Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

Dziś Fed rozpocznie obniżki stóp. Wysokie ceny żywności wywołają dalszy wzrost CPI w Polsce.

31 lip 2019

Naszym zdaniem dobra kondycja gospodarstw domowych w USA to ważny argument za stonowaną polityką Fed. Sądzimy, że podczas wieczornego posiedzenia Fed obniży stopy procentowe o 25pb (rynek wycenia ok 20% szans na 50pb). Komentarze członków Fed wskazują, że w Komitecie nie ma zgodności co do dalszych kroków.

Wiadomości zagraniczne                            

USA: Fed obniży stopy o 25pb., zasugeruje kolejne obniżki.

 • Naszym zdaniem dobra kondycja gospodarstw domowych w USA to ważny argument za stonowaną polityką Fed. Sądzimy, że podczas wieczornego posiedzenia Fed obniży stopy procentowe o 25pb (rynek wycenia ok 20% szans na 50pb). Komentarze członków Fed wskazują, że w Komitecie nie ma zgodności co do dalszych kroków. Bieżąca koniunktura pozostaje bowiem dobra, a łagodzenie polityki pieniężnej uzasadniają wyłącznie średnioterminowe ryzyka dla wzrostu: (1) negatywny wpływ polityki handlowej USA na globalny wzrost, (2) pierwsze sygnały pogorszenia w marżach amerykańskich firm, (3) chęć zapobieżenia istotnemu zacieśnieniu tzw. warunków finansowych (osłabienia giełdy, rynków długu korporacyjnego itp.) które mogłyby ucierpieć w wyniku konfliktu handlowego i zwiększyć wpływ tegoż na gospodarkę USA.
 • Z tej perspektywy kluczowe dla rynków będzie posiedzenie Fed we wrześniu – Rezerwa Federalna przedstawi wówczas nowe projekcje, w tym ścieżkę stóp oczekiwaną przez członków FOMC. Wtedy stopy procentowe w USA powinny obniżyć się o kolejne 25pb (łącznie 50pb w 2poł19), a nie jak spodziewa się rynek nawet 100pb. Dzisiaj usłyszymy także że kolejne kroki Fed będą zależne od kolejnych danych, więc Fed zostawi miejsce na ewentualne dalsze luzowanie jeżeli takie będzie potrzebne.

USA: Dalszy wzrost zatrudnienia wg ADP.

 • Dziś poznamy także dane (za lipiec) o zatrudnieniu w sektorze przydatnym w USA przygotowywane przez ADP. Spodziewamy się wzrostu zatrudnienia o 135tys. (konsensus 123tys.). Kondycja rynku pracy w USA pozostaje (bardzo) dobra, poza przyrostem miejsc pracy zaczęła również podnosić się dynamika płac. W naszej ocenie potwierdzą to oficjalne dane które poznamy w piątek.

Strefa euro: Dynamika HICP i PKB prawdopodobnie zaskoczą po niższej stronie.

 • Opublikowane już dane o PKB i inflacji z niektórych gospodarek strefy euro sugerują, że dzisiejsze dane – PKB za 2kw19 i HICP za lipiec – zaskoczą na minus. Konsensus prognoz sugeruje spadek dynamiki PKB z 1,1%r/r w 1kw do 1,0%r/r w 2kw. W przypadku inflacji spodziewane jest spowolnienie z 1,3%r/r do 1,2%r/r.

 • Słabnąca koniunktura i presja inflacyjna w europejskich gospodarkach stanowią argument za poluzowaniem polityki EBC. W naszej ocenie już we wrześniu bank obniży stopy o 20pb, może też zdecydować się na ponowne rozpoczęcie QE.

Wiadomości krajowe

CPI:  Niewielki wzrost presji cenowej z uwagi na

 • W naszej ocenie wg wstępnego odczytu inflacja CPI w lipcu wzrosła do 2,7%r/r z 2,6% przed miesiącem. Rosnąca presja cenowa to efekt utrzymania wysokiej inflacji bazowej (szacujemy ją na 1,9%r/r) oraz rosnących cen żywności. W naszej ocenie dynamika CPI będzie jednak hamować w kolejnych miesiącach wraz z normalizacją cen żywności. Wzrost kontynuować będzie jednak komponent bazowy – już obecnie widzimy wzrost cen usług, prawdopodobnie związany z kosztami pracy i wyższym popytem, wspieranym świadczeniami socjalnymi. W efekcie na początku 2020 roku dynamika CPI może przejściowo dotrzeć do 3,5%r/r, czyli górnego zakresu celu NBP.

Komentarz rynkowy

 • Na rynku trwałą wczoraj realizacja zysków przed posiedzeniem Fed. Uderzyło to m.in. w waluty CEE, kurs €/PLN zbliżył się do 4,30. Na €/US$ zmiany były natomiast niewielkie – para utrzymuje się ponad 1,11. Sytuacja wyglądała podobnie na rynkach długu – małe zmiany na rynkach bazowych i osłabienie papierów na rynkach wschodzących. Rentowność krajowej 10latki wzrosła o kolejne 6pb.

Decyzja Fed nie pomoże rynkowi długu, ale zyskać powinien dolar.

 • W naszej ocenie Fed obniży dziś stopy o 25pb – to nieco mniej niż zakłada rynek (ciągle na blisko 20% wyceniane jest 50pb). Może to wywołać niewielką korektę na bazowych rynkach długu. Na większy ruch nie pozwolą oczekiwania na kolejne obniżki w najbliższych miesiącach. Inwestorzy spodziewają się też rozpoczęcia poluzowania polityki przez inne banki centralne, szczególnie EBC. Dlatego spadki rentowności Treasuries i Bundów powinny rozpocząć się od przyszłego tygodnia.
 • Rozczarowanie decyzją Fed i solidne dane z rynku pracy w USA powinny skłonić dziś inwestorów do zajmowania pozycji na spadek €/US$. W efekcie para ponownie przetestuje wsparcie na 1,1110, szanse na jego przełamanie są istotne. W naszej ocenie kurs nie przełamie się jednak poniżej 1,10.

Nienajlepsze perspektywy złotego, popyt krajowy ustabilizuje POLGBs.

 • Analiza konsekwencji wyroku TSUE ws kredytów walutowych nie nastraja optymistycznie odnośnie perspektyw PLN. Banki mogą zdecydować się z wyprzedzeniem domykać pozycję walutową wynikającą z przewalutowania kredytów na PLN. Z naszych rozmów wynika też, że temat nie przebił się jeszcze do inwestorów zagranicznych. W okresie niskiej, wakacyjnej płynności oznacza to ryzyko dalszego osłabienia złotego. Dlatego w sierpniu kurs €/PLN prawdopodobnie utrzyma się blisko 4,30 lub powyżej.
 • Perspektywy POLGBs są lepsze niż w przypadku złotego – spodziewamy się niewielkiego wzrostu rentowności w skali miesiąca. Popyt na dług zapewnią krajowe banki, zmuszone lokować środki z szybko przyrastających depozytów w SPW. W sierpniu MF może nie zdecydować się również na przeprowadzenie jakichkolwiek przetargów. Co więcej w 2poł19 Ministerstwo Finansów wyemituje nawet mniej obligacji niż w analogicznym okresie 2018. Ekspozycję może natomiast redukować zagranica, szczególnie jeżeli tamtejsi inwestorzy zdadzą sobie sprawę z ryzyka dla złotego związanego z decyzją TSUE.

Tygodnik

26
lis
2019

Tygodnik ING 26.11-1.12.2019

Wstępne porozumienie handlowe USA i Chin coraz bliżej. Poprawa ocen koniunktury w niemieckich usługach.

Więcej
13
lis
2019

Tygodnik ING 13-17.11.2019

NBP oczekuje CPI w okolicach celu przez kolejne 2 lata. Na rynkach długu trwa wyprzedaż.

Więcej
5
lis
2019

Tygodnik ING 4-10.11.2019

Inflacja wróciła do celu NBP. Silny wzrost na początku przyszłego roku.

Więcej
29
paź
2019

Tygodnik ING 28.10-3.11.2019

W środę Fed obniży stopy po raz trzeci w tym roku.

Więcej
21
paź
2019

Tygodnik ING 21-27.10.2019

Porozumienie w sprawie Brexitu blisko, ale optymizm na rynkach nie utrzyma się do końca roku.

Więcej
14
paź
2019

Tygodnik ING 14-20.10.2019

Wynik wyborów zgodny z oczekiwaniami, bez większego wpływu na rynki.

Więcej
8
paź
2019

Tygodnik ING 7-13.10.2019

Symptomy pogorszenia koniunktury w USA. Wyrok TSUE oznacza konwersje kredytów CHF.

Więcej
18
wrz
2019

Tygodnik ING 18-24.09.2019

EBC obniża stopę depozytową i zapowiada uruchomienie QE.

Więcej
11
wrz
2019

Tygodnik ING 10-15.09.2019

EBC poluzuje politykę pieniężną, ale płycej niż oczekiwano. W Polsce kampania wyborcza przynosi nowe propozycje wydatkowe

Więcej
27
sie
2019

Tygodnik ING 27.08-3.09.2019

Koniec osłabienia POLGBs. Niewielkie spowolnienie koniunktury w Polsce.

Więcej

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej