Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

21
sie
2019

Upadek rządu we Włoszech. Poprawa koniunktury w krajowym przemyśle po czerwcu.

Premier Włoch G.Conte podał się wczoraj do dymisji, uprzedzając głosowanie o wotum nieufności. Dziś prezydent S.Matarella rozpocznie konsultacje mające na celu utworzenie alternatywnej koalicji.

Więcej
20
sie
2019

Plany ekspansji fiskalnej w Niemczech w reakcji na techniczną recesję. Wzrost dynamiki płac w Polsce po słabym czerwcu.

Minister Finansów O.Scholz zasugerował, że Niemcy są skłonni powiększyć wydatki o €50mld i wejść w deficyt budżetowy (ok 1,5%PKB) w momencie przedłużania się spowolnienia.

Więcej
19
sie
2019

Słaba koniunktura w strefie euro. Odbicie w danych z Polski po słabym czerwcu.

W tym tygodniu rynkową uwagę przyciągnie doroczna konferencja Fed w Jackson Hole. Wśród prelegentów znajdą się prezesi głównych banków centralnych, nie znamy jednak jeszcze agendy ich wystąpień.

Więcej
16
sie
2019

EBC zapowiada silny pakiet działań we wrześniu. Wzrost inflacji bazowej w Polsce prawdopodobnie spowolni.

Prezes Banku Finlandii O.Rehn zapowiedział, że we wrześniu przygotowany zostanie silny pakiet rozwiązań łagodzących politykę pieniężną, który przebije bieżące rynkowe oczekiwania.

Więcej
13
sie
2019

Przecena walut rynków wschodzących trwa. Dalszy spadek indeksu ZEW.

Dziś poznamy amerykańskie dane o inflacji CPI w lipcu – spodziewamy się stabilizacji dynamiki na poziomie 1,6%r/r, poniżej rynkowego konsensusu (1,7%). Również struktura pozostanie zbliżona do ubiegłego miesiąca – inflacja bazowa dalej utrzyma dynamikę 2,1%, a pomniejsze zmiany widoczne będą w przypadku cen paliw i żywności.

Więcej
12
sie
2019

Koniunktura w USA ciągle bardzo dobra. Wzrost cen usług w Polsce.

We wtorek poznamy amerykańskie dane o inflacji CPI w lipcu – spodziewamy się stabilizacji dynamiki na poziomie 1,6%r/r, poniżej rynkowego konsensusu (1,7%). Również struktura pozostanie zbliżona do ubiegłego miesiąca – inflacja bazowa dalej utrzyma dynamikę 2,1%, a pomniejsze zmiany widoczne będą w przypadku cen paliw i żywności.

Więcej
9
sie
2019

Rząd Niemiec rozważa zmianę polityki budżetowej. Możliwy upadek rządu we Włoszech.

Niemiecki dziennik Bild poinformował, że rząd federalny skłonny jest odejść od polityki zrównoważonego budżetu dla stymulowania inwestycji wspierających ochronę klimatu oraz edukację, opierając się na anonimowych źródłach. Materializacja takiego scenariusza prawdopodobnie oznaczać będzie pojawienie się deficytu w 2020.

Więcej
8
sie
2019

Kolejny dzień spokoju na rynkach. Poprawa chińskiego eksportu może być nietrwała.

Dynamika chińskiego eksportu wzrosła z -1,3% do 3,3%r/r (konsensus -1%), import odbił z -7,4% do -5,6%r/r (konsensus -9%). Zaskoczenie związane jest jednak głównie z obrotem surowcami energetycznymi np. ropą naftową, węglem oraz produkty rolnymi, czy nawozami.

Więcej
7
sie
2019

Załamanie w niemieckim przetwórstwie. FOMC najprawdopodobniej nie zdecyduje się na agresywne obniżki stóp w 2poł19.

Dynamika produkcji przemysłowej w Niemczech spadła w czerwcu z -3,7% do -5,3%r/r, istotnie poniżej rynkowych prognoz (-3,1%). Słabe wyniki widoczne były wśród wszystkich branż.

Więcej
6
sie
2019

USA uznaje Chiny manipulatorem walutowym. Waluty EM pod presją.

Bezpośrednią przyczyną tej decyzji jest brak obrony przez Chiny wartości juana w ostatnich dniach, przez co kurs USD/CNY osiągnął najwyższy poziom od 2008. Uznanie Chin za manipulatora walutowego widzimy w szerszym kontekście jako element trwającego od dłuższego czasu konfliktu handlowego.

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 22-29.07.2019

22 lip 2019

Tygodnik ING: EBC zaczeka z obniżką stóp do września. Wzrost PKB Polski w 2kw19 poniżej 5%.

  • Korekta na rynkach wywołana rozczarowaniem niedostatecznie łagodnymi minutes Fed i EBC okazała się krótkotrwała. Przez większą część ubiegłego tygodnia obligacje na rynkach bazowych umacniały się, np. Bund zyskał ok 10pb niwelując większość korekty z początku miesiąca. Kurs €/US$ znalazł się w trendzie bocznym wokół 1,1250. W ślad za rynkami bazowymi zyskały POLGBs (ponad 10pb na długim końcu), a €/PLN wahał 4,26.
  • W tym tygodniu uwaga rynków skupi się na posiedzeniu EBC oraz danych ze strefy euro i USA. W naszej ocenie posiedzenie EBC może wywołać kolejną korektę na rynkach długu i wzrost €/US$. Retoryka Banku będzie bardzo łagodna, ale nie spodziewamy się np. obniżki stóp zanim takiego ruchu nie wykona Fed. Stawki rynku pieniężnego wyceniają ponad 50% szans na obniżkę. Nie spodziewamy się zaskoczeń danymi ani z USA, ani strefy euro. Tym niemniej lepsze od oczekiwań dane mogą dodatkowo osłabić wiarę rynków w szybkie poluzowanie polityki EBC. Tym niemniej wiara inwestorów w poluzowanie polityki Fed jest bardzo mocna i będzie ograniczać ew. przecenę papierów (szczególnie Treasuries). W naszej ocenie będzie również wspierać stopniowy wzrost pary €/US$ - w naszej ocenie doprowadzi do wzrostu kursu do 1,14-15 przed najbliższym posiedzeniem Fed (31 lipca).
  • Perspektywy POLGBs pozostają pozytywne, w razie korekty na rynkach bazowych krajowy dług powinien osłabić się w połowę mniejszej skali. Na większą korektę nie wskazuje korzystna struktura popytu i podaży. Krajowe banki lokują w SPW środki uzyskiwane z depozytów, podczas gdy podaż papierów w 2poł19 będzie nieco niższa niż w analogicznym okresie 2018. Na aukcji sprzedaży (piątek) spodziewamy się silnego popytu. Na rynek napłyną środki z zapadających papierów i kuponów. Negatywnego wpływu na rynek wtórny nie będzie. Z kolei neutralne nastawienie RPP nie zostawia wiele miejsca na obniżenie się złotowych IRS. Dlatego spodziewamy się, że asset swapy z długiego końca zawężą się o kolejne 5pb a długim końcu krzywej, a do końca roku nawet o 15pb.
  • W naszej ocenie w tym tygodniu kurs €/PLN przetestuje lokalny opór na 4,27-2750. Rozczarowanie wynikami posiedzenia EBC powinno skłaniać do zajmowania krótkoterminowych pozycji na osłabienie złotego. Po ostatnich negatywnych zaskoczeniach danymi z kraju krajowe fundamenty nie są już tak wspierające złotego.

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej