Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

Dalsza eskalacja wojen handlowych umacnia rynki długu.

5 sie 2019

Ubiegłotygodniowa runda negocjacji handlowy między USA i Chinami zakończyła się niepowodzeniem. W odpowiedzi D.Trump zapowiedział nałożenie 10% ceł na pozostałą nieocloną jeszcze część handlu z Chinami (o wartości US$300mld rocznie) od 1 września 2019.

Wiadomości zagraniczne

USA-Chiny: Ponowna eskalacja wojen handlowych

 • Ubiegłotygodniowa runda negocjacji handlowy między USA i Chinami zakończyła się niepowodzeniem. W odpowiedzi D.Trump zapowiedział nałożenie 10% ceł na pozostałą nieocloną jeszcze część handlu z Chinami (o wartości US$300mld rocznie) od 1 września 2019. Z kolei chińskie władze wstrzymały import amerykańskiej żywności oraz zapowiedziały nałożenie ceł odwetowych. Ponowna eskalacja wojen handlowych przełożyła się na umocnienie długu na rynkach bazowych oraz osłabienie na rynkach akcyjnych.

USA: Dobra kondycja rynku pracy, dynamika plac rośnie.

 • Na rynku pracy w USA W lipcu powstało 164tys. nowych miejsc pracy, zgodnie z medianą rynkowych oczekiwań. W dół o 41tys. zrewidowano jednak wzrost zatrudnienia w poprzednich dwóch miesiącach. Struktura zmian była stosunkowo zrównoważona – dalej silnie rosła liczba etatów w sektorach usługowych, rozrywce i służbie zdrowia, jedyny sektor gdzie widoczna jest stagnacja to handel detaliczny.
 • Dynamika wynagrodzeń podniosła się z 3,1% do 3,2%r/r, podczas gdy mediana prognoz wskazywała brak zmian. Był to jednak efekt zmian w dwóch kategoriach - handlu detalicznym i przetwórstwie. W przypadku usług oraz pozostałych branż widoczna jest stagnacja, bądź tendencja spadkowa.
 • Dane potwierdzają, że kondycja rynku pracy w USA pozostaje dobra, a popyt ze strony gospodarstw domowych będzie głównym motorem wzrostu USA także w 2poł19. Ryzyka związane z polityką handlową (w tym perspektywa wzrostu ceł na pozostałą część importu z Chin do USA od września) wymuszą jednak w naszej ocenie dalsze poluzowanie polityki Fed (kolejnej obniżki spodziewamy się już we wrześniu).

Niemcy: Odbicie dynamiki w przemyśle. Słabe wyniki przez cały 3kw.

 • Jutro poznamy dane o zamówieniach w niemieckim przemyśle w czerwcu – spodziewamy się odbicia dynamiki z -8,6% do -5,1%r/r, podobnie kształtują się rynkowe prognozy. W środę Bundesbank opublikuje informacje o produkcji przemysłowej – w tym przypadku także możliwe jest drobne odbicie z -3,7% do ok -2,8%r/r (konsensus -3,2%).
 • Dynamika wzrostu w Niemczech najprawdopodobniej osiągnie minimum w 2kw i spadnie z 0,7% do 0,4%r/r. Produkcja przemysłowa pozostanie na ujemnych poziomach także w 3kw. Powrót na dodatnie poziomy możliwy będzie najwcześniej w 4kw, jednak istotny wpływ będą miały pozytywne efekty statystyczne.

Wiadomości krajowe

 • Brak istotnych wiadomości

Komentarz rynkowy

 • Przez większą część ubiegłego tygodnia rynki znalazły się po presją – nastąpiła realizacja zysków po rozczarowaniu decyzjami Fed i EBC w lipcu. Pod koniec tygodnia nałożyła się na to informacja o planowanym nałożeniu ceł na pozostałą część importu z Chin do USA. W efekcie osłabiły się waluty CEE, np. kurs €/PLN wzrósł ponad 4,30. Nastąpiła też miejsce spora przecena POLGBs, ale po doniesieniach o cłach wzrost rentowności częściowo się cofnął. Kurs €/US$ przełamał się z kolei poniżej wsparcia na 1,11, ale dotychczas nie przełożyło się to na większe umocnienie dolara.

Umocnienie obligacji na rynkach bazowych, oczekujemy spadku €/US$.

 • Ten tydzień jest ubogi w dane makroekonomiczne. Uwaga rynków pozostanie więc skupiona na polityce handlowej. Nie spodziewamy się, aby USA w najbliższym czasie porozumiały się z Chinami. Oznacza to, że ryzyko kolejnych ceł będzie przez rynki postrzegane jako wysokie. W połączeniu z kolejnymi symptomami osłabienia w amerykańskim przetwórstwie (np. spadek ISM) będzie to wspierać oczekiwania, że Fed obniży stopy o kolejne 50pb jeszcze w tym roku. Z kolei słabnąca koniunktura w strefie euro wspiera oczekiwania na ponowne uruchomienie programu skupu obligacji QE już we wrześniu. Dlatego w tym tygodniu spodziewamy się spadku rentowności niemieckich i amerykańskich obligacji o 5-10pb. W takim otoczeniu spodziewamy się również utrzymania pary €/US$ na niskim poziomie, kurs prawdopodobnie nie przebije jednak 1,10.

Złoty pod presją, ryzyko lekkiej przeceny także w przypadku POLGBs.

 • Sierpień może okazać się bardzo niebezpiecznym okresem dla złotego. W okresie niskiej wakacyjnej płynności znów wypływa niekorzystny dla walut rynków wschodzących temat wojen handlowych. Obawiamy się również konsekwencji wyroku TSUE w sprawie kredytów walutowych. Spotkania z inwestorami zagranicznymi sugerują, że to ryzyko nie jest w ogóle wyceniane. Dlatego w sierpniu kurs €/PLN prawdopodobnie utrzyma się powyżej 4,30.
 • Sierpień może być też potencjalnie niebezpieczny dla POLGBs, chociaż w znacznie mniejszej skali niż w przypadku złotego. Perspektywa wzrostu CPI (z uwagi na komponent bazowy), czy ryzyko osłabienia PLN w konsekwencji decyzji TSUE sugerują odpływ kapitałów zagranicznych w kolejnych miesiącach. Popyt na dług zapewnią jednak krajowe banki, zmuszone lokować środki z szybko przyrastających depozytów w SPW. W sierpniu nie będzie też aukcji sprzedaży (w tym tygodniu będzie przetarg zamiany). Dlatego w sierpniu rentowności POLGBs powinny utrzymać się na podwyższonym poziomie, ale w dalszej części roku spodziewamy się spadków.

Tygodnik

26
lis
2019

Tygodnik ING 26.11-1.12.2019

Wstępne porozumienie handlowe USA i Chin coraz bliżej. Poprawa ocen koniunktury w niemieckich usługach.

Więcej
13
lis
2019

Tygodnik ING 13-17.11.2019

NBP oczekuje CPI w okolicach celu przez kolejne 2 lata. Na rynkach długu trwa wyprzedaż.

Więcej
5
lis
2019

Tygodnik ING 4-10.11.2019

Inflacja wróciła do celu NBP. Silny wzrost na początku przyszłego roku.

Więcej
29
paź
2019

Tygodnik ING 28.10-3.11.2019

W środę Fed obniży stopy po raz trzeci w tym roku.

Więcej
21
paź
2019

Tygodnik ING 21-27.10.2019

Porozumienie w sprawie Brexitu blisko, ale optymizm na rynkach nie utrzyma się do końca roku.

Więcej
14
paź
2019

Tygodnik ING 14-20.10.2019

Wynik wyborów zgodny z oczekiwaniami, bez większego wpływu na rynki.

Więcej
8
paź
2019

Tygodnik ING 7-13.10.2019

Symptomy pogorszenia koniunktury w USA. Wyrok TSUE oznacza konwersje kredytów CHF.

Więcej
18
wrz
2019

Tygodnik ING 18-24.09.2019

EBC obniża stopę depozytową i zapowiada uruchomienie QE.

Więcej
11
wrz
2019

Tygodnik ING 10-15.09.2019

EBC poluzuje politykę pieniężną, ale płycej niż oczekiwano. W Polsce kampania wyborcza przynosi nowe propozycje wydatkowe

Więcej
27
sie
2019

Tygodnik ING 27.08-3.09.2019

Koniec osłabienia POLGBs. Niewielkie spowolnienie koniunktury w Polsce.

Więcej

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej