Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

Optymistyczne założenia przyszłorocznego budżetu. Istotne ryzyko dalszego osłabienia PLN.

28 sie 2019

Rozmowy koalicyjne we Włoszech zostały przedłużone o kolejny dzień. Wczoraj obydwie strony groziły zerwaniem negocjacji.

Wiadomości zagraniczne

Włochy: Rozmowy koalicyjne bez rozstrzygnięć. Trwają negocjacje. 

 • Rozmowy koalicyjne we Włoszech zostały przedłużone o kolejny dzień. Wczoraj obydwie strony groziły zerwaniem negocjacji – według La Republica główną osią sporu jest obsada ministerstwa spraw wewnętrznych po liderze Ligi Północnej M.Salvinim (pozwala ono istotnie wpływać m.in. na politykę migracyjną). Pewnym ryzykiem jest także zachowanie członków Ruchu 5 Gwiazd – tradycją ruchu jest poddawanie decyzji pod głosowanie elektroniczne wśród jego członków, a w organizacji panują rozbieżne opinie na temat zasadności porozumienia z Partią Demokratyczną. Spodziewamy się niewielkiej zmienności w trakcie trwania rozmów.

UK: Opozycja będzie blokować twardy Brexit.

 • Brytyjskie partie opozycyjne osiągnęły porozumienie w sprawie blokowania wyjścia z UE bez porozumienia. Taki scenariusz pogłębia impas w sprawie Brexitu.

Wiadomości krajowe

Brak deficytu w 2020. Możliwy, ale przejściowo i wysokim kosztem.

 • Przedstawione wczoraj założenia ustawy budżetowej na 2020 bazują na nadmiernie optymistycznych założeniach. Zapowiedziane zrównoważenie budżetu jest także chwilowe bo opiera się na paru istotnych dochodach jednorazowych.
 • Realizacja budżetu w tym kształcie jest możliwa, ale dużym kosztem. Dotyczy to zwłaszcza limitu wydatków, który będzie tylko o PLN14mld wyższy niż w 2019. To mało zważywszy na fakt, że ten wzrost w całości zostanie skonsumowany przez już zaplanowany wzrost wydatków społecznych (rozszerzenie 500+, emerytury dla matek, świadczenia dla niepełnosprawnych). Wymagałoby to aby wydatki na wszystkie inne usługi publiczne (np. zbrojenia, zdrowie, edukację) zostały utrzymane na niezmienionym poziomie,.  W 2016 r. gdy rząd wprowadził impuls fiskalny w mniejszej skali (trzy kwartały 500+), limit wydatków wzrósł o PLN30mld, dwukrotnie więcej niż zaplanowano na 2020.
 • Dochody publiczne w 2020 mają wzrosnąć o PLN42mld (11%) w stosunku do założonych w ustawie budżetowej na 2019. Dodatkowo budżet będzie musiał znaleźć ok. PLN15mld w związku z obniżką PIT (0% dla młodych i 17% stawki podstawowej) oraz akcyzy i opłaty przejściowej na prąd. Razem oznacza to potrzebę znalezienia dodatkowych PLN57mld w 2020 roku (PLN42mld założony wzrost dochodów wobec 2019 plus skompensowanie 15 mld ubytku dochodów z powodu cięcia podatków).
 • Wiadomo już, że PLN18mld z tej kwoty zapewnią dochody jednorazowe (z likwidacji OFE oraz aukcji częstotliwości 5G i uprawnień C02). To spora kwota odpowiadająca 2/3 deficytu na 2019.
 • Według ustawy budżetowej o PLN7mld mają wzrosnąć dochody z CIT i aż PLN20mld ma przynieść wzrost dochodów z VAT. Pierwsza liczba nie budzi naszych większych zastrzeżeń, gdyż CIT już obecnie zaskakuje pozytywnie z 19% wzrostem w 1poł19. Zakładany wzrost dochodów z VAT-u wydaje się jednak mało realistyczny, gdyż działania uszczelniające przestały przynosić dodatkowe efekty, a w przyszłym roku będzie to dodatkowo utrudnione przez obniżenie wzrostu PKB a zwłaszcza przez spowolnienie konsumpcji w 2poł20. 
 • Zrównoważenie budżetu w przyszłym roku – jeśli się uda - będzie przejściowe. Po pierwsze będzie możliwe dzięki dochodom jednorazowym, których zabraknie po roku 2021. Wymaga także zamrożenia wydatków na wiele usług publicznych, które są równie istotne społecznie co świadczenia socjalne obiecane w czasie batalii wyborczej. Projekt nadmiernie opiera się także na optymistycznych założeniach dotyczących dochodów.

Komentarz rynkowy

 • We wtorek doszło do dalszych spadków rentowności na rynkach bazowych (3pb w przypadku Bunda), to prawdopodobnie efekt obaw o dalszy wzrost barier handlowych pomiędzy USA i Chinami. W ślad za tym zyskały też POLGBs, którym dodatkowo pomogły deklaracje rządu dotyczące przyszłorocznego budżetu – więcej w wiadomościach krajowych. Na €/US$ generalnie małe zmiany, para utrzymała się blisko 1,11. Kurs €/PLN zbliżył się do 4,38. Osłabieniu złotego sprzyja opinia Biura Analiz Sądu Najwyższego, sugerująca że banki będą zmuszone odwalutować istotną część swojego portfela kredytów walutowych w CH, czyli sprzedaż złotego za CHF.

Umocnienie obligacji na rynkach bazowych.

 • Perspektywa dalszego zaognienia wojny handlowej pomiędzy USA i Chinami sugeruje umocnienie obligacji na rynkach bazowych w tym tygodniu – spodziewamy się spadku rentowności o 5-7pb w przypadku Bunda. Oczekiwaniom na agresywne poluzowanie polityki EBC sprzyjają też generalnie mizerne dane ze strefy euro, np. ostatnie wyniku indeksu Ifo z Niemiec. W naszej ocenie faktyczna polityka banków centralnych będzie mniej agresywna niż zakłada to rynek, ale będzie to mieć wpływ na wyceny w drugiej połowie przyszłego miesiąca.
 • W kolejnych dniach spodziewamy się dalszego spadku kursu €/US$ do 1,10. Generalnie słabe momentum w europejskich gospodarkach i zaskakująco dobre w USA sugerują bardziej zdecydowane poluzowanie polityki EBC niż Fed.

PLN pod presją, umocnienie POLGBs.

 • Wspomniana opinia Biura Analiz Sądu Najwyższego oznacza, że banki mogą rozpocząć zawiązywanie rezerw na portfelu hipotecznych kredytów i domykania pozycji walutowej nawet zanim swoją opinię wyda TSUE. W efekcie w ciągu tygodnia-dwóch spodziewamy się kolejnych prób przełamania się €/PLN ponad 4,40. Silna przecena PLN wobec HUF pokazuje, że świadomość tego ryzyka przebiła się do inwestorów zagranicznych. Niekorzystne dla złotego może być też rozczarowanie inwestorów tonem komentarzy Fed.
 • W tym tygodniu oczekujemy umocnienia POLGBs w ślad za rynkami bazowymi, chociaż spread wobec Bunda prawdopodobnie będzie się rozszerzał. Spodziewamy się utrzymania silnego popytu na SPW ze strony krajowych banków, wspieranego optymistycznymi założeniami przyszłorocznego budżetu. Do zakupów zmusza je wysoka dynamika depozytów, przewyższająca wzrost akcji kredytowej. Zaangażowanie w SPW powinna natomiast reedukować zagranica – zachęcają do tego niskie rentowności, relatywnie słaby złoty, czy stosunkowo wysoka inflacja.

Tygodnik

11
wrz
2019

Tygodnik ING 10-15.09.2019

EBC poluzuje politykę pieniężną, ale płycej niż oczekiwano. W Polsce kampania wyborcza przynosi nowe propozycje wydatkowe

Więcej
27
sie
2019

Tygodnik ING 27.08-3.09.2019

Koniec osłabienia POLGBs. Niewielkie spowolnienie koniunktury w Polsce.

Więcej
12
sie
2019

Tygodnik ING 12-19.08.2019

Złoty pod presją. Niemcy rozważają poluzowanie fiskalne.

Więcej
22
lip
2019

Tygodnik ING 22-29.07.2019

Tygodnik ING: EBC zaczeka z obniżką stóp do września. Wzrost PKB Polski w 2kw19 poniżej 5%.

Więcej
16
lip
2019

Tygodnik ING 16-22.07.2019

CPI powyżej celu NBP.

Więcej
9
lip
2019

Tygodnik ING 9-15.07.2019

Solidne dane z USA kontrastują z rynkowymi wycenami ścieżki stóp Fed.

Więcej
2
lip
2019

Tygodnik ING 2-8.07.2019

Rosną oczekiwania na luzowanie polityk banków centralnych w lipcu. RPP nie zmieni retoryki.

Więcej
24
cze
2019

Tygodnik ING 24.06 - 1.07.2019

Krajowy przemysł odporny na globalne spowolnienie. Rynki czekają na wyniki szczytu G20.

Więcej
18
cze
2019

Tygodnik ING 18-24.06.2019

Fed zasygnalizuje obniżki stóp, ale mniej agresywne niż oczekuje rynek.

Więcej
10
cze
2019

Tygodnik ING 10-17.06.2019

Stopy procentowe EBC bez zmian do połowy 2020. Słaby raport z rynku pracy USA nie zwiastuje głębokiego spowolnienia.

Więcej

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej