Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

5
gru
2019

Mieszane dane z USA. Niemiecki przemysł na razie słaby. Rada niechętna do zmian.

Według danych agencji ADP zatrudnienie w sektorze prywatnym USA w grudniu wzrosło o skromne 67tys. wobec 121tys. nowych etatów przed miesiącem. To wynik zdecydowanie słabszy od konsensusu na poziomie 135tys. Jednak w tym miesiącu lepiej nadmiernie nie sugerować się wskazaniami ADP, widzimy rozbieżne komentarze jak strajk w GM wpłynął na wskazania ADP.

Więcej
4
gru
2019

Trump ponownie „wywraca stół”, trik negocjacyjny albo zmiana strategii. Dzisiaj indeks ISM dla usług w USA. Mocne odbicie kolejnego indeksu z Chin.

Prezydent D.Trump stwierdził, że nie spieszy się z zawarciem umowy handlowej z Chinami i dopuszcza możliwość opóźnienia jej aż na czas po wyborach prezydenckich w USA w listopadzie 2020. Administracja USA dodaje, że cła na US$160mld wejdą w życie 15 grudnia, jeżeli nie zostanie podpisane porozumienie USA-Chiny do tego czasu.

Więcej
3
gru
2019

Prezydent USA otwiera nowy front przeciw manipulatorom walutowym. Wzrost cen prądu w 2020 dla gospodarstw domowych.

Prezydent USA D.Trump poinformował, że planuje wprowadzić cła na import stali i aluminium z Brazylii oraz Argentyny (stawki kolejno 25% i 10%). Od marca 2018 oba kraje były wyłączone z barier na podstawie bilateralnych porozumień handlowych. Według tweetu D.Trumpa decyzja podyktowana jest silnym osłabieniem walut obydwu gospodarek.

Więcej
2
gru
2019

Ryzyko rozpadu koalicji w Niemczech. Poprawa koniunktury w Chinach. Słaba konsumpcja i inwestycje w Polsce.

Przedstawiciele niemieckiej partii SPD doprowadzili do zmiany władz ugrupowania. Dotychczasowy minister finansów O.Scholz oraz jego współpartner K.Geywitz ulegli w głosowaniu przeciwnikom koalicji z CDU/CSU N.Walter-Borjansowi oraz S.Esken.

Więcej
29
lis
2019

Słabe dane o sprzedaży w Niemczech. Złoty słabnie po orzeczeniu Sądu Najwyższego.

Dynamika sprzedaży detalicznej w Niemczech spadła w listopadzie z 3,4% do 0,8%r/r, istotnie poniżej prognoz (3%). Pierwsze szacunki dynamiki prezentują obraz ze stosunkowo wąskiej grupy sklepów – dlatego też, szacunki są często rewidowane.

Więcej
28
lis
2019

Bez zmian polityki EBC w najbliższych miesiącach.

Wczoraj poznaliśmy wypowiedzi kilku przedstawicieli Rady Prezesów EBC. Główny Ekonomista banku P.Lane stwierdził, że przegląd polityki pieniężnej najprawdopodobniej nie przyniesie istotnych zmian w nadchodzących miesiącach.

Więcej
27
lis
2019

Solidny wzrost amerykańskiego PKB w 3kw. Chińskie firmy odczuwają skutki konfliktu handlowego z USA.

Dziś poznamy drugi szacunek PKB w 3kw. Najprawdopodobniej potwierdzi on dynamikę na poziomie 1,9%kw/kw po zannualizowaniu. Dane opublikowane po ogłoszeniu wstępnego szacunku sugerują małe szanse na zaskoczenia.

Więcej
26
lis
2019

Wstępne porozumienie handlowe USA i Chin coraz bliżej. Poprawa ocen koniunktury w niemieckich usługach.

Chiński dziennik Global Times powołując się na źródła z administracji Państwa Środka doniósł, że uzyskano szeroki konsensus odnośnie spornych kwestii w negocjacjach handlowych z USA. Również amerykański sekretarz obrony R.O’Brien stwierdził, że istnieją realne szanse na zakończenie rokowań do końca roku.

Więcej
25
lis
2019

Pogorszenie koniunktury w strefie euro. W Polsce silny spadek produkcji budowlanej. W przemyśle dobre wyniki eksporterów.

Wskaźnik łączny PMI dla strefy euro spadł z 50,6 do 50,3pkt. Bieżący poziom sugeruje stagnację europejskich gospodarek. Słabsze wyniki związane są z pogorszeniem się nastroju w usługach – komponent obniżył się z 52,2 do 51,5pkt.

Więcej
22
lis
2019

Odbicie PMI w strefie euro. Spadek dynamiki płac w Polsce.

Według nieoficjalnych informacji South Morning China Post (chiński dziennik) amerykańska administracja może opóźnić wprowadzenie podwyżek ceł na chińskie towary na czas trwania rozmów handlowych. Wzrost barier pierwotnie planowany jest na 15 grudnia.

Więcej

Tygodnik

Tygodnik ING 18-24.09.2019

18 wrz 2019

EBC obniża stopę depozytową i zapowiada uruchomienie QE.

  • W ubiegłym tygodniu doszło do wzrostu rentowności na rynkach bazowych (20pb w przypadku Bunda) i POLGBs (15pb na długim końcu). To po pierwsze efekt wzrostu oczekiwań na porozumienie handlowe między USA i Chinami – oba państwa zasugerowały gotowość do kompromisu. Inwestorów rozczarowały również detale systemu różnicowania stóp przez ECB, które wywołały przejściowy szok na krótkich stopach w EUR. Jednocześnie pojawiły się doniesienia o braku konsensusu w Radzie Prezesów ECB dotyczącego dalszego luzowania za pomocą QE. M.Draghi zwracał uwagę na ograniczenia polityki pieniężnej i apelował o działania po stronie polityki fiskalnej. Zmiany na rynku walutowym podyktowane były tymi samymi czynnikami, tj. skokiem krótkich stóp skutkującym dużą zmiennością €/US$ pod koniec tygodnia – para najpierw spadła blisko 1,09, aby po konferencji EBC wrócić ponad 1,1050. W ślad za wzrostem €/US$ €/PLN zbliżył się do 4,32.
  • W tym tygodniu kluczowym wydarzeniem dla rynków będzie posiedzenie Fed. Sama decyzja będzie mieć mniejsze znaczenie – inwestorzy są praktycznie jednomyślni co do obniżki stóp o 25pb. Ważniejsze od decyzji będą komentarze Komitetu oraz nowe projekcje. W naszej ocenie FOMC nie zasugeruje równie zdecydowanego poluzowania swojej polityki jak wycenia to rynek. Powinno to mieć przełożenie głownie na €/US$ - spodziewamy się spadku pary do 1,10-1,0950 w ciągu tygodnia. Wzrost cen ropy naftowej w połączeniu z mniej łagodnym przekazem po posiedzeniu Fed powinien natomiast prowadzić do dalszego, umiarkowanego wzrostu rentowności Treasuries. Będzie temu sprzyjać także przejściowa poprawa nastrojów między USA i Chinami. Pole do wzrostu rentowności Bunda jest mniejsze z uwagi na oczekiwania na dalsze łagodzenie polityki EBC.
  • W tym tygodniu zachowanie €/PLN uzależnione będzie od sytuacji międzynarodowej. Spodziewane przez nas rozczarowanie rynków posiedzeniem Fed sugeruje umiarkowany wzrost kursu, do oporu na 4,3450-3500 w ciągu tygodnia. Dane z Polski publikowane w tym tygodniu prawdopodobnie nie wpłyną istotnie na POLGBs – kontrastuje ze sobą wyraźny wzrost inflacji bazowej i symptomy spowolnienia w niektórych obszarach gospodarki. Trudno też spodziewać się zmian polityki RPP w najbliższych kwartałach. Generalnie niekorzystne dla wycen długu otoczenie międzynarodowe sugeruje niewielki wzrost rentowności POLGBs w tym tygodniu.

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej