Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

17
paź
2019

Kolejne symptomy pogorszenia koniunktury w USA. Nadal bez porozumienia w sprawie Brexit.

Wrześniowe dane o sprzedaży detalicznej zaskoczyły negatywnie. Główny indeks spadł o 0,3%m/m, podczas gdy oczekiwano wzrostu w podobnej skali. Wolumen opisujący cześć bazową tj. z wyłączeniem sprzedaży aut i paliw, pozostał na zbliżonym poziomie do poprzedniego miesiąca.

Więcej
16
paź
2019

MFW obniża prognozy światowego wzrostu. W Polsce dalszy wzrost cen usług.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) oczekuje, że dynamika globalnego wzrostu PKB w 2019 spadnie z 3,6% do 3,0% r/r – poziom ten często traktowany jest jako recesyjny. Również odbicie dynamiki wzrostu w 2020 będzie stosunkowo słabe – fundusz prognozuje wzrost rzędu 3,4%r/r.

Więcej
15
paź
2019

Dalsze pogorszenie w europejskim przemyśle. Wynik wyborów w Polsce bez wpływu na rynki.

Dynamika produkcji przemysłowej w strefie euro spadła w sierpniu z -2,1% do -2,8%r/r. Wcześniej pogorszenie sygnalizowały słabe dane z głównych gospodarek. Słaby wynik generował m.in. francuski przemysł rafineryjny.

Więcej
14
paź
2019

Wynik wyborów zgodny z oczekiwaniami, bez wpływu na rynki.

Administracja Chin zobowiązała się powiększyć zakupy surowców rolnych z USA o US$40-50mld rocznie. Amerykanie zdecydowali natomiast o wstrzymaniu się z podwyżkami ceł z 25 na 30% na dobra konsumenckie o wartości US$250mld, które miały obowiązywać od jutra.

Więcej
11
paź
2019

Porozumienie dotyczące Brexit możliwe do końca miesiąca. Silny opór wewnątrz EBC przed dalszym luzowaniem polityki.

Premier Wielkiej Brytanii B.Johnson oraz Republiki Irlandii L.Varadkar stwierdzili, że możliwe jest porozumienie ws. warunków wyjścia z UE do końca października. Dziś odbędzie się dodatkowe spotkanie brytyjskiego ministra spraw zagranicznych oraz głównego negocjatora ze strony UE.

Więcej
10
paź
2019

Rozpoczyna się kolejna runda rozmów handlowych USA i Chin. Koniunktura w europejskim przemyśle ciągle słaba.

Dzisiaj rozpocznie się runda negocjacji handlowych miedzy USA, a Chinami. Istotne wiadomości mogą pojawić się na przełomie tygodnia. Informacje napływające w bieżącym tygodniu wskazują na niskie szanse na bardziej rozbudowane porozumienie. Władze Chin dalej wskazują, że możliwe jest porozumienie dotyczące warunków eksportu surowców rolnych do Państwa Środka.

Więcej
9
paź
2019

Brak postępów w rozmowach USA i Chin oraz Wielkiej Brytanii i UE.

Prezes Fed zapowiedział, że bank rozpocznie wkrótce operacje mające na celu dostarczanie płynności na rynek. Według jego deklaracji Rezerwa Federalna będzie skupować bony rządowe (T-bills) z krótkiego końca amerykańskiej krzywej w odpowiedzi na problemy z funkcjonowaniem rynku repo. W odróżnieniu od operacji QE program nie obejmie obligacji z długiego końca krzywej.

Więcej
8
paź
2019

Dalszy spadek produkcji przemysłowej w Niemczech. USA utrzyma sankcje przeciw chińskim firmom.

Dynamika produkcji przemysłowej w Niemczech wzrosła nieznacznie w sierpniu z -4,2% do -4%r/r. Podobnie kształtowały się rynkowe prognozy (-4,3%). Najsilniejsze spadki objęły produkcję energii (-16,5%r/r) oraz nietrwałych dóbr konsumpcyjnych (-12,1%). Równolegle dynamika produkcji towarów inwestycyjnych oraz dóbr pośrednich zaczęła odbijać po kilkunastu miesiącach spadków.

Więcej
7
paź
2019

Koniunktura w niemieckim przemyśle ciągle słaba. Rozpoczyna się kolejna rozmów handlowych USA i Chin.

Dynamika zamówień przemysłowych spadła w sierpniu z -5% do -6,7%r/r. wynik ukształtował się blisko rynkowych prognoz. Słaba koniunktura wynika z niskiej aktywności producentów dóbr konsumpcyjnych dedykowanych na rynek niemiecki oraz gospodarek strefy euro.

Więcej
4
paź
2019

Znaczące pogorszenie koniunktury w USA. Wyrok TSUE dał chwilową ulgę złotemu.

Indeks ISM dla sektora usług spadł we wrześniu z 56,4 do 52,6pkt, tj. poniżej wszystkich rynkowych prognoz. Osłabienie widoczne było wśród wszystkich komponentów – indeksy opisujące zamówienia oraz bieżącą aktywność spadły o ok 6pp, a wskaźnik zatrudnienia (50,4pkt) jedynie nieznacznie przekracza granicę 50pkt.

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 18-24.09.2019

18 wrz 2019

EBC obniża stopę depozytową i zapowiada uruchomienie QE.

  • W ubiegłym tygodniu doszło do wzrostu rentowności na rynkach bazowych (20pb w przypadku Bunda) i POLGBs (15pb na długim końcu). To po pierwsze efekt wzrostu oczekiwań na porozumienie handlowe między USA i Chinami – oba państwa zasugerowały gotowość do kompromisu. Inwestorów rozczarowały również detale systemu różnicowania stóp przez ECB, które wywołały przejściowy szok na krótkich stopach w EUR. Jednocześnie pojawiły się doniesienia o braku konsensusu w Radzie Prezesów ECB dotyczącego dalszego luzowania za pomocą QE. M.Draghi zwracał uwagę na ograniczenia polityki pieniężnej i apelował o działania po stronie polityki fiskalnej. Zmiany na rynku walutowym podyktowane były tymi samymi czynnikami, tj. skokiem krótkich stóp skutkującym dużą zmiennością €/US$ pod koniec tygodnia – para najpierw spadła blisko 1,09, aby po konferencji EBC wrócić ponad 1,1050. W ślad za wzrostem €/US$ €/PLN zbliżył się do 4,32.
  • W tym tygodniu kluczowym wydarzeniem dla rynków będzie posiedzenie Fed. Sama decyzja będzie mieć mniejsze znaczenie – inwestorzy są praktycznie jednomyślni co do obniżki stóp o 25pb. Ważniejsze od decyzji będą komentarze Komitetu oraz nowe projekcje. W naszej ocenie FOMC nie zasugeruje równie zdecydowanego poluzowania swojej polityki jak wycenia to rynek. Powinno to mieć przełożenie głownie na €/US$ - spodziewamy się spadku pary do 1,10-1,0950 w ciągu tygodnia. Wzrost cen ropy naftowej w połączeniu z mniej łagodnym przekazem po posiedzeniu Fed powinien natomiast prowadzić do dalszego, umiarkowanego wzrostu rentowności Treasuries. Będzie temu sprzyjać także przejściowa poprawa nastrojów między USA i Chinami. Pole do wzrostu rentowności Bunda jest mniejsze z uwagi na oczekiwania na dalsze łagodzenie polityki EBC.
  • W tym tygodniu zachowanie €/PLN uzależnione będzie od sytuacji międzynarodowej. Spodziewane przez nas rozczarowanie rynków posiedzeniem Fed sugeruje umiarkowany wzrost kursu, do oporu na 4,3450-3500 w ciągu tygodnia. Dane z Polski publikowane w tym tygodniu prawdopodobnie nie wpłyną istotnie na POLGBs – kontrastuje ze sobą wyraźny wzrost inflacji bazowej i symptomy spowolnienia w niektórych obszarach gospodarki. Trudno też spodziewać się zmian polityki RPP w najbliższych kwartałach. Generalnie niekorzystne dla wycen długu otoczenie międzynarodowe sugeruje niewielki wzrost rentowności POLGBs w tym tygodniu.

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej