Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

Rząd Wielkiej Brytanii utracił większość. Losy Brexitu rozstrzygną przedterminowe wybory.

4 wrz 2019

Izba Gmin przegłosowała uchwałę o przejęciu dzisiejszego porządku obrad, tak aby wymusić na premierze opóźnienie Brexitu o 3 miesiące (w razie braku porozumienia z UE). Rządzących Torysów obowiązywała dyscyplina partyjna, ale 21 członków zagłosowało wraz z opozycją.

Wiadomości zagraniczne

UK: Rząd utracił większość w Izbie Gmin. W październiku odbędą się wybory.

 • Izba Gmin przegłosowała uchwałę o przejęciu dzisiejszego porządku obrad, tak aby wymusić na premierze opóźnienie Brexitu o 3 miesiące (w razie braku porozumienia z UE). Rządzących Torysów obowiązywała dyscyplina partyjna, ale 21 członków zagłosowało wraz z opozycją. Premier B.Johnson utracił w ten sposób większość parlamentarną. Oznacza to, że w październiku odbędą się przyspieszone wybory – dążą do nich zarówno Torysi, jak i Laburzyści (spór dotyczy jedynie ich warunków).
 • Brytyjska scena polityczna jest znacznie sfragmentowana. Poparcie dla Konserwatystów wynosi ok. 34%, Laburzystów 24%, Liberalnych Demokratów 18% a Partii Brexitu 12%. Ponieważ w Wielkiej Brytanii obowiązują jednomandatowe okręgi wyborcze, to wynik wyborów jest bardzo trudny do przewidzenia. Jeśli większość zdobędą Konserwatyści i ich sojusznicy (Partia Brexitu, Unioniści z Irlanii Północnej), to twardy Brexit 31 października będzie bardzo prawdopodobny. Jeśli zwyciężą Laburzyści i Liberalni Demokraci to Brexit zostanie opóźniony a w Wielkiej Brytanii odbędzie się ponowne referendum w tej sprawie. Możliwa jest również kontynuacja impasu (żaden z sojuszy nie zdobywa większości) i wtedy twardy Brexit może wymusić Unia Europejska.

USA: Indeks ISM poniżej oczekiwań, we wszystkich subkomponentach. 

 • Indeks ISM dla sektora przemysłowego spadł z 51,2 do 49,2pkt tj. poniżej bariery 50pkt, sugerującej spowolnienie. Zaskoczenie związane jest z trzema komponentami – oceną bieżącej produkcji, portfela zamówień oraz zatrudnienia. Wszystkie z wymienionych komponentów znalazły się poniżej poziomu 50pkt. Wyniki przedstawiają dość pesymistyczny obraz - należy zauważyć jednak, że rezultaty badania ISM nie pokrywają się ze zmianami regionalnych wskaźników publikowanych przez oddziały Fed (te sugerują poprawę aktywności). Na oceny nadmierny wpływ mogą mieć również wiadomości związane z konfliktem z Chinami. Dlatego też silniejszych reakcji spodziewamy się po danych z rynku pracy oraz miesięcznych wskaźnikach aktywności (sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa).
 • Publikacja wyników badania instytutu wywołała krótkotrwały spadek dochodowości amerykańskich obligacji. Wyceny kontraktów terminowych dalej implikują 50-75pb cięć stóp procentowych Fed do końca roku. Model Atlanta Fed GDPNow obniżył szacunek wzrostu w 3kw z 2,3% do 1,7%kw/kw po zannualizowaniu.

Wiadomości krajowe

RPP: J.Kropiwnicki przeciwny zmianom stóp.

 • Członek RPP J.Kropiwnicki wskazał, że w 2020 roku możliwe jest spowolnienie dynamiki PKB z do 2,5%-3,0%r/r (z 4,5% w 2kw 2019). W jego ocenie nie będzie to jednak wymagać obniżania stóp procentowych. Stwierdził też, że wskaźnik CPI nie powinien przekroczyć poziomu 3-3,5%r/r. Uważamy, że istnieją duże szanse, że granice celu NBP zostaną krótkotrwale przestrzelone w 1kw, jednak nie spodziewamy się zmian nastawienia RPP z tego powodu.
 • J.Kropiwnicki poinformował też, że w RPP debatuje na zasadami rozliczania zysku NBP, tak aby w 2020 r. mógł wpłacić jakąś jego część do budżetu państwa. Zgodnie z obecnymi zasadami NBP będzie musiał wpisać ten zysk w rezerwy, tak jak to zrobił w ubiegłym roku. Wpłata z zysku NBP nie wpływa na deficyt sektora finansów publicznych (według metodologii Eurostatu), ale zmniejsza potrzeby pożyczkowe budżetu.  

Komentarz rynkowy

 • Wczorajszy dzień na rynkach bazowych przyniósł dwie przeciwstawne tendencje wahań rentowności. W USA spadek wywołała publikacja indeksu ISM – rentowności dziesięciolatek obniżyły się o 3pb. W Niemczech Bund umacniał się na początku dnia, ale szybko skorygował ten ruch po komentarzach z EBC. Obecnie rentowności Budnów oscylują o 1-2bp  wyżej niż wczoraj rano. Krajowy dług podążał za zmianami na rynku niemieckim. Na rynku walutowym obserwowaliśmy umocnienie euro oraz walut regionu- €/US$ wzrósł z 1,09 do 1,10, €/PLN spadł z 4,36 do 4,3450.

Brak impulsów dla istotnych zmian wycen na rynkach globalnych.

 • Wahania rentowności na rynkach długu determinowane są obecnie przez komentarze  z EBC. Wczoraj poznaliśmy wywiad z prezesem Banku Francji F.Villeroy de Galhau – jego wymowa nie wskazała na poparcie dla kolejnego skupu aktywów i została odebrana jako niedostatecznie gołębia. Dziś przemawiać będą kolejny przedstawiciele Rady Prezesów – szczególnie znaczenie będzie miała wypowiedź P.Lane. Neutralny komentarz może podtrzymać wzrosty rentowności. W naszej ocenie dotychczasowe wypowiedzi z Rady Prezesów sugerują, że wrześniowa decyzja będzie rozczarowaniem dla rynku. Tym samym spodziewamy się wzrostu rentowności obligacji w przyszłym tygodniu, jednak w małej skali – ograniczać go będą m.in. obawy o twardy Brexit oraz eskalacja konfliktu USA-Chiny.
 • €/US$ najprawdopodobniej dalej kontynuować będzie wahania między poziomami 1,08- 1,10.  Pomimo zwycięstw brytyjskiej opozycji we wczorajszych głosowaniach, kształt Brexit dalej jest bardzo niepewny. Taki stan premiuje amerykańskiego dolara. W najbliższym tygodniu wsparciem dla euro będzie prawdopodobne rozczarowanie niedostatecznie gołębia retoryka EBC. Krótkookresowo zniknęły też ryzyka dla włoskiego gabinetu – członkowie Ruchu 5 Gwiazd zaakceptowali nowy rząd. W efekcie para oscylować będzie bliżej górnej granicy zakresu.

Spodziewamy się, że €/PLN ponownie przetestuje 4,40 w związku z TSUE.  

 • Nie spodziewamy się istotnych zmian POLGBs. J.Kropiwnicki potwierdził brak perspektyw na zmiany stóp procentowych. Ewentualna wpłata zysku NBP do budżetu w przyszłym roku zmniejszy jeszcze i tak już niskie potrzeby pożyczkowe budżetu. Dlatego podaże długu pozostaną niskie co najmniej do połowy przyszłego roku. Będzie to sprzyjać płaskiej krzywej dochodowości.
 • Wczorajsze umocnienie złotego było zbieżne z wahaniami walut w regionie CEE (np. węgierskiego forinta). W wycenach dalej utrzymuje się premia związana z potencjalnymi konsekwencjami orzeczenia TSUE –spodziewamy się, że taki stan dalej będzie się utrzymywał. Bieżące wahania będą mocno uzależnione od globalnego sentymentu – w naszej ocenie wciąż dość prawdopodobne jest osłabienie w momencie, kiedy narastać będzie niepewność co do decyzji ws. Brexit.

Tygodnik

11
wrz
2019

Tygodnik ING 10-15.09.2019

EBC poluzuje politykę pieniężną, ale płycej niż oczekiwano. W Polsce kampania wyborcza przynosi nowe propozycje wydatkowe

Więcej
27
sie
2019

Tygodnik ING 27.08-3.09.2019

Koniec osłabienia POLGBs. Niewielkie spowolnienie koniunktury w Polsce.

Więcej
12
sie
2019

Tygodnik ING 12-19.08.2019

Złoty pod presją. Niemcy rozważają poluzowanie fiskalne.

Więcej
22
lip
2019

Tygodnik ING 22-29.07.2019

Tygodnik ING: EBC zaczeka z obniżką stóp do września. Wzrost PKB Polski w 2kw19 poniżej 5%.

Więcej
16
lip
2019

Tygodnik ING 16-22.07.2019

CPI powyżej celu NBP.

Więcej
9
lip
2019

Tygodnik ING 9-15.07.2019

Solidne dane z USA kontrastują z rynkowymi wycenami ścieżki stóp Fed.

Więcej
2
lip
2019

Tygodnik ING 2-8.07.2019

Rosną oczekiwania na luzowanie polityk banków centralnych w lipcu. RPP nie zmieni retoryki.

Więcej
24
cze
2019

Tygodnik ING 24.06 - 1.07.2019

Krajowy przemysł odporny na globalne spowolnienie. Rynki czekają na wyniki szczytu G20.

Więcej
18
cze
2019

Tygodnik ING 18-24.06.2019

Fed zasygnalizuje obniżki stóp, ale mniej agresywne niż oczekuje rynek.

Więcej
10
cze
2019

Tygodnik ING 10-17.06.2019

Stopy procentowe EBC bez zmian do połowy 2020. Słaby raport z rynku pracy USA nie zwiastuje głębokiego spowolnienia.

Więcej

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej