Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

Koniunktura w USA ciągle bardzo dobra. Wzrost cen usług w Polsce.

12 sie 2019

We wtorek poznamy amerykańskie dane o inflacji CPI w lipcu – spodziewamy się stabilizacji dynamiki na poziomie 1,6%r/r, poniżej rynkowego konsensusu (1,7%). Również struktura pozostanie zbliżona do ubiegłego miesiąca – inflacja bazowa dalej utrzyma dynamikę 2,1%, a pomniejsze zmiany widoczne będą w przypadku cen paliw i żywności.

Wiadomości zagraniczne

USA: Pozytywny wydźwięk danych makroekonomicznych.

 • We wtorek poznamy amerykańskie dane o inflacji CPI w lipcu – spodziewamy się stabilizacji dynamiki na poziomie 1,6%r/r, poniżej rynkowego konsensusu (1,7%). Również struktura pozostanie zbliżona do ubiegłego miesiąca – inflacja bazowa dalej utrzyma dynamikę 2,1%, a pomniejsze zmiany widoczne będą w przypadku cen paliw i żywności.
 • Tego samego dnia opublikowany zostanie indeks koniunktury w sektorze MSP sporządzany przez związek pracodawców NFIB. Rynkowe prognozy wskazują na wzrost ze 103,3 do 104,9pkt, nasze szacunki są równie optymistyczne (105pkt). Komponenty opisujące rynek pracy dalej pozostaną na wysokich poziomach, najprawdopodobniej nie zobaczymy jeszcze ewentualnego pogorszenia związanego z eskalacją konfliktu handlowego.
 • W czwartek poznamy dane o sprzedaży detalicznej w lutym. Spodziewamy się wzrostu rzędu 0,3%m/m, podobnie kształtują się rynkowe prognozy. Zbliżone tempo wzrostu widoczne będzie również w przypadku części bazowej oraz tzw. grupy kontrolnej. Taka aktywność dalej pozostaje zbieżna z utrzymaniem się dynamiki PKB na poziomie zbliżonym do 2%r/r w 3kw.
 • Całokształt danych wspiera niewielkie zmiany w polityce pieniężnej Fed. Scenariuszem bazowym wciąż pozostaje obniżka stóp procentowych we wrześniu. Należy zwrócić uwagę, że nawet najbardziej gołębi członkowie są obecnie sceptyczni co do luzowania w grudniu. Ewentualna zmiana stanowiska wymagać będzie silnych negatywnych zaskoczeń ze strony aktywności gospodarczej.

Włochy: Dziś dyskusja nad wotum nieufności.

 • Dzisiaj odbędzie się głosowanie nad wotum nieufności dla włoskiego rządu, na które naciska Liga Północna. W razie wcześniejszych wyborów partia ta prowadzi w sondażach i jest w stanie umocnić swoją pozycję. Według informacji Politico trwają rozmowy antysystemowego Ruchu Pięciu Gwiazd oraz lewicowej Partii Demokratycznej, których celem jest utworzenie alternatywnego gabinetu, pomijającego Ligę Północną. Taki scenariusz najprawdopodobniej nie znajdzie jednak poparcia wśród członków lewicowych ugrupowań. W efekcie prawdopodobny jest wzrost rentowności włoskich obligacji.

Strefa euro: Słabe dane z przemysłu.

 • W środę poznamy dane o produkcji ze strefy euro w czerwcu. Rynkowe prognozy wskazują na spadek z -0,5% do -1,2%r/r. Napływające dotychczas informacje z Niemiec (spadek o 5,2%r/r) oraz Francji (0%r/r) wskazują na ryzyko negatywnego zaskoczenia. Głęboki spadek dynamiki w czerwcu najprawdopodobniej potęgowały niekorzystne zjawiska klimatyczne (np. wysokie temperatury), jednak nawet pomijając chwilowe wahania tendencja w sektorze jest niekorzystna.
 • We wtorek poznamy indeks ZEW obrazujący oceny analityków finansowych i zarządzających portfelami w Niemczech. Spodziewamy się kolejnego spadku oceny bieżącej z -1,1pkt do -8pkt (poniżej konsensusu -5,5pkt). Osłabienie najprawdopodobniej widoczne będzie również w ocenach sektorowych, wzrosną też oczekiwania na działania ze strony EBC.

Wiadomości krajowe

PKB: Niewielkie spowolnienie w 2kw.

 • W środę poznamy wstępny szacunek wzrostu PKB w 2kw. Po słabych czerwcowych danych spodziewamy się drobnego spadku dynamiki z 4,7% do 4,6%r/r (konsensus 4,5%). Struktura dalej w znacznej mierze bazować będzie na konsumpcji prywatnej (wzrost 4,6%r/r). Prognozujemy, że dynamika inwestycji spowolni po nienaturalnie wysokim wzroście w 1kw z 12,9% do 8%. Należy zauważyć, że wyniki obciążane będą przez słabe wyniki przemysłu w czerwcu – dynamika w bieżącym kwartale dalej będzie stosunkowo wysoka (ok 4.3%r/r), pomimo niesprzyjających efektów bazowych.

CPI: W centrum uwagi struktura inflacji bazowej.

 • Wraz z informacjami o PKB poznamy ostateczny szacunek inflacji CPI w lipcu. Potwierdzi on wysoką dynamikę 2,9%r/r oraz najprawdopodobniej przedstawi wzrost inflacji bazowej z 1,9% do 2,1%r/r. Bardziej interesująca będzie jednak jego struktura, a dokładnie czy silniejsza dynamika spowodowana była wzrostem w jednej z kategorii związanych z turystyką czy też miała charakter bardziej zrównoważony. W naszej ocenie prawdopodobna jest druga opcja – prognozujemy, że CPI w 3kw oscylować będzie koło 2,1%r/r, a w 4kw średnio kształtować się będzie w okolicy 2,5%r/r. 

Komentarz rynkowy

 • W ubiegłym tygodniu uwagę inwestorów zdominowała perspektywa wprowadzenia kolejnych barier celnych na Chiny przez USA. Obawy o globalny wzrost wsparły oczekiwania na agresywne poluzowanie polityk Fed i EBC we wrześniu. W konsekwencji rentowności na rynkach bazowych oraz POLGBs spadły. Krajowy dług wzmocniły też rosnące oczekiwania na poluzowanie polityki RPP – w efekcie rentowność 10latki obniżyła się do najniższego poziomu w historii. Przełożyło się to też na osłabienie walut CEE, prowadząc do wzrostu pary €/PLN do 4,32, tj. najwyżej od lutego.

Otoczenie międzynarodowe ciągle korzystne dla długu.

 • W tym tygodniu poznamy liczne dane z głównych gospodarek. Spodziewamy się wyników nie odbiegających istotnie od konsensusu prognoz. Powinny one potwierdzić m.in. złą kondycję przemysłu strefy euro. W naszej ocenie uwaga rynków pozostanie skupiona na wojnach handlowych, prowadząc do dalszego spadku rentowności Bunda i Treasuries. Dodatkowym czynnikiem wspierającym rynki długu może okazać się rozpad koalicji we Włoszech. Powinien on skutkować wzrostem spreadów włoskich obligacji do krzywej niemieckiej).
 • Rozkład ryzyka dla €/US$ jest względnie zbilansowany. Z jednej strony pojawiły się napięcia polityczne we Włoszech. Z drugiej według doniesień prasowych Niemcy rozważają prowadzenie bardzie ekspansywnej polityki budżetowej. Wiadomości zostało wprawdzie zdementowane przez niemieckie ministerstwo finansów, ale nie utnie to spekulacji wśród inwestorów. Dlatego też uważamy, że €/US$ blisko 1,12 na początku tygodnia.

Złoty pod presją, dane o CPI zahamują oczekiwania na obniżki stóp NBP.

 • W naszej ocenie złoty pozostanie pod presją co najmniej do końca miesiąca. W ciągu tygodnia-dwóch para €/PLN powinna przetestować opór na 4,34-35. Wycenom walut rynków wschodzących ciążą obawy o konsekwencje wojen handlowych (czy dalszego osłabienia juana). Obawiamy się również konsekwencji wyroku TSUE w sprawie kredytów walutowych. Spotkania z inwestorami zagranicznymi sugerują, że to ryzyko nie jest w ogóle wyceniane poza Polską.
 • W tym tygodniu poznamy szczegóły CPI oraz wstępne dane o PKB za 2kw19 z Polski. Znaczenie dla POLGBs mogą mieć dane o inflacji – w naszej ocenie potwierdzą one, że programy socjalne rządu przekładają się na wzrost cen usług. Powinno to zatrzymać wzrost oczekiwań na obniżki stóp NBP – obecnie rynek wycenia co najmniej jedną w ciągu 2 lat. Krótkoterminowe perspektywy krajowego długu są jednak pozytywne z uwagi na spodziewane umocnieni na rynkach bazowych.

Tygodnik

26
lis
2019

Tygodnik ING 26.11-1.12.2019

Wstępne porozumienie handlowe USA i Chin coraz bliżej. Poprawa ocen koniunktury w niemieckich usługach.

Więcej
13
lis
2019

Tygodnik ING 13-17.11.2019

NBP oczekuje CPI w okolicach celu przez kolejne 2 lata. Na rynkach długu trwa wyprzedaż.

Więcej
5
lis
2019

Tygodnik ING 4-10.11.2019

Inflacja wróciła do celu NBP. Silny wzrost na początku przyszłego roku.

Więcej
29
paź
2019

Tygodnik ING 28.10-3.11.2019

W środę Fed obniży stopy po raz trzeci w tym roku.

Więcej
21
paź
2019

Tygodnik ING 21-27.10.2019

Porozumienie w sprawie Brexitu blisko, ale optymizm na rynkach nie utrzyma się do końca roku.

Więcej
14
paź
2019

Tygodnik ING 14-20.10.2019

Wynik wyborów zgodny z oczekiwaniami, bez większego wpływu na rynki.

Więcej
8
paź
2019

Tygodnik ING 7-13.10.2019

Symptomy pogorszenia koniunktury w USA. Wyrok TSUE oznacza konwersje kredytów CHF.

Więcej
18
wrz
2019

Tygodnik ING 18-24.09.2019

EBC obniża stopę depozytową i zapowiada uruchomienie QE.

Więcej
11
wrz
2019

Tygodnik ING 10-15.09.2019

EBC poluzuje politykę pieniężną, ale płycej niż oczekiwano. W Polsce kampania wyborcza przynosi nowe propozycje wydatkowe

Więcej
27
sie
2019

Tygodnik ING 27.08-3.09.2019

Koniec osłabienia POLGBs. Niewielkie spowolnienie koniunktury w Polsce.

Więcej

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej