Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

16
lip
2019

Wydatki socjalne napędzają wzrost cen usług.

Dziś poznamy dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w USA. Spodziewamy się wzrostu pierwszego ze wskaźników o 0,3%m/m, nieco powyżej rynkowego konsensusu (0,2%). Wyższa dynamika wzrostu powinna być widoczna zwłaszcza po wyłączeniu sprzedaży samochodów oraz paliw.

Więcej
15
lip
2019

Czerwcowe dane z Polski będą słabsze z powodu efektów bazowych, impuls transferów socjalnych wciąż przed nami.

We wtorek poznamy dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w amerykańskiej gospodarce. Spodziewamy się wzrostu pierwszego ze wskaźników o 0,3%m/m, nieco powyżej rynkowego konsensusu (0,2%).

Więcej
12
lip
2019

EBC gotowy do luzowania polityki. Dziś stabilizacja wycen na rynkach długu.

Minutes z czerwcowego posiedzenia EBC wskazało, że Rada Prezesów będzie gotowa wykorzystać wszelkie możliwe instrumenty dla przeciwdziałania negatywnym skutkom rosnącej niepewności.

Więcej
11
lip
2019

Wystąpienie J.Powella wzmocniło oczekiwania na obniżki stóp Fed. Dziś CPI z USA i minutes EBC.

Wczorajsze wystąpienie prezesa Fed zostało odebrane przez uczestników rynku jako zapowiedź obniżki stóp w lipcu. J.Powell wskazał, że taki scenariusz rozważany jest przez znaczą grupę członków FOMC.

Więcej
10
lip
2019

Spadek oczekiwań na szybkie obniżki stóp Fed osłabia Treasuries. Mimo to POLGBs zyskują.

Dziś odbędzie półroczne sprawozdanie prezesa Fed w Izbie Reprezentantów Kongresu. Inwestorzy oczekiwać będą informacji dotyczących perspektyw działania Fed podczas lipcowego posiedzenia.

Więcej
9
lip
2019

Dalsze umocnienie krajowych obligacji. Dziś drugorzędne dane z USA.

Dziś poznamy indeks NFIB obrazujący koniunkturę w sektorze MSP oraz raport JOLTS opisujący przepływy na amerykańskim rynku pracy. Rynkowe prognozy wskazują na spadek pierwszego z indeksów ze 105 do 103pkt.

Więcej
8
lip
2019

Silne dane z rynku pracy w USA. Inwestorzy czekają na wystąpienia członków FOMC.

Liczba miejsc pracy w amerykańskiej gospodarce wzrosła w czerwcu o 224tys., dane za ubiegłe dwa miesiące zrewidowano nieznacznie w dół o 11tys etatów. Wynik był znacznie silniejszy od rynkowych prognoz (160tys.).

Więcej
5
lip
2019

Solidny wzrost zatrudnienia w USA. Zapaść niemieckiego przemysłu.

Dziś poznamy raport o kondycji amerykańskiego rynku pracy w czerwcu. Spodziewamy się solidnego wzrostu zatrudnienia o 170tys etatów, po słabym wyniku w maju (75tys.). Opublikowane dotychczas dane (raport ADP, liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych) sugerują ryzyko nieznacznie niższych wyników.

Więcej
4
lip
2019

RPP ciągle daleka od zmian stóp. Umocnienie na rynkach długu.

Agencja pośrednictwa rynku pracy ADP wskazała, że zatrudnienie w amerykańskim sektorze prywatnym wzrosło w czerwcu o 102tys., dodatkowo w górę o 20tys. zrewidowany został majowy szacunek.

Więcej
3
lip
2019

Gołębia kandydatura na prezesa EBC. RPP utrzyma dotychczasowe nastawienie.

Szefową Komisji Europejskiej zostanie Ursula von der Leyden – dotychczasowa Minister Obrony Niemiec i zarazem przedstawicielka centroprawicy. Prezydentem Rady Europejskiej zostanie obecny premier Belgii Charles Michel – reprezentujący frakcję liberałów.

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 9-15.07.2019

9 lip 2019

Solidne dane z USA kontrastują z rynkowymi wycenami ścieżki stóp Fed.

  • Najważniejszym wydarzeniem na rynkach podczas ubiegłego tygodnia były dane z rynku pracy w USA. Lepszy od oczekiwań odczyt i niska płynność wywołały spadek €/US$ blisko 1,12 oraz wzrost rentowności obligacji. Na początku tygodnia Bundy odrobiły straty prawie w całości, ale 10-letnie Treasuries są słabsze o 6pb w porównaniu ze środą (dzień przed publikacją nie odbywał się handel). POLGBs osłabiły się o 1-2pb, a €/PLN wzrósł ponad 4,25.
  • W tym tygodniu inwestorzy będą śledzić wystąpienia członków Fed, szczególnie sprawozdanie prezesa J.Powella w środę. Inwestorzy w dalszym ciągu wyceniają agresywny scenariusz obniżek stóp w USA. W połączeniu ze słabymi danymi ze strefy euro sugeruje to utrzymanie się rentowności na rynkach bazowych na niskim poziomie lub dalsze spadki.
  • Do końca tygodnia kurs €/US$ powinien utrzymać się blisko 1,12. Odbywające się w tym tygodniu wystąpienia członków Fed najprawdopodobniej nie dostarczą konkretnych wskazówek co do kolejnych posunięć komitetu, wiec inwestorzy nadal wyceniać będą szybkie obniżki stóp. Słabe dane makro ze strefy euro nie dają jednak perspektyw na korektę i wzrost kursu.
  • Niska podaż POLGBs w połączeniu z popytem ze strony krajowych banków sugeruje dalsze zawężenie asset swapów. Do końca miesiąca oczekujemy kompresji spreadów o kolejne 5pb na długim końcu. Złotowe stawki IRS są już obecnie na bardzo niskim poziomie, dalszy spadek wymagałby oczekiwań na szybkie obniżki stóp RPP. Wobec poluzowania fiskalnego jest to jednak mało prawdopodobny scenariusz.
  • W naszej ocenie w tym tygodniu kurs €/PLN utrzyma się blisko 4,24. Oczekiwania na obniżki stóp Fed spadły, co powinno ograniczyć popyt na waluty rynków wschodzących. W najbliższych dniach para prawdopodobnie znajdzie się w trendzie bocznym w zakresie 4,2350-28.

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej