów będzie gotowa wykorzystać wszelkie możliwe instrumenty dla przeciwdziałania negatywnym skutkom rosnącej niepewności.

Więcej
11
lip
2019

Wystąpienie J.Powella wzmocniło oczekiwania na obniżki stóp Fed. Dziś CPI z USA i minutes EBC.

Wczorajsze wystąpienie prezesa Fed zostało odebrane przez uczestników rynku jako zapowiedź obniżki stóp w lipcu. J.Powell wskazał, że taki scenariusz rozważany jest przez znaczą grupę członków FOMC.

Więcej
10
lip
2019

Spadek oczekiwań na szybkie obniżki stóp Fed osłabia Treasuries. Mimo to POLGBs zyskują.

Dziś odbędzie półroczne sprawozdanie prezesa Fed w Izbie Reprezentantów Kongresu. Inwestorzy oczekiwać będą informacji dotyczących perspektyw działania Fed podczas lipcowego posiedzenia.

Więcej
9
lip
2019

Dalsze umocnienie krajowych obligacji. Dziś drugorzędne dane z USA.

Dziś poznamy indeks NFIB obrazujący koniunkturę w sektorze MSP oraz raport JOLTS opisujący przepływy na amerykańskim rynku pracy. Rynkowe prognozy wskazują na spadek pierwszego z indeksów ze 105 do 103pkt.

Więcej
8
lip
2019

Silne dane z rynku pracy w USA. Inwestorzy czekają na wystąpienia członków FOMC.

Liczba miejsc pracy w amerykańskiej gospodarce wzrosła w czerwcu o 224tys., dane za ubiegłe dwa miesiące zrewidowano nieznacznie w dół o 11tys etatów. Wynik był znacznie silniejszy od rynkowych prognoz (160tys.).

Więcej
5
lip
2019

Solidny wzrost zatrudnienia w USA. Zapaść niemieckiego przemysłu.

Dziś poznamy raport o kondycji amerykańskiego rynku pracy w czerwcu. Spodziewamy się solidnego wzrostu zatrudnienia o 170tys etatów, po słabym wyniku w maju (75tys.). Opublikowane dotychczas dane (raport ADP, liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych) sugerują ryzyko nieznacznie niższych wyników.

Więcej
4
lip
2019

RPP ciągle daleka od zmian stóp. Umocnienie na rynkach długu.

Agencja pośrednictwa rynku pracy ADP wskazała, że zatrudnienie w amerykańskim sektorze prywatnym wzrosło w czerwcu o 102tys., dodatkowo w górę o 20tys. zrewidowany został majowy szacunek.

Więcej
3
lip
2019

Gołębia kandydatura na prezesa EBC. RPP utrzyma dotychczasowe nastawienie.

Szefową Komisji Europejskiej zostanie Ursula von der Leyden – dotychczasowa Minister Obrony Niemiec i zarazem przedstawicielka centroprawicy. Prezydentem Rady Europejskiej zostanie obecny premier Belgii Charles Michel – reprezentujący frakcję liberałów.

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 2-8.07.2019

2 lip 2019

Rosną oczekiwania na luzowanie polityk banków centralnych w lipcu. RPP nie zmieni retoryki.

  • W poniedziałek dane z amerykańskiej gospodarki potwierdziły, że obawy inwestorów o koniunkturę w USA mogą być przesadzone. W efekcie kurs €/US$ obniżył się z blisko 1,14 do 1,13. Zmiany rentowności Treasuries były niewielkie. Rentowności niemieckich dziesięciolatek po raz kolejny spadły na historycznie najniższe poziomy (-0.36%) – najprawdopodobniej z uwagi na rosnące oczekiwania odnośnie szans na wprowadzenie nowego programu QE. Kurs €/PLN nie był w stanie przełamać wsparcia na 4,24, a POLGBs zyskały 1-3pb.
  • Mała reakcja rynków długu na wczorajsze dane z USA pokazuje, że inwestorzy dalej oczekują łagodzenia polityki pieniężnej przez główne banki centralne podczas lipcowych posiedzeń. Dlatego spodziewamy się utrzymania niskich rentowności na rynkach bazowych do końca tygodnia. Publikowane w piątek payrolls powinny być neutralne dla wycen.
  • Uważamy również, że para €/US$ w najbliższych dniach utrzyma się w trendzie bocznym. Presji na wzrost €/US$ oczekujemy bliżej lipcowego posiedzenia Fed. W tym roku nie spodziewamy się jednak wzrostu pary istotnie powyżej 1,15 z uwagi na ryzyko dalszego spowolnienia w strefie euro. Wzrostu do 1,20 oczekujemy raczej w 2020.
  • W naszej ocenie pole do spadku €/PLN jest bliskie wyczerpania, a wsparcie na 4,24 powinno się utrzymać. W krajowej gospodarce pojawiają się symptomy spowolnienia (budownictwo, transport), więc nawet w razie dalszego wzrostu inflacji realne szanse na podwyżki stóp NBP są małe. Zachowanie bazowych rynków długu pokazuje też, że inwestorzy ciągle obawiają się eskalacji wojen handlowych.
  • Wzrost CPI w naszej ocenie nie zmienia istotnie perspektyw POLGBs. Inwestorzy zagraniczni prawdopodobnie nawet przy niższym odczycie kontynuowaliby wyzbywanie się SPW. Popyt na krajowy dług zapewnią naszym zdaniem krajowe banki. Dane pokazują wysoki wzrost depozytów, które zostaną ulokowane w krajowych papierach. Dlatego w dalszym ciągu liczymy na zawężenie się asset swapów, w tym tygodniu o kolejne 3-5pb na długim końcu.

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej