Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
 • Dziennik

 • Tygodnik

 • MonitorING

Dziennik

Brak zmian ratingu Polski w kolejnych kwartałach. Wniosek o obniżkę stóp w RPP.

27 wrz 2019

Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi wskazał na gotowość Państwa Środka do zwiększania importu z USA. Uważamy, że takie stanowisko dotyczy głównie sektora spożywczego, a podyktowane jest niedoborem żywności po wybuchu epidemii ASF w azjatyckich gospodarkach. Bilateralne rozmowy obu państw rozpoczną się 10 października w Waszyngtonie.

Wiadomości zagraniczne

USA: Łagodna retoryka Chin przed rundą rozmów.

 • Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi wskazał na gotowość Państwa Środka do zwiększania importu z USA. Uważamy, że takie stanowisko dotyczy głównie sektora spożywczego, a podyktowane jest niedoborem żywności po wybuchu epidemii ASF w azjatyckich gospodarkach. Bilateralne rozmowy obu państw rozpoczną się 10 października w Waszyngtonie.
 • Naszym zdaniem rosną szanse na tzw. narrow deal czyli porozumienie USA-Chiny ale w bardzo zawężonym zakresie. Wojna o prymat w technologiach cyfrowych, obronę praw autorskich itp. będzie trwała jeszcze latami ale obie strony mogą porozumieć się, bo: Chińczycy potrzebują wieprzowiny z USA, zabiegają o prolongatę licencji Huawei w USA, nową strategię przyjęli Demokraci (chcą być bardziej anty-chińscy niż Trump) co skłania Chiny do bardziej koncyliacyjnego podejścia. Prezydent USA potrzebuje też sukcesu przez wyborami.
 • Zbliża się również termin decyzji prezydenta D.Trumpa odnośnie warunków handlowych dla sektora motoryzacyjnego (17 listopada). Dotychczasowe porozumienia handlowe z Japonią nie uregulowały statusu tej branży,

Wiadomości krajowe

Konferencja Moody’s: Małe szanse na podwyżkę ratingu.

 • Agencja ratingowa Moody’s prowadziła wczoraj coroczną konferencję dotyczącą regionu CEE. W naszej ocenie argumenty przytaczane odnośnie ratingu Polski sugerują niewielkie szanse na podwyżkę ratingu w nadchodzących kwartałach. Spodziewamy się braku zmian podczas kolejnego przeglądu (11-października).
 • Analitycy agencji wskazali, że plan zrównoważonego budżetu w przyszłym roku nie oznacza trwałej poprawy deficytu strukturalnego. Przytaczano m.in. marcowe prognozy Komisji Europejskiej wskazujący wzrost tej miary w 2019 z 1,4% do 2,8%PKB. Ograniczeniem według analityka jest także pogorszenie się otoczenia instytucjonalnego definiowanego za pomocą indeksów World Bank. Agencja utrzymuje natomiast stosunkowo optymistyczne prognozy dotyczące długoterminowego wzrostu – według komentarzy analityka produkt potencjalny jest zbliżony do 4%r/r/.

Fitch: Ocena ratingowa bez zmian.

 • Dziś poznamy wyniki przeglądu oceny ratingowej Polski agencji Fitch. Spodziewamy się braku zmian (A- z perspektywą stabilną). Argumentacja będzie zbliżona do Moody’s - za polską gospodarką przemawia wysoka aktywność ekonomiczna, redukcja długu publicznego w relacji do PKB oraz brak deficytu obrotów bieżących czy malejąca negatywna pozycja inwestycyjna netto. Na niekorzyść świadczyć będą słabsze oceny indeksów instytucjonalnych prowadzonych przez Bank Światowy.

Minutes RPP: Wniosek o obniżkę stóp procentowych.

 • Minutes wskazało, że podczas ostatniego posiedzenia RPP głosowano wniosek o obniżkę stóp. Prawdopodobnym wnioskodawcą jest E.Łon. Nie spodziewamy się, aby znalazł on poparcie innych członków. Wyniki głosowania opublikowane zostaną 6 tygodni po posiedzeniu (koniec października).

Komentarz rynkowy

 • Na bazowych rynkach długu i w Polsce miał wczoraj miejsce niewielki spadek rentowności. Kurs €/US$ kontynuował spadek poniżej 1,0950, a €/PLN utrzymał się poniżej 4,40. Małe zmiany to konsekwencja braku ważnych informacji odnośnie wojen handlowych, czy Brexitu oraz istotnych danych.

Małe zmiany na rynkach na przełomie tygodnia.

 • Dziś poznaliśmy słabsze dane o inflacji z Francji, jednak miały one niewielkie przełożenie na wyceny – inwestorzy spodziewają się, że działania EBC zdeterminowane będą przez koniunkturę. Spodziewamy się, że na przełomie tygodnia zarówno rynki długu, jak i €/US$ utrzymają się na poziomach bliskich obecnym.
 • W 4kw19 dolar powinien utrzymać się w przedziale 1,05-1,10. Uważamy, że inwestorzy wyceniać będą dalsze poluzowanie polityki EBC, szczególnie po ostatnich danych o koniunkturze. Tempo osłabienia euro może jednak ograniczać podwyższony poziom krótkich stóp oraz spekulacje o problemach w amerykańskim sektorze bankowym wywołanych napięciami na rynku repo.

€/PLN blisko 4,40 mimo poprawy nastrojów, ryzyko dalszego wzrostu.

 • Uważamy, że ryzyko wzrostu €/PLN powyżej 4,40 pozostaje wysokie. W przyszłym tygodniu swoją opinię dotyczącą kredytów hipotecznych wyda TSUE. Najprawdopodobniej będzie ona niekorzystna dla sektora bankowego Może to skłonić krajowe instytucje finansowe do zabezpieczania pozycji powstałych z ewentualnej zamiany kredytów walutowych na złotowe (poprzez sprzedaż PLN za CHF). Uważamy także, że korzystne orzeczenie TSUE spowoduje wysyp procesów przeciwko bankom, co ożywi dyskusję o stratach i koniecznych rezerwach. Jak na razie NBP i KNF nie wypowiadają się jakie działania stabilizacyjne albo regulacyjne podejmą w przypadku zagrożenia dla stabilności sektora. Pustka informacyjna ze strony NBP i KNF niestety zachęca kapitał spekulacyjny do grania na osłabienie PLN, co naszym zdaniem jest powodem osłabienia PLN od początku lipca i może być kontynuowane w najbliższym czasie.
 • Dodatkowym argumentem za osłabieniem PLN jest struktura PMI ze strefy euro (pogorszenie w usługach, sugerujące osłabienie popytu wewnętrznego), to oznacza istotne ryzyko pogorszenia koniunktury w krajowym przemyśle. Technicznie kolejny poziom oporu to 4,45. W naszej ocenie kurs utrzyma się blisko 4,40 do końca roku.
 • Na przełomie tygodnia POLGBs powinny śledzić zachowanie obligacji niemieckich. Spodziewamy się dalszego rozszerzenia spreadu wobec Bunda się w razie przekroczenia przez €/PLN poziomu 4,40. W 4kw19 zawężać się powinien jednak zarówno złotowy asset swap, jak i spread wobec krzywej niemieckiej z uwagi na niską podaż netto w 4kw19 i niemal zerową w 2020 (poniżej PLN10mld).

Tygodnik

14
paź
2019

Tygodnik ING 14-20.10.2019

Wynik wyborów zgodny z oczekiwaniami, bez większego wpływu na rynki.

Więcej
8
paź
2019

Tygodnik ING 7-13.10.2019

Symptomy pogorszenia koniunktury w USA. Wyrok TSUE oznacza konwersje kredytów CHF.

Więcej
18
wrz
2019

Tygodnik ING 18-24.09.2019

EBC obniża stopę depozytową i zapowiada uruchomienie QE.

Więcej
11
wrz
2019

Tygodnik ING 10-15.09.2019

EBC poluzuje politykę pieniężną, ale płycej niż oczekiwano. W Polsce kampania wyborcza przynosi nowe propozycje wydatkowe

Więcej
27
sie
2019

Tygodnik ING 27.08-3.09.2019

Koniec osłabienia POLGBs. Niewielkie spowolnienie koniunktury w Polsce.

Więcej
12
sie
2019

Tygodnik ING 12-19.08.2019

Złoty pod presją. Niemcy rozważają poluzowanie fiskalne.

Więcej
22
lip
2019

Tygodnik ING 22-29.07.2019

Tygodnik ING: EBC zaczeka z obniżką stóp do września. Wzrost PKB Polski w 2kw19 poniżej 5%.

Więcej
16
lip
2019

Tygodnik ING 16-22.07.2019

CPI powyżej celu NBP.

Więcej
9
lip
2019

Tygodnik ING 9-15.07.2019

Solidne dane z USA kontrastują z rynkowymi wycenami ścieżki stóp Fed.

Więcej
2
lip
2019

Tygodnik ING 2-8.07.2019

Rosną oczekiwania na luzowanie polityk banków centralnych w lipcu. RPP nie zmieni retoryki.

Więcej

MonitorING

19
cze
2019

MonitorING.PL 19.06.2019

Polska opiera się globalnemu spowolnieniu kosztem nadmiernej ekspansji budżetowej.

Więcej
28
sty
2019

MonitorING.PL 25.01.2019

Głębsze od oczekiwań spowolnienie globalne. Koniunkturę w Polsce obroni stymulacja budżetowa i cykl środków unijnych.

Więcej
16
lip
2018

MonitorING.PL 13.07.2018

Niepewny globalny wzrost gospodarczy. Dobra koniunktura w Polsce mimo spowolnienia w strefie euro.

Więcej
16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej