Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

Rząd Niemiec rozważa zmianę polityki budżetowej. Możliwy upadek rządu we Włoszech.

9 sie 2019

Niemiecki dziennik Bild poinformował, że rząd federalny skłonny jest odejść od polityki zrównoważonego budżetu dla stymulowania inwestycji wspierających ochronę klimatu oraz edukację, opierając się na anonimowych źródłach. Materializacja takiego scenariusza prawdopodobnie oznaczać będzie pojawienie się deficytu w 2020.

Wiadomości zagraniczne

Niemcy: Rząd rozważa ekspansję polityki fiskalnej.

 • Niemiecki dziennik Bild poinformował, że rząd federalny skłonny jest odejść od polityki zrównoważonego budżetu dla stymulowania inwestycji wspierających ochronę klimatu oraz edukację, opierając się na anonimowych źródłach. Materializacja takiego scenariusza prawdopodobnie oznaczać będzie pojawienie się deficytu w 2020.
 • Po osiągnieciu wysokiej nadwyżki budżetowej w 2018 (1,7%PKB), rząd niemiecki już w bieżącym roku rozpoczął powiększanie wydatków (Komisja Europejska prognozuje spadek nadwyżki do ok. 1%PKB). Taka tendencja najprawdopodobniej będzie kontynuowana także w przyszłym roku.
 • Wiadomość wywołała chwilowe osłabienie niemieckich Bundów – rentowności wzrosły o ok. 5pb. Korektę wywołało późniejsze dementi - niemiecki gabinet stwierdził, że jak dotychczas nie zostały podjęte decyzje dotyczące zmian w polityce fiskalnej. Tym samym modyfikacje reguł wydatkowych są mało prawdopodobne przed kolejnym posiedzeniem, które odbywać się będzie 20 września.
 • Poznaliśmy także dane o niemieckim handlu zagranicznym w czerwcu. Zarówno dynamika eksportu i importu były zbliżone do oczekiwań, istotnie spadła nadwyżka handlowa (z €20,6 do 16,8mld). W naszej ocenie dane potwierdzają, że dynamika wzrostu PKB w 2kw spadnie z 0,7% do ok. 0,1-0,2%r/r. Również wynik w ujęciu kwartalnym będzie ujemny.

Francja: Słabe wyniki przemysłu w czerwcu.

 • Dynamika wzrostu francuskiego przemysłu spadła w czerwcu z 3,9% do 0%r/r, poniżej rynkowych prognoz (1%). Największe spadki widoczne były w sektorach związanych z przetwórstwem ropy naftowej i paliw, motoryzacyjnym oraz wśród producentów energii. Słaby wynik wpisuje się w tendencje widoczną w całej Europie – jego częściową przyczyną mogą być anomalie pogodowe.

Włochy: Rozpad rządzącej koalicji – możliwe przedterminowe wybory.

 • Lider współrządzącej Włochami Ligi Północnej - M.Salvini będzie dążył do rozpisania przedterminowych wyborów. Chce on w ten sposób zdyskontować wzrost popularności Ligi z 17 do 38% od ostatnich wyborów. Koalicyjny Ruch 5 gwiazd odnotował w tym czasie spadek popularności z 34 na 17%. Nowe wybory nie są pewne, gdyż Ruch 5 gwiazd może poszukać innych koalicjantów. Gdyby do nich doszło to ewentualny nowy rząd prowadziłby podobną politykę do obecnego, być może z większą skłonnością do konfrontacji z Unią Europejską i nieco mniejszą determinacją na zwiększanie wydatków publicznych.

Wiadomości krajowe

RPP: J.Żyżyński rozważa obniżenie wymogów kapitałowych dla banków.

 • J.Żyżyński z RPP wskazał, że w perspektywie kolejnych dwóch lat najbardziej prawdopodobna jest stabilizacja stóp procentowych lub ewentualna ich obniżka w odpowiedzi na globalne spowolnienie. W jego ocenie inflacja CPI utrzyma się poniżej 3,5%r/r w horyzoncie projekcji. Członek RPP wskazał, że przestrzeń do znacznego cięcia stóp ogranicza jednak sytuacja części sektora bankowego. Można więc rozważyć scenariusz rozluźnienia wymogów kapitałowych dla banków. Jest to drugi z członków Rady (po G.Ancyparowicz) wspominający o takiej możliwości. J.Żyżyński rozważa też ewentualne wsparcie gospodarki, wzorowane na QE EBC – najprawdopodobniej jednak jest to odosobnione stanowisko.
 • W naszej ocenie ostatnie wypowiedzi sugerują, że w Radzie buduje się konsensus za rozluźnieniem wymogów kapitałowych dla banków, prawdopodobnie w związku z perspektywą werdyktu TSUE w sprawie kredytów frankowych. Szanse na polską wersję QE oceniamy jednak jako małe – barierą jest bowiem popyt na kredyt (i dosyć niska skłonność firm do inwestycji), a nie jego podaż.

Rynek pracy: liczba zezwoleń na pracę cudzoziemców wzrosła o 47%r/r w 1poł19.

 • Napływ cudzoziemców, zwłaszcza z Ukrainy, na polski rynek pracy wciąż postępuje i utrwala się. MPiPS poinformował, że w 1poł2019 wydano 217 tys. zezwoleń na pracę ważnych przez okres 3 lat. To o 47% więcej niż w 1poł2018. Rośnie również liczba cudzoziemców odprowadzających składki na ZUS. W 2kw 2019 wyniosła ona 644 tys., o ponad 103 tys. więcej niż rok wcześniej.

Komentarz rynkowy

 • Wczoraj na rynkach znów bez większych zmian. Pary €/US$ i €/PLN utrzymały się blisko odpowiednio 1,12 i €/PLN 4,32. Na bazowych rynkach obligacji także stabilnie. POLGBs zaczęły dzień osłabieniem, ale później rentowności obniżyły się. MF przeprowadziło aukcję zamiany i uplasowało PLN5,5mld papierów. W ciągu dnia pojawiły się informacje o zmianie strategii budżetowej Niemiec, ale zostały zdementowane przez tamtejsze ministerstwo finansów i miały mały wpływ na rynki.

Umocnienie na bazowych rynkach długu.

 • Doniesienia o prawdopodobnym upadku koalicji i przedterminowych wyborach we Włoszech mogą wpłynąć dziś na otwarciu na niewielkie umocnienie Bunda. Znajdujące się w koalicji partie nadal dominują jednak w sondażach (ale odwróciły się proporcje sił) i mają względnie podobne poglądy gospodarcze. Dlatego nie spodziewamy się, aby miało to mieć długotrwały wpływ na Bunda. Do końca tygodnia w zasadzie nie ma istotnych danych z głównych gospodarek, informacje z UK (np. PKB za 2kw19) prawdopodobnie wpłyną jedynie na GBP. Punktem uwagi rynków pozostaną obawy o przebieg rozmów handlowych USA i Chin. W efekcie na przełomie tygodnia oczekujemy stabilizacji lub dalszego spadku rentowności niemieckich i amerykańskich obligacji.
 • Napięcia polityczne we Włoszech powinny przełożyć się na niewielki spadek €/US$ na przełomie tygodnia (maksymalnie 1,11).  Dolarowi ciążą bowiem oczekiwania na agresywne obniżki stóp Fed.

Oczekujemy dalszego osłabienia złotego.

 • Widzimy ryzyko dalszego wzrostu €/PLN w sierpniu. Kurs powinien dotrzeć do następnego oporu w okolicach 4,34-35 w ciągu dwóch tygodni. Eskalacja wojen handlowych jest niekorzystna dla walut rynków wschodzących w okresie niskiej płynności. Obawiamy się również konsekwencji wyroku TSUE w sprawie kredytów walutowych. Spotkania z inwestorami zagranicznymi sugerują, że to ryzyko nie jest w ogóle wyceniane poza Polską. Dlatego w sierpniu kurs €/PLN prawdopodobnie utrzyma się powyżej 4,30.
 • W przyszłym tygodniu poznamy szczegóły CPI oraz wstępne dane o PKB za 2kw19 z Polski. Znaczenie dla POLGBs mogą mieć dane o inflacji – w naszej ocenie potwierdzą one, że programy socjalne rządu przekładają się na wzrost cen usług w Polsce i należy spodziewać się dalszego wzrostu inflacji bazowej. Będzie to w naszej ocenie (obok ryzyka dalszej deprecjacji PLN) wspierać odpływ inwestorów zagranicznych z SPW. Popyt na dług zapewnią jednak krajowe banki, zmuszone lokować środki z szybko przyrastających depozytów.

Tygodnik

26
lis
2019

Tygodnik ING 26.11-1.12.2019

Wstępne porozumienie handlowe USA i Chin coraz bliżej. Poprawa ocen koniunktury w niemieckich usługach.

Więcej
13
lis
2019

Tygodnik ING 13-17.11.2019

NBP oczekuje CPI w okolicach celu przez kolejne 2 lata. Na rynkach długu trwa wyprzedaż.

Więcej
5
lis
2019

Tygodnik ING 4-10.11.2019

Inflacja wróciła do celu NBP. Silny wzrost na początku przyszłego roku.

Więcej
29
paź
2019

Tygodnik ING 28.10-3.11.2019

W środę Fed obniży stopy po raz trzeci w tym roku.

Więcej
21
paź
2019

Tygodnik ING 21-27.10.2019

Porozumienie w sprawie Brexitu blisko, ale optymizm na rynkach nie utrzyma się do końca roku.

Więcej
14
paź
2019

Tygodnik ING 14-20.10.2019

Wynik wyborów zgodny z oczekiwaniami, bez większego wpływu na rynki.

Więcej
8
paź
2019

Tygodnik ING 7-13.10.2019

Symptomy pogorszenia koniunktury w USA. Wyrok TSUE oznacza konwersje kredytów CHF.

Więcej
18
wrz
2019

Tygodnik ING 18-24.09.2019

EBC obniża stopę depozytową i zapowiada uruchomienie QE.

Więcej
11
wrz
2019

Tygodnik ING 10-15.09.2019

EBC poluzuje politykę pieniężną, ale płycej niż oczekiwano. W Polsce kampania wyborcza przynosi nowe propozycje wydatkowe

Więcej
27
sie
2019

Tygodnik ING 27.08-3.09.2019

Koniec osłabienia POLGBs. Niewielkie spowolnienie koniunktury w Polsce.

Więcej

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej