Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

21
paź
2019

Kolejne opóźnienie Brexit. W tym tygodniu posiedzenie EBC oraz indeksy PMI.

W sobotę brytyjski parlament odmówił głosowania nad nowym porozumieniem między Wielką Brytanią i Unią Europejską. Zamiast tego przegłosował tzw. poprawkę Letwina, zgodnie z którą takie głosowanie odbędzie się dopiero po tym, jak posłowie zapoznają się z całą legislacją związaną z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE.

Więcej
18
paź
2019

Małe szanse na ratyfikację porozumienia w sprawie Brexitu w Izbie Gmin. Odbicie krajowej produkcji przemysłowej.

Premier Wielkiej Brytanii B.Johnson uzgodnił nowe porozumienie z Unią Europejską. Jest ono zbliżone do porozumienia T.May, z tą różnicą że gwarancje braku twardej granicy między Republiką Irlandii a Irlandią Północną będą dotyczyć tylko tej ostatniej a nie całej Wielkiej Brytanii (tzw. Ireland only backstop).

Więcej
17
paź
2019

Kolejne symptomy pogorszenia koniunktury w USA. Nadal bez porozumienia w sprawie Brexit.

Wrześniowe dane o sprzedaży detalicznej zaskoczyły negatywnie. Główny indeks spadł o 0,3%m/m, podczas gdy oczekiwano wzrostu w podobnej skali. Wolumen opisujący cześć bazową tj. z wyłączeniem sprzedaży aut i paliw, pozostał na zbliżonym poziomie do poprzedniego miesiąca.

Więcej
16
paź
2019

MFW obniża prognozy światowego wzrostu. W Polsce dalszy wzrost cen usług.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) oczekuje, że dynamika globalnego wzrostu PKB w 2019 spadnie z 3,6% do 3,0% r/r – poziom ten często traktowany jest jako recesyjny. Również odbicie dynamiki wzrostu w 2020 będzie stosunkowo słabe – fundusz prognozuje wzrost rzędu 3,4%r/r.

Więcej
15
paź
2019

Dalsze pogorszenie w europejskim przemyśle. Wynik wyborów w Polsce bez wpływu na rynki.

Dynamika produkcji przemysłowej w strefie euro spadła w sierpniu z -2,1% do -2,8%r/r. Wcześniej pogorszenie sygnalizowały słabe dane z głównych gospodarek. Słaby wynik generował m.in. francuski przemysł rafineryjny.

Więcej
14
paź
2019

Wynik wyborów zgodny z oczekiwaniami, bez wpływu na rynki.

Administracja Chin zobowiązała się powiększyć zakupy surowców rolnych z USA o US$40-50mld rocznie. Amerykanie zdecydowali natomiast o wstrzymaniu się z podwyżkami ceł z 25 na 30% na dobra konsumenckie o wartości US$250mld, które miały obowiązywać od jutra.

Więcej
11
paź
2019

Porozumienie dotyczące Brexit możliwe do końca miesiąca. Silny opór wewnątrz EBC przed dalszym luzowaniem polityki.

Premier Wielkiej Brytanii B.Johnson oraz Republiki Irlandii L.Varadkar stwierdzili, że możliwe jest porozumienie ws. warunków wyjścia z UE do końca października. Dziś odbędzie się dodatkowe spotkanie brytyjskiego ministra spraw zagranicznych oraz głównego negocjatora ze strony UE.

Więcej
10
paź
2019

Rozpoczyna się kolejna runda rozmów handlowych USA i Chin. Koniunktura w europejskim przemyśle ciągle słaba.

Dzisiaj rozpocznie się runda negocjacji handlowych miedzy USA, a Chinami. Istotne wiadomości mogą pojawić się na przełomie tygodnia. Informacje napływające w bieżącym tygodniu wskazują na niskie szanse na bardziej rozbudowane porozumienie. Władze Chin dalej wskazują, że możliwe jest porozumienie dotyczące warunków eksportu surowców rolnych do Państwa Środka.

Więcej
9
paź
2019

Brak postępów w rozmowach USA i Chin oraz Wielkiej Brytanii i UE.

Prezes Fed zapowiedział, że bank rozpocznie wkrótce operacje mające na celu dostarczanie płynności na rynek. Według jego deklaracji Rezerwa Federalna będzie skupować bony rządowe (T-bills) z krótkiego końca amerykańskiej krzywej w odpowiedzi na problemy z funkcjonowaniem rynku repo. W odróżnieniu od operacji QE program nie obejmie obligacji z długiego końca krzywej.

Więcej
8
paź
2019

Dalszy spadek produkcji przemysłowej w Niemczech. USA utrzyma sankcje przeciw chińskim firmom.

Dynamika produkcji przemysłowej w Niemczech wzrosła nieznacznie w sierpniu z -4,2% do -4%r/r. Podobnie kształtowały się rynkowe prognozy (-4,3%). Najsilniejsze spadki objęły produkcję energii (-16,5%r/r) oraz nietrwałych dóbr konsumpcyjnych (-12,1%). Równolegle dynamika produkcji towarów inwestycyjnych oraz dóbr pośrednich zaczęła odbijać po kilkunastu miesiącach spadków.

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 12-19.08.2019

12 sie 2019

Złoty pod presją. Niemcy rozważają poluzowanie fiskalne.

  • W ubiegłym tygodniu uwagę inwestorów zdominowała perspektywa wprowadzenia kolejnych barier celnych na Chiny przez USA. Obawy o globalny wzrost wsparły oczekiwania na agresywne poluzowanie polityk Fed i EBC we wrześniu. W konsekwencji rentowności na rynkach bazowych oraz POLGBs spadły. Krajowy dług wzmocniły też rosnące oczekiwania na poluzowanie polityki RPP – w efekcie rentowność 10latki obniżyła się do najniższego poziomu w historii. Przełożyło się to też na osłabienie walut CEE, prowadząc do wzrostu pary €/PLN do 4,32, tj. najwyżej od lutego.
  • W tym tygodniu poznamy liczne dane z głównych gospodarek. Spodziewamy się wyników nie odbiegających istotnie od konsensusu prognoz. Powinny one potwierdzić m.in. złą kondycję przemysłu strefy euro. W naszej ocenie uwaga rynków pozostanie skupiona na wojnach handlowych, prowadząc do dalszego spadku rentowności Bunda i Treasuries. Dodatkowym czynnikiem wspierającym rynki długu może okazać się rozpad koalicji we Włoszech. Rozkład ryzyka dla €/US$ jest względnie zbilansowany. Z jednej strony pojawiły się napięcia polityczne we Włoszech. Z drugiej według doniesień prasowych Niemcy rozważają prowadzenie bardzie ekspansywnej polityki budżetowej. Wiadomości zostało wprawdzie zdementowane przez niemieckie ministerstwo finansów, ale nie utnie to spekulacji wśród inwestorów. Dlatego też uważamy, że €/US$ blisko 1,12 na początku tygodnia.
  • W naszej ocenie złoty pozostanie pod presją co najmniej do końca miesiąca. W ciągu tygodnia-dwóch para €/PLN powinna przetestować opór na 4,34-35. Wycenom walut rynków wschodzących ciążą obawy o konsekwencje wojen handlowych (czy dalszego osłabienia juana). Obawiamy się również konsekwencji wyroku TSUE w sprawie kredytów walutowych. Spotkania z inwestorami zagranicznymi sugerują, że to ryzyko nie jest w ogóle wyceniane poza Polską.

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej