Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

Prezydent USA sugeruje bliskie porozumienie handlowe z Chinami.

26 wrz 2019

Niemiecka członek zarządu EBC S.Lautenschläger podała się do dymisji wraz z końcem października. Przyczyny tej decyzji nie zostały podane do wiadomości. Można jednak domniemywać, że wynika ona z braku zgody na bieżący kierunek polityki banku – wcześniej publicznie krytykowała ona luzowanie ilościowe.

Wiadomości zagraniczne

EBC: Ponowne uruchomienie QE budzi konflikt wewnątrz EBC.

 • Niemiecka członek zarządu EBC S.Lautenschläger podała się do dymisji wraz z końcem października. Przyczyny tej decyzji nie zostały podane do wiadomości. Można jednak domniemywać, że wynika ona z braku zgody na bieżący kierunek polityki banku – wcześniej publicznie krytykowała ona luzowanie ilościowe. Uważamy, że S.Lautenschläger prawdopodobnie zastąpi osoba o zbliżonych poglądach np. I.Schnabel (Rada Doradców Ekonomicznych) bądź C.Buch (wiceprezes Bundesbanku). Tym samym konflikt wewnątrz Rady Prezesów będzie dalej obecny.
 • Wcześniej krytykę luzowania ilościowego publicznie wyraził także prezes Banku Francji F.Villeroy de Galhau. W naszej ocenie, członek ten podobnie jak prezesi Banku Niemiec, Holandii oraz Estonii nie będą skłonni popierać ewentualnego rozszerzania skupu aktywów..
 • Układ sił w EBC na korzyść gołębi może zmienić natomiast nominacja Włocha F.Panetty do zarządu banku w miejsce kończącego kadencje Francuza B.Coeure. Według nieoficjalnych informacji Reutera ustępujący członek zarządu głosował przeciw luzowaniu we wrześniu. Niemniej dalej uważamy, że wymierne luzowanie polityki EBC jest mało prawdopodobne. Możliwe są jedynie drobne działania np. obniżenie stopy depozytowej o 10pb.

USA: Porozumienie handlowe z Japonią skupione na rolnictwie.

 • USA podpisały porozumienie handlowe z Japonią, którego głównym postanowieniem jest obniżenie obostrzeń dla handlu żywnością. Skala wymiany jest stosunkowo mała amerykański wolumen wynosi ok US$7.2mld rocznie. W porozumieniu zabrakło kluczowych zapisów dotyczących sektora motoryzacyjnego – nad Japonią dalej wisi groźba ceł związana z amerykańskim artykułem 232 tj. uznaniem importu aut za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.
 • Wiadomość miała stosunkowo małe znaczenie rynkowe – głównym frontem działań pozostają relacje USA i Chin, gdzie ciężko mówić o namacalnych postępach. W naszej ocenie możliwe jest porozumienie ws. handlu żywnością z uwagi na ogniska ASF w Azji i wywołane nimi niedobory. Brak porozumienia odnośnie mocniej przetworzonych dóbr wskazuje m.in. ostatnie wystąpienie D.Trumpa w ONZ.

Czechy: Bank centralny rozważa podwyżki stóp procentowych.

 • Czeski Bank Centralny (CNB) utrzymał stopy procentowe bez zmian. Główna stopa dalej znajduje się na poziomie 2%. Niemniej jednak podczas posiedzenia debatowano możliwość podwyższenia stóp w związku z wysoką dynamiką inflacji (2,9% – zbliżoną do tej obserwowanej w Polsce). Nie spodziewamy się, aby dyskusje wewnątrz zarządu CNB prowadziły do podejmowania konkretnych działań z uwagi na spowolnienie gospodarcze. Podobnie jak w Polsce jastrzębie skrzydło jest stosunkowo zbyt słabe, aby doprowadzić do zmian polityki.

Wiadomości krajowe

 • Brak istotnych wiadomości.

Komentarz rynkowy

 • Głównym wydarzeniem na rynkach w środę była wypowiedź D.Trumpa sugerująca nieodległe porozumienie handlowe z Chinami i zakończenie trwającego ponad rok konfliktu. Efektem były wzrosty rentowności na rynkach bazowych (3-5pb na długim końcu) oraz nieco mniejsze w przypadku POLGBs (1-2pb). Kurs €/US$ kontynuował spadek poniżej 1,10 po tych doniesieniach. Poprawa nastrojów na rynkach zatrzymała też wzrost €/PLN – kurs znalazł się w okolicach 4,39.

Wzrost rentowności na rynkach bazowych.

 • Do końca tygodnia nie ma już w zasadzie istotnych danych z głównych gospodarek. Doniesienia z frontu wojen handlowych powinny jednak wspierać niewielki wzrost rentowności na rynkach bazowych (ok 5pb w przypadku Bunda) oraz utrzymać €/US$ blisko 1,0950.
 • W 4kw19 dolar powinien utrzymać się w przedziale 1,05-1,10. Uważamy, że inwestorzy wyceniać będą dalsze poluzowanie polityki EBC, szczególnie po ostatnich danych o koniunkturze. Tempo osłabienia euro może jednak ograniczać przejściowo podwyższony poziom krótkich stóp w EUR oraz spekulacje o problemach w amerykańskim sektorze bankowym wywołanych napięciami na rynku repo.

€/PLN blisko 4,40 mimo poprawy nastrojów, ryzyko dalszego wzrostu.

 • W naszej ocenie ryzyko wzrostu €/PLN powyżej 4,40 pozostaje wysokie, presja na osłabienie złotego utrzymuje się mimo poprawy nastrojów na globalnych rynkach. Złotemu nie pomaga ani otoczenie międzynarodowe, ani presja związana z wyrokiem TSUE i sprzedażą mBanku. Struktura PMI ze strefy euro (pogorszenie w usługach, sugerujące osłabienie popytu wewnętrznego) oznacza również istotne ryzyko pogorszenia koniunktury w krajowym przemyśle. Technicznie kolejny poziom oporu to 4,45. W naszej ocenie kurs utrzyma się blisko 4,40 do końca roku.
 • Do końca tygodnia POLGBs powinny śledzić zachowanie obligacji niemieckich. Po komentarzach prezydenta USA prawdopodobnie oznacza to niewielki wzrost rentowności (3-5pb na długim końcu). Spodziewamy się dalszego rozszerzenia spreadu wobec Bunda się w razie przekroczenia przez €/PLN poziomu 4,40. W 4kw19 zawężać się powinien jednak zarówno złotowy asset swap, jak i spread wobec krzywej niemieckiej z uwagi na niską podaż netto w 4kw19 i niemal zerową w 2020 (poniżej PLN10mld).

Tygodnik

14
paź
2019

Tygodnik ING 14-20.10.2019

Wynik wyborów zgodny z oczekiwaniami, bez większego wpływu na rynki.

Więcej
8
paź
2019

Tygodnik ING 7-13.10.2019

Symptomy pogorszenia koniunktury w USA. Wyrok TSUE oznacza konwersje kredytów CHF.

Więcej
18
wrz
2019

Tygodnik ING 18-24.09.2019

EBC obniża stopę depozytową i zapowiada uruchomienie QE.

Więcej
11
wrz
2019

Tygodnik ING 10-15.09.2019

EBC poluzuje politykę pieniężną, ale płycej niż oczekiwano. W Polsce kampania wyborcza przynosi nowe propozycje wydatkowe

Więcej
27
sie
2019

Tygodnik ING 27.08-3.09.2019

Koniec osłabienia POLGBs. Niewielkie spowolnienie koniunktury w Polsce.

Więcej
12
sie
2019

Tygodnik ING 12-19.08.2019

Złoty pod presją. Niemcy rozważają poluzowanie fiskalne.

Więcej
22
lip
2019

Tygodnik ING 22-29.07.2019

Tygodnik ING: EBC zaczeka z obniżką stóp do września. Wzrost PKB Polski w 2kw19 poniżej 5%.

Więcej
16
lip
2019

Tygodnik ING 16-22.07.2019

CPI powyżej celu NBP.

Więcej
9
lip
2019

Tygodnik ING 9-15.07.2019

Solidne dane z USA kontrastują z rynkowymi wycenami ścieżki stóp Fed.

Więcej
2
lip
2019

Tygodnik ING 2-8.07.2019

Rosną oczekiwania na luzowanie polityk banków centralnych w lipcu. RPP nie zmieni retoryki.

Więcej

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej