Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

Plany ekspansji fiskalnej w Niemczech. Brytyjski parlament zawiesza obrady.

10 wrz 2019

Agencja Reutera poinformowała, że rząd federalny Niemiec rozważa powołanie tzw. shadow budget pozwalającego na finansowanie inwestycji z pominięciem krajowych reguł fiskalnych. Bieżące reguły nie pozwalają na deficyt nie większy niż 0,35%PKB – zbyt mało by wdrożyć plan ministra finansów O.Scholza (€50mld odpowiadających 1,4%PKB).

Wiadomości zagraniczne

Niemcy: Rząd planuje ekspansję fiskalną w postaci programu inwestycyjnego.

 • Agencja Reutera poinformowała, że rząd federalny Niemiec rozważa powołanie tzw. shadow budget pozwalającego na finansowanie inwestycji z pominięciem krajowych reguł fiskalnych. Bieżące reguły nie pozwalają na deficyt nie większy niż 0,35%PKB – zbyt mało by wdrożyć plan ministra finansów O.Scholza (€50mld odpowiadających 1,4%PKB). Według Reutera powołana zostanie nowa agencja operująca poza budżetem federalnym. Zastosowanie takiego manewru pozwoli pominąć wymóg uzyskania 66% parlamentarnej większości dla obniżenia wymogów fiskalnych.

ECB: Opór w Radzie Prezesów wobec dużego pakietu QE.

 • Agencja Bloomberg poinformowała, że M.Draghi znajduje silny opór wobec wznowienia QE. W artykule przedstawiono dotychczasowe komentarze jastrzębi oraz prezesa Banku Francji F.Villeroy de Galhau. Dodatkowo publicznie zaniepokojenie wyraził Prezes Banku Słowacji P.Kazimir. Stwierdził on, że podejmowanie ważnych decyzji wbrew stanowisko dużej liczby członków Rady Prezesów zmniejsza wiarygodność polityki monetarnej.

UK: Izba Gmin nie zgodziła się na przedterminowe wybory i zawiesza obrady.

 • Od dziś rozpoczyna się pięcio-tygodniowy okres zawieszenia brytyjskiego parlamentu. W ubiegłym tygodniu parlament przegłosował ustawę zobowiązującą premiera B.Johnsona do zawnioskowania o opóźnienie Brexitu o 3 miesiące. Premier w odpowiedzi zgłosił wniosek o rozpisanie przedterminowych wyborów 15 października, ale Izba Gmin dwukrotnie go odrzuciła. Sprzeciw opozycji ma na celu ich organizacje w późniejszym terminie. Najprawdopodobniej stanie się to na początku listopada.
 • Naszym zdaniem UE zgodzi się na opóźnienie Brexitu do 31 stycznia 2021. To na jakich warunkach się on odbędzie będzie zależeć od wyniku wyborów. Jeśli zwyciężą Konserwatyści i Partia Brexitu, lub wynik będzie nierozstrzygnięty to prawdopodobnie nastąpi tzw. twardy Brexit. Jeśli zwycięży opozycja (m.in. Laburzyści i Liberałowie) to należy się spodziewać ponownego referendum.

USA: Małe ryzyko zawieszenia sektora rządowego.

 • Przez najbliższe trzy tygodnie Kongres USA będzie pracował nad budżetem na nowy rok fiskalny (od 1 października). Ewentualny brak porozumienia między Demokratami a Republikanami będzie oznaczać zawieszenie sektora rządowego (government shutdown). Taki scenariusz jest jednak mało prawdopodobny. W lipcu obie partie porozumiały się w sprawie podniesienia limitu zadłużenia na dwa lata. Sądzimy, że obie partie porozumieją się też w sprawie budżetu, choć może to oznaczać brak impulsu fiskalnego w przyszłym roku, np. w postaci inwestycji infrastrukturalnych.

Wiadomości krajowe

 • Brak istotnych wiadomości

Komentarz rynkowy

 • Wczorajsze wahania rentowności na rynkach bazowych były umiarkowane, niemieckie Bundy osłabiły się o 4pb, amerykańskie 10-latki o 2pb. Zmiany odzwierciedlają słabnące oczekiwania na impuls ze strony EBC. Zachowanie polskich dziesięciolatek odzwierciedlało ruchy na rynkach bazowych – programy wygłoszone podczas konwencji wyborczych miały stosunkowo mniejsze znaczenie. Na rynku walutowym zmiany były również dość małe - €/US$ oscylował wokół poziomu 1,1050, €/PLN 4,33.

Wzrost rentowności wygaśnie po decyzjach banków centralnych.

 • Informacje o sporach wewnątrz EBC oraz planach ekspansji fiskalnej Niemiec sprzyjają wzrostom rentowności. Inwestorzy na rynku długu dostrzegają wzrost szans na rozczarowanie decyzją Rady Prezesów. Dlatego też skutki czwartkowego posiedzenia EBC mogą mieć już stosunkowo słaby wpływ na wzrost rentowności. W przyszłym tygodniu w trend wzrostowy wpisze się decyzja Fed. Uważamy, że FOMC obniży stopy procentowe 18 września, ale posiedzeniu towarzyszyć będzie zdecydowanie mniej gołębia retoryka od rynkowych oczekiwań. Kontrakty terminowe dalej wyceniają 50-75pb obniżek do końca roku, a członkowie komitetu są sceptyczni wobec dalszego luzowania. Uważamy jednak, że z końcem przyszłego tygodnia wzrost rentowności na rynkach długu zakończy się, ze względu na trwające ryzyko  globalnego spowolnienia / wojen handlowych.
 • €/US$ wciąż będzie poruszał się w wąskim paśmie wahań. Po decyzji EBC para najprawdopodobniej dalej pozostanie blisko poziomu 1,11. Rozczarowanie polityką monetarną w strefie euro sprzyjać będzie zmniejszeniu oczekiwań odnośnie działań Fed. Ponadto, dolara wciąż premiuje niepewność dotycząca kondycji azjatyckich i europejskich gospodarek oraz w mniejszym stopniu Brexit.

Spodziewamy się dalszego osłabienia POLGBs i stabilizacji złotego.

 • Naszym zdaniem rentowności polskich obligacji będą dziś i jutro rosnąć w ślad za rynkami bazowymi, które słabną w oczekiwaniu na mniej gołębie posiedzenia EBC (w czwartek) i Fed (w przyszłym tygodniu). Dodatkowym impulsem do wzrostu rentowności na całej krzywej są zapowiedzi podwyżek płacy minimalnej (czynnik proinflacyjny) oraz nowych wydatków (wzrost potrzeb pożyczkowych). Sądzimy, że ruch z tym związany wyczerpie się w tym tygodniu a jego skala będzie stosunkowo niewielka (rzędu kilku pb).
 • Spodziewamy się, że €/PLN będzie w najbliższych dniach oscylował wokół dotychczasowego poziomu 4,34. Złotemu pomaga lekki wzrost €/US$ oraz odsunięcie w czasie decyzji TSUE w sprawie kredytów frankowych (obecnie spodziewana jest dopiero w listopadzie). Tym niemniej problem ten nie zniknął i będzie sprzyjał słabszemu złotemu względem walut regionu. W horyzoncie miesiąca spodziewamy się powrotu €/PLN między 4,36-38.

Tygodnik

11
wrz
2019

Tygodnik ING 10-15.09.2019

EBC poluzuje politykę pieniężną, ale płycej niż oczekiwano. W Polsce kampania wyborcza przynosi nowe propozycje wydatkowe

Więcej
27
sie
2019

Tygodnik ING 27.08-3.09.2019

Koniec osłabienia POLGBs. Niewielkie spowolnienie koniunktury w Polsce.

Więcej
12
sie
2019

Tygodnik ING 12-19.08.2019

Złoty pod presją. Niemcy rozważają poluzowanie fiskalne.

Więcej
22
lip
2019

Tygodnik ING 22-29.07.2019

Tygodnik ING: EBC zaczeka z obniżką stóp do września. Wzrost PKB Polski w 2kw19 poniżej 5%.

Więcej
16
lip
2019

Tygodnik ING 16-22.07.2019

CPI powyżej celu NBP.

Więcej
9
lip
2019

Tygodnik ING 9-15.07.2019

Solidne dane z USA kontrastują z rynkowymi wycenami ścieżki stóp Fed.

Więcej
2
lip
2019

Tygodnik ING 2-8.07.2019

Rosną oczekiwania na luzowanie polityk banków centralnych w lipcu. RPP nie zmieni retoryki.

Więcej
24
cze
2019

Tygodnik ING 24.06 - 1.07.2019

Krajowy przemysł odporny na globalne spowolnienie. Rynki czekają na wyniki szczytu G20.

Więcej
18
cze
2019

Tygodnik ING 18-24.06.2019

Fed zasygnalizuje obniżki stóp, ale mniej agresywne niż oczekuje rynek.

Więcej
10
cze
2019

Tygodnik ING 10-17.06.2019

Stopy procentowe EBC bez zmian do połowy 2020. Słaby raport z rynku pracy USA nie zwiastuje głębokiego spowolnienia.

Więcej

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej