Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

Załamanie w niemieckim przetwórstwie. FOMC najprawdopodobniej nie zdecyduje się na agresywne obniżki stóp w 2poł19.

7 sie 2019

Dynamika produkcji przemysłowej w Niemczech spadła w czerwcu z -3,7% do -5,3%r/r, istotnie poniżej rynkowych prognoz (-3,1%). Słabe wyniki widoczne były wśród wszystkich branż.

Wiadomości zagraniczne

Niemcy: Załamanie w sektorze przemysłowym.

 • Dynamika produkcji przemysłowej w Niemczech spadła w czerwcu z -3,7% do -5,3%r/r, istotnie poniżej rynkowych prognoz (-3,1%). Słabe wyniki widoczne były wśród wszystkich branż. Na przełomie ostatnich miesięcy wyraźny trend spadkowy zarysowuje się zarówno w przypadku produkcji dóbr kapitałowych i pośrednich (dedykowanych na eksport), jak i nietrwałych dóbr konsumpcyjnych kierowanych na rynek wewnętrzny.
 • Dzisiejsze dane sugerują, ze dynamika PKB w 2kw najprawdopodobniej będzie negatywna w ujęciu kwartalnym. W ujęciu rocznym oznacza to spadek z 0,7%, nawet do 0,1-0,2%r/r. Dodatkowo wyniki badań przedsiębiorstw KE wskazują na słabe perspektywy na kolejne kwartały – odsetek firm raportujących problemy z popytem jest porównywalny do tego z okresu kryzysu zadłużenia strefy euro, spada wykorzystanie mocy produkcyjnych oraz zapotrzebowanie na pracę.

Fed: Najbardziej gołębi członek niechętny silnym obniżkom.

 • Najbardziej gołębi członek FOMC, prezes St. Louis Fed J.Bullard wskazał, że komitet nie może reagować na każdą nową wiadomość dotyczącą perspektyw wojen handlowych. Zapowiedział również, że obecnie prognozuje jedną dodatkową obniżkę stóp procentowych w tym roku.
 • Członek FOMC podkreślił, że konieczne jest oszacowanie skutków makroekonomicznych dotychczas podjętych decyzji. Uznał, że władze Fed muszą elastycznie podchodzić do niepewności związanej z handlem międzynarodowym – nagłe reakcje na napływające wiadomości mogą jedynie powiększyć niepewność dotyczącą perspektyw gospodarczych.
 • Kontrakty terminowe implikują obecnie ok 65pb. obniżek stóp w USA do końca roku. Dziś poznamy komentarze bliższego centrum C.Evansa. Spodziewamy się jednak niewielkiej reakcji – większe znaczenie przypisywane będzie komunikatom D.Trumpa o wojnie handlowej z Chinami.

Wiadomości krajowe

RPP: G.Ancyparowicz za rozluźnieniem wymogów kapitałowych dla banków. 

 • Opinia G.Ancyparowicz ma związek z perspektywą potencjalnie niekorzystnego dla banków rozstrzygnięcia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości dotyczącego kredytów hipotecznymi denominowanych w walutach obcych. Banki będą prawdopodobnie zmuszone do znacznego podwyższenia rezerw, co może zagrozić kreacji kredytu w Polsce. Obniżenie wymogów kapitałowych mogłoby wyraźnie złagodzić ten problem. Opinia G.Ancyparowicz wskazuje, że NBP i KNF są tego świadome i toczy się między nimi na ten temat dyskusja. Nie zmienia to jednak negatywnych perspektyw dla złotego. 

Komentarz rynkowy

 • Sytuacja na rynkach wczoraj się ustabilizowała, ciężko mówić jednak o poprawie nastrojów. Osłabła presja na przecenę walut CEE. Kurs €/PLN zakończył wzrost w okolicach 4,32. €/US$ wahał się wokół 1,12. Zatrzymały się także spadki rentowności na rynkach bazowych. W przypadku dochodowości POLGBs nastąpił niewielki wzrost (4pb) na długim końcu.

Fatalne dane z Niemiec wsparciem dla Bunda.

 • Dziś rano poznaliśmy fatalne dane o produkcji przemysłowej z Niemiec (więcej w wiadomościach zagranicznych). Zaskoczenie będzie wspierać spadek rentowności Bunda na dzisiejszym otwarciu. Spodziewamy się też eskalacji napięć USA z Chinami. Ryzyko wprowadzenia kolejnych barier handlowych jest postrzegane przez rynki jako wysokie. Taki scenariuszy wraz z kolejnymi symptomami osłabienia w amerykańskim przetwórstwie (np. spadek ISM) podtrzyma rynkowe oczekiwania, że Fed obniży stopy o kolejne 50pb w tym roku. Z kolei słabnąca koniunktura w strefie euro wzmocni oczekiwania na ponowne uruchomienie programu skupu obligacji QE we wrześniu. Dlatego w tym tygodniu spodziewamy się spadku rentowności niemieckich i amerykańskich obligacji o 5-10pb.
 • Kurs €/US$ w najbliższych dniach prawdopodobnie wzrośnie do 1,1250-1,13. Małą reakcja €/US$ na poranne dane z Niemiec może zachęcać krótkoterminowych inwestorów do zajmowania pozycji na wzrost pary.

Presja na złotego może się utrzymać, jutro aukcja zamiany SPW.

 • Perspektywy złotego w sierpniu pozostają negatywne. Eskalacja wojen handlowych jest niekorzystna dla walut rynków wschodzących w okresie niskiej płynności. Obawiamy się również konsekwencji wyroku TSUE w sprawie kredytów walutowych. Spotkania z inwestorami zagranicznymi sugerują, że to ryzyko nie jest w ogóle wyceniane poza Polską. Dlatego w sierpniu kurs €/PLN prawdopodobnie utrzyma się powyżej 4,30. Kurs znalazł się blisko lokalnego oporu na 4,32, ale szanse na jego przebicie są istotne.
 • Sierpień może być też potencjalnie niebezpieczny dla POLGBs, chociaż w znacznie mniejszej skali niż w przypadku złotego. Jutro odbędzie się aukcja zamiany, co w obecnym otoczeniu może wywierać presję na wzrost rentowności, szczególnie na krótkim końcu. W dalszym horyzoncie perspektywa wzrostu CPI, czy ryzyko osłabienia PLN sugerują odpływ. Popyt na dług zapewnią jednak krajowe banki, zmuszone lokować środki z szybko przyrastających depozytów w SPW. W sierpniu nie będzie też aukcji sprzedaży. Dlatego w sierpniu rentowności POLGBs powinny utrzymać się na podwyższonym poziomie, ale w dalszej części roku spodziewamy się spadków.

Tygodnik

26
lis
2019

Tygodnik ING 26.11-1.12.2019

Wstępne porozumienie handlowe USA i Chin coraz bliżej. Poprawa ocen koniunktury w niemieckich usługach.

Więcej
13
lis
2019

Tygodnik ING 13-17.11.2019

NBP oczekuje CPI w okolicach celu przez kolejne 2 lata. Na rynkach długu trwa wyprzedaż.

Więcej
5
lis
2019

Tygodnik ING 4-10.11.2019

Inflacja wróciła do celu NBP. Silny wzrost na początku przyszłego roku.

Więcej
29
paź
2019

Tygodnik ING 28.10-3.11.2019

W środę Fed obniży stopy po raz trzeci w tym roku.

Więcej
21
paź
2019

Tygodnik ING 21-27.10.2019

Porozumienie w sprawie Brexitu blisko, ale optymizm na rynkach nie utrzyma się do końca roku.

Więcej
14
paź
2019

Tygodnik ING 14-20.10.2019

Wynik wyborów zgodny z oczekiwaniami, bez większego wpływu na rynki.

Więcej
8
paź
2019

Tygodnik ING 7-13.10.2019

Symptomy pogorszenia koniunktury w USA. Wyrok TSUE oznacza konwersje kredytów CHF.

Więcej
18
wrz
2019

Tygodnik ING 18-24.09.2019

EBC obniża stopę depozytową i zapowiada uruchomienie QE.

Więcej
11
wrz
2019

Tygodnik ING 10-15.09.2019

EBC poluzuje politykę pieniężną, ale płycej niż oczekiwano. W Polsce kampania wyborcza przynosi nowe propozycje wydatkowe

Więcej
27
sie
2019

Tygodnik ING 27.08-3.09.2019

Koniec osłabienia POLGBs. Niewielkie spowolnienie koniunktury w Polsce.

Więcej

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej