Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

Fed obniża stopy. Dalszy spadek PMI w Polsce.

1 sie 2019

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami Fed obniżył wczoraj stopy procentowe o 25pb. Komunikat po posiedzeniu sugeruje, że FOMC jest gotowy do dalszego poluzowania polityki aby przedłużyć (już rekordowy) okres ożywienia w amerykańskiej gospodarce.

Wiadomości zagraniczne                            

USA: Stopy w dół o 25pb. Kolejna obniżka we wrześniu.

 • Zgodnie z naszymi oczekiwaniami Fed obniżył wczoraj stopy procentowe o 25pb. Komunikat po posiedzeniu sugeruje, że FOMC jest gotowy do dalszego poluzowania polityki aby przedłużyć (już rekordowy) okres ożywienia w amerykańskiej gospodarce. W naszej ocenie kolejnej obniżki (znów 25pb.) należy spodziewać się już we wrześniu, wraz z publikacją nowych projekcji.
 • Decyzja rozczarowała rynki – część inwestorów oczekiwała obniżki o 50pb, inni zdecydowanie łagodniejszego komentarza. W naszej ocenie inwestorzy przeszacowują skalę cyklu obniżek stóp - w tym roku widzimy pole do 50pb obniżki, podczas gdy ryzek przejściowo wyceniał nawet 100pb.
 • Z punktu widzenia rynków kluczowe będzie posiedzenie Fed we wrześniu. Opublikowany zostanie wówczas dot plot, czyli oczekiwany przez członków FOMC poziom stóp Fed. W naszej ocenie potwierdzi on, że wobec dobrej koniunktury w USA skala kolejnych obniżek stóp nie będzie duża.

Strefa Euro: Umiarkowany wzrost PKB w 2kw2019 i niska inflacja w lipcu.

 • 1,1%r/r (0,2%kw/kw) – tyle wyniosła dynamika PKB w strefie euro w 2kw2019. To tylko nieznacznie mniej niż w 1kw2019 (1,2%r/r), który był pozytywnym zaskoczeniem. Solidny wzrost gospodarczy w całej 1poł2019 był w dużej mierze zasługą krajów peryferyjnych strefy euro (m.in. w Hiszpanii, gdzie dynamika wzrostu sięgnęła 2,4%r/r w 2kw2019). Słabsze wskaźniki wyprzedzające koniunktury wskazują jednak, że w 2poł2019 strefę euro czeka duże spowolnienie wzrostu PKB.
 • W lipcu doszło do wzrostu inflacji HICP w strefie euro – z 2,0%r/r do 2,1%r/r (konsensus zakładał brak zmian). To w głównym stopniu efekt wzrostu komponentu bazowego – z 0,9%r/r do 1,1%r/r (konsensus 1,0%r/r). W naszej ocenie nie powstrzyma to jednak EBC przed poluzowaniem swojej polityki. Wskaźniki PMI z regionu CEE (w tym Polski) sugerują dalsze pogorszenie koniunktury w dużych przedsiębiorstwach, będących często podwykonawcami firm ze strefy euro. W naszej ocenie zapowiada to dalszą dekoniunkturę w europejskim przemyśle, co zmusi EBC do poluzowania polityki już we wrześniu.

Wiadomości krajowe

CPI:  Inflacja w górę przez ceny żywności i usług.

 • Wg wstępnego szacunku inflacja CPI w lipcu wzrosła do 2,9%r/r. To w znacznym stopniu efekt bardzo silnego wzrostu cen żywności. Wg komentarza GUS dynamika cen w tej kategorii podniosła się z 5,7% do 6,8%r/r mimo efektów bazowych (tzn. silnego wzrostu cen żywności w zeszłym roku).
 • Doszło też do dalszego wzrostu inflacji bazowej, wg. naszego szacunku nawet do 2,1%r/r. Prawdopodobnie odzwierciedla to dalszy wzrost cen usług, związany z kosztami pracy i wyższym popytem, wspieranym świadczeniami socjalnymi.
 • W naszej ocenie w kolejnych miesiącach dynamika cen spowolni, m.in. z uwagi na efekty bazy na cenach żywności. Wzrost kontynuować będzie jednak komponent bazowy (szczególnie w przypadku usług), napędzany silnym popytem wewnętrznym. W efekcie na początku 2020 roku dynamika CPI może przejściowo przekroczyć 3,5%r/r, czyli górny zakres celu NBP.

Inflacja bez wpływu na politykę pieniężną mimo jastrzębich komentarzy z RPP

 • Po wczorajszych danych o inflacji wypowiadało się czterech członków Rady Polityki Pieniężnej. Ł.Hardt i E.Gatnar wyrazili pogląd, że jesienią może być potrzebna podwyżka stóp procentowych, jeśli podwyższona inflacja będzie się utrzymywać. J.Osiatyński stwierdził, że okres stabilnej polityki pieniężnej w Polsce dobiega końca, choć w dużej mierze zależy to od tego, jak długo inflacja utrzyma się powyżej 3,5%. Jeśli będzie to 1-2 miesiące, to interwencja w postaci podwyżki stóp może nie być potrzebna. Z kolei K.Zubelewicz stwierdził, że wzrost inflacji jest niepokojący, ale poziom 3,5% szybko nie zostanie przekroczony, więc RPP nie będzie skłonna do reakcji.
 • Sądzimy, że konsensus w Radzie Polityki Pieniężnej nie zmienił się po ostatnich odczytach inflacji. Członkowie, którzy wcześniej deklarowali gotowość do podwyższania stóp (E.Gatnar, Ł.Hardt) umocnili się w tym stanowisku. Natomiast zwolennicy utrzymania dotychczasowej polityki (zwłaszcza prezes A.Glapiński) nie mają powodu do zmiany polityki, gdyż traktują cel inflacyjny symetrycznie. Dopiero gdy CPI wyraźnie i trwale przekroczy górny przedział celu inflacyjnego (3,5%) zaczną rozważać zaostrzenie polityki pieniężnej. Dlatego podtrzymujemy stanowisko, że do końca 2020 nie należy spodziewać się podwyżek stóp procentowych w Polsce.   

PMI:  Dalsze pogorszenie koniunktury w dużych przedsiębiorstwach.

 • Wskaźnik koniunktury w przetwórstwie PMI spadł w lipcu do 47,4pkt. z 48,4pkt. przed miesiącem – to najgorszy wynik od kwietnia 2013. Wg komentarza Markit wynika to z dalszego pogorszenia nowych zamówień oraz zatrudnienia.
 • Należy jednak pamiętać, że PMI to badanie wśród dużych firm, często podwykonawców podmiotów zagranicznych. Silnie odczuwają one recesję w przemyśle strefy euro. Ogół firm w Polsce korzysta natomiast z silnego popytu wewnętrznego w Europie, co odzwierciedlają m.in. solidne dane o krajowym bilansie handlowym. Dlatego też traktujemy bardzo słabe dane z krajowego przemysłu za czerwiec jako jednoazowy fenomen , związany z niekorzystnym układem dniu roboczych, czy wczesnym końcem roku szkolnego.

Komentarz rynkowy

 • Zgodnie z naszymi oczekiwaniami Fed obniżył wczoraj stopy o 25pb. Część rynku spodziewała się jednak głębszego ruchu / jeszcze bardziej łagodnej retoryki. W efekcie kurs €/US$ pogłębił spadek poniżej 1,1050, ale rentowność Treasuries w zasadzie się nie zmieniła. Umocnienie dolara miało też mały wpływ na złotego – kurs €/PLN waha się w okolicach 4,29.

Pole do umocnienia dolara jest niewielkie.

 • Rozczarowanie decyzją Fed w naszej ocenie nie przełoży się na większy wzrost rentowności na rynkach bazowych. Komentarze Fed i EBC sugerują, że należy spodziewać się poluzowania polityki obu instytucji w tym roku. Nie spodziewamy się również szybkich postępów w rozmowach handlowych USA i Chin. Dlatego spadki rentowności Treasuries i Bundów powinny rozpocząć się od przyszłego tygodnia.
 • Silna koniunktura w USA (w naszej ocenie potwierdzą ją m.in. jutrzejsze dane z rynku pracy) i mniej łagodny od oczekiwań Fed powinny przełożyć się na dalsze umocnienie dolara na przełomie tygodnia. W naszej ocenie kurs nie przełamie się jednak poniżej 1,10.

Decyzja TSUE ryzykiem dla złotego.

 • Złoty dobrze zniósł wczorajsze umocnienie dolara. Obawiamy się jednak konsekwencji wyroku TSUE ws kredytów walutowych. Spotkania z inwestorami zagranicznymi sugerują, że to ryzyko nie jest w ogóle wyceniane. W okresie niskiej, wakacyjnej płynności oznacza to ryzyko dalszego osłabienia złotego. Dlatego w sierpniu kurs €/PLN prawdopodobnie utrzyma się blisko 4,30 lub powyżej.
 • Zainteresowanie inwestorów zagranicznych SPW w niewielkim stopniu poprawiło się w czerwcu (dane MF sugerują wzrost zaangażowania o zaledwie PLN900mln). Perspektywa wzrostu CPI (z uwagi na komponent bazowy), czy ryzyko osłabienia PLN w konsekwencji decyzji TSUE sugerują odpływ tej grupy w kolejnych miesiącach. Popyt na dług zapewnią jednak krajowe banki, zmuszone lokować środki z szybko przyrastających depozytów w SPW. W sierpniu nie będzie też aukcji sprzedaży. W efekcie w sierpniu oczekujemy niewielkich zmian rentowności oraz spadków w dalszej części roku.

Tygodnik

12
sie
2019

Tygodnik ING 12-19.08.2019

Złoty pod presją. Niemcy rozważają poluzowanie fiskalne.

Więcej
22
lip
2019

Tygodnik ING 22-29.07.2019

Tygodnik ING: EBC zaczeka z obniżką stóp do września. Wzrost PKB Polski w 2kw19 poniżej 5%.

Więcej
16
lip
2019

Tygodnik ING 16-22.07.2019

CPI powyżej celu NBP.

Więcej
9
lip
2019

Tygodnik ING 9-15.07.2019

Solidne dane z USA kontrastują z rynkowymi wycenami ścieżki stóp Fed.

Więcej
2
lip
2019

Tygodnik ING 2-8.07.2019

Rosną oczekiwania na luzowanie polityk banków centralnych w lipcu. RPP nie zmieni retoryki.

Więcej
24
cze
2019

Tygodnik ING 24.06 - 1.07.2019

Krajowy przemysł odporny na globalne spowolnienie. Rynki czekają na wyniki szczytu G20.

Więcej
18
cze
2019

Tygodnik ING 18-24.06.2019

Fed zasygnalizuje obniżki stóp, ale mniej agresywne niż oczekuje rynek.

Więcej
10
cze
2019

Tygodnik ING 10-17.06.2019

Stopy procentowe EBC bez zmian do połowy 2020. Słaby raport z rynku pracy USA nie zwiastuje głębokiego spowolnienia.

Więcej
4
cze
2019

Tygodnik ING 4-10.06.2019

Wybory europejskie zmniejszają szanse na kolejny impuls fiskalny w Polsce. Ich wynik jest lekko pozytywny dla polskich obligacji.

Więcej
30
maj
2019

Tygodnik ING 29-04.05.2019

Wybory europejskie zmniejszają szanse na kolejny impuls fiskalny w Polsce. Ich wynik jest lekko pozytywny dla polskich obligacji.

Więcej

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej