Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

21
sie
2019

Upadek rządu we Włoszech. Poprawa koniunktury w krajowym przemyśle po czerwcu.

Premier Włoch G.Conte podał się wczoraj do dymisji, uprzedzając głosowanie o wotum nieufności. Dziś prezydent S.Matarella rozpocznie konsultacje mające na celu utworzenie alternatywnej koalicji.

Więcej
20
sie
2019

Plany ekspansji fiskalnej w Niemczech w reakcji na techniczną recesję. Wzrost dynamiki płac w Polsce po słabym czerwcu.

Minister Finansów O.Scholz zasugerował, że Niemcy są skłonni powiększyć wydatki o €50mld i wejść w deficyt budżetowy (ok 1,5%PKB) w momencie przedłużania się spowolnienia.

Więcej
19
sie
2019

Słaba koniunktura w strefie euro. Odbicie w danych z Polski po słabym czerwcu.

W tym tygodniu rynkową uwagę przyciągnie doroczna konferencja Fed w Jackson Hole. Wśród prelegentów znajdą się prezesi głównych banków centralnych, nie znamy jednak jeszcze agendy ich wystąpień.

Więcej
16
sie
2019

EBC zapowiada silny pakiet działań we wrześniu. Wzrost inflacji bazowej w Polsce prawdopodobnie spowolni.

Prezes Banku Finlandii O.Rehn zapowiedział, że we wrześniu przygotowany zostanie silny pakiet rozwiązań łagodzących politykę pieniężną, który przebije bieżące rynkowe oczekiwania.

Więcej
13
sie
2019

Przecena walut rynków wschodzących trwa. Dalszy spadek indeksu ZEW.

Dziś poznamy amerykańskie dane o inflacji CPI w lipcu – spodziewamy się stabilizacji dynamiki na poziomie 1,6%r/r, poniżej rynkowego konsensusu (1,7%). Również struktura pozostanie zbliżona do ubiegłego miesiąca – inflacja bazowa dalej utrzyma dynamikę 2,1%, a pomniejsze zmiany widoczne będą w przypadku cen paliw i żywności.

Więcej
12
sie
2019

Koniunktura w USA ciągle bardzo dobra. Wzrost cen usług w Polsce.

We wtorek poznamy amerykańskie dane o inflacji CPI w lipcu – spodziewamy się stabilizacji dynamiki na poziomie 1,6%r/r, poniżej rynkowego konsensusu (1,7%). Również struktura pozostanie zbliżona do ubiegłego miesiąca – inflacja bazowa dalej utrzyma dynamikę 2,1%, a pomniejsze zmiany widoczne będą w przypadku cen paliw i żywności.

Więcej
9
sie
2019

Rząd Niemiec rozważa zmianę polityki budżetowej. Możliwy upadek rządu we Włoszech.

Niemiecki dziennik Bild poinformował, że rząd federalny skłonny jest odejść od polityki zrównoważonego budżetu dla stymulowania inwestycji wspierających ochronę klimatu oraz edukację, opierając się na anonimowych źródłach. Materializacja takiego scenariusza prawdopodobnie oznaczać będzie pojawienie się deficytu w 2020.

Więcej
8
sie
2019

Kolejny dzień spokoju na rynkach. Poprawa chińskiego eksportu może być nietrwała.

Dynamika chińskiego eksportu wzrosła z -1,3% do 3,3%r/r (konsensus -1%), import odbił z -7,4% do -5,6%r/r (konsensus -9%). Zaskoczenie związane jest jednak głównie z obrotem surowcami energetycznymi np. ropą naftową, węglem oraz produkty rolnymi, czy nawozami.

Więcej
7
sie
2019

Załamanie w niemieckim przetwórstwie. FOMC najprawdopodobniej nie zdecyduje się na agresywne obniżki stóp w 2poł19.

Dynamika produkcji przemysłowej w Niemczech spadła w czerwcu z -3,7% do -5,3%r/r, istotnie poniżej rynkowych prognoz (-3,1%). Słabe wyniki widoczne były wśród wszystkich branż.

Więcej
6
sie
2019

USA uznaje Chiny manipulatorem walutowym. Waluty EM pod presją.

Bezpośrednią przyczyną tej decyzji jest brak obrony przez Chiny wartości juana w ostatnich dniach, przez co kurs USD/CNY osiągnął najwyższy poziom od 2008. Uznanie Chin za manipulatora walutowego widzimy w szerszym kontekście jako element trwającego od dłuższego czasu konfliktu handlowego.

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 16-22.07.2019

16 lip 2019

CPI powyżej celu NBP.

  • W ubiegłym tygodniu bardzo agresywne oczekiwania rynków na poluzowanie polityk Fed i EBC (np. ponad 75pb obniżek stóp w USA w tym roku) zostały skonfrontowane z serią wystąpień i minutes obu instytucji. Chociaż przekaz tych ostatnich był gołębi (sugerując nieodległe luzowanie), to nie sprostał oczekiwaniom rynków. Efektem była korekta na bazowych rynkach długu (rentowność Bunda wzrosła prawie o 20pb), która jednak w niewielkim stopniu wpłynęła na POLGBs (+6bp w segmencie 10lat). Zmienność na rynku walutowym była mniejsza - €/US$ obniżył się z 1,14 do 1,1280, a €/PLN wzrósł z 4,24 do 4,27.
  • Spodziewamy się, że tym tygodniu rynki długu znajdą się w trendzie bocznym lub zanotują niewielkie umocnienie (do 7pb na długim końcu). W obliczu cementowania oczekiwań na działania Fed (mówimy raczej o cięciu o 25pb w lipcu i kolejnych 25pb po wakacjach), wzrost rentowności nie powinien być kontynuowany. Publikowane w tym tygodniu dane (głownie z USA) najprawdopodobniej tego obrazu nie zmienią. W naszej ocenie w tym tygodniu kurs €/US$ przetestuje opór 1,1320-1350, a przed najbliższym posiedzeniem Fed (31 lipca) zbliży się do 1,15. Poza spekulacjami o obniżkach stóp Fed pojawiły się raporty sugerujące, że USA (prezydent Trump) mogą w niedługim czasie zdecydować się na interwencje walutowe służące osłabieniu dolara. Spodziewamy się że €/US$ utrzyma się poniżej 1,15 w tym roku. Większej deprecjacji dolara oczekujemy raczej w 2020, wraz z postępującym spowolnieniem w USA.
  • W naszej ocenie do końca miesiąca złotowe asset swapy na długim końcu zawężą się o kolejne 5pb i nawet 15pb do końca roku. Odzwierciedla to silny popyt ze strony krajowych banków – lokują na rynku środki z napływających do nich depozytów. Podaż w 2poł19 będzie z kolei nieco mniejsza niż w analogicznym okresie tego roku. W ciągu tygodnia kurs €/PLN powinien zbliżyć się do 4,25. Mimo przeceny na rynkach długu waluty CEE pozostały wczoraj stabilne, co powinno zachęcić inwestorów do zajmowania krótkoterminowych pozycji na umocnienie m.in. złotego. Złotego premiuje stabilna polityka NBP wobec istotnych szans na poluzowanie przez główne banki centralne.

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej