Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

USA znów grożą Chinom nowymi cłami. Dobra kondycja na amerykańskim rynku pracy.

2 sie 2019

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami postępy w rozmowach handlowych USA i Chin nie będą szybkie. Prezydent D.Trump zagroził wczoraj, że 1 września nałoży kolejne, 10-procentowe cła na pozostałą część importu z Chin o wartości US$300mld, mimo że w tym tygodniu rozpoczęła się kolejna tura negocjacji handlowych.

Wiadomości zagraniczne

USA: Prezydent D.Trump grozi nałożeniem nowych ceł na Chiny.

 • Zgodnie z naszymi oczekiwaniami postępy w rozmowach handlowych USA i Chin nie będą szybkie. Prezydent D.Trump zagroził wczoraj, że 1 września nałoży kolejne, 10-procentowe cła na pozostałą część importu z Chin o wartości US$300mld, mimo że w tym tygodniu rozpoczęła się kolejna tura negocjacji handlowych. W naszej ocenie porozumienie z Chinami będzie trudne do osiągnięcia z uwagi na duże żądania USA, de facto oznaczające zmianę dotychczasowego modelu wzrostu Chin. Zaognienie wojen handlowych to także argument za dalszym poluzowaniem polityki Fed.
 • Pozostała część chińskiego eksportu do USA to w dużym stopniu dobra konsumpcyjne (np. smartfony i inna elektronika). Wprowadzenie ceł będzie więc mieć wypływ na wzrost inflacji w amerykańskiej gospodarce.

USA: Dobra kondycja rynku pracy, dynamika plac rośnie.

 • Dziś poznamy dane z rynku pracy w USA. Uważamy iż w lipcu w amerykańskiej gospodarce przybyło 170tys. miejsc pracy (konsensus 155tys.), a dynamika płac podniosła się z 3,1%r/r do 3,3%r/r (konsensus 3,2%r/r). Trwający od wielu kwartałów spadek bezrobocia wymusza wzrost płac. M.in. Fed podkreśla jednak, że niektóre obszary rynku pracy pozostają w nienajlepszej kondycji (np. wzrost plac osób nisko wykwalifikowanych odbiega od średniej).

USA: Solidna koniunktura w przetwórstwie, mimo ceł spadają ceny.

 • Wskaźnik ISM dla amerykańskiego przetwórstwa obniżył się z 51,7pkt. do 51,2pkt. w lipcu. To efekt silnego pogorszenia oceny zatrudnienia (z 54,5pkt. do 51,7pkt.). Poprawiły się nieznacznie oceny nowych zamówień (z 50,0pkt. do 50,8pkt.). Zaskoczeniem jest dalszy spadek raportowanych cen, mimo wprowadzenia ceł na komponenty importowane z Chin. Całokształt danych potwierdza, że koniunktura w amerykańskim przemyśle pozostaje słabsza niż w reszcie gospodarki ale wciąż lepsza niż w strefie euro.
 • Ciągle solidna koniunktura w amerykańskiej gospodarce sugeruje, że poluzowanie polityki Fed będzie mieć ograniczoną skalę. W naszej ocenie FOMC obniży stopy procentowe w tym roku jeszcze raz we wrześniu. To mniej niż wycenia rynek – instrumenty rynku pieniężnego sugerują blisko 50pb. Rezerwa Federalna może jednak zdecydować się na dalsze obniżki w 2020, gdy w USA zaczną uwidaczniać się skutki wojen handlowych.

Wiadomości krajowe

Wyrok TSUE ws kredytów walutowych ryzykiem dla złotego i wzrostu gospodarczego.

 • Wczoraj opublikowaliśmy raport podsumowujący konsekwencje orzeczenia TSUE ws. walutowych kredytów hipotecznych:

https://think.ing.com/articles/the-polish-fx-mortgage-saga-is-back-with-pln-and-polgbs-at-risk/

 • W naszej ocenie jeszcze przed decyzją TSUE może pojawić się presja na osłabienie złotego, co w połączeniu z wysoką inflacją może skłaniać inwestorów zagranicznych do redukcji zaangażowania w POLGBs. Widzimy także negatywy wpływ na wzrost gospodarczy. Po orzeczeniu TSUE banki będą musiały zawiązać wielomiliardowe rezerwy, co spowoduje zamrożenie akcji kredytowej i istotnie zaszkodzi wzrostowi gospodarczemu.

Komentarz rynkowy

 • Mimo przełamania wsparcia na 1,11 kurs €/US$ nie był w stanie istotnie pogłębić spadku i dziś rano otwiera się na 1,1080. Utrzymała się jednak presja na waluty CEE, w tym złotego. W efekcie kursu €/PLN zbliżył się do 4,31. Ryzyko wzrostu amerykańskich ceł wymierzonych w Chiny wywołało ogromny spadek rentowności Treasuries – niemal 20pb w segmencie 10lat i mniejszy w przypadku Bundów (5pb). Rentowności POLGBs obniżyły się o 2pb.

Umocnienie dolara i obligacji na rynkach bazowych.

 • Ponowny wzrost ryzyka kolejnego etapu wojen handlowych będzie wspierał oczekiwania na agresywne działania Fed i EBC. Dlatego w naszej ocenie spadki rentowności na rynkach bazowych będą trwać zarówno pod koniec tego, jak i w przyszłym tygodniu. Obrazu tego prawdopodobnie nie zmienią publikowane dziś dane z rynku pracy w USA, chociaż spodziewamy się bardzo dobrego wyniku.
 • Ww. dane i oczekiwania na agresywne działania EBC są jednak argumentem za dalszym spadkiem €/US$. W naszej ocenie w przyszłym tygodniu para przetestuje wsparcie na 1,10, ale nie przełamie tego poziomu.

Złoty pod presją, ryzyko lekkiej przeceny także w przypadku POLGBs.

 • Sierpień może okazać się bardzo niebezpiecznym okresem dla złotego. W okresie niskiej wakacyjnej płynności znów wypływa niekorzystny dla walut rynków wschodzących temat wojen handlowych. Obawiamy się również konsekwencji wyroku TSUE ws kredytów walutowych. Spotkania z inwestorami zagranicznymi sugerują, że to ryzyko nie jest w ogóle wyceniane. Dlatego w sierpniu kurs €/PLN prawdopodobnie utrzyma się powyżej 4,30.
 • Sierpień może być też potencjalnie niebezpieczny dla POLGBs, chociaż w znacznie mniejszej skali niż w przypadku złotego. Perspektywa wzrostu CPI (z uwagi na komponent bazowy), czy ryzyko osłabienia PLN w konsekwencji decyzji TSUE sugerują odpływ kapitałów zagranicznych w kolejnych miesiącach. Popyt na dług zapewnią jednak krajowe banki, zmuszone lokować środki z szybko przyrastających depozytów w SPW. W sierpniu nie będzie też aukcji sprzedaży. Dlatego w sierpniu rentowności POLGBs powinny utrzymać się na podwyższonym poziomie, ale w dalszej części roku spodziewamy się spadków.

Tygodnik

26
lis
2019

Tygodnik ING 26.11-1.12.2019

Wstępne porozumienie handlowe USA i Chin coraz bliżej. Poprawa ocen koniunktury w niemieckich usługach.

Więcej
13
lis
2019

Tygodnik ING 13-17.11.2019

NBP oczekuje CPI w okolicach celu przez kolejne 2 lata. Na rynkach długu trwa wyprzedaż.

Więcej
5
lis
2019

Tygodnik ING 4-10.11.2019

Inflacja wróciła do celu NBP. Silny wzrost na początku przyszłego roku.

Więcej
29
paź
2019

Tygodnik ING 28.10-3.11.2019

W środę Fed obniży stopy po raz trzeci w tym roku.

Więcej
21
paź
2019

Tygodnik ING 21-27.10.2019

Porozumienie w sprawie Brexitu blisko, ale optymizm na rynkach nie utrzyma się do końca roku.

Więcej
14
paź
2019

Tygodnik ING 14-20.10.2019

Wynik wyborów zgodny z oczekiwaniami, bez większego wpływu na rynki.

Więcej
8
paź
2019

Tygodnik ING 7-13.10.2019

Symptomy pogorszenia koniunktury w USA. Wyrok TSUE oznacza konwersje kredytów CHF.

Więcej
18
wrz
2019

Tygodnik ING 18-24.09.2019

EBC obniża stopę depozytową i zapowiada uruchomienie QE.

Więcej
11
wrz
2019

Tygodnik ING 10-15.09.2019

EBC poluzuje politykę pieniężną, ale płycej niż oczekiwano. W Polsce kampania wyborcza przynosi nowe propozycje wydatkowe

Więcej
27
sie
2019

Tygodnik ING 27.08-3.09.2019

Koniec osłabienia POLGBs. Niewielkie spowolnienie koniunktury w Polsce.

Więcej

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej