Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

21
paź
2019

Kolejne opóźnienie Brexit. W tym tygodniu posiedzenie EBC oraz indeksy PMI.

W sobotę brytyjski parlament odmówił głosowania nad nowym porozumieniem między Wielką Brytanią i Unią Europejską. Zamiast tego przegłosował tzw. poprawkę Letwina, zgodnie z którą takie głosowanie odbędzie się dopiero po tym, jak posłowie zapoznają się z całą legislacją związaną z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE.

Więcej
18
paź
2019

Małe szanse na ratyfikację porozumienia w sprawie Brexitu w Izbie Gmin. Odbicie krajowej produkcji przemysłowej.

Premier Wielkiej Brytanii B.Johnson uzgodnił nowe porozumienie z Unią Europejską. Jest ono zbliżone do porozumienia T.May, z tą różnicą że gwarancje braku twardej granicy między Republiką Irlandii a Irlandią Północną będą dotyczyć tylko tej ostatniej a nie całej Wielkiej Brytanii (tzw. Ireland only backstop).

Więcej
17
paź
2019

Kolejne symptomy pogorszenia koniunktury w USA. Nadal bez porozumienia w sprawie Brexit.

Wrześniowe dane o sprzedaży detalicznej zaskoczyły negatywnie. Główny indeks spadł o 0,3%m/m, podczas gdy oczekiwano wzrostu w podobnej skali. Wolumen opisujący cześć bazową tj. z wyłączeniem sprzedaży aut i paliw, pozostał na zbliżonym poziomie do poprzedniego miesiąca.

Więcej
16
paź
2019

MFW obniża prognozy światowego wzrostu. W Polsce dalszy wzrost cen usług.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) oczekuje, że dynamika globalnego wzrostu PKB w 2019 spadnie z 3,6% do 3,0% r/r – poziom ten często traktowany jest jako recesyjny. Również odbicie dynamiki wzrostu w 2020 będzie stosunkowo słabe – fundusz prognozuje wzrost rzędu 3,4%r/r.

Więcej
15
paź
2019

Dalsze pogorszenie w europejskim przemyśle. Wynik wyborów w Polsce bez wpływu na rynki.

Dynamika produkcji przemysłowej w strefie euro spadła w sierpniu z -2,1% do -2,8%r/r. Wcześniej pogorszenie sygnalizowały słabe dane z głównych gospodarek. Słaby wynik generował m.in. francuski przemysł rafineryjny.

Więcej
14
paź
2019

Wynik wyborów zgodny z oczekiwaniami, bez wpływu na rynki.

Administracja Chin zobowiązała się powiększyć zakupy surowców rolnych z USA o US$40-50mld rocznie. Amerykanie zdecydowali natomiast o wstrzymaniu się z podwyżkami ceł z 25 na 30% na dobra konsumenckie o wartości US$250mld, które miały obowiązywać od jutra.

Więcej
11
paź
2019

Porozumienie dotyczące Brexit możliwe do końca miesiąca. Silny opór wewnątrz EBC przed dalszym luzowaniem polityki.

Premier Wielkiej Brytanii B.Johnson oraz Republiki Irlandii L.Varadkar stwierdzili, że możliwe jest porozumienie ws. warunków wyjścia z UE do końca października. Dziś odbędzie się dodatkowe spotkanie brytyjskiego ministra spraw zagranicznych oraz głównego negocjatora ze strony UE.

Więcej
10
paź
2019

Rozpoczyna się kolejna runda rozmów handlowych USA i Chin. Koniunktura w europejskim przemyśle ciągle słaba.

Dzisiaj rozpocznie się runda negocjacji handlowych miedzy USA, a Chinami. Istotne wiadomości mogą pojawić się na przełomie tygodnia. Informacje napływające w bieżącym tygodniu wskazują na niskie szanse na bardziej rozbudowane porozumienie. Władze Chin dalej wskazują, że możliwe jest porozumienie dotyczące warunków eksportu surowców rolnych do Państwa Środka.

Więcej
9
paź
2019

Brak postępów w rozmowach USA i Chin oraz Wielkiej Brytanii i UE.

Prezes Fed zapowiedział, że bank rozpocznie wkrótce operacje mające na celu dostarczanie płynności na rynek. Według jego deklaracji Rezerwa Federalna będzie skupować bony rządowe (T-bills) z krótkiego końca amerykańskiej krzywej w odpowiedzi na problemy z funkcjonowaniem rynku repo. W odróżnieniu od operacji QE program nie obejmie obligacji z długiego końca krzywej.

Więcej
8
paź
2019

Dalszy spadek produkcji przemysłowej w Niemczech. USA utrzyma sankcje przeciw chińskim firmom.

Dynamika produkcji przemysłowej w Niemczech wzrosła nieznacznie w sierpniu z -4,2% do -4%r/r. Podobnie kształtowały się rynkowe prognozy (-4,3%). Najsilniejsze spadki objęły produkcję energii (-16,5%r/r) oraz nietrwałych dóbr konsumpcyjnych (-12,1%). Równolegle dynamika produkcji towarów inwestycyjnych oraz dóbr pośrednich zaczęła odbijać po kilkunastu miesiącach spadków.

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 16-22.07.2019

16 lip 2019

CPI powyżej celu NBP.

  • W ubiegłym tygodniu bardzo agresywne oczekiwania rynków na poluzowanie polityk Fed i EBC (np. ponad 75pb obniżek stóp w USA w tym roku) zostały skonfrontowane z serią wystąpień i minutes obu instytucji. Chociaż przekaz tych ostatnich był gołębi (sugerując nieodległe luzowanie), to nie sprostał oczekiwaniom rynków. Efektem była korekta na bazowych rynkach długu (rentowność Bunda wzrosła prawie o 20pb), która jednak w niewielkim stopniu wpłynęła na POLGBs (+6bp w segmencie 10lat). Zmienność na rynku walutowym była mniejsza - €/US$ obniżył się z 1,14 do 1,1280, a €/PLN wzrósł z 4,24 do 4,27.
  • Spodziewamy się, że tym tygodniu rynki długu znajdą się w trendzie bocznym lub zanotują niewielkie umocnienie (do 7pb na długim końcu). W obliczu cementowania oczekiwań na działania Fed (mówimy raczej o cięciu o 25pb w lipcu i kolejnych 25pb po wakacjach), wzrost rentowności nie powinien być kontynuowany. Publikowane w tym tygodniu dane (głownie z USA) najprawdopodobniej tego obrazu nie zmienią. W naszej ocenie w tym tygodniu kurs €/US$ przetestuje opór 1,1320-1350, a przed najbliższym posiedzeniem Fed (31 lipca) zbliży się do 1,15. Poza spekulacjami o obniżkach stóp Fed pojawiły się raporty sugerujące, że USA (prezydent Trump) mogą w niedługim czasie zdecydować się na interwencje walutowe służące osłabieniu dolara. Spodziewamy się że €/US$ utrzyma się poniżej 1,15 w tym roku. Większej deprecjacji dolara oczekujemy raczej w 2020, wraz z postępującym spowolnieniem w USA.
  • W naszej ocenie do końca miesiąca złotowe asset swapy na długim końcu zawężą się o kolejne 5pb i nawet 15pb do końca roku. Odzwierciedla to silny popyt ze strony krajowych banków – lokują na rynku środki z napływających do nich depozytów. Podaż w 2poł19 będzie z kolei nieco mniejsza niż w analogicznym okresie tego roku. W ciągu tygodnia kurs €/PLN powinien zbliżyć się do 4,25. Mimo przeceny na rynkach długu waluty CEE pozostały wczoraj stabilne, co powinno zachęcić inwestorów do zajmowania krótkoterminowych pozycji na umocnienie m.in. złotego. Złotego premiuje stabilna polityka NBP wobec istotnych szans na poluzowanie przez główne banki centralne.

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej