Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

USA uznaje Chiny manipulatorem walutowym. Waluty EM pod presją.

6 sie 2019

Bezpośrednią przyczyną tej decyzji jest brak obrony przez Chiny wartości juana w ostatnich dniach, przez co kurs USD/CNY osiągnął najwyższy poziom od 2008. Uznanie Chin za manipulatora walutowego widzimy w szerszym kontekście jako element trwającego od dłuższego czasu konfliktu handlowego.

Wiadomości zagraniczne

USA: Departament Skarbu określa Chiny jako manipulatora walutowego.

 • Bezpośrednią przyczyną tej decyzji jest brak obrony przez Chiny wartości juana w ostatnich dniach, przez co kurs USD/CNY osiągnął najwyższy poziom od 2008. Uznanie Chin za manipulatora walutowego widzimy w szerszym kontekście jako element trwającego od dłuższego czasu konfliktu handlowego, w ostatnich tygodniach ten konflikt przybrał na sile (czego wyrazem była zapowiedź wprowadzenia ceł na pozostały chiński eksport do USA). Uznanie Chin za manipulatora walutowego pozwala włączyć słabszą walutę do definicji nielegalnego subsydiowania i w dalszej kolejności prowadzić do nałożenie ceł na pozostałe nieoclone US$300mld chińskiego eksportu do USA. Inną potencjalną implikacją takiego nazwania Chin może być wzmocnienie argumentów prawnych na rzecz podjęcia interwencji walutowych w celu osłabienia dolara. Podjęcie interwencji wydaje się wciąż odległe, ale zwracamy uwagę, że wczorajsze kroki USA podnoszą ryzyko takiego scenariusza.
 • Inne kroki związane z nazwaniem Chin manipulatorem walutowym to (1) rozpoczęcie postępowań przed WTO i MFW o niedozwolone praktyki handlowe, (2) ograniczenie dostępu chińskich spółek do zamówień publicznych w USA.
 • Decyzja USA pokazuje brak perspektyw na złagodzenie konfliktu handlowego z Chinami. Nałożenie zapowiadanych 10% ceł na chińskie towary o wartości US$300 od początku września wydaje się bardzo prawdopodobne.

Niemcy: Pozytywne zaskoczenie ze strony zamówień przemysłowych.

 • Dynamika zamówień w niemieckim przemyśle odbiła w czerwcu z -8,4%r/r do -3,6%r/r, istotnie powyżej rynkowych prognoz (-5,1%r/r). Pozytywne zaskoczenie związane jest z aktywnością producentów eksportujących towary poza  strefę euro. Od dwóch miesięcy notujemy odbicie wymiany handlowej największych eksporterów w Azji. Jednak zapowiedź oclenia pozostałych 300 mld US$ chińskiego eksport do USA oznacza iż ta poprawa będzie nietrwała.
 • Niepokojącym sygnałem są także słabe wyniki niemieckich przedsiębiorstw produkujących dobra konsumpcyjne na rynek krajowy oraz do europejskich gospodarek. Bieżące dane nie pozwalają na nadmierny optymizm odnośnie perspektyw niemieckiego wzrostu. Dynamika produkcji przemysłowej dalej będzie ujemna przez kolejny kwartał.
 • Kłopoty niemieckiej gospodarki potwierdzają również wczorajsze rewizje lipcowych szacunków indeksów PMI. Główny wskaźnik (composite) obniżono z 51,4 do 50,9pkt z uwagi na słabszą aktywność w usługach. Oceny w tej branży obniżono z 55,4 do 54,5pkt. Poziom tego indeksu jest wciąż wysoki, ale jego spadek pokazuje jednak powolne rozprzestrzeniania się problemów przemysłu na resztę niemieckiej gospodarki.

USA: Spadek indeksu ISM dla usług.

 • Indeks ISM dla sektora usług spadł z 55,1 do 53,7pkt, poniżej prognoz (55,5pkt). Osłabienie związane było z komponentami opisującymi aktywność bieżącą (sprzedaż, zamówienia). Indeksy opisujące zatrudnienie nie uległy większym zmianom.

Wiadomości krajowe

 • Brak istotnych wiadomości

Komentarz rynkowy

 • Dalsze osłabienie juana wobec US$, czy zatrzymanie importu produktów rolnych z USA do Chin nie pozostawia wątpliwości, że wojny handlowe eskalują. Efektem jest presja na osłabienie walut rynków wschodzących – kurs €/PLN dotarł do 4,32. Trwa także umocnienie obligacji na rynkach bazowych oraz w Polsce, krajowa 10latka zyskała wczoraj kolejne 6pb. Pod presją znajduje się natomiast dolar, inwestorzy obawiają się skutków wojen handlowych dla amerykańskiej gospodarki, także scenariusz interwencji US Treasury stacje się coraz mniej odległy. W efekcie kurs €/US$ od początku tygodnia wzrósł z blisko 1,10 do 1,12.

Dalsze umocnienie obligacji na rynkach bazowych.

 • Eskalacja wojen handlowych najprawdopodobniej skupi uwagę rynków w tym tygodniu. Nie spodziewamy się, aby USA w najbliższym czasie porozumiały się z Chinami, widzimy raczej ryzyka dalszej eskalacji napięć. Oznacza to, że ryzyko kolejnych ceł (oraz innych barier) będzie przez rynki postrzegane jako wysokie. W połączeniu z kolejnymi symptomami osłabienia w amerykańskim przetwórstwie (np. spadek ISM) będzie to wspierać oczekiwania, że Fed obniży stopy o kolejne 50pb jeszcze w tym roku. Z kolei słabnąca koniunktura w strefie euro wzmacnia oczekiwania na ponowne uruchomienie programu skupu obligacji QE już we wrześniu. Dlatego w tym tygodniu spodziewamy się spadku rentowności niemieckich i amerykańskich obligacji o 5-10pb. Kurs €/US$ w najbliższych dniach prawdopodobnie wzrośnie do 1,1250-1,13.

Złoty pod presją, ryzyko lekkiej przeceny także w przypadku POLGBs.

 • Otoczenie międzynarodowe w sierpniu prawdopodobnie będzie niekorzystne dla walut rynków wschodzących. W okresie niskiej wakacyjnej płynności znów wypływa niekorzystny dla walut rynków wschodzących temat wojen handlowych. Obawiamy się również konsekwencji wyroku TSUE w sprawie kredytów walutowych. Spotkania z inwestorami zagranicznymi sugerują, że to ryzyko nie jest w ogóle wyceniane. Dlatego w sierpniu kurs €/PLN prawdopodobnie utrzyma się powyżej 4,30. Kurs znalazł się blisko lokalnego oporu na 4,32, ale szanse na jego przebicie są istotne.
 • Sierpień może być też potencjalnie niebezpieczny dla POLGBs, chociaż w znacznie mniejszej skali niż w przypadku złotego. Perspektywa wzrostu CPI (z uwagi na komponent bazowy), czy ryzyko osłabienia PLN w konsekwencji decyzji TSUE sugerują odpływ kapitałów zagranicznych w kolejnych miesiącach. Popyt na dług zapewnią jednak krajowe banki, zmuszone lokować środki z szybko przyrastających depozytów w SPW. W sierpniu nie będzie też aukcji sprzedaży (w tym tygodniu będzie przetarg zamiany). Dlatego w sierpniu rentowności POLGBs powinny utrzymać się na podwyższonym poziomie, ale w dalszej części roku spodziewamy się spadków.

Tygodnik

12
sie
2019

Tygodnik ING 12-19.08.2019

Złoty pod presją. Niemcy rozważają poluzowanie fiskalne.

Więcej
22
lip
2019

Tygodnik ING 22-29.07.2019

Tygodnik ING: EBC zaczeka z obniżką stóp do września. Wzrost PKB Polski w 2kw19 poniżej 5%.

Więcej
16
lip
2019

Tygodnik ING 16-22.07.2019

CPI powyżej celu NBP.

Więcej
9
lip
2019

Tygodnik ING 9-15.07.2019

Solidne dane z USA kontrastują z rynkowymi wycenami ścieżki stóp Fed.

Więcej
2
lip
2019

Tygodnik ING 2-8.07.2019

Rosną oczekiwania na luzowanie polityk banków centralnych w lipcu. RPP nie zmieni retoryki.

Więcej
24
cze
2019

Tygodnik ING 24.06 - 1.07.2019

Krajowy przemysł odporny na globalne spowolnienie. Rynki czekają na wyniki szczytu G20.

Więcej
18
cze
2019

Tygodnik ING 18-24.06.2019

Fed zasygnalizuje obniżki stóp, ale mniej agresywne niż oczekuje rynek.

Więcej
10
cze
2019

Tygodnik ING 10-17.06.2019

Stopy procentowe EBC bez zmian do połowy 2020. Słaby raport z rynku pracy USA nie zwiastuje głębokiego spowolnienia.

Więcej
4
cze
2019

Tygodnik ING 4-10.06.2019

Wybory europejskie zmniejszają szanse na kolejny impuls fiskalny w Polsce. Ich wynik jest lekko pozytywny dla polskich obligacji.

Więcej
30
maj
2019

Tygodnik ING 29-04.05.2019

Wybory europejskie zmniejszają szanse na kolejny impuls fiskalny w Polsce. Ich wynik jest lekko pozytywny dla polskich obligacji.

Więcej

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej