Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

Dalsza eskalacja wojen handlowych umacnia rynki długu.

5 sie 2019

Ubiegłotygodniowa runda negocjacji handlowy między USA i Chinami zakończyła się niepowodzeniem. W odpowiedzi D.Trump zapowiedział nałożenie 10% ceł na pozostałą nieocloną jeszcze część handlu z Chinami (o wartości US$300mld rocznie) od 1 września 2019.

Wiadomości zagraniczne

USA-Chiny: Ponowna eskalacja wojen handlowych

 • Ubiegłotygodniowa runda negocjacji handlowy między USA i Chinami zakończyła się niepowodzeniem. W odpowiedzi D.Trump zapowiedział nałożenie 10% ceł na pozostałą nieocloną jeszcze część handlu z Chinami (o wartości US$300mld rocznie) od 1 września 2019. Z kolei chińskie władze wstrzymały import amerykańskiej żywności oraz zapowiedziały nałożenie ceł odwetowych. Ponowna eskalacja wojen handlowych przełożyła się na umocnienie długu na rynkach bazowych oraz osłabienie na rynkach akcyjnych.

USA: Dobra kondycja rynku pracy, dynamika plac rośnie.

 • Na rynku pracy w USA W lipcu powstało 164tys. nowych miejsc pracy, zgodnie z medianą rynkowych oczekiwań. W dół o 41tys. zrewidowano jednak wzrost zatrudnienia w poprzednich dwóch miesiącach. Struktura zmian była stosunkowo zrównoważona – dalej silnie rosła liczba etatów w sektorach usługowych, rozrywce i służbie zdrowia, jedyny sektor gdzie widoczna jest stagnacja to handel detaliczny.
 • Dynamika wynagrodzeń podniosła się z 3,1% do 3,2%r/r, podczas gdy mediana prognoz wskazywała brak zmian. Był to jednak efekt zmian w dwóch kategoriach - handlu detalicznym i przetwórstwie. W przypadku usług oraz pozostałych branż widoczna jest stagnacja, bądź tendencja spadkowa.
 • Dane potwierdzają, że kondycja rynku pracy w USA pozostaje dobra, a popyt ze strony gospodarstw domowych będzie głównym motorem wzrostu USA także w 2poł19. Ryzyka związane z polityką handlową (w tym perspektywa wzrostu ceł na pozostałą część importu z Chin do USA od września) wymuszą jednak w naszej ocenie dalsze poluzowanie polityki Fed (kolejnej obniżki spodziewamy się już we wrześniu).

Niemcy: Odbicie dynamiki w przemyśle. Słabe wyniki przez cały 3kw.

 • Jutro poznamy dane o zamówieniach w niemieckim przemyśle w czerwcu – spodziewamy się odbicia dynamiki z -8,6% do -5,1%r/r, podobnie kształtują się rynkowe prognozy. W środę Bundesbank opublikuje informacje o produkcji przemysłowej – w tym przypadku także możliwe jest drobne odbicie z -3,7% do ok -2,8%r/r (konsensus -3,2%).
 • Dynamika wzrostu w Niemczech najprawdopodobniej osiągnie minimum w 2kw i spadnie z 0,7% do 0,4%r/r. Produkcja przemysłowa pozostanie na ujemnych poziomach także w 3kw. Powrót na dodatnie poziomy możliwy będzie najwcześniej w 4kw, jednak istotny wpływ będą miały pozytywne efekty statystyczne.

Wiadomości krajowe

 • Brak istotnych wiadomości

Komentarz rynkowy

 • Przez większą część ubiegłego tygodnia rynki znalazły się po presją – nastąpiła realizacja zysków po rozczarowaniu decyzjami Fed i EBC w lipcu. Pod koniec tygodnia nałożyła się na to informacja o planowanym nałożeniu ceł na pozostałą część importu z Chin do USA. W efekcie osłabiły się waluty CEE, np. kurs €/PLN wzrósł ponad 4,30. Nastąpiła też miejsce spora przecena POLGBs, ale po doniesieniach o cłach wzrost rentowności częściowo się cofnął. Kurs €/US$ przełamał się z kolei poniżej wsparcia na 1,11, ale dotychczas nie przełożyło się to na większe umocnienie dolara.

Umocnienie obligacji na rynkach bazowych, oczekujemy spadku €/US$.

 • Ten tydzień jest ubogi w dane makroekonomiczne. Uwaga rynków pozostanie więc skupiona na polityce handlowej. Nie spodziewamy się, aby USA w najbliższym czasie porozumiały się z Chinami. Oznacza to, że ryzyko kolejnych ceł będzie przez rynki postrzegane jako wysokie. W połączeniu z kolejnymi symptomami osłabienia w amerykańskim przetwórstwie (np. spadek ISM) będzie to wspierać oczekiwania, że Fed obniży stopy o kolejne 50pb jeszcze w tym roku. Z kolei słabnąca koniunktura w strefie euro wspiera oczekiwania na ponowne uruchomienie programu skupu obligacji QE już we wrześniu. Dlatego w tym tygodniu spodziewamy się spadku rentowności niemieckich i amerykańskich obligacji o 5-10pb. W takim otoczeniu spodziewamy się również utrzymania pary €/US$ na niskim poziomie, kurs prawdopodobnie nie przebije jednak 1,10.

Złoty pod presją, ryzyko lekkiej przeceny także w przypadku POLGBs.

 • Sierpień może okazać się bardzo niebezpiecznym okresem dla złotego. W okresie niskiej wakacyjnej płynności znów wypływa niekorzystny dla walut rynków wschodzących temat wojen handlowych. Obawiamy się również konsekwencji wyroku TSUE w sprawie kredytów walutowych. Spotkania z inwestorami zagranicznymi sugerują, że to ryzyko nie jest w ogóle wyceniane. Dlatego w sierpniu kurs €/PLN prawdopodobnie utrzyma się powyżej 4,30.
 • Sierpień może być też potencjalnie niebezpieczny dla POLGBs, chociaż w znacznie mniejszej skali niż w przypadku złotego. Perspektywa wzrostu CPI (z uwagi na komponent bazowy), czy ryzyko osłabienia PLN w konsekwencji decyzji TSUE sugerują odpływ kapitałów zagranicznych w kolejnych miesiącach. Popyt na dług zapewnią jednak krajowe banki, zmuszone lokować środki z szybko przyrastających depozytów w SPW. W sierpniu nie będzie też aukcji sprzedaży (w tym tygodniu będzie przetarg zamiany). Dlatego w sierpniu rentowności POLGBs powinny utrzymać się na podwyższonym poziomie, ale w dalszej części roku spodziewamy się spadków.

Tygodnik

12
sie
2019

Tygodnik ING 12-19.08.2019

Złoty pod presją. Niemcy rozważają poluzowanie fiskalne.

Więcej
22
lip
2019

Tygodnik ING 22-29.07.2019

Tygodnik ING: EBC zaczeka z obniżką stóp do września. Wzrost PKB Polski w 2kw19 poniżej 5%.

Więcej
16
lip
2019

Tygodnik ING 16-22.07.2019

CPI powyżej celu NBP.

Więcej
9
lip
2019

Tygodnik ING 9-15.07.2019

Solidne dane z USA kontrastują z rynkowymi wycenami ścieżki stóp Fed.

Więcej
2
lip
2019

Tygodnik ING 2-8.07.2019

Rosną oczekiwania na luzowanie polityk banków centralnych w lipcu. RPP nie zmieni retoryki.

Więcej
24
cze
2019

Tygodnik ING 24.06 - 1.07.2019

Krajowy przemysł odporny na globalne spowolnienie. Rynki czekają na wyniki szczytu G20.

Więcej
18
cze
2019

Tygodnik ING 18-24.06.2019

Fed zasygnalizuje obniżki stóp, ale mniej agresywne niż oczekuje rynek.

Więcej
10
cze
2019

Tygodnik ING 10-17.06.2019

Stopy procentowe EBC bez zmian do połowy 2020. Słaby raport z rynku pracy USA nie zwiastuje głębokiego spowolnienia.

Więcej
4
cze
2019

Tygodnik ING 4-10.06.2019

Wybory europejskie zmniejszają szanse na kolejny impuls fiskalny w Polsce. Ich wynik jest lekko pozytywny dla polskich obligacji.

Więcej
30
maj
2019

Tygodnik ING 29-04.05.2019

Wybory europejskie zmniejszają szanse na kolejny impuls fiskalny w Polsce. Ich wynik jest lekko pozytywny dla polskich obligacji.

Więcej

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej