Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

Fed obniża stopy. Dalszy spadek PMI w Polsce.

1 sie 2019

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami Fed obniżył wczoraj stopy procentowe o 25pb. Komunikat po posiedzeniu sugeruje, że FOMC jest gotowy do dalszego poluzowania polityki aby przedłużyć (już rekordowy) okres ożywienia w amerykańskiej gospodarce.

Wiadomości zagraniczne                            

USA: Stopy w dół o 25pb. Kolejna obniżka we wrześniu.

 • Zgodnie z naszymi oczekiwaniami Fed obniżył wczoraj stopy procentowe o 25pb. Komunikat po posiedzeniu sugeruje, że FOMC jest gotowy do dalszego poluzowania polityki aby przedłużyć (już rekordowy) okres ożywienia w amerykańskiej gospodarce. W naszej ocenie kolejnej obniżki (znów 25pb.) należy spodziewać się już we wrześniu, wraz z publikacją nowych projekcji.
 • Decyzja rozczarowała rynki – część inwestorów oczekiwała obniżki o 50pb, inni zdecydowanie łagodniejszego komentarza. W naszej ocenie inwestorzy przeszacowują skalę cyklu obniżek stóp - w tym roku widzimy pole do 50pb obniżki, podczas gdy ryzek przejściowo wyceniał nawet 100pb.
 • Z punktu widzenia rynków kluczowe będzie posiedzenie Fed we wrześniu. Opublikowany zostanie wówczas dot plot, czyli oczekiwany przez członków FOMC poziom stóp Fed. W naszej ocenie potwierdzi on, że wobec dobrej koniunktury w USA skala kolejnych obniżek stóp nie będzie duża.

Strefa Euro: Umiarkowany wzrost PKB w 2kw2019 i niska inflacja w lipcu.

 • 1,1%r/r (0,2%kw/kw) – tyle wyniosła dynamika PKB w strefie euro w 2kw2019. To tylko nieznacznie mniej niż w 1kw2019 (1,2%r/r), który był pozytywnym zaskoczeniem. Solidny wzrost gospodarczy w całej 1poł2019 był w dużej mierze zasługą krajów peryferyjnych strefy euro (m.in. w Hiszpanii, gdzie dynamika wzrostu sięgnęła 2,4%r/r w 2kw2019). Słabsze wskaźniki wyprzedzające koniunktury wskazują jednak, że w 2poł2019 strefę euro czeka duże spowolnienie wzrostu PKB.
 • W lipcu doszło do wzrostu inflacji HICP w strefie euro – z 2,0%r/r do 2,1%r/r (konsensus zakładał brak zmian). To w głównym stopniu efekt wzrostu komponentu bazowego – z 0,9%r/r do 1,1%r/r (konsensus 1,0%r/r). W naszej ocenie nie powstrzyma to jednak EBC przed poluzowaniem swojej polityki. Wskaźniki PMI z regionu CEE (w tym Polski) sugerują dalsze pogorszenie koniunktury w dużych przedsiębiorstwach, będących często podwykonawcami firm ze strefy euro. W naszej ocenie zapowiada to dalszą dekoniunkturę w europejskim przemyśle, co zmusi EBC do poluzowania polityki już we wrześniu.

Wiadomości krajowe

CPI:  Inflacja w górę przez ceny żywności i usług.

 • Wg wstępnego szacunku inflacja CPI w lipcu wzrosła do 2,9%r/r. To w znacznym stopniu efekt bardzo silnego wzrostu cen żywności. Wg komentarza GUS dynamika cen w tej kategorii podniosła się z 5,7% do 6,8%r/r mimo efektów bazowych (tzn. silnego wzrostu cen żywności w zeszłym roku).
 • Doszło też do dalszego wzrostu inflacji bazowej, wg. naszego szacunku nawet do 2,1%r/r. Prawdopodobnie odzwierciedla to dalszy wzrost cen usług, związany z kosztami pracy i wyższym popytem, wspieranym świadczeniami socjalnymi.
 • W naszej ocenie w kolejnych miesiącach dynamika cen spowolni, m.in. z uwagi na efekty bazy na cenach żywności. Wzrost kontynuować będzie jednak komponent bazowy (szczególnie w przypadku usług), napędzany silnym popytem wewnętrznym. W efekcie na początku 2020 roku dynamika CPI może przejściowo przekroczyć 3,5%r/r, czyli górny zakres celu NBP.

Inflacja bez wpływu na politykę pieniężną mimo jastrzębich komentarzy z RPP

 • Po wczorajszych danych o inflacji wypowiadało się czterech członków Rady Polityki Pieniężnej. Ł.Hardt i E.Gatnar wyrazili pogląd, że jesienią może być potrzebna podwyżka stóp procentowych, jeśli podwyższona inflacja będzie się utrzymywać. J.Osiatyński stwierdził, że okres stabilnej polityki pieniężnej w Polsce dobiega końca, choć w dużej mierze zależy to od tego, jak długo inflacja utrzyma się powyżej 3,5%. Jeśli będzie to 1-2 miesiące, to interwencja w postaci podwyżki stóp może nie być potrzebna. Z kolei K.Zubelewicz stwierdził, że wzrost inflacji jest niepokojący, ale poziom 3,5% szybko nie zostanie przekroczony, więc RPP nie będzie skłonna do reakcji.
 • Sądzimy, że konsensus w Radzie Polityki Pieniężnej nie zmienił się po ostatnich odczytach inflacji. Członkowie, którzy wcześniej deklarowali gotowość do podwyższania stóp (E.Gatnar, Ł.Hardt) umocnili się w tym stanowisku. Natomiast zwolennicy utrzymania dotychczasowej polityki (zwłaszcza prezes A.Glapiński) nie mają powodu do zmiany polityki, gdyż traktują cel inflacyjny symetrycznie. Dopiero gdy CPI wyraźnie i trwale przekroczy górny przedział celu inflacyjnego (3,5%) zaczną rozważać zaostrzenie polityki pieniężnej. Dlatego podtrzymujemy stanowisko, że do końca 2020 nie należy spodziewać się podwyżek stóp procentowych w Polsce.   

PMI:  Dalsze pogorszenie koniunktury w dużych przedsiębiorstwach.

 • Wskaźnik koniunktury w przetwórstwie PMI spadł w lipcu do 47,4pkt. z 48,4pkt. przed miesiącem – to najgorszy wynik od kwietnia 2013. Wg komentarza Markit wynika to z dalszego pogorszenia nowych zamówień oraz zatrudnienia.
 • Należy jednak pamiętać, że PMI to badanie wśród dużych firm, często podwykonawców podmiotów zagranicznych. Silnie odczuwają one recesję w przemyśle strefy euro. Ogół firm w Polsce korzysta natomiast z silnego popytu wewnętrznego w Europie, co odzwierciedlają m.in. solidne dane o krajowym bilansie handlowym. Dlatego też traktujemy bardzo słabe dane z krajowego przemysłu za czerwiec jako jednoazowy fenomen , związany z niekorzystnym układem dniu roboczych, czy wczesnym końcem roku szkolnego.

Komentarz rynkowy

 • Zgodnie z naszymi oczekiwaniami Fed obniżył wczoraj stopy o 25pb. Część rynku spodziewała się jednak głębszego ruchu / jeszcze bardziej łagodnej retoryki. W efekcie kurs €/US$ pogłębił spadek poniżej 1,1050, ale rentowność Treasuries w zasadzie się nie zmieniła. Umocnienie dolara miało też mały wpływ na złotego – kurs €/PLN waha się w okolicach 4,29.

Pole do umocnienia dolara jest niewielkie.

 • Rozczarowanie decyzją Fed w naszej ocenie nie przełoży się na większy wzrost rentowności na rynkach bazowych. Komentarze Fed i EBC sugerują, że należy spodziewać się poluzowania polityki obu instytucji w tym roku. Nie spodziewamy się również szybkich postępów w rozmowach handlowych USA i Chin. Dlatego spadki rentowności Treasuries i Bundów powinny rozpocząć się od przyszłego tygodnia.
 • Silna koniunktura w USA (w naszej ocenie potwierdzą ją m.in. jutrzejsze dane z rynku pracy) i mniej łagodny od oczekiwań Fed powinny przełożyć się na dalsze umocnienie dolara na przełomie tygodnia. W naszej ocenie kurs nie przełamie się jednak poniżej 1,10.

Decyzja TSUE ryzykiem dla złotego.

 • Złoty dobrze zniósł wczorajsze umocnienie dolara. Obawiamy się jednak konsekwencji wyroku TSUE ws kredytów walutowych. Spotkania z inwestorami zagranicznymi sugerują, że to ryzyko nie jest w ogóle wyceniane. W okresie niskiej, wakacyjnej płynności oznacza to ryzyko dalszego osłabienia złotego. Dlatego w sierpniu kurs €/PLN prawdopodobnie utrzyma się blisko 4,30 lub powyżej.
 • Zainteresowanie inwestorów zagranicznych SPW w niewielkim stopniu poprawiło się w czerwcu (dane MF sugerują wzrost zaangażowania o zaledwie PLN900mln). Perspektywa wzrostu CPI (z uwagi na komponent bazowy), czy ryzyko osłabienia PLN w konsekwencji decyzji TSUE sugerują odpływ tej grupy w kolejnych miesiącach. Popyt na dług zapewnią jednak krajowe banki, zmuszone lokować środki z szybko przyrastających depozytów w SPW. W sierpniu nie będzie też aukcji sprzedaży. W efekcie w sierpniu oczekujemy niewielkich zmian rentowności oraz spadków w dalszej części roku.

Tygodnik

26
lis
2019

Tygodnik ING 26.11-1.12.2019

Wstępne porozumienie handlowe USA i Chin coraz bliżej. Poprawa ocen koniunktury w niemieckich usługach.

Więcej
13
lis
2019

Tygodnik ING 13-17.11.2019

NBP oczekuje CPI w okolicach celu przez kolejne 2 lata. Na rynkach długu trwa wyprzedaż.

Więcej
5
lis
2019

Tygodnik ING 4-10.11.2019

Inflacja wróciła do celu NBP. Silny wzrost na początku przyszłego roku.

Więcej
29
paź
2019

Tygodnik ING 28.10-3.11.2019

W środę Fed obniży stopy po raz trzeci w tym roku.

Więcej
21
paź
2019

Tygodnik ING 21-27.10.2019

Porozumienie w sprawie Brexitu blisko, ale optymizm na rynkach nie utrzyma się do końca roku.

Więcej
14
paź
2019

Tygodnik ING 14-20.10.2019

Wynik wyborów zgodny z oczekiwaniami, bez większego wpływu na rynki.

Więcej
8
paź
2019

Tygodnik ING 7-13.10.2019

Symptomy pogorszenia koniunktury w USA. Wyrok TSUE oznacza konwersje kredytów CHF.

Więcej
18
wrz
2019

Tygodnik ING 18-24.09.2019

EBC obniża stopę depozytową i zapowiada uruchomienie QE.

Więcej
11
wrz
2019

Tygodnik ING 10-15.09.2019

EBC poluzuje politykę pieniężną, ale płycej niż oczekiwano. W Polsce kampania wyborcza przynosi nowe propozycje wydatkowe

Więcej
27
sie
2019

Tygodnik ING 27.08-3.09.2019

Koniec osłabienia POLGBs. Niewielkie spowolnienie koniunktury w Polsce.

Więcej

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej